Det var noget af en melding, der kom fra Chelsea og Roman Abramovitj lørdag aften.
Her sagde den russiske Chelsea-ejer, at han afgiver kontrollen med Chelsea til en fond tilknyttet klubben.
– Jeg har altid truffet beslutninger med klubbens bedste interesserer for øje. Jeg forbliver forpligtet til disse værdier, lyder det fra Abramovich.
– Det er grunden til, at jeg i dag giver folkene i Chelseas velgørende fond styringen med Chelsea FC. Jeg mener, at de i øjeblikket er i den bedste position til at varetage klubbens, spillernes, personalets og fansenes interesser.
Det er markant, at den ordknappe Chelsea-ejer kommer med sådan en melding, og lige så påfaldende var det PR-arbejde, Chelseas og Abramovitj’ folk med al tydelighed havde haft gang i for at påvirke britiske medier.
This is Roman Abramovich’s read of the current situation and he is doing what he thinks is best for the club. There is no timeframe on this. He is not involved in politics and he is not involved with Vladimir Putin. Chelsea are horrified by what is happening in Ukraine.
— Kaveh Solhekol (@SkyKaveh) February 26, 2022
Chelsea position on official statement made by Abramovich. The club is understood to be ‘not for sale’ as things stand – also, Roman Abramovich is still the owner. 🔵 #CFC
— Fabrizio Romano (@FabrizioRomano) February 26, 2022
The decision to step back announced today has been made in order to help and protect the club. pic.twitter.com/Gv57ze5Pzb
Update from #CFC more post match @beINSPORTS_EN Roman Abramovich is still the owner of #CFC club but is stepping back from key decision making because he wants to take “unfair” scrutiny away from the club, fans and players. Chelsea still believe no cause to sanction Abramovich.
— Carrie Brown 💙 (@CarrieBrownTV) February 26, 2022
Baggrunden for Chelseas og Abramovitj’ udmelding er, at Abramovitj risikerer at blive direkte og personligt ramt af de sanktioner, regeringerne i Storbritannien, EU og USA er ved at indføre mod Vladimir Putins styre og de oligarker, der er tæt knyttet til eller del af Putins inderkreds.
Klubbens og ejerens hær af PR-konsulenter har haft meget travlt i de seneste dage og uger med at erklære Chelsea-ejerens totale uskyld og det totale fravær af forbindelser til Putin og Kreml.
Mellem linjerne er det også tydeligt, at britiske medier står over for slet skjulte trusler om juridisk bål og brand, hvis man eksempelvis skrev om førnævnte forbindelser til den russiske top.
Og det er selvfølgelig de forbindelser, det her handler om.
Roman Abramovitj er en af de oligarker med tættest forbindelse til Putin, og i Storbritannien ses det som en reel mulighed, at han ender på en sanktionsliste, der kan betyde en indefrysning af hans aktiver, herunder Chelsea FC.
Lørdagens melding ligner et forsøg på at afbøde risikoen, og om det så kommer til at fungere er der vist ingen, der reelt ved.
Abramovitj’ ‘afgivelse af kontrollen’ har ikke megen reel betydning.
Milliardæren ejer stadig Chelsea og har lånt klubben langt over 10 milliarder kroner rentefrit.
Bliver Abramovitj ramt af sanktioner, kan han i teorien kræve det lån indfriet, og så er der en teoretisk chance for, at Chelsea lukker, selvom det i realiteten virker usandsynligt, da en ny ejer i det tilfælde sandsynligvis vil overtage klubben, der er en af verdens mest attraktive.
Roman Abramovitj’ ejerskab af Chelsea bliver der indtil ikke rokket ved.
Men det skal blive interessant at følge, om det seneste døgns politiske og PR-motiverede udmeldinger er nok til, at der ikke sker yderligere i forhold til Abramovitj og Chelsea, eller om den britiske regering, EU og USA samt deres øvrige allierede har mere i ærmet til dem, der har arbejdet og levet i kredsløb tæt på Putins regime.
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
HELT VILDT
Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for Sønderjyske-profil
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú
TOPNYHED
Var tæt på at skifte fra FCK til Barcelona
Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
MEDIE
Danske klubber vil have ham
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand
Viking er norsk mester for første gang i 34 år
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
