Ret skal være ret: FC Midtjylland har selv spillet en stor rolle i Jens-Lys Cajustes lidt ærgerlige sidste halvsæson i klubben, efter man sigtede tårnhøjt på sommerens transfermarked og forsøgte at få et godt stykke over 100 millioner kroner for den svenske landsholdskandidat.
Sølle 370 minutter spillede svenskeren efterfølgende for FC Midtjylland i efterårssæsonen, hvor skadesproblemer forfulgte den lovende midtbanespiller, ligesom den hårde konkurrence holdt ham ude af et hold, der egentlig havde bevæget sig videre og troede, han ville spille et sted i udlandet.
Det ville gå ud over prisen, kunne enhver se, men at FC Midtjylland nu angiveligt tjener 75 millioner kroner på Cajuste på et salg til Ligue 1-klubben Reims er simpelthen enestående.
Nævn mig den Superliga-spiller, der er solgt for et beløb i det leje efter at have været reserve i en halvsæson? Nej vel?
FC Midtjylland kan sælge sand i Sahara og midtbane-reserver til midterklubber i Ligue 1 for beløb, der ser ud til at gøre Jens-Lys Cajuste til ét af de 10 dyreste salg i Superliga-historien, hvis vi ikke endda snuser til Top 5.
Vi skal lige se, hvilke beløb der står i næste årsregnskab, men jeg ville trygt overlade min næste lønforhandling og tilpasning af huslånet til Claus Steinlein, Svend Graversen og deres kolleger i FC Midtjylland og London.
At FC Midtjylland kan få så mange millioner for Cajuste handler om, at udenlandske klubber i bund og grund er ligeglade med highlight-reels fra en spillers Superliga-karriere men til gengæld meget interesserede i, hvad et potentielt indkøb kan gøre for dem fremadrettet.
Der har ikke været nogen grund til at tro, at Jens-Lys Cajuste pludselig ikke kunne levere det spil, han gjorde i Champions League i efteråret 2020, hvor han var en af relativt få FCM-spillere, der kunne hænge på i det opskruede tempo.
Og så beviser FC Midtjylland nok en gang, hvor meget det betyder at placere sig som sælgende klub i bevidstheden hos klubber og agenter i de større fodboldlande.
Transfermarkedet er ikke et fair og solidarisk sted, hvor mindre klubber i en liga som den danske bliver givet plads og får lige så store tilbud som FCM, FCK og FC Nordsjælland, fordi man er enige om at behandle alle lige.
FC Midtjylland høster i den grad frugten af fem års storsalg og skaber en selvforstærkende effekt, hvor man igen og igen bliver stedet, udenlandske klubber går til på transfermarkedet, uanset om der andre steder i ligaen måske går næsten lige så dygtige spillere rundt, man kunne få til en femtedel af prisen.
FC Midtjylland bøvler stadig med hitraten på de store indkøb (ligesom topkonkurrenterne i ligaen), men spillersalg har de altså styr på.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
Arsenal er i Champions League-finalen
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
NYHEDER
Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
