Det er skingrende vanvittigt og dybt uansvarligt

KOMMENTAR: Erik ten Hag kan ikke bruge Ferguson-æraen og fortiden til noget som helst, mener Tipsbladet Prints chefredaktør.



Fra slutningen af 2018 og tre år frem var Manchester United et levende voksmuseum med alt for mange penge til spillerkøb og en til tider morbid fascination af fortiden, især den i de 27 år, hvor Alex Ferguson var manager i klubben.

Det er fint at ære fortiden og lære af den.

At forsøge at lave en kopi år senere, hvor verden har forandret sig til nærmest ukendelighed, er skingrende vanvittigt og dybt, dybt uansvarligt.

Det betaler Manchester United prisen for lige nu, senest med en slap kamp mod Liverpool i tirsdags, hvor 0-4 var et nådigt resultat.

Det var en fejl at gøre Ralf Rangnick til midlertidig cheftræner i november, hvor han sammen med direktør John Murtough skulle have haft tid til at skræddersy fremtidens Manchester United, men selve ansættelsen af en total outsider og nu ansættelsen af en systemtræner fra Ajax med et par års trænererfaring sammen med Josep Guardiola som boss giver fuldstændig mening.

David Moyes og siden Ole Gunnar Solskjær forsøgte på forskellig vis at gøre tingene på Ferguson-måden, mens både United og de to verdensklassetrænere brændte sig gevaldigt, da Louis van Gaal og José Mourinho forsøgte at skabe en klub, der brugte energien på at skue frem i stedet for tilbage.

Det var rigtigt tænkt men katastrofalt udført, og nu minder situationen om den, Brendan Rodgers og siden Jürgen Klopp arvede i Liverpool, og som Arsenal lige nu kæmper med i æraen efter Arsène Wenger.

Truppen har visse lyspunkter men er usammenhængende, og trods al bragesnakken om den særlige ånd og kultur har man lige nu intet som helst, der ikke er at finde i en gennemsnitlig Superliga-klub eller produktionsvirksomhed.

Sorry Manchester United, men myten om, at I er noget helt særligt, lever i samtlige fodboldklubber ned til Serie 4-5-stykker. You’re not special, til gengæld har modstanderne rigtig meget lyst til at smadre jer, ligesom AGF oplevede i Jylland i de svære år.

Og uanset, at Erik ten Hag er en hamrende dygtig fodboldtræner, er ejerne stadig fraværende ovre i Florida, hvor det er mere spas at tage til football i Tampa med ikonet Tom Brady end at rejse til Manchester for første gang i årevis og få et helt stadion og demonstrationer på nakken.

Det her er ikke Erik ten Hags skude at redde ene mand, ligesom Jürgen Klopp aldrig havde klaret den uden de rette folk bag sig i Liverpool og en sammenhængende strategi for, hvordan fortiden bliver en styrke i stedet for en hæmsko i nutiden.

Ralf Rangnick og Jürgen Klopp for år tilbage i tysk fodbold.

Konkret må man håbe for den hollandske cheftræner, at han, direktør John Murtough og Ralf Rangnick i en endnu lidt ulden og uspecificeret konsulentrolle finder et sundt samarbejde og får sat den helt rette retning for samarbejdet og kulturen.

Bevares, Alex Ferguson skal selvfølgelig komme på stadion og med til et møde eller to, men det må simpelthen være op til nutidens folk at finde og implementere en brugbar strategi, der igen giver Manchester United fast plads i verdenseliten, og som ikke forsvinder, den dag Erik ten Hag og Ralf Rangnick er ude af døren igen.

På kort sigt skal der ryddes ud i truppen og rettes op på tidligere fejltagelser.

Paul Pogba ser ud til at tage væk på fri transfer, man skal tage en beslutning om Marcus Rashford, der er kørt sur i drilske skader og konkurrencen, og der skal også træffes afgørelser omkring den fremtidige midtbanebesætning.

Og så arver Erik ten Hag et par gordiske knuder i form af en ekstremt ramt Harry Maguire og Cristiano Ronaldo, der scorer mål, men sidst jeg tjekkede tabellen ikke har bragt Manchester United tættere på mesterskabet eller Champions League-titlen siden sidste sæsons andenplads i Premier League.

Det er en enorm opgave, der venter Erik ten Hag, og som er endt bittert for den håndfuld trænere, der forgæves har forsøgt at følge efter Ferguson siden 2013.

Nu skal Erik ten Hag håbe på, at man endelig har fået sat det rette team uden for banen, og så må han også i stilhed håbe, at en ny og mere engageret kreds af ejere snart træder til og får sat klubben og dens stadion, meget symbolsk, i stand, i stedet for begge dele langsomt får lov at sygne hen.





KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Kæk Wass: Han filmede!

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Joakim Mæhle åbner op

Tottenham tilbyder monsterkontrakt



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

En historisk katastrofe for Danmark

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Chelsea med historiens største PL-underskud

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Skal han med Bo Svensson til FC København?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Tottenham præsenterer ny træner

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

Undskylder efter italiensk fiasko

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Sverige skal til VM

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne