Et enkelt minut i første halvleg og tre minutter i anden halvleg.
Det ligner næste rutinearbejde fra dommernes side, når der skal lægges ekstra minutter til diverse fodboldkampe. Ofte med det ovenstående som resultat.
Og den lille håndfuld tillagte minutter kan som regel aldrig kompensere for de mange afbrydelser, der opstår i en fodboldkamp med skader, udskiftninger og dødboldsituationer, der kræver stadig større fokus og dermed tid.
Så hvorfor ikke tage skridtet fuldt ud og gøre som i NFL, hvor man kører efter begrebet effektiv spilletid?
Som jeg ser det, er der flere fordele ved at indføre effektiv spilletid i rigtig fodbold også. For eksempel undgår man den tidsmæssige gråzone, der opstår efter det 90. minut, hvor det reelt kun er dommeren der ved, hvor lang tid kampen fortsat skal vare.
Ganske vist løfter fjerdedommeren et skilt op med en minutangivelse, men tallet “3” fortolkes eksempelvis både som 3 minutter og 1 sekund – eller 3 minutter og 59 sekunder. Og sommetider endda mere, hvis tiden også bliver forhalet i den i forvejen tillagte tid.
Kortere kampe, mere fodbold
En anden fordel er, at effektiv spilletid formentlig vil mindske antallet af “småskader” i løbet af kampene, når det ikke længere kan betale sig at blive liggende i græsset. Tiden bliver ganske enkelt stoppet, hvis spillet gør det samme, og derved kan en spiller ikke trække tiden ved at fingere en skade.
Sidst men ikke mindst vil effektiv spilletid give publikum det antal spilminutter, de rent faktisk blev stillet i udsigt på forhånd.
I en normal fodboldkamp er bolden nemlig kun i spil i cirka 60 af de 90 minutter, forestillingen varer, mens de sidste 30 minutter altså bruges på pauser.
Springet op til 90 minutters spilletid vil måske derfor virke fysisk overvældende på fodboldspillerne. Men så kan man da skære spilletiden ned til 2×40 minutter – og stadig få omkring 20 minutter mere fodbold end nu.
Og rent praktisk kunne opgaven med at stoppe og starte tiden tilfalde fjerdedommeren, som måske endda kunne få tilsluttet sine signaler måltavlen, så både publikum og spillere hele tiden kunne følge med i, hvor lang tid der er tilbage af kampen.
Så har fjerdedommeren også andet at foretage sig end at holde øje med, om trænernes lædersko befinder sig et par centimeter uden for det tekniske område under kampene.
Jeg siger derfor: gør som i NFL og indfør effektiv spilletid også i fodboldens verden.
TIPSBLADETS DOM
Det kan da godt være, FCK skal se at hente ham
TOPNYHED
FCK-krise: Helt nede på 11 procent nu!
HELT VILDT
Celtic-ejer i voldsom nedslagtning af Rodgers
NYHEDER
Pludselig nævnte Zorniger Moukoko
TOPNYHED
Philip Billing kunne ikke mere: ‘Jeg var desperat’
TRANSFER
Sker lige om lidt: ‘Rasmus Højlund solgt’
INTERVIEW
Sean Klaiber: Han er virkelig undervurderet!
MEDIE
Randers FC henter spiller i udenlandsk topklub
INTERVIEW
Zorniger forklarer opsigtsvækkende optrin
AVIS
Kæmpe dansk stjerne til Tottenham?
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 13. runde
TOPNYHED
– De bliver solgt for ekstrem udsalgspris
NYHEDER
Hent denne Superliga-profil, AGF!
– Jeg faldt ned på ryggen og hørte et knæk
INTERVIEW
Dansk stjernes liv ændret: Det har været voldsomt
NYHEDER
– Ingen har pengene til at friste mig
MEDIE
Klubskifte kan ske – møde i denne uge
TRANSFER
Tv-ekspert: ‘FC København køber en angriber’
TOPNYHED
‘Nærmest et karaktermord’
TRANSFER
Bombastisk melding – stort millionbeløb til FCM?
MEDIE
Lukkede tre mål ind – nu roses Schmeichel
TIPSBLADETS DOM
Hvad sker der? Uhørte scener i Odense!
Afslører kollapset FC Midtjylland-transfer
På røven over dansk stjerne
TOPNYHED
Stor krise: ‘Det er ridser i lakken’
NYHEDER
‘Fodbold bliver ligegyldigt’
HELT VILDT
Michael Laudrup: ‘Han er bedre, end jeg var!’
TOPNYHED
‘Jeg elsker dem, men jeg vil ikke acceptere det!’
TOPNYHED
Tidligere Brøndby-profil færdig i sin klub
LIGE NU
Helt nyt ansigt i Brøndby-truppen
MEDIE
AC Milan meldes interesseret i Superliga-stjerne
TOPNYHED
Skrækkeligt Napoli-nyt
TOPNYHED
Afviste Brøndby: Nu kommer Viborg med nyt
NYHEDER
Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’
NYHEDER
Scoring af Ekene Chukwuani
TOPNYHED
Prelec med kontant Christian Sørensen-melding
NYHEDER
– Han er Superligaens mest undervurderede spiller
TOPNYHED
Storroser Yuito Suzuki
NYHEDER
Brendan Rodgers siger op i Celtic
DAGENS SPILFORSLAG
Halvdanske Ulve æder Storke i tysk pokal
HELT VILDT
Se de vilde billeder – Wass måtte tale til fansene
INTERVIEW
Brøndby-profil: Jeg elsker fansene, men…
TOPNYHED
Brøndby-boss kritiserer fans: Totalt ødelæggende
NYHEDER
Kæmpe fejl og kampafbrydelse – BIF banker OB
Dansk cykelrytter ramt af flere blodpropper
MEDIE
Skidt nyt for Andreas Christensen
Sådan starter OB og Brøndby IF
HELT VILDT
Vanvid! 152 tyrkiske dommere indblandet i skandale
OPTAKT
OB – Brøndby IF
MEDIE