Her er prisen på Brøndbys tre dyreste spillere

ANALYSE: De gode resultater i Brøndby kaster også transferinteresse af sig. Vi har vurderet, hvem de tre mest interessante spillere for transfermarkedet er og bliver.



Det nytter ikke at lade som om: Køb og salg af spillere fylder i disse år for især topklubber i Danmark og resten af Europa.

Brøndby IF solgte i sommer Mads Hermansen for et stort beløb til Leicester og sagde for to år siden farvel til Jesper Lindstrøm, der tog til Eintracht Frankfurt.

Men Brøndby IF's ledelse vil meget gerne have mere end de 50-60 millioner kroner, man har solgt de bedste spillere for de seneste år.

Og det satte gang i debatten på Tipsbladets redaktion. Hvem kan egentlig sælges i Brøndbys trup, og for hvor meget?

Nicolai Vallys har været til debat i de seneste dage, og det forstår man med det gode spil, han har fortsat siden skiftet fra Silkeborg IF i sommeren 2022.

Men det er ikke Vallys, der for os at se er den, der kan sælges dyrest fra Brøndbys trup.

216354

1: Mathias Kvistgaarden
Prisniveau: 50-80 millioner kroner
Skal Kvistgaarden være så langt foran de andre?

Ja han skal!

Alderen betyder nærmest mere for, hvad en spiller kan sælges for, end hans evner som fodboldspiller, især når så mange udenlandske klubber ser mod Danmark for at få spillere med potentiale, spiller der er bedre om to-tre-fire år.

Det er der bare langt større sandsynlighed for, at 21-årige Kvistgaarden er, end 27-årige Vallys er, og derfor er vi ikke spor i tvivl om, at Kvistgaarden er og skal prissættes højere.
Det er imponerende at se Kvistgaardens udvikling.

Jeg troede ærlig talt ikke, han ville blive mere end en habil Superliga-spiller, der kunne spille en masse kampe i Danmark.

Men han har på flot vis lært at bruge sin hurtighed og sin aggressivitet så effektivt som muligt, samtidig med at afslutningerne er blevet markant bedre.

Jeg tror stadig ikke, vi taler en spiller med hverken 100 eller 50 landskampe, men der er så meget power og vilje i den unge mand, at han sandsynligvis ryger afsted for det, der kan være et rekordbeløb for Brøndby.

216354

2: Nicolai Vallys
Prisniveau: 30-50 millioner kroner
Vi hørte nogle høje prisforventninger og vurderinger i sidste sæson, men det er bare drønhamrende svært at få mange penge fra en dansk klub for en 27-årig spiller, der ikke spiller i Champions League.

Jeg vil endda mene, 50 millioner kroner er rigtig mange penge for en spiller i den aldersklasse.

Det taler for, at Vallys så tydeligt er en strålende fodboldbegavelse og tekniker, der kan spille for et tophold med ambitioner om mesterskaber og Europa, men al historik i hele Superligaens over 30-årige levetid fortæller, at det bliver svært at få 50 millioner kroner.

216354

3: Yuito Suzuki
Prisniveau: 20-50 millioner kroner (i2024 eller 2025)
Ok, før I griber til høtyvene, så lyt lige.

Suzuki ser faktisk lovende ud. Han spillede en god kamp senest mod FC Nordsjælland, og han har den her attraktive kombination af fart og evnen til at gøre noget i små rum.
Det her kræver naturligvis, at han brænder igennem og slår sit navn fast som en stor Superliga-profil.

Men det er altså ikke nogen umulig tanke med det, han har vist, og så kan passet hurtigt virke til hans fordel.

Igen, I synes måske, det lyder vanvittigt, men der er kommet et væld af dygtige, unge japanske spillere til klubber i ligaer, der er større end den danske.

Der er kommet øje for i Europa, at et land med 125 millioner indbyggere med fantastisk infrastruktur og stor fodboldinteresse næsten ikke kan undgå at udvikle nogle lovende talenter. Det betyder bare noget, hvis Suzuki bliver et hit og om et år eller to pludselig er god nok til at blive solgt.

Oscar Schwartau havde naturligvis også været et bud her, men det er altså Suzuki, der lige nu spiller, og gør det godt.





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Jürgen Klopp-bombe? Denne klub i spil

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Langer ud efter trænerlegende

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

Her lander kampprogrammet for slutspillet

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

Køber engelsk klub

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

– Det må for alt i verden ikke ske!

Nu er Dreyer historisk

I chok over Manchester United



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Skræmmende Chido Obi-scener

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

631 millioner kroner

Arne Slot dybt frustreret

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

‘Han tisser isterninger’

– Det vil jeg aldrig gøre!

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Danmark åbner VM-jagt med sejr

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

Bo Henriksen lander TV-job

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Medier revser Real Madrid-træner

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp