Dummer chefredaktør sig igen? Sådan ender PL

LEDER: Ironisk nok kan den største udfordring til Manchester City komme fra to af City-ejernes største fjender og rivaler, Saudi-Arabien og Qatar, hvor kongefamilierne positionerer sig i hver deres topklub i Premier League.



Vi kan skære kagen på flere måder.

Vi kan gå tilbage til Arsenals Invincibles i 2004 og konstatere, at 17 ud af 19 mesterskaber siden da er vundet af Manchester United, Chelsea og Manchester City, og at de to undtagelser Leicester og Liverpool ikke ligefrem er i god forfatning, mens disse linjer skrives.

Vi kan også gå tilbage til ny-nedrykkede Leicesters mesterskab i 2016 og konstatere, at det siden da kun er Roman Abramovitj' Chelsea og et Liverpool ejet af benhårde amerikanske forretningsmænd, der har været i stand til at stoppe Josep Guardiolas Manchester City.

City har solgt Riyad Mahrez til Al-Ahli i Saudi-Arabien og set Ilkay Gündogan skifte transferfrit til FC Barcelona.

Men de er begge 32 år, og med Josko Gvardiol som kæmpekøb fra RB Leipzig og godt set aftale med Mateo Kovacic fra Chelsea er City rigeligt godt kørende, før man får lukket de sidste handler, som kunne være med West Hams attraktive brasilianer Lucas Paqueta (offensiv midtbanespiller, 25 år).

Manchester City er verdens bedste fodboldhold, og selvom jeg har sat de traditionelle topklubber Arsenal, Chelsea og Manchester United på de efterfølgende pladser, tror jeg ikke, de har specielt store chancer i denne sæson.

Arsenals flotte spil og point var for stor en overpræstation til, at man i denne sæson kan tage skridtet videre og vinde det første mesterskab i 20 år, og de andre klubber har for meget at rydde i, før de kan lange ud efter City.

Premier League er stadig verdens stærkeste liga og den mest jævnbyrdige kamp for kamp og hold for hold. Kun Everton og Wolverhampton er i så dårlig økonomisk forfatning, at de ikke har råd til at hente deres drømmespillere på transfermarkedet.

202303

Det ændrer ikke det faktum, at fem af de seneste seks titler er gået til Manchester City, og at rivalerne har svært ved at ændre status quo, fordi City ud over uendelig finansiering fra Abu Dhabi også er den vel nok dygtigste klub i verden til at arbejde strategisk.

Ironien kan jeg så sandelig få øje på, men måske er det på en bagvendt, ulykkelig måde Saudi-Arabien og Qatar, der er de bedste bud på at udfordre Manchester City.

Saudi-Arabien ejer Newcastle, på samme måde som staten har købt de fire største klubber i hjemlandet og finansierer den vilde ekspansion på transfermarkedet.

Her har man dygtigt markedsført ejerskabet siden købet af klubben for to år siden, så man nærmest skulle tro, holdet har kvalificeret sig til Champions League alene med knofedt og unge gutter født og opvokset i nordøst.

Faktum er, at Newcastle har brugt over tre milliarder kroner alene i transfers siden klubopkøbet i oktober 2021, og igen denne sommer køber man klogt ind af dygtige spillere som Sandro Tonali og Harvey Barnes, der lige så godt kunne spille i en af de andre topklubber.

I Manchester United kæmper Qatar med petrokemi-milliardæren Jim Ratcliffe om at købe familien Glazer ud, hvis brødrene Joel og Avram da ellers i sidste ende reelt vil sælge.

Som det er tilfældet i Newcastle skal vi købe historien om, at unge sheik Jassim Al Thani helt selv har fundet på at betale 50 milliarder kroner for United uden om staten.

Det er naturligvis ikke sandt, og snart kan de tre store rivaler eje hver deres Premier League-tophold.

Jeg tror ikke, hverken Manchester United eller Newcastle kan gøre sig gældende i denne sæson. Men allerede om et par år kan de være Citys stærkeste rivaler, og Premier Leagues top være et rent anliggende mellem amerikanske milliardærer og kongefamilierne i tre lande i Mellemøsten.

For et år siden troede chefredaktøren på et kommende Liverpool-mesterskab – nu skyder han på Everton-nedrykning og et sikkert mesterskab til City. Se buddene her.

Chefredaktørens bud på slutstillingen
1: Manchester City
2: Arsenal
3: Chelsea
4: Manchester United
5: Liverpool
6: Newcastle
7: Tottenham
8: Crystal Palace
9: Brighton
10: Aston Villa
11: West Ham
12: Fulham
13: Bournemouth
14: Burnley
15: Luton
16: Brentford
17: Nottingham Forest
18: Everton
19: Sheffield United
20: Wolverhampton







Fadæse mod Brøndby – nu laver han comeback


Slut: Brøndby i kæmpe skuffelse!

Gigantisk Superliga-transfer – snart er han gratis

Superliga-retur? Her er Mikael Uhres kongeløn

Uhyggelig styrke – han var en lumsk lommetyv

‘Tøffe’: Han er en af mine helt store favoritter!

Taberen af verdens længste tenniskamp siger stop

Chido Obi stjæler overskrifter i England

Brøndby er færdig i pokalturneringen

Skulle have afløst Daramy i FCK: Nu ophæver han

Skal han til FCK? ‘Det giver meget mening’

Imponerer stort – dialog med FC København om lidt

Pludselig ringede Thierry Henry til Brøndby-profil

Jonas Hebo til FCK: Hent denne danske stjerne

Stjerne i Superligaen – utur i Norge

Efter hattrick: ‘Jeg er ikke så glad’

Hyldes – nu er det forbi

Sikke en aften – han lignede en kæmpe stjerne!

Frank revser ‘stor dommerfejl’

Færdig efter kommentar om kræftramt stjerne

Presset stiger: Tidligere FCK-træner i modvind

Den største underpræstation i Superligaen

Uha, uha – det ser skidt ud, Bo Henriksen!

Lauges kone bestormet af beskeder: ‘Overvældende’

Ude i kulden? Nu svarer Sørensen selv

Drama i Real Madrid – utilfredshed med Xabi Alonso

Kæmpe Vejle-lettelse: 4-0-sejr i pokalen

FC Midtjylland kører over Silkeborg

Manchester United-stjerne skal være mere arrogant

Revser Zorniger: ‘Værdiløst skuespil!’

Massive rygter om dansk landsholdsstjerne

Neestrup taler varmt om hattrickhelten Moukoko

Superliga-stjerne til AGF? Lønnen let at firedoble

Spår: Forlængelse eller salg for Gustav Isaksen

Medier fælder dom over Skov Olsen og Eriksen

Fem kasser på tre dage: FCM-komet i vild dominans

Brøndby-fan: ‘Dette er mit ønskescenarie’

Overpræsterer vildt – FC Midtjylland på rekordkurs

Supercomputer: De er storfavorit til at vinde PL

Danske stjerner viser glimt af topniveau

Stjernetræner overtager i Juventus

Tidligere spansk mester suspenderet

Koster 225 millioner – transfer på vej?

Joakim Mæhle fraværende på ubestemt tid

Stor mystik – hvad sker der med ‘AC’?

Slagter Slot: Alt er galt!

– Jeg er enig med Tøfting

Her kan du se FC Nordsjælland mod Brøndby IF

Udvist to gange på 16 minutter

Ingen bud på Brian Riemer

Scholes dropper tv – deler hjerteskærende årsag