Analyse: Det betyder Abramovitj’ Chelsea-farvel

ANALYSE: Det er markant, at Roman Abramovitj ‘afgiver styringen’ med Chelsea, men klubben er stadig ejet af og dybt gældsat til den russiske mangemilliardær.



Det var noget af en melding, der kom fra Chelsea og Roman Abramovitj lørdag aften.

Her sagde den russiske Chelsea-ejer, at han  afgiver kontrollen med Chelsea til en fond tilknyttet klubben.

– Jeg har altid truffet beslutninger med klubbens bedste interesserer for øje. Jeg forbliver forpligtet til disse værdier, lyder det fra Abramovich.

– Det er grunden til, at jeg i dag giver folkene i Chelseas velgørende fond styringen med Chelsea FC. Jeg mener, at de i øjeblikket er i den bedste position til at varetage klubbens, spillernes, personalets og fansenes interesser.

Det er markant, at den ordknappe Chelsea-ejer kommer med sådan en melding, og lige så påfaldende var det PR-arbejde, Chelseas og Abramovitj’ folk med al tydelighed havde haft gang i for at påvirke britiske medier.

Baggrunden for Chelseas og Abramovitj’ udmelding er, at Abramovitj risikerer at blive direkte og personligt ramt af de sanktioner, regeringerne i Storbritannien, EU og USA er ved at indføre mod Vladimir Putins styre og de oligarker, der er tæt knyttet til eller del af Putins inderkreds.

Klubbens og ejerens hær af PR-konsulenter har haft meget travlt i de seneste dage og uger med at erklære Chelsea-ejerens totale uskyld og det totale fravær af forbindelser til Putin og Kreml.

Mellem linjerne er det også tydeligt, at britiske medier står over for slet skjulte trusler om juridisk bål og brand, hvis man eksempelvis skrev om førnævnte forbindelser til den russiske top.

Og det er selvfølgelig de forbindelser, det her handler om.

Roman Abramovitj er en af de oligarker med tættest forbindelse til Putin, og i Storbritannien ses det som en reel mulighed, at han ender på en sanktionsliste, der kan betyde en indefrysning af hans aktiver, herunder Chelsea FC.

Lørdagens melding ligner et forsøg på at afbøde risikoen, og om det så kommer til at fungere er der vist ingen, der reelt ved.

Abramovitj’ ‘afgivelse af kontrollen’ har ikke megen reel betydning.

Milliardæren ejer stadig Chelsea og har lånt klubben langt over 10 milliarder kroner rentefrit.

Bliver Abramovitj ramt af sanktioner, kan han i teorien kræve det lån indfriet, og så er der en teoretisk chance for, at Chelsea lukker, selvom det i realiteten virker usandsynligt, da en ny ejer i det tilfælde sandsynligvis vil overtage klubben, der er en af verdens mest attraktive.

Roman Abramovitj’ ejerskab af Chelsea bliver der indtil ikke rokket ved.

Men det skal blive interessant at følge, om det seneste døgns politiske og PR-motiverede udmeldinger er nok til, at der ikke sker yderligere i forhold til Abramovitj og Chelsea, eller om den britiske regering, EU og USA samt deres øvrige allierede har mere i ærmet til dem, der har arbejdet og levet i kredsløb tæt på Putins regime.





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Tiden er ved at rinde ud

Godt nyt for Jess Thorup

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Afsløring: De er færdige i Randers

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Guardiola stopper – han skal erstatte ham



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Lyon forhandler med dansk profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Fortryder FC Barcelona-transfer

Chelsea – Tottenham

Vil hente FC Midtjylland-profil

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

AGF jagter hollandsk talent