Transferkonger: Forhandl min løn og huslån, FCM!

ANALYSE: Det er vildt, at FC Midtjylland kan få 75 millioner kroner for Jens-Lys Cajuste, efter klubben klokkede i et salg sidste sommer og derefter kun brugte svenskeren i en reserverolle.



Ret skal være ret: FC Midtjylland har selv spillet en stor rolle i Jens-Lys Cajustes lidt ærgerlige sidste halvsæson i klubben, efter man sigtede tårnhøjt på sommerens transfermarked og forsøgte at få et godt stykke over 100 millioner kroner for den svenske landsholdskandidat.

Sølle 370 minutter spillede svenskeren efterfølgende for FC Midtjylland i efterårssæsonen, hvor skadesproblemer forfulgte den lovende midtbanespiller, ligesom den hårde konkurrence holdt ham ude af et hold, der egentlig havde bevæget sig videre og troede, han ville spille et sted i udlandet.

Det ville gå ud over prisen, kunne enhver se, men at FC Midtjylland nu angiveligt tjener 75 millioner kroner på Cajuste på et salg til Ligue 1-klubben Reims er simpelthen enestående.

Nævn mig den Superliga-spiller, der er solgt for et beløb i det leje efter at have været reserve i en halvsæson? Nej vel?

FC Midtjylland kan sælge sand i Sahara og midtbane-reserver til midterklubber i Ligue 1 for beløb, der ser ud til at gøre Jens-Lys Cajuste til ét af de 10 dyreste salg i Superliga-historien, hvis vi ikke endda snuser til Top 5.

Vi skal lige se, hvilke beløb der står i næste årsregnskab, men jeg ville trygt overlade min næste lønforhandling og tilpasning af huslånet til Claus Steinlein, Svend Graversen og deres kolleger i FC Midtjylland og London.

At FC Midtjylland kan få så mange millioner for Cajuste handler om, at udenlandske klubber i bund og grund er ligeglade med highlight-reels fra en spillers Superliga-karriere men til gengæld meget interesserede i, hvad et potentielt indkøb kan gøre for dem fremadrettet.

Der har ikke været nogen grund til at tro, at Jens-Lys Cajuste pludselig ikke kunne levere det spil, han gjorde i Champions League i efteråret 2020, hvor han var en af relativt få FCM-spillere, der kunne hænge på i det opskruede tempo.

Og så beviser FC Midtjylland nok en gang, hvor meget det betyder at placere sig som sælgende klub i bevidstheden hos klubber og agenter i de større fodboldlande.

Transfermarkedet er ikke et fair og solidarisk sted, hvor mindre klubber i en liga som den danske bliver givet plads og får lige så store tilbud som FCM, FCK og FC Nordsjælland, fordi man er enige om at behandle alle lige.

FC Midtjylland høster i den grad frugten af fem års storsalg og skaber en selvforstærkende effekt, hvor man igen og igen bliver stedet, udenlandske klubber går til på transfermarkedet, uanset om der andre steder i ligaen måske går næsten lige så dygtige spillere rundt, man kunne få til en femtedel af prisen.

FC Midtjylland bøvler stadig med hitraten på de store indkøb (ligesom topkonkurrenterne i ligaen), men spillersalg har de altså styr på.







LIVE

TransferLIVE: Stort Man City-salg på vej

Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Brøndby vil holde på stjerne

Club Brugge-spiller skifter til dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Kommer til AGF efter monstersæson

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Afgørende detalje i stor FCK-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Afsløring: Forhandlingerne om Amin Chiakha i gang



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Stærk FCK-trup – han må ikke spille

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

Storklub forhandler om Oscar Højlund

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Brøndby har IKKE budt

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub

Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

Højlund roser FC Københavns fans

FC København byder på kantspiller

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

– Det er forfærdeligt

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

Tyskere blitzer Nordlondon

‘Det er ret let at se’

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

Manchester City køber landsholdsspiller

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Brøndby forhandler om stor transfer

Dansker i ‘sensationel choktransfer’