Brøndby-dom: Et sørgeligt lavpunkt i dansk fodbold

KOMMENTAR: Udelukkelsen af Brøndby-fans på udebane resten af 2022 rammer mange uskyldige og hele dansk fodbold, men det kan ikke være anderledes, efter problemerne er eskaleret i flere år.



En bøde på 400.000 kroner og en fratagelse af udebaneafsnittet til Brøndbys udekampe i resten af 2022.

Det er de barske realiteter, efter Fodboldens Disciplinærinstans tirsdag bestemte, at uro i forbindelse med kampen i Viborg 18. september skulle medføre en skærpelse af den udelukkelse af tilskuere til næste kamp i Parken mod FC København, Brøndby IF allerede var idømt.

Bødestraffen kan appelleres til Fodboldens Appelinstans inden for de næste to uger.

Det her er på ingen tænkelig måde en god dag for Brøndby IF eller dansk fodbold, i hvert fald ikke her og nu eller på mellemlang sigt.

Dommen rammer Brøndby og det markante flertal af klubbens fans, der aldrig kunne drømme om at bryde loven i forbindelse med en fodboldkamp, det rammer dansk fodbolds omdømme, at det er kommet så vidt, og at det er også noget af et hak i oplevelsen af at gå til Superliga-fodbold, hvor det her vil være på dagsordenen i måneder, hvis ikke år, frem over.

Men at det på ingen tænkelig måde er godt og fedt, betyder ikke, at det ikke er den rigtige beslutning.

Det har ikke skortet på advarsler og formaninger. Eller straffe for uro. Eller alle mulige tegn på, at det her kunne være den foreløbige endestation, hvis der ikke kom styr på tingene.

Vi må konstatere, at der ikke kom styr på det, når politi og kontrollører på Brøndbys udebaneafsnit på stadion i Viborg lige efter en række voldsomme sager og indskærpelser til Brøndby IF og fra Brøndbys IF’s ledelses side melder om ‘særdeles voldsom og aggressiv adfærd fra nogle af Brøndby IF’s tilskuere’, herunder angreb på politi og vagter på stadion.

Undskyld mig, men hvad er det, der er så svært at fatte?

Jeg begræder, at det er nødvendigt med denne dom, med tiltag som fremvisning af ID, og andre former for kontrol med tilskuere til fodbold.

Kald mig gammeldags og totalt ude af trit med et 2022-overvågningssamfund, hvor flere kameraer vil have flere kameraer, men jeg synes virkelig, det er en falliterklæring for alle involverede parter, at gode, danske traditioner i forbindelse med fodboldkampe som dialog, tillid og ansvarlighed ikke rækker.

Men jeg må jo bare konstatere, at det ikke har fungeret, at Brøndby IF ikke har fået håndteret dette problem og denne kultur i tide, så dette sørgelige scenarie kunne undgås, og at man set i bakspejlet nok også burde have meldt mere tydeligt fra i dansk fodbold længe før i dag.

Det kan også spille ind, at et Christiansborg i valg-feber meget vel kan tænkes at ville bruge vold og hooliganisme til danske fodboldkampe som valgflæsk og overbudspolitik – og der er det bedre selv at tage initiativet i dansk fodbold end at vente på det, en regering på genvalg og oppositionspolitikere måtte kunne finde på.

Det her frikender IKKE andre klubbers ballademagere for ansvar, men jeg synes heller ikke, jeg kan eller skal kunne forklare mig ud af en fartbøde i morgen, hvis jeg kører 100 kilometer i timen i en byzone, fordi jeg har set to andre køre over for rødt.

Denne dom vil gøre dansk fodbold til et mere trist foretagende i den kommende tid, men vi må også konstatere, at det nok vil gøre det til et mere sikkert af slagsen, ikke mindst for dem, der er på arbejde på stadion.

Så håber jeg, lektien nu bliver lært af alle involverede, og at der ikke er nogen, der nu føler sig berettiget til at tage balladen andre steder hen.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Han virker frustreret!

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

‘De er tilbage’

– Jeg tror de vinder Superligaen

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Skulle sprænge banken for dansk stjerne



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

AGF – OB

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

Ikke set i 30 år

“De havde det bedste transfervindue”



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Silkeborg IF – Viborg FF

Tottenham boykotter Viaplay

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Han er på vej væk fra AGF

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Stor mystik om Patrick Pentz

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Stjernetransfer på plads alligevel

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

Mål i Manchester

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

– Mildest talt undervældende

Premier League skrev transferhistorie