Gør som i NFL

Ved at indføre effektiv spilletid i fodbold, vil man skære ned på antallet af (fingerede) småskader og samtidig giver tilskuerne mere fodbold for pengene.



Et enkelt minut i første halvleg og tre minutter i anden halvleg.

Det ligner næste rutinearbejde fra dommernes side, når der skal lægges ekstra minutter til diverse fodboldkampe. Ofte med det ovenstående som resultat.

Og den lille håndfuld tillagte minutter kan som regel aldrig kompensere for de mange afbrydelser, der opstår i en fodboldkamp med skader, udskiftninger og dødboldsituationer, der kræver stadig større fokus og dermed tid.

Så hvorfor ikke tage skridtet fuldt ud og gøre som i NFL, hvor man kører efter begrebet effektiv spilletid?

Som jeg ser det, er der flere fordele ved at indføre effektiv spilletid i rigtig fodbold også. For eksempel undgår man den tidsmæssige gråzone, der opstår efter det 90. minut, hvor det reelt kun er dommeren der ved, hvor lang tid kampen fortsat skal vare.

Ganske vist løfter fjerdedommeren et skilt op med en minutangivelse, men tallet “3” fortolkes eksempelvis både som 3 minutter og 1 sekund – eller 3 minutter og 59 sekunder. Og sommetider endda mere, hvis tiden også bliver forhalet i den i forvejen tillagte tid.

Kortere kampe, mere fodbold 

En anden fordel er, at effektiv spilletid formentlig vil mindske antallet af “småskader” i løbet af kampene, når det ikke længere kan betale sig at blive liggende i græsset. Tiden bliver ganske enkelt stoppet, hvis spillet gør det samme, og derved kan en spiller ikke trække tiden ved at fingere en skade.

Sidst men ikke mindst vil effektiv spilletid give publikum det antal spilminutter, de rent faktisk blev stillet i udsigt på forhånd.

I en normal fodboldkamp er bolden nemlig kun i spil i cirka 60 af de 90 minutter, forestillingen varer, mens de sidste 30 minutter altså bruges på pauser.

Springet op til 90 minutters spilletid vil måske derfor virke fysisk overvældende på fodboldspillerne. Men så kan man da skære spilletiden ned til 2×40 minutter – og stadig få omkring 20 minutter mere fodbold end nu.

Og rent praktisk kunne opgaven med at stoppe og starte tiden tilfalde fjerdedommeren, som måske endda kunne få tilsluttet sine signaler måltavlen, så både publikum og spillere hele tiden kunne følge med i, hvor lang tid der er tilbage af kampen.

Så har fjerdedommeren også andet at foretage sig end at holde øje med, om trænernes lædersko befinder sig et par centimeter uden for det tekniske område under kampene.

Jeg siger derfor: gør som i NFL og indfør effektiv spilletid også i fodboldens verden.





LIVE

Superliga-LIVE: Modstander storhylder FCM

Mohamed Salah præsenteret i Trabzonspor

LIVE: FC København jagter godt udgangspunkt

Sønderjyske-spiller tæt på skifte

Ny melding: Her er Kasper Dolbergs løn

Her kan du se Bohemians mod FC Midtjylland

Vild sensation i Sverige: Dansker står i centrum



LIVE

TransferLIVE: Derfor er kæmpetransfer i fare

Bød 75 millioner for dansker – de kræver 135

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Her kan du se Debrecen mod FC København

Manchester United afviser Barça og Bayern

FC København skal møde kæmpe ikon



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

FC København udlejer Jonathan Moalem

Christian Nørgaard: Derfor skifter jeg til Everton

Tre vender tilbage for FC Midtjylland

Jens Stage-transfer meldes kollapset



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Følger Superliga-stjerne tæt

Vildt pokalhattrick: ‘Et helt andet niveau’

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Tillykke, AGF – en stjerne er født!

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

OB vil have tidligere Superliga-profil

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’