Manchester Citys Erling Haaland svømmer i ros.
Tre hattrick i den korte karriere i England, 14 ligamål allerede efter otte runder og en total udstilling af enhver forestilling om, at den unge nordmand ville komme til kort i en rigtig voksen-liga som Premier League.
Hvad man ikke bemærker i samme grad er måden, den 22-årige nordmand passer ind i spillestilen.
Han løber og han presser, som Josep Guardiola og holdkammeraterne har aftalt, og han gør det intelligent og ikke med ‘nu-tager-jeg-Supermand-kappen-på-og-viser-tvkameraerne-hvor-selvopofrende-jeg-er’, som eksempelvis modstanderholdets anfører Bruno Fernandes havde en tendens til at gøre i frustration i de dårlige perioder under Ole Gunnar Solskjær og Ralf Rangnick.
Erling Haaland og den lige så fænomenale Kylian Mbappé kommer til at dele mange Ballon d’Or-kåringer mellem sig, og muligvis allerede fra næste år, mens denne måneds uddeling af den prestigefyldte titel nok er en postgang for tidligt.
En, der til gengæld er færdig med at vinde Ballon d’Or, er Cristiano Ronaldo.
Ronaldo has just been shown what Ten Hag thinks of him | @DanielBrown74 #MUFChttps://t.co/waxD7DWEDr
— Man United News (@ManUtdMEN) October 3, 2022
Det var langt fra kun i lokalavisen Manchester Evening News,at eksperter og redaktører stillede skarpt på Cristiano Ronaldos manglende startplads og undrede sig over, hvorfor Erik ten Hag dog ikke skiftede portugiseren ind.
Slagter United-træner: Det er skammeligt! https://t.co/lDXgKqhDNb
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) October 3, 2022
Nu udmærker Piers Morgan sig som oftest ved ikke at vide ret meget om fodbold.
Men også langt ind i kommentator-korpset af eksspillere var der undren over, at den hollandske træner ikke trak på Cristiano Ronaldos erfaring og status, og selvfølgelig over hollænderens mærkelige udtalelse om, at han holdt portugiseren på bænken i respekt for hans karriere.
Vinder ikke titler med en stationær stjerne
I sidste sæson gjorde jeg mig upopulær hos en del af portugiserens og Manchester Uniteds danske fans ved hårdnakket at fastholde, at United ved at gøre den stationære portugiser til omdrejningspunkt for holdet bevægede sig væk fra toppen af engelsk og europæisk fodbold.
Ja, han scorede 25 mål for Manchester United.
Men fra at være et relativt skarpt kontrahold, der kunne gøre ondt på selv de største klubber i verden, men som havde svært ved selv at skabe kampene og derfor ikke kom i nærheden af sølvtøj, blev Manchester United Cristiano Ronaldos projekt.
En maskine og et hold, der skulle levere assists og lægge spillet an på at portugiseren skulle sættes i scene.

Det var fint mod nogle af de mindre klubber, mens Manchester United til gengæld blev fladmast i de store kampe, fordi Cristiano Ronaldo nærmest ikke deltager i presspillet sammenlignet med, hvad de fleste andre topangribere og offensive spillere gør anno 2022.
Dataene bakker det op. I denne sæson er Cristiano Ronaldo i sine ellers sparsomme minutter på banen, hvilket ellers burde efterlade ham noget energi, blandt den ene procent af angribere i topligaerne i Europa, der presser mindst.
Billedet var det samme i sidste sæson, hvor portugiseren også var en af de topangribere i Europa, der bevægede sig mindst ifølge dataene.
Fodbold på det niveau er i dag et skakspil, hvor Real Madrid tilpasser sig i en Champions League-finale og udstiller rummene bag den ellers så fremragende Trent Alexander-Arnold via myreflittige Vinícius Júnior, og hvor en kommende mangedobbelt Ballon d’Or-vinder som Erling Haaland som det naturligste i verden lever op til Manchester Citys defensive koncept til punkt og prikke.
Erik ten Hag er ansat til sammen med klubbens sportslige ledelse til at få Manchester United tilbage til den absolutte top, det vil sige et mesterskab, i Premier League og i Champions League, ikke til at booste Cristiano Ronaldos stats, og han har fra første dag set, at man, langsomt, kommer tættere på målet ved ikke at bruge portugiseren i de krævende kampe.
At de rødblusede så blev totalt udstillet og var snydeheldige med kun at tabe 6-3 viser for mig bare, hvor meget mere galt, der var gået, hvis den hollandske United-chef havde vekslet en af de løbevillige forwards til en mand, der stod stille og ventede på kuglen.
Hvem vil have ham?
Manchester United får i dag skænd for ikke at have solgt Cristiano Ronaldo i sommer, da han bad om det. Hvorfor holde på ham, når man ikke vil bruge ham?
Ser jeg på sommerens forløb på transfermarkedet, får jeg nærmere tanken, at ingen af de klubber, Cristiano Ronaldo gerne ville til, ville have den 37-årige forward.
Rygter var der ellers mange af: Bayern München, Paris Saint-Germain, Real Madrid, Atlético Madrid, Juventus, Chelsea – selv barndomsklubben Sporting Clube blev nævnt.
Men hvad har de klubber til fælles?
De spiller om titler og kan dermed højst bruge Cristiano Ronaldo i mindre kampe og som joker.
Jeg forstår godt, det er træls læsning for Cristiano Ronaldos fans, og hvis man ser fodbold som et spil, hvor individuelle stats og tidligere tiders præstationer er det, der tæller.
Men hør nu her: Selv Sporting Clube kan da ikke tømme klubkassen for en spiller, der vil være et par cementsko i de mesterskabs-afgørende topkampe mod Benfica og FC Porto, for slet ikke at tale om i Champions League.
Cristiano Ronaldo er en af de bedste fodboldspillere i historien, men indtil jeg ser det modsatte bevist, er den 37-årige forward i min bog mere klar til en midter- eller bundklub eller til et af de tilbud, der eksempelvis kunne dække op fra Saudi-Arabien, end til den stjernerolle i en storklub, portugiseren tilsyneladende stadig stræber efter.
LIVE
LIVE: Dansker med mål og selvmål
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
AVIS
Ny melding om fremtiden
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
Henter FC København-spiller
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
NYHEDER
Trænerlegende stopper
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
INTERVIEW