Gør som i NFL

Ved at indføre effektiv spilletid i fodbold, vil man skære ned på antallet af (fingerede) småskader og samtidig giver tilskuerne mere fodbold for pengene.



Et enkelt minut i første halvleg og tre minutter i anden halvleg.

Det ligner næste rutinearbejde fra dommernes side, når der skal lægges ekstra minutter til diverse fodboldkampe. Ofte med det ovenstående som resultat.

Og den lille håndfuld tillagte minutter kan som regel aldrig kompensere for de mange afbrydelser, der opstår i en fodboldkamp med skader, udskiftninger og dødboldsituationer, der kræver stadig større fokus og dermed tid.

Så hvorfor ikke tage skridtet fuldt ud og gøre som i NFL, hvor man kører efter begrebet effektiv spilletid?

Som jeg ser det, er der flere fordele ved at indføre effektiv spilletid i rigtig fodbold også. For eksempel undgår man den tidsmæssige gråzone, der opstår efter det 90. minut, hvor det reelt kun er dommeren der ved, hvor lang tid kampen fortsat skal vare.

Ganske vist løfter fjerdedommeren et skilt op med en minutangivelse, men tallet “3” fortolkes eksempelvis både som 3 minutter og 1 sekund – eller 3 minutter og 59 sekunder. Og sommetider endda mere, hvis tiden også bliver forhalet i den i forvejen tillagte tid.

Kortere kampe, mere fodbold 

En anden fordel er, at effektiv spilletid formentlig vil mindske antallet af “småskader” i løbet af kampene, når det ikke længere kan betale sig at blive liggende i græsset. Tiden bliver ganske enkelt stoppet, hvis spillet gør det samme, og derved kan en spiller ikke trække tiden ved at fingere en skade.

Sidst men ikke mindst vil effektiv spilletid give publikum det antal spilminutter, de rent faktisk blev stillet i udsigt på forhånd.

I en normal fodboldkamp er bolden nemlig kun i spil i cirka 60 af de 90 minutter, forestillingen varer, mens de sidste 30 minutter altså bruges på pauser.

Springet op til 90 minutters spilletid vil måske derfor virke fysisk overvældende på fodboldspillerne. Men så kan man da skære spilletiden ned til 2×40 minutter – og stadig få omkring 20 minutter mere fodbold end nu.

Og rent praktisk kunne opgaven med at stoppe og starte tiden tilfalde fjerdedommeren, som måske endda kunne få tilsluttet sine signaler måltavlen, så både publikum og spillere hele tiden kunne følge med i, hvor lang tid der er tilbage af kampen.

Så har fjerdedommeren også andet at foretage sig end at holde øje med, om trænernes lædersko befinder sig et par centimeter uden for det tekniske område under kampene.

Jeg siger derfor: gør som i NFL og indfør effektiv spilletid også i fodboldens verden.






Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage




LIVE

LIVE: Skør målmandssituation i Superliga-klub

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Stor dramatik: Brøndby har IKKE en sag!

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Blæst fuldstændig omkuld

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stjerne peger på Højlund

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Laver aftale med Frederik Birk

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

– Han ender i Premier League

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

Bayern slår rekord i ny storsejr



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Storroser dansk super-talent

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Har ondt af Steve Cooper

Afviser mesterskabssnak

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Gil Vicente tryner Tondela

FC København med overtidssejr over Randers

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Silkeborg-comeback giver håb

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

‘Det former ens karakter’