Dummer chefredaktør sig igen? Sådan ender PL

LEDER: Ironisk nok kan den største udfordring til Manchester City komme fra to af City-ejernes største fjender og rivaler, Saudi-Arabien og Qatar, hvor kongefamilierne positionerer sig i hver deres topklub i Premier League.



Vi kan skære kagen på flere måder.

Vi kan gå tilbage til Arsenals Invincibles i 2004 og konstatere, at 17 ud af 19 mesterskaber siden da er vundet af Manchester United, Chelsea og Manchester City, og at de to undtagelser Leicester og Liverpool ikke ligefrem er i god forfatning, mens disse linjer skrives.

Vi kan også gå tilbage til ny-nedrykkede Leicesters mesterskab i 2016 og konstatere, at det siden da kun er Roman Abramovitj' Chelsea og et Liverpool ejet af benhårde amerikanske forretningsmænd, der har været i stand til at stoppe Josep Guardiolas Manchester City.

City har solgt Riyad Mahrez til Al-Ahli i Saudi-Arabien og set Ilkay Gündogan skifte transferfrit til FC Barcelona.

Men de er begge 32 år, og med Josko Gvardiol som kæmpekøb fra RB Leipzig og godt set aftale med Mateo Kovacic fra Chelsea er City rigeligt godt kørende, før man får lukket de sidste handler, som kunne være med West Hams attraktive brasilianer Lucas Paqueta (offensiv midtbanespiller, 25 år).

Manchester City er verdens bedste fodboldhold, og selvom jeg har sat de traditionelle topklubber Arsenal, Chelsea og Manchester United på de efterfølgende pladser, tror jeg ikke, de har specielt store chancer i denne sæson.

Arsenals flotte spil og point var for stor en overpræstation til, at man i denne sæson kan tage skridtet videre og vinde det første mesterskab i 20 år, og de andre klubber har for meget at rydde i, før de kan lange ud efter City.

Premier League er stadig verdens stærkeste liga og den mest jævnbyrdige kamp for kamp og hold for hold. Kun Everton og Wolverhampton er i så dårlig økonomisk forfatning, at de ikke har råd til at hente deres drømmespillere på transfermarkedet.

202303

Det ændrer ikke det faktum, at fem af de seneste seks titler er gået til Manchester City, og at rivalerne har svært ved at ændre status quo, fordi City ud over uendelig finansiering fra Abu Dhabi også er den vel nok dygtigste klub i verden til at arbejde strategisk.

Ironien kan jeg så sandelig få øje på, men måske er det på en bagvendt, ulykkelig måde Saudi-Arabien og Qatar, der er de bedste bud på at udfordre Manchester City.

Saudi-Arabien ejer Newcastle, på samme måde som staten har købt de fire største klubber i hjemlandet og finansierer den vilde ekspansion på transfermarkedet.

Her har man dygtigt markedsført ejerskabet siden købet af klubben for to år siden, så man nærmest skulle tro, holdet har kvalificeret sig til Champions League alene med knofedt og unge gutter født og opvokset i nordøst.

Faktum er, at Newcastle har brugt over tre milliarder kroner alene i transfers siden klubopkøbet i oktober 2021, og igen denne sommer køber man klogt ind af dygtige spillere som Sandro Tonali og Harvey Barnes, der lige så godt kunne spille i en af de andre topklubber.

I Manchester United kæmper Qatar med petrokemi-milliardæren Jim Ratcliffe om at købe familien Glazer ud, hvis brødrene Joel og Avram da ellers i sidste ende reelt vil sælge.

Som det er tilfældet i Newcastle skal vi købe historien om, at unge sheik Jassim Al Thani helt selv har fundet på at betale 50 milliarder kroner for United uden om staten.

Det er naturligvis ikke sandt, og snart kan de tre store rivaler eje hver deres Premier League-tophold.

Jeg tror ikke, hverken Manchester United eller Newcastle kan gøre sig gældende i denne sæson. Men allerede om et par år kan de være Citys stærkeste rivaler, og Premier Leagues top være et rent anliggende mellem amerikanske milliardærer og kongefamilierne i tre lande i Mellemøsten.

For et år siden troede chefredaktøren på et kommende Liverpool-mesterskab – nu skyder han på Everton-nedrykning og et sikkert mesterskab til City. Se buddene her.

Chefredaktørens bud på slutstillingen
1: Manchester City
2: Arsenal
3: Chelsea
4: Manchester United
5: Liverpool
6: Newcastle
7: Tottenham
8: Crystal Palace
9: Brighton
10: Aston Villa
11: West Ham
12: Fulham
13: Bournemouth
14: Burnley
15: Luton
16: Brentford
17: Nottingham Forest
18: Everton
19: Sheffield United
20: Wolverhampton





Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre




LIVE

LIVE: Sådan starter FCK

Stjerne peger på Højlund

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Laver aftale med Frederik Birk

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Thomas Frank-melding skaber overskrifter



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

Storroser dansk super-talent

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Tottenham under stregen

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Bayern slår rekord i ny storsejr

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Flere ændringer kan være på vej i FC København



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

– Han ender i Premier League

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

FC Fredericia – Vejle Boldklub

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Nu er han tilbage for Brøndby

FC København med overtidssejr over Randers

Silkeborg-comeback giver håb

‘Det former ens karakter’

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

‘Han snakker ikke om andet!’

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Randers FC – FC København

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Brøndby IF – FC Midtjylland