DENNE LEDER ER FRA TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE FREDAG 26. MAJ 2023
Der bliver gravet grøfter i de her år, og det kan ikke være anderledes.
Multiklub-ejerskaber pibler frem, nationalstater og deres diktatorer pønser på at opkøbe nye klubber, og fodboldverdenen har lært nul og niks af VM i Qatar. Ja det skulle da lige være, at forbrydelse og overgreb på andre mennesker betaler sig.
Således også i Premier League.
Manchester City og klubbens armada af jurister truede i flere år medier og fodboldorganisationer med søgsmål for at fortælle om UEFA's nu afsluttede sag om brud på FFP-reglerne.
En sag, der efter appel til CAS endte med en bøde på 75 millioner kroner, og at UEFA's udelukkelse af Manchester City fra to sæsoner i Champions League blev sløjfet.
Premier Leagues aktuelle efterforskning af 115 City-brud på ligaens finansielle regler er ej heller noget, man efter City-lejrens mening må og bør tale om, og få andre steder (det skulle lige være Newcastle) i fodboldverdenen har en diktaturstat været i stand til at fostre så trofast opbakning fra en klub og en betydelig del af dens fans, der rasende går til angreb på enhver kritik af Pep Guardiolas hold og Abu Dhabis klub.
Med Manchester Citys mesterskab er fem af de seneste seks titler nu havnet hos Guardiolas mandskab.

Jeg tror ikke, nogen betvivler fagligheden i Guardiolas, spillernes og resten af den sportslige afdelings arbejde. Man kan bare tage et kig på Chelsea i denne sæson og Manchester United i de seneste ti år for at forvisse sig om, at det ikke alene er nok at brænde milliarder af på transfermarkedet.
Guardiolas skifte i begyndelsen af 2023 over til noget, der nærmest kan beskrives som en 3-6-1-formation eller en kompakt 3-4-3, har gjort John Stones til en ny stjerne som en hybrid af en forsvars- og midtbanespiller, der nærmest virker til at give Manchester City konstant overtal.
Så hvis Erling Haaland ikke er sat i scene på grund af to-tre defensive overfrakker, løber de offensive midtbanespillere amok, og sjældent har der været en større favorit til en Champions League-finale, end City vil være det i Istanbul om to uger.
Problemet er bare, at det hele tilsyneladende bygger på snyd.
Ligesom UEFA's sag bygger Premier Leagues på informationer om, at Manchester Citys ejere i Abu Dhabi på forskellige måder har kanaliseret penge over til klubben i hemmelighed, så City kunne omgå Financial Fair Play-reglerne og bruge betydeligt flere penge, end reglerne tillader.
Mange af forseelserne, der går igen fra UEFA's årelange sag mod Manchester City, kan man læse meget mere om i Football Leaks, en lækage af dokumenter med den unge, fængslede portugiser Rui Pinto i centrum, hvor Pinto gav især emails til blandt andre Der Spiegel og Politiken, der angiveligt viser Citys fiks-fakserier med pengestrømme i sponsoraftaler, hemmelige aftaler og andre manøvrer, der skulle sikre fodboldklubben ubegrænset brug af Abu Dhabis ressourcer.
City siger, sagerne for længst er lukket, en god del af klubbens fans kalder meninger som denne og journalistik som Der Spiegel og Politikens for angreb fra en gammel garde af klubber, der vil holde City nede.
Det her er bestemt ikke nogen hyldest af Glazers, Todd Boehly og cirkusset i Chelsea, Saudi-Arabiens strømlinede PR-projekt i Newcastle eller Stan Kroenkes årelange dårlige beslutninger og uddelegering af ansvar i Arsenal, før tingene endelig begyndte at fungere her i 2022/23-sæsonen.
Men den her liga risikerer jo at gå samme vej som Skotland, Bundesligaen (indtil Bayern endelig mister en titel her i weekenden til Dortmund), Ligue 1 eller de mange andre turnering, hvor nærmest kun ét hold kan vinde.
Og det vel at mærke med midler, ligaen selv siger har været ulovlige, og har givet Manchester City en konkurrencefordel, der er strid med fodboldens regler.
På banen må konkurrenterne tage udfordringen op og finde en måde at matche den nær-perfektion, Manchester City spiller fodbold med.
Men uden for savner jeg i den grad mere klare regler, for de her udfordringer går ikke væk, hvad end det er staters forsøg på at købe sig til det hele, de usunde versioner af multiklub-ejerskaber, et skyggefuldt transfermarked og den myriade af andre problemer, der rokker ved spillets popularitet i disse år.
LIVE
LIVE: Indkalder pressen
OPTAKT
Fulham – Newcastle
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
OPTAKT
Liverpool – Brentford
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Færdig som cheftræner i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
MEDIE