Et enkelt minut i første halvleg og tre minutter i anden halvleg.
Det ligner næste rutinearbejde fra dommernes side, når der skal lægges ekstra minutter til diverse fodboldkampe. Ofte med det ovenstående som resultat.
Og den lille håndfuld tillagte minutter kan som regel aldrig kompensere for de mange afbrydelser, der opstår i en fodboldkamp med skader, udskiftninger og dødboldsituationer, der kræver stadig større fokus og dermed tid.
Så hvorfor ikke tage skridtet fuldt ud og gøre som i NFL, hvor man kører efter begrebet effektiv spilletid?
Som jeg ser det, er der flere fordele ved at indføre effektiv spilletid i rigtig fodbold også. For eksempel undgår man den tidsmæssige gråzone, der opstår efter det 90. minut, hvor det reelt kun er dommeren der ved, hvor lang tid kampen fortsat skal vare.
Ganske vist løfter fjerdedommeren et skilt op med en minutangivelse, men tallet “3” fortolkes eksempelvis både som 3 minutter og 1 sekund – eller 3 minutter og 59 sekunder. Og sommetider endda mere, hvis tiden også bliver forhalet i den i forvejen tillagte tid.
Kortere kampe, mere fodbold
En anden fordel er, at effektiv spilletid formentlig vil mindske antallet af “småskader” i løbet af kampene, når det ikke længere kan betale sig at blive liggende i græsset. Tiden bliver ganske enkelt stoppet, hvis spillet gør det samme, og derved kan en spiller ikke trække tiden ved at fingere en skade.
Sidst men ikke mindst vil effektiv spilletid give publikum det antal spilminutter, de rent faktisk blev stillet i udsigt på forhånd.
I en normal fodboldkamp er bolden nemlig kun i spil i cirka 60 af de 90 minutter, forestillingen varer, mens de sidste 30 minutter altså bruges på pauser.
Springet op til 90 minutters spilletid vil måske derfor virke fysisk overvældende på fodboldspillerne. Men så kan man da skære spilletiden ned til 2×40 minutter – og stadig få omkring 20 minutter mere fodbold end nu.
Og rent praktisk kunne opgaven med at stoppe og starte tiden tilfalde fjerdedommeren, som måske endda kunne få tilsluttet sine signaler måltavlen, så både publikum og spillere hele tiden kunne følge med i, hvor lang tid der er tilbage af kampen.
Så har fjerdedommeren også andet at foretage sig end at holde øje med, om trænernes lædersko befinder sig et par centimeter uden for det tekniske område under kampene.
Jeg siger derfor: gør som i NFL og indfør effektiv spilletid også i fodboldens verden.
NYHEDER
Ekspert: Her er Riemers udfordring
Dansker fik ‘stort chok’ efter skifte
HELT VILDT
Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!
NYHEDER
Stjerne roser: ‘Den bedste spiller i Superligaen’
NYHEDER
‘Vi ved, at FC København og Midtjylland er foran’
INTERVIEW
Stjerne ærgrer sig over Froholdt-transfer
INTERVIEW
Riemer hylder ‘vanvittig’ Kahlenberg
MEDIE
Ny fyring på vej i Wolfsburg
MEDIE
Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?
NYHEDER
Don Ø blander sig i Jacob Neestrup-debat
NYHEDER
Riemer var tæt på at udtage FCM- og BIF-spillere
Er han Superligaens bedste træner?
HELT VILDT
‘Han er til grin – sjældent set noget så dårligt’
HELT VILDT
Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’
HELT VILDT
Gravesen raser over FCK: ‘Han er en katastrofe!’
NYHEDER
Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar
NYHEDER
Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!
NYHEDER
VM i fare? Stjerne udgik efter tre minutter
NYHEDER
Slagter dyrt Liverpool-indkøb: ‘Et problem’
Efter pres fra danske cykelstjerner: Nu sker det
Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup
HELT VILDT
Rasmus Højlund-episode vækker opsigt
NYHEDER
Ekspert revser FCK: ‘Skal stor udskiftning til’
TOPNYHED
Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan
TOPNYHED
Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet
INTERVIEW
Ståle vil have regelændring: Riemer er helt enig
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – Runde 15.
HELT VILDT
Dansker kan vinde stor pris
TIPSBLADETS DOM
Det er useriøst, FCK!
NYHEDER
Giver status på Wahid Faghir
Fyret efter forfærdelig stime
TOPNYHED
Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen
Yussuf Poulsen kan få nøglerolle på landsholdet
INTERVIEW
Steve Cooper: ‘Det var kun et spørgsmål om tid’
NYHEDER
– Det er en katastrofe!
INTERVIEW
Er deres Yussuf Poulsen-drøm gengældt? ‘Måske’
NYHEDER
Tullberg afviser blankt: Stjerne bliver
Anders Dreyer sparker San Diego i kvartfinale
NYHEDER
Lauge skadet før EM: ‘Gør ondt helt ind i sjælen’
NYHEDER
Mor troede han løj efter opkald
DAGENS SPILFORSLAG
Thompson prygler Pölten
NYHEDER
Ekspert: Her er Thomas Franks store problem
Var i gang med at planlægge sine fridage
NYHEDER
Holger Rune deler nyt: Har fået grønt lys
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at nogen er så dumme at fyre mig’
Iffe Lundberg skifter til israelsk storklub
Allsvenskan sætter nye tilskuerrekord
AGF-styrmand er ude resten af 2025
HELT VILDT
Kæmpe succes for FC Midtjylland-flop