Her er prisen på Brøndbys tre dyreste spillere

ANALYSE: De gode resultater i Brøndby kaster også transferinteresse af sig. Vi har vurderet, hvem de tre mest interessante spillere for transfermarkedet er og bliver.



Det nytter ikke at lade som om: Køb og salg af spillere fylder i disse år for især topklubber i Danmark og resten af Europa.

Brøndby IF solgte i sommer Mads Hermansen for et stort beløb til Leicester og sagde for to år siden farvel til Jesper Lindstrøm, der tog til Eintracht Frankfurt.

Men Brøndby IF's ledelse vil meget gerne have mere end de 50-60 millioner kroner, man har solgt de bedste spillere for de seneste år.

Og det satte gang i debatten på Tipsbladets redaktion. Hvem kan egentlig sælges i Brøndbys trup, og for hvor meget?

Nicolai Vallys har været til debat i de seneste dage, og det forstår man med det gode spil, han har fortsat siden skiftet fra Silkeborg IF i sommeren 2022.

Men det er ikke Vallys, der for os at se er den, der kan sælges dyrest fra Brøndbys trup.

216354

1: Mathias Kvistgaarden
Prisniveau: 50-80 millioner kroner
Skal Kvistgaarden være så langt foran de andre?

Ja han skal!

Alderen betyder nærmest mere for, hvad en spiller kan sælges for, end hans evner som fodboldspiller, især når så mange udenlandske klubber ser mod Danmark for at få spillere med potentiale, spiller der er bedre om to-tre-fire år.

Det er der bare langt større sandsynlighed for, at 21-årige Kvistgaarden er, end 27-årige Vallys er, og derfor er vi ikke spor i tvivl om, at Kvistgaarden er og skal prissættes højere.
Det er imponerende at se Kvistgaardens udvikling.

Jeg troede ærlig talt ikke, han ville blive mere end en habil Superliga-spiller, der kunne spille en masse kampe i Danmark.

Men han har på flot vis lært at bruge sin hurtighed og sin aggressivitet så effektivt som muligt, samtidig med at afslutningerne er blevet markant bedre.

Jeg tror stadig ikke, vi taler en spiller med hverken 100 eller 50 landskampe, men der er så meget power og vilje i den unge mand, at han sandsynligvis ryger afsted for det, der kan være et rekordbeløb for Brøndby.

216354

2: Nicolai Vallys
Prisniveau: 30-50 millioner kroner
Vi hørte nogle høje prisforventninger og vurderinger i sidste sæson, men det er bare drønhamrende svært at få mange penge fra en dansk klub for en 27-årig spiller, der ikke spiller i Champions League.

Jeg vil endda mene, 50 millioner kroner er rigtig mange penge for en spiller i den aldersklasse.

Det taler for, at Vallys så tydeligt er en strålende fodboldbegavelse og tekniker, der kan spille for et tophold med ambitioner om mesterskaber og Europa, men al historik i hele Superligaens over 30-årige levetid fortæller, at det bliver svært at få 50 millioner kroner.

216354

3: Yuito Suzuki
Prisniveau: 20-50 millioner kroner (i2024 eller 2025)
Ok, før I griber til høtyvene, så lyt lige.

Suzuki ser faktisk lovende ud. Han spillede en god kamp senest mod FC Nordsjælland, og han har den her attraktive kombination af fart og evnen til at gøre noget i små rum.
Det her kræver naturligvis, at han brænder igennem og slår sit navn fast som en stor Superliga-profil.

Men det er altså ikke nogen umulig tanke med det, han har vist, og så kan passet hurtigt virke til hans fordel.

Igen, I synes måske, det lyder vanvittigt, men der er kommet et væld af dygtige, unge japanske spillere til klubber i ligaer, der er større end den danske.

Der er kommet øje for i Europa, at et land med 125 millioner indbyggere med fantastisk infrastruktur og stor fodboldinteresse næsten ikke kan undgå at udvikle nogle lovende talenter. Det betyder bare noget, hvis Suzuki bliver et hit og om et år eller to pludselig er god nok til at blive solgt.

Oscar Schwartau havde naturligvis også været et bud her, men det er altså Suzuki, der lige nu spiller, og gør det godt.





Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski


Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold

Superligaboss om FCK: Pas på med det

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge

Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!

Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

Er det Chido Obis store chance?

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Kæmpeklub jagter Højbjerg

‘Svær situation’: Fyret kort efter dansk transfer

Jens Stage med overraskende transfer-melding

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’

Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing

Talentfabrik scouter Chiakha og Flø

Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid

Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser

Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul

Pernille Harder med perlemål

Jon Dahl til samtale i engelsk klub

Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater

Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker

Tog smutvej – Billing er overrasket

‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’

Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar

Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’

– Kraftedeme det sidste jeg gider

Tricolorii driller Gli Azzurri

Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter

Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’

Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre

Premier Leagues bundprop henter ny træner

Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig

VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller

Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM

Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner

Tidligere Chelsea-stjerne indlagt

Målfattigt i Manchester