Blog: Danmarks næststørste derby

Lørdag bliver der åbnet op for derbyet mellem ‘Det rigtige Midtjylland’ og FC Midtjylland, når Viborg kommer på MCH Arena. Det bliver en af de helt store kampe.



Lørdag begynder forsvaret af mesterskabet for FC Midtjylland, og det kunne næsten ikke blive større for dem i første kamp. Kampen mellem FCM og Viborg bliver kun overgået af FC København – Brøndby, og det er noget fansene fra begge lejre i det inderste af Jylland har set frem til længe.

Det skyldes, at de to hold ikke ligefrem mødes hver tredje måned som FCK-BIF, men ofte med år i mellem sig. Det skyldes selvfølgelig Viborgs nedrykninger og deres problemer med at komme op i Superligaen igen. Men det gør blot opgørene mere interessante.

Og så hader fansene hinanden. Hvordan det helt er opstået, er de nok ikke helt enige om, men sådan er det jo med konflikter, der ikke er til at løse. Dog skulle navnet “FC Midtjylland” være en del af årsagen for Viborg FF’s fans. Det geografiske spørgsmål om, hvad det rigtige Midtjylland er, fyldte tilsyneladende så meget, at man kunne skabe en fortælling om, at dette var ‘Hadets kamp’. Jeg kan ikke finde ud af, hvor FCM’erne har sagt “jep, vi hader også jer”, men det gør de. Desuden er det da også træls, når en ny fusion bare tager patent på et helt område for næsen af Viborg.

Men fortællingerne er der også fra kampene. Få FCM’ere glemmer sejren på 3-2 i Viborg i november 2013, hvor lejesvenden Jeppe Curth blev helten, da han afgjorde det selvom FCM kort forinden var blevet reduceret til 10 mand. 

Viborg husker derimod nok den seneste kamp, hvor de to klubber mødtes. Det var en træningskamp, hvor Viborg vandt 5-1 på en bane i Vildbjerg, hvor utallige romerlys blev fyret af, som om kampen foregik i Tyrkiet. Til en træningskamp altså.

Og kom ikke for godt i gang med historien fra efteråret 2002, da FCM-maskotten Lupus med en voksen mand indeni gik løs på en 14-årig knægt i Viborgs krokodille.

Sådan er der historier tilknyttet til alle kampene. 

Det betyder så også, at forskellige fanfraktioner af de to klubber føler, at det er deres pligt at besøge hinandens byer og lave hærværk, slås og opføre sig som vilde. Jeg ved ikke helt, hvordan de retfærdiggører det med fornuftige argumenter, men tydelige svar har jeg aldrig fået. “Sådan er det jo”, lyder det bare. 

Dertil er det pudsigt, at på trods af, at fansene slet ikke kan lide hinanden, så kan man sagtens se spillere skifte i mellem de to klubber, og det er vel kun Thomas Frandsen, der har været ude for at få gjort sin tilværelse dårlig af utilfredse fans. Heldigvis.

Dog pumper de sjove drillerier også frem og tilbage, og her er en af dem, der bliver brugt fra Herning-egnen. Den kan de sikkert leve længe på, og har nu gjort det siden 2000, må man gå ud fra.

Hvad kan vi så se frem til på lørdag? Viborg er lige rykket op fra 1. division, og har spillet et par testkampe, hvor det endnu ikke er blevet til sejr, men derimod to uafgjorte og et nederlag. FCM har derimod hentet to sejre og fået et nederlag. Hvad kan man så bruge de kampe til? Ingenting. Overhovedet. FC Midtjylland spillede tilmed en af deres dårligste kampe nogensinde mod Lincoln tirsdag, hvor de blot vandt 1-0 over en række halvtidsproffer, der nok fik smilene frem hos VFF-fansene. 

Viborg har ikke vundet over FCM i en betydende kamp siden 2005, og alligevel bliver det ved med at være et interessant opgør. Hvorfor? Fordi alt kan ske i de lokalopgør, fordi spillerne er toptændte. Jeg tror aldrig, at jeg har gået ind til en kamp mellem FCM og VFF, hvor jeg har tænkt, at den var sikker for FCM selvom det ene hold lå i toppen og det andet hold i bunden. Og det er måske også den bedste chance i ti år for Viborg at få en sejr på lørdag, selvom de er nyoprykkere. Men FCM er sårbare med en ny træner og et chok fra tirsdagen i bagagen – og jeg kan komme til at ligne en idiot, hvis Midtjylland vinder 5-0.

Efter at have ventet siden april 2014 sker det igen. Danmarks næststørste derby skal spilles igen.




LIVE

TransferLIVE: Her er Christian Cappis’ nye klub


I svime over FCK: Tæt på en magtdemonstration

Eriksen-transfer er logisk

Nu skyder faren med skarpt mod FC København

Flest danskere håber FCK og Brøndby taber

Lønkongen Braithwaite – så meget tjener han

Monsterhandel på plads – så meget betaler United

– Jeg har hørt historierne om Grabara


TIPSBLADET SPECIAL

Supercomputer: De brager op i Superligaen!


Blæst bagover af FC Midtjyllands kongetransfer

‘Er glad for jeg ikke er der mere’

FC København vinder Superliga-åbner i stort drama

Afsløring: Nye bud på Jalal – han vil til Viborg



TOPNYHED

– Det værste var købet af Mathias Zanka Jørgensen


Ophæver med FC Midtjylland – på plads i ny klub

Utilfreds i FC København? Flere scenarier i spil

Sådan vandt FCK over Viborg

Her er Manchester Uniteds plan for Chido Obi

Napoli vrager Jesper Lindstrøm


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Afsløring: Brøndby sælger Adam Claridge Jensen 

Skal til Brøndby: ‘Miroslav Klose så resignation’

Richmond Gyamfi på blokken i dansk klub

Mesterklub frygter FC København

Brøndby forfremmer stortalent

Marc Dal Hende i chokskifte: Det er SÅ fantastisk

Afsløring: Mjällby køber Jeppe Kjær 



Hård kritik af Jon Dahl

Knokler hvert minut for kæmpehandel

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Kylian Mbappé efterforskes

Rasende på Rashford: Fortjener ikke kæmpeskifte


TOPNYHED

Spår katastrofesæson for Brøndby og AGF


Utilfreds med Brøndby-tid

Betaler formue for norsk stortalent

Her er Nicolai Boilesens nye job

Vil gerne have Viborg-jobbet

Newcastle er rasende på Liverpool

Bekymret for SL-klub: ‘De skal til at løbe stærkt’

Forventer salg af Superliga-profil



Afsløring: Brøndby sælger Sebastian Sebulonsen

Tysk træner til Brøndby IF

FCK snydt? Viborg foran på straffescoring

Bekymret for Superliga-klub: En uheldig situation

FCK-profil er klar – nye navne starter

Røven i klaskehøjde: Han bliver topscorer

Superligadommere jubler

Troillongan troller Trondheim-traditionsklub

Dansker kogte over: Han er kendt for det der

Sådan går det FC København i Superligaen

Pelle Mattsson har tysk bejler

Ekspert: Aldrig set et større Vingegaard-nederlag



Lyngby henter Superliga-kending

Rasmus Falk er ny OB-anfører

Uha, uha – Vingegaard får tæsk af Pogacar!