Analyse: Det betyder Abramovitj’ Chelsea-farvel

ANALYSE: Det er markant, at Roman Abramovitj ‘afgiver styringen’ med Chelsea, men klubben er stadig ejet af og dybt gældsat til den russiske mangemilliardær.



Det var noget af en melding, der kom fra Chelsea og Roman Abramovitj lørdag aften.

Her sagde den russiske Chelsea-ejer, at han  afgiver kontrollen med Chelsea til en fond tilknyttet klubben.

– Jeg har altid truffet beslutninger med klubbens bedste interesserer for øje. Jeg forbliver forpligtet til disse værdier, lyder det fra Abramovich.

– Det er grunden til, at jeg i dag giver folkene i Chelseas velgørende fond styringen med Chelsea FC. Jeg mener, at de i øjeblikket er i den bedste position til at varetage klubbens, spillernes, personalets og fansenes interesser.

Det er markant, at den ordknappe Chelsea-ejer kommer med sådan en melding, og lige så påfaldende var det PR-arbejde, Chelseas og Abramovitj’ folk med al tydelighed havde haft gang i for at påvirke britiske medier.

Baggrunden for Chelseas og Abramovitj’ udmelding er, at Abramovitj risikerer at blive direkte og personligt ramt af de sanktioner, regeringerne i Storbritannien, EU og USA er ved at indføre mod Vladimir Putins styre og de oligarker, der er tæt knyttet til eller del af Putins inderkreds.

Klubbens og ejerens hær af PR-konsulenter har haft meget travlt i de seneste dage og uger med at erklære Chelsea-ejerens totale uskyld og det totale fravær af forbindelser til Putin og Kreml.

Mellem linjerne er det også tydeligt, at britiske medier står over for slet skjulte trusler om juridisk bål og brand, hvis man eksempelvis skrev om førnævnte forbindelser til den russiske top.

Og det er selvfølgelig de forbindelser, det her handler om.

Roman Abramovitj er en af de oligarker med tættest forbindelse til Putin, og i Storbritannien ses det som en reel mulighed, at han ender på en sanktionsliste, der kan betyde en indefrysning af hans aktiver, herunder Chelsea FC.

Lørdagens melding ligner et forsøg på at afbøde risikoen, og om det så kommer til at fungere er der vist ingen, der reelt ved.

Abramovitj’ ‘afgivelse af kontrollen’ har ikke megen reel betydning.

Milliardæren ejer stadig Chelsea og har lånt klubben langt over 10 milliarder kroner rentefrit.

Bliver Abramovitj ramt af sanktioner, kan han i teorien kræve det lån indfriet, og så er der en teoretisk chance for, at Chelsea lukker, selvom det i realiteten virker usandsynligt, da en ny ejer i det tilfælde sandsynligvis vil overtage klubben, der er en af verdens mest attraktive.

Roman Abramovitj’ ejerskab af Chelsea bliver der indtil ikke rokket ved.

Men det skal blive interessant at følge, om det seneste døgns politiske og PR-motiverede udmeldinger er nok til, at der ikke sker yderligere i forhold til Abramovitj og Chelsea, eller om den britiske regering, EU og USA samt deres øvrige allierede har mere i ærmet til dem, der har arbejdet og levet i kredsløb tæt på Putins regime.



Benhård transfermelding

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Brøndby-stjerne med stor donation

– Han har været en decideret atombombe

Det er til dumpekarakter

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Overvejer Mathias Jensen-køb

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Han peger på Simon Kjær

– Alle taler om dem!

Magisk aften for FC København-stjerne

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

– Du har udstråling som tagpap

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

– Et frygteligt scenarie

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Ny nedtur for Ansu Fati

Presset Frank: Her er vores store problem

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Målfattigt lokalderby i Afrika

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Henter dansker – får god pakke

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’