Et enkelt minut i første halvleg og tre minutter i anden halvleg.
Det ligner næste rutinearbejde fra dommernes side, når der skal lægges ekstra minutter til diverse fodboldkampe. Ofte med det ovenstående som resultat.
Og den lille håndfuld tillagte minutter kan som regel aldrig kompensere for de mange afbrydelser, der opstår i en fodboldkamp med skader, udskiftninger og dødboldsituationer, der kræver stadig større fokus og dermed tid.
Så hvorfor ikke tage skridtet fuldt ud og gøre som i NFL, hvor man kører efter begrebet effektiv spilletid?
Som jeg ser det, er der flere fordele ved at indføre effektiv spilletid i rigtig fodbold også. For eksempel undgår man den tidsmæssige gråzone, der opstår efter det 90. minut, hvor det reelt kun er dommeren der ved, hvor lang tid kampen fortsat skal vare.
Ganske vist løfter fjerdedommeren et skilt op med en minutangivelse, men tallet “3” fortolkes eksempelvis både som 3 minutter og 1 sekund – eller 3 minutter og 59 sekunder. Og sommetider endda mere, hvis tiden også bliver forhalet i den i forvejen tillagte tid.
Kortere kampe, mere fodbold
En anden fordel er, at effektiv spilletid formentlig vil mindske antallet af “småskader” i løbet af kampene, når det ikke længere kan betale sig at blive liggende i græsset. Tiden bliver ganske enkelt stoppet, hvis spillet gør det samme, og derved kan en spiller ikke trække tiden ved at fingere en skade.
Sidst men ikke mindst vil effektiv spilletid give publikum det antal spilminutter, de rent faktisk blev stillet i udsigt på forhånd.
I en normal fodboldkamp er bolden nemlig kun i spil i cirka 60 af de 90 minutter, forestillingen varer, mens de sidste 30 minutter altså bruges på pauser.
Springet op til 90 minutters spilletid vil måske derfor virke fysisk overvældende på fodboldspillerne. Men så kan man da skære spilletiden ned til 2×40 minutter – og stadig få omkring 20 minutter mere fodbold end nu.
Og rent praktisk kunne opgaven med at stoppe og starte tiden tilfalde fjerdedommeren, som måske endda kunne få tilsluttet sine signaler måltavlen, så både publikum og spillere hele tiden kunne følge med i, hvor lang tid der er tilbage af kampen.
Så har fjerdedommeren også andet at foretage sig end at holde øje med, om trænernes lædersko befinder sig et par centimeter uden for det tekniske område under kampene.
Jeg siger derfor: gør som i NFL og indfør effektiv spilletid også i fodboldens verden.
LIVE
LIVE: Chok-melding om Franculino
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
Brian Riemer peger på tre årsager
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
Snart kan det give rødt kort
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Afvist – Brøndby undrer sig
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
Fifa hæver udbetalinger til VM-hold
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
EKSKLUSIVT