Brøndby-dom: Et sørgeligt lavpunkt i dansk fodbold

KOMMENTAR: Udelukkelsen af Brøndby-fans på udebane resten af 2022 rammer mange uskyldige og hele dansk fodbold, men det kan ikke være anderledes, efter problemerne er eskaleret i flere år.



En bøde på 400.000 kroner og en fratagelse af udebaneafsnittet til Brøndbys udekampe i resten af 2022.

Det er de barske realiteter, efter Fodboldens Disciplinærinstans tirsdag bestemte, at uro i forbindelse med kampen i Viborg 18. september skulle medføre en skærpelse af den udelukkelse af tilskuere til næste kamp i Parken mod FC København, Brøndby IF allerede var idømt.

Bødestraffen kan appelleres til Fodboldens Appelinstans inden for de næste to uger.

Det her er på ingen tænkelig måde en god dag for Brøndby IF eller dansk fodbold, i hvert fald ikke her og nu eller på mellemlang sigt.

Dommen rammer Brøndby og det markante flertal af klubbens fans, der aldrig kunne drømme om at bryde loven i forbindelse med en fodboldkamp, det rammer dansk fodbolds omdømme, at det er kommet så vidt, og at det er også noget af et hak i oplevelsen af at gå til Superliga-fodbold, hvor det her vil være på dagsordenen i måneder, hvis ikke år, frem over.

Men at det på ingen tænkelig måde er godt og fedt, betyder ikke, at det ikke er den rigtige beslutning.

Det har ikke skortet på advarsler og formaninger. Eller straffe for uro. Eller alle mulige tegn på, at det her kunne være den foreløbige endestation, hvis der ikke kom styr på tingene.

Vi må konstatere, at der ikke kom styr på det, når politi og kontrollører på Brøndbys udebaneafsnit på stadion i Viborg lige efter en række voldsomme sager og indskærpelser til Brøndby IF og fra Brøndbys IF’s ledelses side melder om ‘særdeles voldsom og aggressiv adfærd fra nogle af Brøndby IF’s tilskuere’, herunder angreb på politi og vagter på stadion.

Undskyld mig, men hvad er det, der er så svært at fatte?

Jeg begræder, at det er nødvendigt med denne dom, med tiltag som fremvisning af ID, og andre former for kontrol med tilskuere til fodbold.

Kald mig gammeldags og totalt ude af trit med et 2022-overvågningssamfund, hvor flere kameraer vil have flere kameraer, men jeg synes virkelig, det er en falliterklæring for alle involverede parter, at gode, danske traditioner i forbindelse med fodboldkampe som dialog, tillid og ansvarlighed ikke rækker.

Men jeg må jo bare konstatere, at det ikke har fungeret, at Brøndby IF ikke har fået håndteret dette problem og denne kultur i tide, så dette sørgelige scenarie kunne undgås, og at man set i bakspejlet nok også burde have meldt mere tydeligt fra i dansk fodbold længe før i dag.

Det kan også spille ind, at et Christiansborg i valg-feber meget vel kan tænkes at ville bruge vold og hooliganisme til danske fodboldkampe som valgflæsk og overbudspolitik – og der er det bedre selv at tage initiativet i dansk fodbold end at vente på det, en regering på genvalg og oppositionspolitikere måtte kunne finde på.

Det her frikender IKKE andre klubbers ballademagere for ansvar, men jeg synes heller ikke, jeg kan eller skal kunne forklare mig ud af en fartbøde i morgen, hvis jeg kører 100 kilometer i timen i en byzone, fordi jeg har set to andre køre over for rødt.

Denne dom vil gøre dansk fodbold til et mere trist foretagende i den kommende tid, men vi må også konstatere, at det nok vil gøre det til et mere sikkert af slagsen, ikke mindst for dem, der er på arbejde på stadion.

Så håber jeg, lektien nu bliver lært af alle involverede, og at der ikke er nogen, der nu føler sig berettiget til at tage balladen andre steder hen.







LIVE

LIVE: Skrækskade til dansk bomber

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Voldsom straf til Clement Bischoff



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Blæst fuldstændig omkuld

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Den bedste handel i Superligaen!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Laver aftale med Frederik Birk

Stjerne peger på Højlund

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Storroser dansk super-talent

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Salah scorer på Anfield

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Storklub lurer på Superliga-profil

Afviser mesterskabssnak

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Har ondt af Steve Cooper

Gil Vicente tryner Tondela

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!