Det er skingrende vanvittigt og dybt uansvarligt

KOMMENTAR: Erik ten Hag kan ikke bruge Ferguson-æraen og fortiden til noget som helst, mener Tipsbladet Prints chefredaktør.



Fra slutningen af 2018 og tre år frem var Manchester United et levende voksmuseum med alt for mange penge til spillerkøb og en til tider morbid fascination af fortiden, især den i de 27 år, hvor Alex Ferguson var manager i klubben.

Det er fint at ære fortiden og lære af den.

At forsøge at lave en kopi år senere, hvor verden har forandret sig til nærmest ukendelighed, er skingrende vanvittigt og dybt, dybt uansvarligt.

Det betaler Manchester United prisen for lige nu, senest med en slap kamp mod Liverpool i tirsdags, hvor 0-4 var et nådigt resultat.

Det var en fejl at gøre Ralf Rangnick til midlertidig cheftræner i november, hvor han sammen med direktør John Murtough skulle have haft tid til at skræddersy fremtidens Manchester United, men selve ansættelsen af en total outsider og nu ansættelsen af en systemtræner fra Ajax med et par års trænererfaring sammen med Josep Guardiola som boss giver fuldstændig mening.

David Moyes og siden Ole Gunnar Solskjær forsøgte på forskellig vis at gøre tingene på Ferguson-måden, mens både United og de to verdensklassetrænere brændte sig gevaldigt, da Louis van Gaal og José Mourinho forsøgte at skabe en klub, der brugte energien på at skue frem i stedet for tilbage.

Det var rigtigt tænkt men katastrofalt udført, og nu minder situationen om den, Brendan Rodgers og siden Jürgen Klopp arvede i Liverpool, og som Arsenal lige nu kæmper med i æraen efter Arsène Wenger.

Truppen har visse lyspunkter men er usammenhængende, og trods al bragesnakken om den særlige ånd og kultur har man lige nu intet som helst, der ikke er at finde i en gennemsnitlig Superliga-klub eller produktionsvirksomhed.

Sorry Manchester United, men myten om, at I er noget helt særligt, lever i samtlige fodboldklubber ned til Serie 4-5-stykker. You’re not special, til gengæld har modstanderne rigtig meget lyst til at smadre jer, ligesom AGF oplevede i Jylland i de svære år.

Og uanset, at Erik ten Hag er en hamrende dygtig fodboldtræner, er ejerne stadig fraværende ovre i Florida, hvor det er mere spas at tage til football i Tampa med ikonet Tom Brady end at rejse til Manchester for første gang i årevis og få et helt stadion og demonstrationer på nakken.

Det her er ikke Erik ten Hags skude at redde ene mand, ligesom Jürgen Klopp aldrig havde klaret den uden de rette folk bag sig i Liverpool og en sammenhængende strategi for, hvordan fortiden bliver en styrke i stedet for en hæmsko i nutiden.

Ralf Rangnick og Jürgen Klopp for år tilbage i tysk fodbold.

Konkret må man håbe for den hollandske cheftræner, at han, direktør John Murtough og Ralf Rangnick i en endnu lidt ulden og uspecificeret konsulentrolle finder et sundt samarbejde og får sat den helt rette retning for samarbejdet og kulturen.

Bevares, Alex Ferguson skal selvfølgelig komme på stadion og med til et møde eller to, men det må simpelthen være op til nutidens folk at finde og implementere en brugbar strategi, der igen giver Manchester United fast plads i verdenseliten, og som ikke forsvinder, den dag Erik ten Hag og Ralf Rangnick er ude af døren igen.

På kort sigt skal der ryddes ud i truppen og rettes op på tidligere fejltagelser.

Paul Pogba ser ud til at tage væk på fri transfer, man skal tage en beslutning om Marcus Rashford, der er kørt sur i drilske skader og konkurrencen, og der skal også træffes afgørelser omkring den fremtidige midtbanebesætning.

Og så arver Erik ten Hag et par gordiske knuder i form af en ekstremt ramt Harry Maguire og Cristiano Ronaldo, der scorer mål, men sidst jeg tjekkede tabellen ikke har bragt Manchester United tættere på mesterskabet eller Champions League-titlen siden sidste sæsons andenplads i Premier League.

Det er en enorm opgave, der venter Erik ten Hag, og som er endt bittert for den håndfuld trænere, der forgæves har forsøgt at følge efter Ferguson siden 2013.

Nu skal Erik ten Hag håbe på, at man endelig har fået sat det rette team uden for banen, og så må han også i stilhed håbe, at en ny og mere engageret kreds af ejere snart træder til og får sat klubben og dens stadion, meget symbolsk, i stand, i stedet for begge dele langsomt får lov at sygne hen.





Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’



LIVE

TransferLIVE: Casper Nielsen skal til lægetjek


FCK-stjerne i klubskifte?

Afslører – i dialog med danske klubber

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Tæt på ny klub

‘En dyr fejl’

Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål

Transfer: Rasmus Falk rejser hjem fra træningslejr


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Kæmpe kontrovers – nu kontakter Man Utd stjerne

Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Det kan ende helt galt

Afvist af United

De viser Brøndby og FCM i Europa

Brøndby-duo skal væk

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


FC København-handel er gået i hårdknude

FCK- og Brøndby-fans i masseslagsmål

Chelsea-træner i hårdt angreb: Det er ikke fodbold

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Giver grønt lys til stor transfer

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

FC København-keeper er skadet – Moukoko må vente



Transfernyt: OB henter tysk angriber

Nu starter EM for kvinder – her er overblikket

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Vil af med Sory Kaba

FCK-retur droppet


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Benfica forhandler med Serie A-klub om dansker

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Nu kan de hentes gratis

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

– Det virker bare lidt mærkeligt

Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle

Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere



Dansker i stor Wimbledon-triumf

Forvandlet Tauson spiller sig videre i Wimbledon

Millionbud – nægter at slippe dansk målræv

Afsløring: FCN-assistent afviser Allsvenskan-job

Kristoffer Olsson præsenteret i ny klub

Tour de France-optakt: Som Messi og Ronaldo

Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri

Rekorddyr: ‘Jeg har prøvet det før i Aarhus’

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Prøv det her: Nu kan du købe Superliga-spillere!

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Manchester City ude efter dramatisk nederlag



Kongeklø til Den Gamle Dame

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’

Henter Emil Riis