Op til fredag formiddags bombe af en trænerfyring i Lyngby skrev vi på redaktionen på tværs af landsdelene om, hvad der kunne være på vej, da rygterne begyndte at gå om noget, der var under opsejling.
Var det noget Gylfi Sigurdsson-relateret, nu hvor islændingen måske alligevel ikke vender tilbage til Lyngby?
Et opkøb af Lyngby eller en investering eller samarbejdsaftale, nu vi ved, opkøberne cirkler omkring klubben og dansk fodbold?
Undertegnede foreslog et farvel til Magne Hoseth, men jeg troede ikke rigtig på det, selv om starten i Lyngby har været bekymrende med usikkert spil foruden de to nederlag.
Det viste sig så at være det rigtige gæt: Den norske eks-FC København-spiller og Klaksvik-træner med gigantisk succes på Færøerne og i Europa var efter kun 50 dage færdig.
Superligaens bund er en utaknemmelig størrelse.
Den går fra Hvidovres 12. plads, reelt Vejle som 11, fordi Hvidovre er så håbløst bagud, op til syvendepladsen, og det er både sportsligt og på de større, økonomiske linjer.
Der skal så lidt til, før man er en af de klubber, der er i overhængende fare for at ryge i den sorte 1. Divisions-gryde, og det må simpelthen være den frygt, der får Lyngby til at trykke på knappen allerede nu.
Ikke så meget på grund af stillingen, forstås, men det, Lyngby-ledelsen må have set som supplement til det bekymrende spil, vi har set i to Superliga-kampe.
Jeg hælder mod den forklaring: At Lyngbys ledelse hurtigt har fundet ud af, at man ganske enkelt har castet den forkerte person til det svære job, det er at styre en klub i mere eller mindre permanent nedrykningsfare og efter en Superliga-start, hvor Vejle med flere lovende offensive forstærkninger ser livsdygtige ud efter i lange perioder i efteråret at have været totalt væk offensivt.
Og hvis det er tilfældet: Puha for en fejltagelse!
At Freyr Alexandersson var en 'flight risk' var åbenbart, ikke ment som noget negativt, men fordi han havde gjort det så godt, at flere større klubber, også flere end I har kendskab til pt, forsøgte at lokke islændingen væk.
Og så gør det altså særdeles nas, når man nu må have haft den viden i Lyngby-ledelsen og derfor har haft en vis mulighed for at forberede sig, at man ansætter den helt forkerte træner. Det kan simpelthen ikke tolkes anderledes, når manden kun får 50 dage, og dermed ikke en ærlig chance for at få sine idéer til udtryk.
Ok, det kan selvfølgelig tolkes anderledes. Som at man er gået i panik efter en dårlig start, eller der er sket noget konkret, udløsende, ud over Lyngbys melding om manglende tro og dårlig stemning internt.
Det gør så ikke sagen bedre.
Lyngby skal på 13 kampe finde melodien, og må vel kyle de seneste 50 dage i skraldespanden som totalt spildte, med mindre der er noget, jeg misforstår i meldingerne og i beslutningen.
Der er 39 point at spille om, så naturligvis kan det gå godt for Lyngby. Det er en spillertrup, der efter min mening er rigeligt med gods i, og for mig at se er der ingen afgørende grunde til, at Lyngby bør være større favorit til at ryge ned end Vejle, Viborg eller OB.
Lyngby må håbe, man har handlet rettidigt, og selve fyringen efter to runder ser jeg ikke nødvendigvis noget forkert i, hvis ellers rationalet er det rette. Nogle fejl retter sig overhovedet ikke over tid, tværtimod.
Men den her gigantiske fejlansættelse er ikke omkostningsfri – den kan i sidste ende koste en tur i 1. Division i en særdeles tæt Superliga-sæson, og Lyngby kommer under et uvant pres på med ekstra opmærksomhed efter et så fejlslagent forløb.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
HELT VILDT
Froholdt-video trækker overskrifter
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Her er FCM’s vej til Europa League-finalen
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
TRANSFER
Henter 16-årig i FC København
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
Lyngby på jagt efter uventede spillersalg
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
Liverpool – West Ham United
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
Legender tager afsked med Sepp Piontek
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
‘Jeg hadede verden’
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
NYHEDER
Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale
HELT VILDT
Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’
NYHEDER
Dem kan FCM trække i Europa League
DAGENS SPILFORSLAG
Augsburg kan tæve Gedebukke