Det var noget af en melding, der kom fra Chelsea og Roman Abramovitj lørdag aften.
Her sagde den russiske Chelsea-ejer, at han afgiver kontrollen med Chelsea til en fond tilknyttet klubben.
– Jeg har altid truffet beslutninger med klubbens bedste interesserer for øje. Jeg forbliver forpligtet til disse værdier, lyder det fra Abramovich.
– Det er grunden til, at jeg i dag giver folkene i Chelseas velgørende fond styringen med Chelsea FC. Jeg mener, at de i øjeblikket er i den bedste position til at varetage klubbens, spillernes, personalets og fansenes interesser.
Det er markant, at den ordknappe Chelsea-ejer kommer med sådan en melding, og lige så påfaldende var det PR-arbejde, Chelseas og Abramovitj’ folk med al tydelighed havde haft gang i for at påvirke britiske medier.
This is Roman Abramovich’s read of the current situation and he is doing what he thinks is best for the club. There is no timeframe on this. He is not involved in politics and he is not involved with Vladimir Putin. Chelsea are horrified by what is happening in Ukraine.
— Kaveh Solhekol (@SkyKaveh) February 26, 2022
Chelsea position on official statement made by Abramovich. The club is understood to be ‘not for sale’ as things stand – also, Roman Abramovich is still the owner. 🔵 #CFC
— Fabrizio Romano (@FabrizioRomano) February 26, 2022
The decision to step back announced today has been made in order to help and protect the club. pic.twitter.com/Gv57ze5Pzb
Update from #CFC more post match @beINSPORTS_EN Roman Abramovich is still the owner of #CFC club but is stepping back from key decision making because he wants to take “unfair” scrutiny away from the club, fans and players. Chelsea still believe no cause to sanction Abramovich.
— Carrie Brown 💙 (@CarrieBrownTV) February 26, 2022
Baggrunden for Chelseas og Abramovitj’ udmelding er, at Abramovitj risikerer at blive direkte og personligt ramt af de sanktioner, regeringerne i Storbritannien, EU og USA er ved at indføre mod Vladimir Putins styre og de oligarker, der er tæt knyttet til eller del af Putins inderkreds.
Klubbens og ejerens hær af PR-konsulenter har haft meget travlt i de seneste dage og uger med at erklære Chelsea-ejerens totale uskyld og det totale fravær af forbindelser til Putin og Kreml.
Mellem linjerne er det også tydeligt, at britiske medier står over for slet skjulte trusler om juridisk bål og brand, hvis man eksempelvis skrev om førnævnte forbindelser til den russiske top.
Og det er selvfølgelig de forbindelser, det her handler om.
Roman Abramovitj er en af de oligarker med tættest forbindelse til Putin, og i Storbritannien ses det som en reel mulighed, at han ender på en sanktionsliste, der kan betyde en indefrysning af hans aktiver, herunder Chelsea FC.
Lørdagens melding ligner et forsøg på at afbøde risikoen, og om det så kommer til at fungere er der vist ingen, der reelt ved.
Abramovitj’ ‘afgivelse af kontrollen’ har ikke megen reel betydning.
Milliardæren ejer stadig Chelsea og har lånt klubben langt over 10 milliarder kroner rentefrit.
Bliver Abramovitj ramt af sanktioner, kan han i teorien kræve det lån indfriet, og så er der en teoretisk chance for, at Chelsea lukker, selvom det i realiteten virker usandsynligt, da en ny ejer i det tilfælde sandsynligvis vil overtage klubben, der er en af verdens mest attraktive.
Roman Abramovitj’ ejerskab af Chelsea bliver der indtil ikke rokket ved.
Men det skal blive interessant at følge, om det seneste døgns politiske og PR-motiverede udmeldinger er nok til, at der ikke sker yderligere i forhold til Abramovitj og Chelsea, eller om den britiske regering, EU og USA samt deres øvrige allierede har mere i ærmet til dem, der har arbejdet og levet i kredsløb tæt på Putins regime.
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
AVIS
Færdig i Real Madrid
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
NYHEDER
