Brugte 321 millioner kroner på agenter i Danmark

LEDER: Der venter en kamp om penge og magt, for agenters honorarer er stigende og indflydelsen på topklubberne tydelig, skriver Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen.



Lederen er fra Tipsbladet fredag – du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet hver fredag.

Om to ugers tid må Superliga-klubberne og deres kolleger i Europa og mange andre steder i verden igen købe og sælge spillere.

Der skal jagtes spillere til at nå sæsonens målsætninger, nogle skal sælge for at få skiftet ud i trupperne eller få tiltrængte kontanter til at betale regningerne, kontrakter bliver forlænget i disse dage for at undgå, at spillere ryger på markedet, og i snart sagt alle handler er der involveret mindst én og i nogle tilfælde adskillige agenter.

Agenter er nogen, der får 5-10 procent af en spillers løn, ikke?

Forkert, i hvert fald i de seneste mange år.

Da DBU offentliggjorde de samlede agentbetalinger i de danske klubber for 2020, var der 16,7 millioner kroner i betalinger fra spillere til agenter.

Klubbernes betalinger til agenter var 50,5 millioner kroner, altså tre gange så meget som spillernes betalinger.

En hurtig udregning her på redaktionen viser, at der i alt blev betalt 321 millioner til agenter i dansk fodbold fra begyndelsen af 2015 til slutningen af 2020, og det beløb har været i kraftig stigning fra år til år, siden agentreglerne blev liberaliseret i 2015.

Nu bliver der slået tilbage fra fodboldforbundene og alle aktører på nær agenterne.

I flere år har FIFA arbejdet på en større reform, der skal lægge loft på agenthonorarer, og som skal forbyde agenter at repræsentere mere end én part i en handel, noget der især i udlandet sker overraskende ofte.

Reglerne havde muligvis allerede været indført, hvis det ikke havde været for coronavirussen, der forsinkede en masse reformarbejde i FIFA, men det kunne lade til, at ændringerne kommer allerede i slutningen af 2022.

De store agenter som Mino Raiola og Jorge Mendes, der hiver store millionbeløb i kassen på det helt frie marked, er naturligvis rasende over forslaget, og allerede for et år siden skød nogle af de største agenter i verden tilbage mod fodboldmyndighederne ved at få deres klienter til at poste nærmest identiske tekster og billeder på deres sociale mediekonti med kritiske spørgsmål om brugen af spillernes imagerettigheder til eksempelvis computerspil.

Der kommer mere af den slags i den kommende tid, hvor forhandlingerne om de nye regler går ind i slutfasen, og debatten kunne også meget vel blusse op her i Danmark, hvor honorarerne gik fra omkring 30 millioner kroner i 2015 til toppunktet 75 millioner kroner i 2019, hvor transfermarkedet toppede få måneder før coronavirussens fødsel.

Det er fuldstændig på sin plads, især at få afskaffet muligheden for dobbeltrepræsentation, og stod det til mig, måtte man også som agent vælge, om man repræsenterer klubber eller spillere, så man ikke om mandagen forhandler en kontraktforlængelse på vegne af en spiller, og tirsdag får honorar af selvsamme klub for at hjælpe med scoutingarbejde eller forhandlingerne om købet af en anden spiller.

Bare tænk på den enorme indflydelse, Mino Raiola har på sine spilleres karrierer, som i tilfældet med Erling Haaland og Dortmund, der gennem diverse aftaler ser ud til at have placeret den unge nordmands klubkarriere i Raiolas hænder, da Dortmund nikkede ja til betingelser ved købet af Haaland fra Salzburg i januar 2020, som andre topklubber ikke ville gå med til.

Men jeg kan også få den tanke, at betalingerne bare flytter og bliver struktureret på en anden måde, så de stadig er lovlige og fungerer på samme måde som i dag, eller alternativt bliver gemt af vejen i udlandet.

Og man skal passe godt på med bare at fejre det her som en sejr for fodbold over nogle griske agenter, der ikke tilfører fodbold noget godt.

Agenterne og de store betalinger, især omkring topklubberne i både Danmark og udlandet, er først og fremmest gatekeepere for førnævnte topklubber, så klubbosserne er sikre på at være førstevælgere på spillermarkedet.

De stigende agenthonorarer og agenters indflydelse har været til gavn for topklubberne, der gerne vil gøre fordelingen af de bedste spillere til et spørgsmål om at have flest penge, og om at have et godt forhold til en relativt snæver kreds af agenter, der kontrollerer markedet gennem enorme formelle og ikke mindst uformelle samarbejdsaftaler.

Så lad være med at falde for topklubbernes glædestårer, når reglerne bliver indført.

De vil i kulissen forsøge at bevare den totale kontrol over spillermarkedet, nu hvor det ikke bare kan foregå via repræsentationsaftaler med agenterne.

Hold godt øje med især kampene i Premier League og den skotske liga, når I udfylder tipskuponen og planlægger tv-weekenden i de kommende timer og dage. Premier League og de lavere rækker i England var torsdag ramt af indtil flere coronaudbrud, og det er uvist, om der kommer flere aflysninger i de kommende timer og døgn.

Tipsbladet_Forside_17december21





Til møde – millioner på vej til Brøndby?


Én assist fra at slå vild NBA-rekord

Rasmus Højlund pryder forsiden

David Nielsen om skifte: Dejligt at lukke aftalen

Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte

Medie: ‘Seriøs interesse’ fra FCM – vælger FCK

– Man må bare sige, Steinlein har ramt den i røven

– Udstillede hvad mange vidste

Kan få konsekvenser for David Nielsen

Brøndby-stjerne slår fast: ‘Klar, hvis de ringer’

‘Tror ikke Brøndby forlænger med ham’

– Det ville være en katastrofe

FC København – FC Fredericia

– Jeg tror godt, der kan være en Cooper-klausul

Medie fælder dom over Clement Bischoff

Frustreret Steve Cooper med benhårde udtalelser

‘Tøffe’: Han er en af mine helt store favoritter!

I stort skænderi med Wolfsburg-spiller

Bekræfter – Andreas Maxsø skal til Europa

Flere FCK-profiler kan vende tilbage i Superligaen

Ingen bud på Brian Riemer

Se billedet – toptræner til pokalbrag i Farum

Stort medie fremhæver Noah Nartey

Amerikaner er årets tennisoverraskelse

Kæmpe hyldest af Sibusiso Zuma

Uwe Rösler i følelsesladet hyldest

Pludselig ringede Thierry Henry til Brøndby-profil

Frank revser ‘stor dommerfejl’

Uhyggelig styrke – han var en lumsk lommetyv

Deler detaljer fra møde med Schmeichel

Supercomputer: Det ser godt ud, Hjulmand!

Lauges kone bestormet af beskeder: ‘Overvældende’

23.000 får unik chance

Gigantisk Superliga-transfer – snart er han gratis

Skuffelse: AC Horsens taber til bundhold

Superliga-klub skal shoppe: ‘Det er pissesvært’

Presset stiger: Tidligere FCK-træner i modvind

Fabregas kan snøre sin gamle træner

Kollapsede på banen – nu deler han nyt

Afviser ondskabsfuldt rygte: ‘Det er ulækkert’

Premier League bekræfter stor ændring

Måber over dansk stjerne

Sigter efter mesterskab trods syvendeplads

Ellevild med dansk duo

Træner spurgte ChatGPT om taktisk råd og vandt

Brøndby i stor nedtur: ‘De vil det mere end os’

– Vi skal ødelægge Brøndby i 1. halvleg

Brøndby-boss med skidt skadesopdatering

Underholdning i Eindhoven

Brøndby er færdig i pokalturneringen

Kæmpe pokalgyser: Det må bare ikke ske!