Ret skal være ret: FC Midtjylland har selv spillet en stor rolle i Jens-Lys Cajustes lidt ærgerlige sidste halvsæson i klubben, efter man sigtede tårnhøjt på sommerens transfermarked og forsøgte at få et godt stykke over 100 millioner kroner for den svenske landsholdskandidat.
Sølle 370 minutter spillede svenskeren efterfølgende for FC Midtjylland i efterårssæsonen, hvor skadesproblemer forfulgte den lovende midtbanespiller, ligesom den hårde konkurrence holdt ham ude af et hold, der egentlig havde bevæget sig videre og troede, han ville spille et sted i udlandet.
Det ville gå ud over prisen, kunne enhver se, men at FC Midtjylland nu angiveligt tjener 75 millioner kroner på Cajuste på et salg til Ligue 1-klubben Reims er simpelthen enestående.
Nævn mig den Superliga-spiller, der er solgt for et beløb i det leje efter at have været reserve i en halvsæson? Nej vel?
FC Midtjylland kan sælge sand i Sahara og midtbane-reserver til midterklubber i Ligue 1 for beløb, der ser ud til at gøre Jens-Lys Cajuste til ét af de 10 dyreste salg i Superliga-historien, hvis vi ikke endda snuser til Top 5.
Vi skal lige se, hvilke beløb der står i næste årsregnskab, men jeg ville trygt overlade min næste lønforhandling og tilpasning af huslånet til Claus Steinlein, Svend Graversen og deres kolleger i FC Midtjylland og London.
At FC Midtjylland kan få så mange millioner for Cajuste handler om, at udenlandske klubber i bund og grund er ligeglade med highlight-reels fra en spillers Superliga-karriere men til gengæld meget interesserede i, hvad et potentielt indkøb kan gøre for dem fremadrettet.
Der har ikke været nogen grund til at tro, at Jens-Lys Cajuste pludselig ikke kunne levere det spil, han gjorde i Champions League i efteråret 2020, hvor han var en af relativt få FCM-spillere, der kunne hænge på i det opskruede tempo.
Og så beviser FC Midtjylland nok en gang, hvor meget det betyder at placere sig som sælgende klub i bevidstheden hos klubber og agenter i de større fodboldlande.
Transfermarkedet er ikke et fair og solidarisk sted, hvor mindre klubber i en liga som den danske bliver givet plads og får lige så store tilbud som FCM, FCK og FC Nordsjælland, fordi man er enige om at behandle alle lige.
FC Midtjylland høster i den grad frugten af fem års storsalg og skaber en selvforstærkende effekt, hvor man igen og igen bliver stedet, udenlandske klubber går til på transfermarkedet, uanset om der andre steder i ligaen måske går næsten lige så dygtige spillere rundt, man kunne få til en femtedel af prisen.
FC Midtjylland bøvler stadig med hitraten på de store indkøb (ligesom topkonkurrenterne i ligaen), men spillersalg har de altså styr på.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
