CL-koks er guf for sølvpapirshattene

UEFA-KAOS: Det er menneskeligt at lave fejl som i den Champions League-lodtrækning, der mandag måtte tages om. Men fejlene puster til de mange konspirationsteorier, der omgærer lodtrækningen.



Mange af jer har sikkert hørt konspirationsteorierne om lodtrækninger til Champions League, VM og andre store turneringer før.

Vi er ikke derude, hvor vi taler om skjulte alien-baser under Antarktis, eller at verden er styret af en race af forklædte reptiler via 5G-master og COVID-19, men der er stadig en del hestekræfter i teorierne om, hvordan de store klubber og organisationerne angiveligt sætter kampene sammen så fordelagtigt som muligt.

Fænomenet har faktisk fået ekstra næring i de seneste år, hvor forskellige fikse typer på sociale medier forsøger at lade som om, de spåede udfaldet af lodtrækningerne én eller flere dage i forvejen, og det hjalp heller ikke på mistanken om svindel og humbug, da tidligere FIFA-præsident Sepp Blatter i 2016 fortalte, at lodtrækningerne i Europa tidligere i tiden havde været aftalt via varme og kolde kugler i de berømte lodtrækningsbowler.

Jeg tvivler meget på, at det foregår sådan, men med forhistorien og fodboldorganisationernes mindre end pletfri rygte er det svært uheldigt, at en lodtrækning til ottendedelsfinalerne i Champions League kan gå så galt, som de gjorde i dag med en tidlig fejl i trækningen, der påvirkede en stor del af udfaldet for de 16 deltagende klubber.

Minutterne efter den kiksede lodtrækning var også et skønt kig ind i topfodboldens psykologi.

At Real Madrid talte for at tage lodtrækningen om fra det tidspunkt, hvor fejlen skete, hvilket lå efter Real Madrids trækning af underdogen Benfica i stedet for en langt værre modstander, var lige så forudsigeligt, som at Real-præsident Florentino Pérez stædigt holder fast i, at han er i færd med at redde hele fodboldverdenen fra sig selv ved at holde fast i en Super League, der først og fremmest er til gavn for ham selv og kammersjukken Andrea Agnelli i Juventus.

Og i de kommende dage kommer vi helt sikkert til at høre klubber og fans vånde sig eller juble over, at de i anden omgang endte med sværere eller lettere modstandere end i første omgang.

Det er djævelsk uheldigt for UEFA, at man tilsyneladende ikke fangede en fejl i computeren, der skulle sikre, at hold fra grupperne ikke kunne trække hinanden, hvorefter henholdsvis Manchester United-Villarreal og Liverpool-Atlético Madrid alligevel kom i bowlen sammen efter deres møder i efterårets gruppespil.

Nu kommer man til at trækkes med en masse brok fra klubbosser og sølvpapirshatte, for ikke at tale om alle os andre, der måbende kan konstatere, at der åbenbart ikke er så vandtætte procedurer omkring de lodtrækninger, som man kunne håbe.



Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Dansker færdig i Ajax?

Brøndby takker nej til to spillere

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Medier i svime: Den bedste!

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

‘En af sæsonens bedste transfers’

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Brøndby bekræfter salg

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Manchester United rasende

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

Albert Grønbæk skifter agent

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Hård kritik af FC København-stjerne

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Han er verdens bedste fodboldspiller

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’