Bundgaard-scoop er Brøndbys krigserklæring til FCK

KOMMENTAR: Brøndby IF's ejere, Global Football Holdings og Jan Bech Andersen, viste torsdag, at de mener guldkampen og Europa-ambitionerne særdeles alvorligt.



BOOM!

Her gik vi og lurede på, at Filip Bundgaard skulle til udlandet med Tyskland og Holland som mulige destinationer.

Og så kom Brøndby IF og fejede alt og alle, inklusiv Randers FC's betænkeligheder ved at sælge det stærkeste offensive kort, af banen i en af de største interne handler nogensinde i Superligaen.

På sin vis overgår det her købet af Nicolai Vallys, der cirka ned til sidste komma kostede det samme, som Filip Bundgaard gjorde torsdag aften.

Dengang var Brøndbys interesse i Vallys telegraferet uger i forvejen, de blå-gule manglede nærmest bare at hyre et af de der propelfly med et 'Her kommer Brøndby IF!' på et banner hængende efter sig til en af Silkeborgs kampe i begyndelsen af sæsonen 2022/23.

Men det her, som en omvendt tyv i vinter-aftenen, der fylder Randers-klubkasse, det var vildt.

Det er en dygtig spiller, Brøndby IF her får fingre i.

Udfordrende, fodrap, teknisk stærk, og så sidder jeg, og nok også Brøndbys scouting- og data-folk samt trænerstab, med en følelse af, at der er mange flere Superliga-scoringer i den 19-årige forward-slash-kantspiller, der har fået endog særdeles meget spilletid tidligt i fodboldkarrieren, hvilket nu kommer ham og Randers FC (finansielt) til gavn.

Man behøver ikke at have plantet mikrofoner på diverse lokationer i Storkøbenhavn og Jylland for at vide, andre Superliga-klubber før Brøndby IF har forsøgt sig med Randers FC og Bundgaard, og det har været meget tæt på før, at Bundgaard havde forladt Randers.

Nu skete det, og det Brøndby IF være glad for sportsligt og potentielt økonomisk, for hvis man indfrir Bundgaards potentiale, kan han sælges for to-tre gange pengene til sommer næste år eller i 2026.

Det her er et klokkesignal til omverdenen, til FC København, FC Midtjylland og FC Nordsjælland om, at Brøndby IF mener det her alvorligt, og at man vil have metal, ja spille om guld, og i de nye europæiske ligaspil, meget gerne allerede til september.

Vi sad før januar-vinduet og funderede over, hvor meget mere der var at skyde med fra ejerne – nu skød Brøndby, så ingen kan være i tvivlen i omverdenen eller internt om, at man mener det, og at Brøndby nu står stærkere end før 1. januar.

Vi skal så også lige huske proportionerne – FC Midtjylland og FC København har stadig flere stærke spillere at spille fra bænken eller i rotationen i en intens guldkamp til april og maj, og jeg tror bestemt ikke, Thomas Thomasberg, Jacob Neestrup eller deres sportsdirektører ville bytte deres trupper for Brøndbys – det ville jeg heller ikke i deres sted.

Men med Brøndbys krigserklæring er der fløjtet op til en guldkamp, der vil noget, og her i det sidste døgn fik Brøndby og Superliga-klubberne vist, at der også er muskler inde bag trøjen, selvom de gigantiske salg til udlandet blev udskudt til en potentielt vild sommer.





LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Nu er han pludselig syg

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Thomas Frank er favorit til jobbet

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Tøfting lægger hånden på kogepladen



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

‘Thomas Delaney er fortid’

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Har været uenig med Steve Cooper

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Han er Superligaens ringeste målmand!

Det betyder intet mod Liverpool

Danmark har aldrig haft så mange før

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

FIFA åbner sag mod Spanien



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Nu åbner Wind op for fremtiden

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

PSG – Liverpool

Gift Links hylder FCK-legende

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Barcelona – Atletico

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Sporting CP – Arsenal

Mathias Zanka går viralt

Real Madrid – Bayern

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’