En bøde på 400.000 kroner og en fratagelse af udebaneafsnittet til Brøndbys udekampe i resten af 2022.
Det er de barske realiteter, efter Fodboldens Disciplinærinstans tirsdag bestemte, at uro i forbindelse med kampen i Viborg 18. september skulle medføre en skærpelse af den udelukkelse af tilskuere til næste kamp i Parken mod FC København, Brøndby IF allerede var idømt.
Bødestraffen kan appelleres til Fodboldens Appelinstans inden for de næste to uger.
BREAKING: BIF fratages udebanefans i resten af ’22 #sldk https://t.co/TpnNv1tC2l
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) October 4, 2022
Det her er på ingen tænkelig måde en god dag for Brøndby IF eller dansk fodbold, i hvert fald ikke her og nu eller på mellemlang sigt.
Dommen rammer Brøndby og det markante flertal af klubbens fans, der aldrig kunne drømme om at bryde loven i forbindelse med en fodboldkamp, det rammer dansk fodbolds omdømme, at det er kommet så vidt, og at det er også noget af et hak i oplevelsen af at gå til Superliga-fodbold, hvor det her vil være på dagsordenen i måneder, hvis ikke år, frem over.
Men at det på ingen tænkelig måde er godt og fedt, betyder ikke, at det ikke er den rigtige beslutning.
Det har ikke skortet på advarsler og formaninger. Eller straffe for uro. Eller alle mulige tegn på, at det her kunne være den foreløbige endestation, hvis der ikke kom styr på tingene.
Vi må konstatere, at der ikke kom styr på det, når politi og kontrollører på Brøndbys udebaneafsnit på stadion i Viborg lige efter en række voldsomme sager og indskærpelser til Brøndby IF og fra Brøndbys IF’s ledelses side melder om ‘særdeles voldsom og aggressiv adfærd fra nogle af Brøndby IF’s tilskuere’, herunder angreb på politi og vagter på stadion.
Undskyld mig, men hvad er det, der er så svært at fatte?
Jeg begræder, at det er nødvendigt med denne dom, med tiltag som fremvisning af ID, og andre former for kontrol med tilskuere til fodbold.
Kald mig gammeldags og totalt ude af trit med et 2022-overvågningssamfund, hvor flere kameraer vil have flere kameraer, men jeg synes virkelig, det er en falliterklæring for alle involverede parter, at gode, danske traditioner i forbindelse med fodboldkampe som dialog, tillid og ansvarlighed ikke rækker.
Men jeg må jo bare konstatere, at det ikke har fungeret, at Brøndby IF ikke har fået håndteret dette problem og denne kultur i tide, så dette sørgelige scenarie kunne undgås, og at man set i bakspejlet nok også burde have meldt mere tydeligt fra i dansk fodbold længe før i dag.
Det kan også spille ind, at et Christiansborg i valg-feber meget vel kan tænkes at ville bruge vold og hooliganisme til danske fodboldkampe som valgflæsk og overbudspolitik – og der er det bedre selv at tage initiativet i dansk fodbold end at vente på det, en regering på genvalg og oppositionspolitikere måtte kunne finde på.
Det her frikender IKKE andre klubbers ballademagere for ansvar, men jeg synes heller ikke, jeg kan eller skal kunne forklare mig ud af en fartbøde i morgen, hvis jeg kører 100 kilometer i timen i en byzone, fordi jeg har set to andre køre over for rødt.
Denne dom vil gøre dansk fodbold til et mere trist foretagende i den kommende tid, men vi må også konstatere, at det nok vil gøre det til et mere sikkert af slagsen, ikke mindst for dem, der er på arbejde på stadion.
Så håber jeg, lektien nu bliver lært af alle involverede, og at der ikke er nogen, der nu føler sig berettiget til at tage balladen andre steder hen.
LIVE
LIVE: Tottenham har ny manager på plads
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
Pinligt! Danmark brænder på stribe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
Kæmpe stjerne besøger København
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
Sverige skal til VM
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Rasmus Højlund har ikke set det før
Italien under massivt pres
Tottenham præsenterer ny træner
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
Skal han med Bo Svensson til FC København?
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
INTERVIEW
Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
Melder ud om Kasper Hjulmand
NYHEDER
Sådan starter Danmark i skæbnebrag
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
Stor profil glad for Brøndby
TOPNYHED
Er det her Danmarks hemmelige våben?
NYHEDER
Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’
HELT VILDT
Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER