De europæiske tømmermænd ramte FCM hårdt

Torsdagens sejr over Legia kostede i den grad for FC Midtjylland i Superligaen, men nederlaget har været undervejs længe. Hvis det fortsætter de næste par måneder kan mesterskabet være afgjort.



Selvom det er over 24 timer siden FC Midtjylland for første nederlag i denne sæsons Superliga, så kan man stadig nå at komme med sit syn på sagen. Især når det gælder negative sager, så kan det engang i mellem godt være en fordel at sove lidt på det.

Det er dog samme facit, jeg kommer frem til, når jeg ser tilbage på FCM’s kamp mod FC Nordsjælland søndag eftermiddag. Batterierne var flade. Med 15 kampe allerede nu i denne sæson gik den ikke længere i den hjemlige liga. Det er der sådan set ikke noget at sige til, og det kommer heller ikke som den store overraskelse, at nederlaget kom nu – for det kunne ligeså godt være kommet mod Brøndby for en uge siden – og Brøndby har sit at kæmpe med.

Når man skærer euforien væk fra de europæiske kampe, hvor først Southampton og sidenhen Legia har oplevet FCM’s jerndefensiv, så kommer man ind til et hold i store scoringsproblemer. Det er kun de to bundpropper Viborg og Hobro samt FC Nordsjælland, der har scoret færre mål end Midtjyllands sølle 10. Det er på dette område, at FCM må sande, at de er løbet ind i de samme problemer, som AaB, FCK og EfB tidligere har haft, når de skulle spille i Europa samtidig. Energien er væk, og det har den været i et stykke tid i ligaen.

Og når man spiller på den måde, som FC Midtjylland gør, så kræver det en masse energi. Især på kanterne. Her var spillet tidligere bygget meget op om, at Pione Sisto (langt fra sit topniveau) og Sylvester Igboun (solgt til russisk fodbold) skulle flytte bolden hurtigt frem og komme til indlæg, hvor Morten Duncan Rasmussen (eller en anden) skulle sende bolden i mål. Helt enkelt.

Den energi er forsvundet. Jeg er ikke i tvivl om, at der er en idé med Daniel Royer-projektet. Men jeg er begyndt at glæde mig til, at Awer Mabil er klar til at tørne ud for FC Midtjylland – og at Rilwan Hassans lægben vokser sammen igen. Noget mangler i hvert fald der, og det kunne godt være hvile, der kunne være en faktor. Det kunne finde de 10 procent frem, som mangler for at nå til det indlæg, som kunne lede til et mål. 

Tim Sparv spiller også hele tiden. Selvom han gør det stabilt, så er der også noget tempo, der mangler fra ham. Der kunne FCM godt have brugt transfervinduet på at finde en ny 6’er til truppen. Det valgte man så ikke. Der manglede den skarphed i hovedet, som man vil have, hvis man kun spillede én gang om ugen.

Derfor hjælper det ikke meget, at Kianchenko-makkerparret kan pakke modstandernes angribere helt sammen, så de er klar til at blive sendt afsted med posten. Her er tømmermændene fra Europa simpelthen for kraftige for FCM til at man kan omsætte overvægt i spil og forsøg til scoringer. De kan godt være, at FCM kommer til 10 skud, men det har næppe været nogen, der fik FCN-bosserne specielt meget op fra stolen under kampen.

Nu vil det vise sig i de kommende uger om, dette bare var en enlig svale. Indtil søndag var det jo nok, at man bare skulle score én gang. Samtidig kan man se et FCK-hold, der måske har fundet målformen – og slet ikke skal koncentrere sig om europæisk fodbold for første gang i 10 år. Det kan godt blive i løbet af de næste to måneder, at mesterskabet bliver afgjort.





Vild spådom om FC Midtjylland




LIVE

LIVE: Dansk supertalent ude med skade

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Manchester United – Aston Villa

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

FCK-boss melder klar målsætning ud

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Farzam: En gave for FC København

Brøndby i transfer-kovending?

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Supercomputer spår FCM-nedtur

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Impotens på Emirates

Real Madrid – Elche

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

FC Fredericia – Randers FC

Chelsea – Newcastle

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Marseille æder impotent modstander

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League