Blodtrykket er faldet igen. Men jeg skal da love for, at man som AGF’er kom hele følelsesregistret igennem søndag aften i hjemmekampen mod FC Midtjylland.
En på mange måder vanvittig fodboldkamp med masser af drama, VAR-situationer, tre straffespark, to røde kort og et aarhusiansk nederlag til sidst.
Det må selvfølgelig ikke ske, at AGF en taber den fodboldkamp! FC Midtjylland spillede i undertal i næsten hele 2. halvleg, og endte endda med kun 9 mand på banen i mere end 20 minutter ved stillingen 2-2.
Men…Her et par dage efter og med et nogenlunde normalt blodtryk igen, så forsøger jeg at se på det positive for AGF.
Ser man på kampen, og særligt 1. halvleg, så var der mange positive elementer at tage med for “De Hviie”. I de første 30 minutter spillede AGF noget af det bedste fodbold under Uwe Röslers ledelse. Ved pausen burde AGF endda have ført med to eller tre mål, set på spil og chancer, men i stedet stod der 1-1.
2. halvleg blev en mere rodet kamp på grund af al dramaet. Men AGF havde chancerne og burde også have vundet kampen. Men stor kredit til FC Midtjylland for, at jagte sejren og bevare troen på trods af to mand i undertal.
Mikael Anderson sprudlede i AGF-offensiven og spadserede ofte forbi FCM-backen Lee, og flere gange jeg fik flaschbacks til dengang, hvor Memphis Depay brugte André Rømer som snurretop.
Desværre mangler Mikael Anderson skarphed for tiden, og på trods af en flot kamp står Anderson som en af de store syndere for mig pga. de mange afbrændere. Det samme kan siges om Patrick Mortensen – “mr. 100 procent” stod for to vigtige scoringer på straffespark, men hold da op hvor havde Mortensen også et par afbrændere af de helt store. Respekt til Lössl!
Skal AGF have point mod et hold som FC Midtjylland, der bejler til titlen, skal man simpelthen kende sin besøgelsestid foran målet, og det gjorde AGF ikke i søndags. Derudover skal AGF i sådan en kamp have mere succes med sine indskiftere eller “gamechangere”, som Uwe Rösler kalder dem. Med 11 mod 9 og flere friske ben på banen blev det mere forkrampet end sprudlende for AGF, og spillere som Mikkel Duelund og Nicolai Poulsen virkede mere rustne end frygtet efter lange skadespauser.
Efter kampen var flere fans, jeg selv inklusiv, naturligvis skuffede over nederlaget. Særligt med tanke på “11 mod 9 – situationen”. Men igen kommer der et “men”. Det var og er selvfølgelig skuffende, men at male alt sort er i mine øjne forkert.
AGF ligger komfortabelt i top seks, og sæsonen tegner til at blive en mellemsæson, hvilket er halvskuffende, men acceptabelt, når man bl.a. tænker på, hvor hårdt man har været ramt af skader i sæsonen. Desuden har man solgt et par af sine største profiler (Bisseck og “TK”), uden at få en ordentlig erstatning ind (måske kan “AJ” løfte arven).
Det altoverskyggende sæsonmål er dog pokalen, hvor der venter to ekstremt vigtige semifinalekampe mod FC Nordsjælland. De kampe kommer til at definere AGF’s sæson.
Der flyver postive vinde over Aarhus trods alt. Nyt akademi på vej, nyt stadion på vej, pokalsemifinaler, rekord-regnskaber og langt fra nedrykning. Loyaliteten, den varer evigt.
Søndagens resultat var skuffende og ærgerligt. Men tager AGF takterne fra 1. halvleg med, så kan næste kamp mod OB allerede blive et positivt vendepunkt.
Vi er fra smilets by – vi rejser os på ny.
Skriv til Rasmus Thomsen på [email protected]

EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
Peter Schmeichel taget på sengen
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
INTERVIEW
Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
NYHEDER
Går langt ned i løn
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
NYHEDER
Stor ydmygelse
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
TRANSFER
Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys
NYHEDER
Manchester City vinder knusende 10-1-sejr
Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’
HELT VILDT
Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup
TOPNYHED
