BOOM!
Her gik vi og lurede på, at Filip Bundgaard skulle til udlandet med Tyskland og Holland som mulige destinationer.
Og så kom Brøndby IF og fejede alt og alle, inklusiv Randers FC's betænkeligheder ved at sælge det stærkeste offensive kort, af banen i en af de største interne handler nogensinde i Superligaen.
På sin vis overgår det her købet af Nicolai Vallys, der cirka ned til sidste komma kostede det samme, som Filip Bundgaard gjorde torsdag aften.
Dengang var Brøndbys interesse i Vallys telegraferet uger i forvejen, de blå-gule manglede nærmest bare at hyre et af de der propelfly med et 'Her kommer Brøndby IF!' på et banner hængende efter sig til en af Silkeborgs kampe i begyndelsen af sæsonen 2022/23.
Men det her, som en omvendt tyv i vinter-aftenen, der fylder Randers-klubkasse, det var vildt.
Det er en dygtig spiller, Brøndby IF her får fingre i.
Udfordrende, fodrap, teknisk stærk, og så sidder jeg, og nok også Brøndbys scouting- og data-folk samt trænerstab, med en følelse af, at der er mange flere Superliga-scoringer i den 19-årige forward-slash-kantspiller, der har fået endog særdeles meget spilletid tidligt i fodboldkarrieren, hvilket nu kommer ham og Randers FC (finansielt) til gavn.
Man behøver ikke at have plantet mikrofoner på diverse lokationer i Storkøbenhavn og Jylland for at vide, andre Superliga-klubber før Brøndby IF har forsøgt sig med Randers FC og Bundgaard, og det har været meget tæt på før, at Bundgaard havde forladt Randers.
Nu skete det, og det Brøndby IF være glad for sportsligt og potentielt økonomisk, for hvis man indfrir Bundgaards potentiale, kan han sælges for to-tre gange pengene til sommer næste år eller i 2026.
Det her er et klokkesignal til omverdenen, til FC København, FC Midtjylland og FC Nordsjælland om, at Brøndby IF mener det her alvorligt, og at man vil have metal, ja spille om guld, og i de nye europæiske ligaspil, meget gerne allerede til september.
Vi sad før januar-vinduet og funderede over, hvor meget mere der var at skyde med fra ejerne – nu skød Brøndby, så ingen kan være i tvivlen i omverdenen eller internt om, at man mener det, og at Brøndby nu står stærkere end før 1. januar.
Vi skal så også lige huske proportionerne – FC Midtjylland og FC København har stadig flere stærke spillere at spille fra bænken eller i rotationen i en intens guldkamp til april og maj, og jeg tror bestemt ikke, Thomas Thomasberg, Jacob Neestrup eller deres sportsdirektører ville bytte deres trupper for Brøndbys – det ville jeg heller ikke i deres sted.
Men med Brøndbys krigserklæring er der fløjtet op til en guldkamp, der vil noget, og her i det sidste døgn fik Brøndby og Superliga-klubberne vist, at der også er muskler inde bag trøjen, selvom de gigantiske salg til udlandet blev udskudt til en potentielt vild sommer.

Mileta Rajovic smadrer transferrekord

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Vildt! FC Midtjylland byder på La Liga-kant

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Gravesen i ekstase over dansker-skifte

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Storklub byder på FCK- og FCM-emne

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Skidt nyt for Frederik Rønnow?

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

Bekræfter interesse

FC København-keeper får nummer 42, men…

Afsløring: Rosenborg sælger Emil Frederiksen

FC København henter stortalent i Malmö FF

Her er Mileta Rajovic’ nye klub

Vil af med dansk keeper

Færdig i Brøndby IF: Nu prøvetræner han i Sverige

Vallys er åben for BIF-forlængelse

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

HSV-boss: Han er her om et par dage

Arsenal køber Christian Nørgaard

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Prisen styrtdykker

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

EM-vært kan straffe finsk sisu

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

Danmarksmester i at spotte andres talenter