Det var noget af en melding, der kom fra Chelsea og Roman Abramovitj lørdag aften.
Her sagde den russiske Chelsea-ejer, at han afgiver kontrollen med Chelsea til en fond tilknyttet klubben.
– Jeg har altid truffet beslutninger med klubbens bedste interesserer for øje. Jeg forbliver forpligtet til disse værdier, lyder det fra Abramovich.
– Det er grunden til, at jeg i dag giver folkene i Chelseas velgørende fond styringen med Chelsea FC. Jeg mener, at de i øjeblikket er i den bedste position til at varetage klubbens, spillernes, personalets og fansenes interesser.
Det er markant, at den ordknappe Chelsea-ejer kommer med sådan en melding, og lige så påfaldende var det PR-arbejde, Chelseas og Abramovitj’ folk med al tydelighed havde haft gang i for at påvirke britiske medier.
This is Roman Abramovich’s read of the current situation and he is doing what he thinks is best for the club. There is no timeframe on this. He is not involved in politics and he is not involved with Vladimir Putin. Chelsea are horrified by what is happening in Ukraine.
— Kaveh Solhekol (@SkyKaveh) February 26, 2022
Chelsea position on official statement made by Abramovich. The club is understood to be ‘not for sale’ as things stand – also, Roman Abramovich is still the owner. 🔵 #CFC
— Fabrizio Romano (@FabrizioRomano) February 26, 2022
The decision to step back announced today has been made in order to help and protect the club. pic.twitter.com/Gv57ze5Pzb
Update from #CFC more post match @beINSPORTS_EN Roman Abramovich is still the owner of #CFC club but is stepping back from key decision making because he wants to take “unfair” scrutiny away from the club, fans and players. Chelsea still believe no cause to sanction Abramovich.
— Carrie Brown 💙 (@CarrieBrownTV) February 26, 2022
Baggrunden for Chelseas og Abramovitj’ udmelding er, at Abramovitj risikerer at blive direkte og personligt ramt af de sanktioner, regeringerne i Storbritannien, EU og USA er ved at indføre mod Vladimir Putins styre og de oligarker, der er tæt knyttet til eller del af Putins inderkreds.
Klubbens og ejerens hær af PR-konsulenter har haft meget travlt i de seneste dage og uger med at erklære Chelsea-ejerens totale uskyld og det totale fravær af forbindelser til Putin og Kreml.
Mellem linjerne er det også tydeligt, at britiske medier står over for slet skjulte trusler om juridisk bål og brand, hvis man eksempelvis skrev om førnævnte forbindelser til den russiske top.
Og det er selvfølgelig de forbindelser, det her handler om.
Roman Abramovitj er en af de oligarker med tættest forbindelse til Putin, og i Storbritannien ses det som en reel mulighed, at han ender på en sanktionsliste, der kan betyde en indefrysning af hans aktiver, herunder Chelsea FC.
Lørdagens melding ligner et forsøg på at afbøde risikoen, og om det så kommer til at fungere er der vist ingen, der reelt ved.
Abramovitj’ ‘afgivelse af kontrollen’ har ikke megen reel betydning.
Milliardæren ejer stadig Chelsea og har lånt klubben langt over 10 milliarder kroner rentefrit.
Bliver Abramovitj ramt af sanktioner, kan han i teorien kræve det lån indfriet, og så er der en teoretisk chance for, at Chelsea lukker, selvom det i realiteten virker usandsynligt, da en ny ejer i det tilfælde sandsynligvis vil overtage klubben, der er en af verdens mest attraktive.
Roman Abramovitj’ ejerskab af Chelsea bliver der indtil ikke rokket ved.
Men det skal blive interessant at følge, om det seneste døgns politiske og PR-motiverede udmeldinger er nok til, at der ikke sker yderligere i forhold til Abramovitj og Chelsea, eller om den britiske regering, EU og USA samt deres øvrige allierede har mere i ærmet til dem, der har arbejdet og levet i kredsløb tæt på Putins regime.
TOPNYHED
Raser over Patrick Dorgu-beslutning
FANKLUBBEN
FCK ville hellere af med ham – og tak for det!
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
INTERVIEW
Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’
Pibekoncert til Thomas Frank
MEDIE
Lurer på dyr dansk stjerne
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
TRANSFER
Solgt for 285 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub
MEDIE
Storklub lurer på Mohamed Salah
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København binder stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op
TOPNYHED
Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
MEDIE
Spøger i kæmpeklub
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen
Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader
TIPSBLADET SPECIAL
Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby
TOPNYHED
Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
TOPNYHED
Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
BIZART
Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF
Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford
DAGENS SPILFORSLAG
Sløv kampstart på Sardinien
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
NYHEDER
Liverpool skuffer stort mod oprykker
Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26
Dansker skuffet over manglende Fifa-svar
Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea
Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme
TOPNYHED
Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber
AVIS
Bombe på vej – sker det i dag?
