Transferkonger: Forhandl min løn og huslån, FCM!

ANALYSE: Det er vildt, at FC Midtjylland kan få 75 millioner kroner for Jens-Lys Cajuste, efter klubben klokkede i et salg sidste sommer og derefter kun brugte svenskeren i en reserverolle.



Ret skal være ret: FC Midtjylland har selv spillet en stor rolle i Jens-Lys Cajustes lidt ærgerlige sidste halvsæson i klubben, efter man sigtede tårnhøjt på sommerens transfermarked og forsøgte at få et godt stykke over 100 millioner kroner for den svenske landsholdskandidat.

Sølle 370 minutter spillede svenskeren efterfølgende for FC Midtjylland i efterårssæsonen, hvor skadesproblemer forfulgte den lovende midtbanespiller, ligesom den hårde konkurrence holdt ham ude af et hold, der egentlig havde bevæget sig videre og troede, han ville spille et sted i udlandet.

Det ville gå ud over prisen, kunne enhver se, men at FC Midtjylland nu angiveligt tjener 75 millioner kroner på Cajuste på et salg til Ligue 1-klubben Reims er simpelthen enestående.

Nævn mig den Superliga-spiller, der er solgt for et beløb i det leje efter at have været reserve i en halvsæson? Nej vel?

FC Midtjylland kan sælge sand i Sahara og midtbane-reserver til midterklubber i Ligue 1 for beløb, der ser ud til at gøre Jens-Lys Cajuste til ét af de 10 dyreste salg i Superliga-historien, hvis vi ikke endda snuser til Top 5.

Vi skal lige se, hvilke beløb der står i næste årsregnskab, men jeg ville trygt overlade min næste lønforhandling og tilpasning af huslånet til Claus Steinlein, Svend Graversen og deres kolleger i FC Midtjylland og London.

At FC Midtjylland kan få så mange millioner for Cajuste handler om, at udenlandske klubber i bund og grund er ligeglade med highlight-reels fra en spillers Superliga-karriere men til gengæld meget interesserede i, hvad et potentielt indkøb kan gøre for dem fremadrettet.

Der har ikke været nogen grund til at tro, at Jens-Lys Cajuste pludselig ikke kunne levere det spil, han gjorde i Champions League i efteråret 2020, hvor han var en af relativt få FCM-spillere, der kunne hænge på i det opskruede tempo.

Og så beviser FC Midtjylland nok en gang, hvor meget det betyder at placere sig som sælgende klub i bevidstheden hos klubber og agenter i de større fodboldlande.

Transfermarkedet er ikke et fair og solidarisk sted, hvor mindre klubber i en liga som den danske bliver givet plads og får lige så store tilbud som FCM, FCK og FC Nordsjælland, fordi man er enige om at behandle alle lige.

FC Midtjylland høster i den grad frugten af fem års storsalg og skaber en selvforstærkende effekt, hvor man igen og igen bliver stedet, udenlandske klubber går til på transfermarkedet, uanset om der andre steder i ligaen måske går næsten lige så dygtige spillere rundt, man kunne få til en femtedel af prisen.

FC Midtjylland bøvler stadig med hitraten på de store indkøb (ligesom topkonkurrenterne i ligaen), men spillersalg har de altså styr på.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Chido Obi var ustyrlig

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Jagter Christian Nørgaard



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

FC København – FC Nordsjælland



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Stort Brøndby-boost

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Interessen er eksploderet på grund af FC København

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

Utroligt: Brøndby må glæde sig



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

Præsenterer Thomas Franks afløser

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

– Enten FCK eller også stopper han?

Uafgjort i italiensk derby

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Neestrup må undvære profil igen

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

Vild hæder: Gidsel skriver historie

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’