Mange af jer har sikkert hørt konspirationsteorierne om lodtrækninger til Champions League, VM og andre store turneringer før.
Vi er ikke derude, hvor vi taler om skjulte alien-baser under Antarktis, eller at verden er styret af en race af forklædte reptiler via 5G-master og COVID-19, men der er stadig en del hestekræfter i teorierne om, hvordan de store klubber og organisationerne angiveligt sætter kampene sammen så fordelagtigt som muligt.
Fænomenet har faktisk fået ekstra næring i de seneste år, hvor forskellige fikse typer på sociale medier forsøger at lade som om, de spåede udfaldet af lodtrækningerne én eller flere dage i forvejen, og det hjalp heller ikke på mistanken om svindel og humbug, da tidligere FIFA-præsident Sepp Blatter i 2016 fortalte, at lodtrækningerne i Europa tidligere i tiden havde været aftalt via varme og kolde kugler i de berømte lodtrækningsbowler.
Jeg tvivler meget på, at det foregår sådan, men med forhistorien og fodboldorganisationernes mindre end pletfri rygte er det svært uheldigt, at en lodtrækning til ottendedelsfinalerne i Champions League kan gå så galt, som de gjorde i dag med en tidlig fejl i trækningen, der påvirkede en stor del af udfaldet for de 16 deltagende klubber.
Minutterne efter den kiksede lodtrækning var også et skønt kig ind i topfodboldens psykologi.
At Real Madrid talte for at tage lodtrækningen om fra det tidspunkt, hvor fejlen skete, hvilket lå efter Real Madrids trækning af underdogen Benfica i stedet for en langt værre modstander, var lige så forudsigeligt, som at Real-præsident Florentino Pérez stædigt holder fast i, at han er i færd med at redde hele fodboldverdenen fra sig selv ved at holde fast i en Super League, der først og fremmest er til gavn for ham selv og kammersjukken Andrea Agnelli i Juventus.
Og i de kommende dage kommer vi helt sikkert til at høre klubber og fans vånde sig eller juble over, at de i anden omgang endte med sværere eller lettere modstandere end i første omgang.
Det er djævelsk uheldigt for UEFA, at man tilsyneladende ikke fangede en fejl i computeren, der skulle sikre, at hold fra grupperne ikke kunne trække hinanden, hvorefter henholdsvis Manchester United-Villarreal og Liverpool-Atlético Madrid alligevel kom i bowlen sammen efter deres møder i efterårets gruppespil.
Nu kommer man til at trækkes med en masse brok fra klubbosser og sølvpapirshatte, for ikke at tale om alle os andre, der måbende kan konstatere, at der åbenbart ikke er så vandtætte procedurer omkring de lodtrækninger, som man kunne håbe.
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter
Liverpool præsenterer succestræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
MEDIE
Jess Thorup fyret
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
NYHEDER
