Analyse: Det betyder Abramovitj’ Chelsea-farvel

ANALYSE: Det er markant, at Roman Abramovitj ‘afgiver styringen’ med Chelsea, men klubben er stadig ejet af og dybt gældsat til den russiske mangemilliardær.



Det var noget af en melding, der kom fra Chelsea og Roman Abramovitj lørdag aften.

Her sagde den russiske Chelsea-ejer, at han  afgiver kontrollen med Chelsea til en fond tilknyttet klubben.

– Jeg har altid truffet beslutninger med klubbens bedste interesserer for øje. Jeg forbliver forpligtet til disse værdier, lyder det fra Abramovich.

– Det er grunden til, at jeg i dag giver folkene i Chelseas velgørende fond styringen med Chelsea FC. Jeg mener, at de i øjeblikket er i den bedste position til at varetage klubbens, spillernes, personalets og fansenes interesser.

Det er markant, at den ordknappe Chelsea-ejer kommer med sådan en melding, og lige så påfaldende var det PR-arbejde, Chelseas og Abramovitj’ folk med al tydelighed havde haft gang i for at påvirke britiske medier.

Baggrunden for Chelseas og Abramovitj’ udmelding er, at Abramovitj risikerer at blive direkte og personligt ramt af de sanktioner, regeringerne i Storbritannien, EU og USA er ved at indføre mod Vladimir Putins styre og de oligarker, der er tæt knyttet til eller del af Putins inderkreds.

Klubbens og ejerens hær af PR-konsulenter har haft meget travlt i de seneste dage og uger med at erklære Chelsea-ejerens totale uskyld og det totale fravær af forbindelser til Putin og Kreml.

Mellem linjerne er det også tydeligt, at britiske medier står over for slet skjulte trusler om juridisk bål og brand, hvis man eksempelvis skrev om førnævnte forbindelser til den russiske top.

Og det er selvfølgelig de forbindelser, det her handler om.

Roman Abramovitj er en af de oligarker med tættest forbindelse til Putin, og i Storbritannien ses det som en reel mulighed, at han ender på en sanktionsliste, der kan betyde en indefrysning af hans aktiver, herunder Chelsea FC.

Lørdagens melding ligner et forsøg på at afbøde risikoen, og om det så kommer til at fungere er der vist ingen, der reelt ved.

Abramovitj’ ‘afgivelse af kontrollen’ har ikke megen reel betydning.

Milliardæren ejer stadig Chelsea og har lånt klubben langt over 10 milliarder kroner rentefrit.

Bliver Abramovitj ramt af sanktioner, kan han i teorien kræve det lån indfriet, og så er der en teoretisk chance for, at Chelsea lukker, selvom det i realiteten virker usandsynligt, da en ny ejer i det tilfælde sandsynligvis vil overtage klubben, der er en af verdens mest attraktive.

Roman Abramovitj’ ejerskab af Chelsea bliver der indtil ikke rokket ved.

Men det skal blive interessant at følge, om det seneste døgns politiske og PR-motiverede udmeldinger er nok til, at der ikke sker yderligere i forhold til Abramovitj og Chelsea, eller om den britiske regering, EU og USA samt deres øvrige allierede har mere i ærmet til dem, der har arbejdet og levet i kredsløb tæt på Putins regime.



Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

FC København scorer millionbeløb

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Storhylder Christian Nørgaard

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Stort spansk medie fremhæver William Clem

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Vild med ny Eriksen-løsning

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Køber sig ind i dansk klub

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

FC København interesseret i denne angriber

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Klar besked til FCK-fans

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

– Vi bør være favoritter

Lothar Matthaüs storroser dansker

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Forlænger med Ståle Solbakken

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’

Drenge mod mænd i Bern