Hjulmand har ret: Danmarks statstik er vanvittig

Danmark har haft en af de vildeste uger, noget landshold har haft i årevis, men ser vi på det rent sportslige, er Danmarks nul point totalt absurd.



Det har været en af de vildeste uger, et dansk landshold har oplevet i mange år.

Fra Christian Eriksens kamp for livet i Parken i lørdags over et land, en verden og da ikke mindst en familie og landsholdstrup, der har fulgt hvert et sving og hver en opdatering, til torsdagens fodboldfest og vilde, vulkaniske hyldest og fejring af Christian Eriksen og landsholdet, har mange være hele følelsesregistret igennem.

Men hvis vi et øjeblik ser på det rent sportslige, er det faktisk helt utroligt, at Danmark har nul point.

De sidste 55 minutter af kampen mod Finland var som i en tåge eller et vakuum, mens Christian Eriksen lå ovre på Rigshospitalet, og ingen vidste meget mere, end at den 29-årige familiefar var stabil og i gode hænder, og på kommunikationen lød som en, hvis helbred trods alt var på vej i den rigtige retning set i lyset af, at hans hjerte altså var stoppet derovre ved den ene sidelinje.

Men selvom spillerne var dybt rystede og ikke skulle have spillet den kamp den lørdag aften, hvis man spørger mig, og tilsyneladende også alle andre end UEFA, spillede Danmark i den grad til at vinde over finnerne.

GettyImages-1233425241

Vi tager lige de kolde facts.

22 afslutninger havde Danmark den aften. Seks af dem var inden for rammen.

Finland? De havde et skud. I alt. Det, som gik ind.

Det gav den aften en Expected Goal-score på 2,09-0,41, hvilket siger noget om chancernes størrelse, og hvor ofte der scores på dem i professionel fodbold. Og det er en stor forskel.

Mod Belgien?
Expected-målscore på 2,24 – 0,79 til Danmark, der vandt skudstatistikken 21-6 over Belgien (5-4 på skud inden for rammen).

– Jeg er kun skuffet over en eneste ting, og det er resultatet. Det var vanvittigt, at vi ikke fik noget ud af denne kamp, sagde Kasper Hjulmand på pressemødet efter kampen mod Belgien.

– Det irriterer mig grænseløst, at vi ikke vandt den første kamp mod Finland. Det er jeg stadig sikker på, at vi kunne have gjort. Det er surrealistisk, at vi står med nul point.

Og det har Kasper Hjulmand ganske ret i.

De voldsomme omstændigheder i lørdags mudrer selvfølgelig billedet og giver anledning til at spørge om, om statistik siger lige så meget som normalt, men 22-1 i afslutninger er svær at tolke sig ud af.

Med spillere som Kevin De Bruyne (nøj, hvor er han fantastisk. Jeg kan ikke stoppe med at sige eller skrive det) og Romelu Lukaku (hvis jeg nogensinde skal redde nogen ud af en brændende bygning, vil jeg have ham med) kan Expected Goals også snyde, fordi den slags verdensklassespillere ofte er bedre og mere effektive, end computeren egentlig mener er muligt.

En samlet skudstatistik på 43-7 kan Danmark selvfølgelig ikke bruge til noget i tabellen nu, men naturlovene tilskriver, næsten, at en lignende dominans i Danmarks kamp mod Rusland på mandag bliver svær at stå imod for gæsterne.

Det er nok umuligt – og næppe rimeligt – at forvente en lige så vild energiudladning torsdag, som Danmark leverede, men når 1-0 er nok, hvis ellers de belgiske reserver giver Finland buksevand, er der belæg for optimisme i den danske lejr trods ærgrelsen over, at man ikke i det mindste fik et enkelt point i de to første kampe.





LIVE

LIVE: Brøndby-håb storroses

Neestrup chokerer med sin startopstilling

I chok: Har aldrig set lignende

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Avis: De forhandler med Andreas Christensen



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Højlund står til at slå personlige rekorder

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Rasmus Højlund i massiv modvind

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Bombe – Superliga-klub nævnes



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Narteys krav til ny kontrakt

FCM ansætter ny topboss

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

– Der får David at vide, at han er fyret

Hvor var Maurits Kjærgaard?

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Mourinho tog røven på Zeca



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Nu svarer David Nielsen

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Deler nyt om fremtiden

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Chido Obi nomineret til pris

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Dansk milliardær smider 75.000

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Mexico kommer med markant melding om VM

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

Osula slår alle andre

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

‘Tottenham er i overhængende fare’

Celta Vigo – Real Madrid