
JEG ER BLÆST bagover! Ikke af den vind, der ellers har fejet ind over landet, men af Superligaen! Hold nu kæft, hvor den bare leverer. Både i top og bund.
Der er kun fire runder igen, men alligevel har alle hold noget at spille for – og drømme om.
I toppen giver det sig selv, at de fire øverste hold drømmer om mesterskabet, og dem vender vi tilbage til, men selv Randers og Brøndby kan jo sagtens drømme om Europa.
Og Brøndby drømmer vel også om at stikke en kæp i hjulet på FCK’s mesterskabsdrømme og gøre dem til et mareridt!
I bunden drømmer de tre bundhold, Lyngby, AaB og Horsens om redning, Silkeborg om IKKE at blive rodet ind i det hundeslagsmål, mens både OB og FCM har Europa-drømmene intakt.
Det er fuldstændig unikt, og jeg tænker, at selv de hårdeste kritikere af den nuværende struktur alligevel må slikke sig om munden med tanke på de opgør, der venter forude.
Jeg gør i hvert fald, og jeg kan ikke huske, at Superligaen nogensinde har været så nervepirrende! Ja, ja – du har også en hukommelse som en si, Stig, lyder det så, men OK, så lad os gå i historiebøgerne.
Så længe, der er blevet uddelt tre point for en sejr, så kan jeg ikke finde en eneste sæson, hvor pointforskellen mellem nr. et og fire kun er fire point med fire kampe igen.
Tættest på er sæsonen 2000/01, hvor pointafstanden var fem point og FCK sikrede sig mesterskabet i næstsidste runde med en sejr over Brøndby. Spændende, men overgået i år.
DERFOR TØVER JEG ikke med at kalde denne sæson for historisk, forrygende og fantastisk. Læg oven i, at tilskuerne vælter ind på stadion og at den samlede tilskuerrekord også bliver slået. Klart endda og vi runder formentlig 10.000 tilskuere i snit.
Skal der drømmes – og hvad er livet uden drømme – så er det nu!
Noget kan selvfølgelig falde på plads i denne weekend. Vinder FCN eksempelvis i AGF, jamen, så falder den ellers brandvarme fodboldfeber i Aarhus nok nogle grader, men lige nu ser vi ind i gyserrunde.
Mesterskabet er selvfølgelig det sjoveste, så jeg har taget et kig på de fire bejlere inden slutspurten i Superligaen.
FC NORDSJÆLLAND

2023 har ikke kørt i olie for FCN, hvor pointgennemsnittet på sølle 1,36 bestemt ikke er mesterskabsklasse, men de har alligevel formået, at holde sig i toppen. Mest fordi de havde et forspring på otte point til FCK efter vinterpausen, men mod netop FCK i mandags fik de for alvor sat turbo under mesterskabsdrømmene.
PLUSSER: Selvtilliden må være tårnhøj lige nu, og de må jo sige til sig selv, at kan vi spille resten af kampene, som vi gjorde mod FCK, jamen, så kan ingen hold stoppe os. I Ernest Nuamah har man Superligaens måske største individualist og hvis indsatsen mod FCK var en rettesnor for resten af sæsonen, så kan ghaneseren afgøre det hele.
MINUSSER: Erfaringen med at stå i et mesterskabsdrama som dette er ikke stor, og sejren over FCK ændrer jo ikke på, at 2023 HAR været udfordrende for FCN. De mangler stadig Andreas Schjelderups mål og Marcondes døjer med lidt for mange småskavanker.
DOMMEN: De ender ikke, hvor de ligger nu, men slutter på andenpladsen. De er favoritter, men der bliver ingen gåtur til Farum for mig i år…
FC KØBENHAVN

Med en sejr over FCN i mandagens topbrag, så havde FCK været Superligaens mest formstærke hold i 2023. Sådan gik det langtfra. Tværtimod kan FCK nu kigge ind i en frygtelig statistik, der siger, at de kun har vundet én af de sidste fem Superliga-kampe og ikke scoret i de tre. AV!
PLUSSER: FCK har stadig et klassemandskab og den bredeste bænk. De har masser af individuel kvalitet og trioen Claesson/Daramy/Lerager har scoret 25 mål og sørget for ni assists, altså været med i 34 ud af FCK’s 51 mål.
Når FCK er bedst, så gør deres dynamiske spillestil med masser af bevægelse ondt på modstanderne. Samtidig har de ligaens bedste keeper.
MINUSSER: FCK slider med at skabe chancer. Voldsomt endda, hvilket var helt tydeligt mod FCN. Man ser ikke den samme bevægelighed og fart i bolden længere. Samtidig er Hákon Haraldsson ude i et formdyk, mens der er langt mellem Rasmus Falks afgørende aktioner. Forsvaret kan også blive en akilleshæl for FCK, selvom jeg ikke tror, at det bliver et lavtstående Brøndby, der for alvor tester FCK’s forsvarskæde, der er uden Dicks og Vavro i søndagens derby.
DOMMEN: De gør rent bord i resten af turneringen og derfor ender de som mester.
AGF

Der er fuld blus på fodboldfeberen i Aarhus – og 2023 har været et triumftog for Uwe Rösler og AGF. Hvem havde troet, at AGF efter sidste sæson skulle spille med om mesterskabet? Ikke her.
PLUSSER: AGF er det mest formstærke hold i 2023 med 24 point. De har ligaens bedste forsvar, lukker ikke mange mål ind – og derfor skal der heller ikke mange AGF-scoringer til for at vinde en fodboldkamp. Selvtilliden er vokset kolossalt – og man kan se det i måden, de tør spille sig ud af et højt pres. Alle klubber frygter lige nu at spille mod AGF.
MINUSSER: Det halter stadig med målscoringen. Udover Patrick Mortensen, så kommer der ikke mange scoringer fra de andre, selvom Mads Emil Madsen fik rettet lidt op på det mod Viborg. Skal AGF skabe sensationen, så skal de have fundet løsninger mod Brøndby og FCK. Dem har de mødt seks gange og kun fået to point. Samtidig har AGF måske også det sværeste program af de fire hold i toppen.
DOMMEN: Kunne godt unde min gamle klub og stå med pokalen, der senest blev vundet i 1986. Må tage til takke med bronzen kørt hjem på flot defensiv.
VIBORG

En vanvittig sjov fortælling om en klub, der har 1/10 af FCK’s budget og nu spiller med om mesterskabet. Humlebien, der ikke ved, den kan flyve.
PLUSSER: De er vanvittigt svære at spille mod. De er modige og spiller bare en god gang fodbold. De har været sindssygt gode til at lukke hullerne efter en række profilsalg. De har vel stadig fordelen af at være underdogs, selvom deres resultater og spil har skabt respekt.
MINUSSER: De er ikke specielt formstærke. Har vundet tre og tabt tre i mesterskabsslutspillet – og så mangler de en offensiv trussel udover Elias Achouri, der på sine bedste dage kan drive gæk med de fleste.
DOMMEN: Viborg har aldrig vundet en medalje i Superligaen, og det sker heller ikke denne gang for rækkens store positive store overraskelse.
– Velkommen hjem Andreas Christensen
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
EKSKLUSIVT
Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
Voldsomt transferønske til FCK
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
Voldsomme anklager mod ‘AC’ – nu svarer konen
INTERVIEW
Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
NYHEDER Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
TOPNYHED
Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
MEDIE
I spil til stort job
TRANSFER Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
Bo Svensson favorit til stort job
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
TRANSFER
Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
MEDIE Vildt comeback? Sender føler til Brøndby
Revser Dorgu: Bliver erstattet
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
Højlund brænder straffe i Napoli-sejr
TOPNYHED
Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
NYHEDER
Rune deler nyt: Er rejst til Qatar
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret
Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’
Chelsea tæver FC Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen
Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City
NYHEDER
Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!
Ajax skraber bunden i Champions League
Xabi Alonso lever med presset
FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage
NYHEDER
Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt
NYHEDER
Slagter stjerne: ‘Spild af tid’
NYHEDER
Bekræfter: Her er der transferdeadline
MEDIE