En bøde på 400.000 kroner og en fratagelse af udebaneafsnittet til Brøndbys udekampe i resten af 2022.
Det er de barske realiteter, efter Fodboldens Disciplinærinstans tirsdag bestemte, at uro i forbindelse med kampen i Viborg 18. september skulle medføre en skærpelse af den udelukkelse af tilskuere til næste kamp i Parken mod FC København, Brøndby IF allerede var idømt.
Bødestraffen kan appelleres til Fodboldens Appelinstans inden for de næste to uger.
BREAKING: BIF fratages udebanefans i resten af ’22 #sldk https://t.co/TpnNv1tC2l
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) October 4, 2022
Det her er på ingen tænkelig måde en god dag for Brøndby IF eller dansk fodbold, i hvert fald ikke her og nu eller på mellemlang sigt.
Dommen rammer Brøndby og det markante flertal af klubbens fans, der aldrig kunne drømme om at bryde loven i forbindelse med en fodboldkamp, det rammer dansk fodbolds omdømme, at det er kommet så vidt, og at det er også noget af et hak i oplevelsen af at gå til Superliga-fodbold, hvor det her vil være på dagsordenen i måneder, hvis ikke år, frem over.
Men at det på ingen tænkelig måde er godt og fedt, betyder ikke, at det ikke er den rigtige beslutning.
Det har ikke skortet på advarsler og formaninger. Eller straffe for uro. Eller alle mulige tegn på, at det her kunne være den foreløbige endestation, hvis der ikke kom styr på tingene.
Vi må konstatere, at der ikke kom styr på det, når politi og kontrollører på Brøndbys udebaneafsnit på stadion i Viborg lige efter en række voldsomme sager og indskærpelser til Brøndby IF og fra Brøndbys IF’s ledelses side melder om ‘særdeles voldsom og aggressiv adfærd fra nogle af Brøndby IF’s tilskuere’, herunder angreb på politi og vagter på stadion.
Undskyld mig, men hvad er det, der er så svært at fatte?
Jeg begræder, at det er nødvendigt med denne dom, med tiltag som fremvisning af ID, og andre former for kontrol med tilskuere til fodbold.
Kald mig gammeldags og totalt ude af trit med et 2022-overvågningssamfund, hvor flere kameraer vil have flere kameraer, men jeg synes virkelig, det er en falliterklæring for alle involverede parter, at gode, danske traditioner i forbindelse med fodboldkampe som dialog, tillid og ansvarlighed ikke rækker.
Men jeg må jo bare konstatere, at det ikke har fungeret, at Brøndby IF ikke har fået håndteret dette problem og denne kultur i tide, så dette sørgelige scenarie kunne undgås, og at man set i bakspejlet nok også burde have meldt mere tydeligt fra i dansk fodbold længe før i dag.
Det kan også spille ind, at et Christiansborg i valg-feber meget vel kan tænkes at ville bruge vold og hooliganisme til danske fodboldkampe som valgflæsk og overbudspolitik – og der er det bedre selv at tage initiativet i dansk fodbold end at vente på det, en regering på genvalg og oppositionspolitikere måtte kunne finde på.
Det her frikender IKKE andre klubbers ballademagere for ansvar, men jeg synes heller ikke, jeg kan eller skal kunne forklare mig ud af en fartbøde i morgen, hvis jeg kører 100 kilometer i timen i en byzone, fordi jeg har set to andre køre over for rødt.
Denne dom vil gøre dansk fodbold til et mere trist foretagende i den kommende tid, men vi må også konstatere, at det nok vil gøre det til et mere sikkert af slagsen, ikke mindst for dem, der er på arbejde på stadion.
Så håber jeg, lektien nu bliver lært af alle involverede, og at der ikke er nogen, der nu føler sig berettiget til at tage balladen andre steder hen.
NYHEDER
FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
MEDIE
Jonas Wind er i København
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland
– Det har man nok aldrig set før
Vil være en af verdens største klubber om fem år
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen
NYHEDER
Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat
På rov i FC København
FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
NYHEDER
– Har ikke ubegrænset kredit
Han erstatter Bo Henriksen
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
NYHEDER
Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
NYHEDER
Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl
Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel
Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar
Får PC mindre magt i Wolfsburg?
NYHEDER
Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke
Chelsea og Liverpool flopper fælt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
