Ret skal være ret: FC Midtjylland har selv spillet en stor rolle i Jens-Lys Cajustes lidt ærgerlige sidste halvsæson i klubben, efter man sigtede tårnhøjt på sommerens transfermarked og forsøgte at få et godt stykke over 100 millioner kroner for den svenske landsholdskandidat.
Sølle 370 minutter spillede svenskeren efterfølgende for FC Midtjylland i efterårssæsonen, hvor skadesproblemer forfulgte den lovende midtbanespiller, ligesom den hårde konkurrence holdt ham ude af et hold, der egentlig havde bevæget sig videre og troede, han ville spille et sted i udlandet.
Det ville gå ud over prisen, kunne enhver se, men at FC Midtjylland nu angiveligt tjener 75 millioner kroner på Cajuste på et salg til Ligue 1-klubben Reims er simpelthen enestående.
Nævn mig den Superliga-spiller, der er solgt for et beløb i det leje efter at have været reserve i en halvsæson? Nej vel?
FC Midtjylland kan sælge sand i Sahara og midtbane-reserver til midterklubber i Ligue 1 for beløb, der ser ud til at gøre Jens-Lys Cajuste til ét af de 10 dyreste salg i Superliga-historien, hvis vi ikke endda snuser til Top 5.
Vi skal lige se, hvilke beløb der står i næste årsregnskab, men jeg ville trygt overlade min næste lønforhandling og tilpasning af huslånet til Claus Steinlein, Svend Graversen og deres kolleger i FC Midtjylland og London.
At FC Midtjylland kan få så mange millioner for Cajuste handler om, at udenlandske klubber i bund og grund er ligeglade med highlight-reels fra en spillers Superliga-karriere men til gengæld meget interesserede i, hvad et potentielt indkøb kan gøre for dem fremadrettet.
Der har ikke været nogen grund til at tro, at Jens-Lys Cajuste pludselig ikke kunne levere det spil, han gjorde i Champions League i efteråret 2020, hvor han var en af relativt få FCM-spillere, der kunne hænge på i det opskruede tempo.
Og så beviser FC Midtjylland nok en gang, hvor meget det betyder at placere sig som sælgende klub i bevidstheden hos klubber og agenter i de større fodboldlande.
Transfermarkedet er ikke et fair og solidarisk sted, hvor mindre klubber i en liga som den danske bliver givet plads og får lige så store tilbud som FCM, FCK og FC Nordsjælland, fordi man er enige om at behandle alle lige.
FC Midtjylland høster i den grad frugten af fem års storsalg og skaber en selvforstærkende effekt, hvor man igen og igen bliver stedet, udenlandske klubber går til på transfermarkedet, uanset om der andre steder i ligaen måske går næsten lige så dygtige spillere rundt, man kunne få til en femtedel af prisen.
FC Midtjylland bøvler stadig med hitraten på de store indkøb (ligesom topkonkurrenterne i ligaen), men spillersalg har de altså styr på.
NYHEDER
Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Vildt comeback? Sender føler til Brøndby
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
– Velkommen hjem Andreas Christensen
Voldsomt transferønske til FCK
TRANSFER
Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby
Revser Dorgu: Bliver erstattet
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
MEDIE
Chokskifte for Wessam Abou Ali?
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
NYHEDER
Slagter stjerne: ‘Spild af tid’
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen
EKSKLUSIVT
Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 16
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
TOPNYHED
Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
NYHEDER
Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
AVIS
Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham
NYHEDER
Bekræfter: Her er der transferdeadline
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
HELT VILDT
Voldsomt hård Thomas Frank-kritik
AGF på rov i Hobro IK
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
NYHEDER
Rune deler nyt: Er rejst til Qatar
Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’
Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand får stryg af Haaland & City
Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’
Randers FC og OB spiller uafgjort
EKSKLUSIVT
‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr
LIGE NU
Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen
MEDIE
FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub
HELT VILDT
På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med
NYHEDER
FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet
EKSKLUSIVT
