Sindssyg Superligakamp: Blodtrykket er faldet igen

AGF var 11 mod 9 i de sidste 30 minutter af opgøret mod FC Midtjylland. Men formåede ikke at udnytte det, og så scorede FCM til sidst og vandt opgøret mod AGF. Nu er det endelig lykkedes for AGF-fan Rasmus Thomsen at få pulsen ned.



TBF_Primary_AGF_250x257Blodtrykket er faldet igen. Men jeg skal da love for, at man som AGF’er kom hele følelsesregistret igennem søndag aften i hjemmekampen mod FC Midtjylland.

En på mange måder vanvittig fodboldkamp med masser af drama, VAR-situationer, tre straffespark, to røde kort og et aarhusiansk nederlag til sidst.

Det må selvfølgelig ikke ske, at AGF en taber den fodboldkamp! FC Midtjylland spillede i undertal i næsten hele 2. halvleg, og endte endda med kun 9 mand på banen i mere end 20 minutter ved stillingen 2-2.

Men…Her et par dage efter og med et nogenlunde normalt blodtryk igen, så forsøger jeg at se på det positive for AGF.

Ser man på kampen, og særligt 1. halvleg, så var der mange positive elementer at tage med for “De Hviie”. I de første 30 minutter spillede AGF noget af det bedste fodbold under Uwe Röslers ledelse. Ved pausen burde AGF endda have ført med to eller tre mål, set på spil og chancer, men i stedet stod der 1-1.

2. halvleg blev en mere rodet kamp på grund af al dramaet. Men AGF havde chancerne og burde også have vundet kampen. Men stor kredit til FC Midtjylland for, at jagte sejren og bevare troen på trods af to mand i undertal.

Mikael Anderson sprudlede i AGF-offensiven og spadserede ofte forbi FCM-backen Lee, og flere gange jeg fik flaschbacks til dengang, hvor Memphis Depay brugte André Rømer som snurretop.

Desværre mangler Mikael Anderson skarphed for tiden, og på trods af en flot kamp står Anderson som en af de store syndere for mig pga. de mange afbrændere. Det samme kan siges om Patrick Mortensen – “mr. 100 procent” stod for to vigtige scoringer på straffespark, men hold da op hvor havde Mortensen også et par afbrændere af de helt store. Respekt til Lössl!

Skal AGF have point mod et hold som FC Midtjylland, der bejler til titlen, skal man simpelthen kende sin besøgelsestid foran målet, og det gjorde AGF ikke i søndags. Derudover skal AGF i sådan en kamp have mere succes med sine indskiftere eller “gamechangere”, som Uwe Rösler kalder dem. Med 11 mod 9 og flere friske ben på banen blev det mere forkrampet end sprudlende for AGF, og spillere som Mikkel Duelund og Nicolai Poulsen virkede mere rustne end frygtet efter lange skadespauser.

Efter kampen var flere fans, jeg selv inklusiv, naturligvis skuffede over nederlaget. Særligt med tanke på “11 mod 9 – situationen”. Men igen kommer der et “men”. Det var og er selvfølgelig skuffende, men at male alt sort er i mine øjne forkert.

AGF ligger komfortabelt i top seks, og sæsonen tegner til at blive en mellemsæson, hvilket er halvskuffende, men acceptabelt, når man bl.a. tænker på, hvor hårdt man har været ramt af skader i sæsonen. Desuden har man solgt et par af sine største profiler (Bisseck og “TK”), uden at få en ordentlig erstatning ind (måske kan “AJ” løfte arven).

Det altoverskyggende sæsonmål er dog pokalen, hvor der venter to ekstremt vigtige semifinalekampe mod FC Nordsjælland. De kampe kommer til at definere AGF’s sæson.

Der flyver postive vinde over Aarhus trods alt. Nyt akademi på vej, nyt stadion på vej, pokalsemifinaler, rekord-regnskaber og langt fra nedrykning. Loyaliteten, den varer evigt.

Søndagens resultat var skuffende og ærgerligt. Men tager AGF takterne fra 1. halvleg med, så kan næste kamp mod OB allerede blive et positivt vendepunkt.

Vi er fra smilets by – vi rejser os på ny.

Skriv til Rasmus Thomsen på [email protected]

TBF_Primary_AGF_250x257





Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman



MEDIE

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Medie med dyster Dorgu-melding

Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Topscorer færdig

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

Legende med chokmelding

På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…

‘Sur over Brøndby-transfer’

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Stort medie fremhæver FCM-flop

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’

– Jeg var stiktosset

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark

Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd

Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’

Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’

Her er Tausons vej i Australian Open

Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea

Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland

Her er prisen på Skov Olsen

Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt

Stor skuffelse

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte