Det har været en af de vildeste uger, et dansk landshold har oplevet i mange år.
Fra Christian Eriksens kamp for livet i Parken i lørdags over et land, en verden og da ikke mindst en familie og landsholdstrup, der har fulgt hvert et sving og hver en opdatering, til torsdagens fodboldfest og vilde, vulkaniske hyldest og fejring af Christian Eriksen og landsholdet, har mange være hele følelsesregistret igennem.
Men hvis vi et øjeblik ser på det rent sportslige, er det faktisk helt utroligt, at Danmark har nul point.
De sidste 55 minutter af kampen mod Finland var som i en tåge eller et vakuum, mens Christian Eriksen lå ovre på Rigshospitalet, og ingen vidste meget mere, end at den 29-årige familiefar var stabil og i gode hænder, og på kommunikationen lød som en, hvis helbred trods alt var på vej i den rigtige retning set i lyset af, at hans hjerte altså var stoppet derovre ved den ene sidelinje.
Men selvom spillerne var dybt rystede og ikke skulle have spillet den kamp den lørdag aften, hvis man spørger mig, og tilsyneladende også alle andre end UEFA, spillede Danmark i den grad til at vinde over finnerne.

Vi tager lige de kolde facts.
22 afslutninger havde Danmark den aften. Seks af dem var inden for rammen.
Finland? De havde et skud. I alt. Det, som gik ind.
Det gav den aften en Expected Goal-score på 2,09-0,41, hvilket siger noget om chancernes størrelse, og hvor ofte der scores på dem i professionel fodbold. Og det er en stor forskel.
Mod Belgien?
Expected-målscore på 2,24 – 0,79 til Danmark, der vandt skudstatistikken 21-6 over Belgien (5-4 på skud inden for rammen).
– Jeg er kun skuffet over en eneste ting, og det er resultatet. Det var vanvittigt, at vi ikke fik noget ud af denne kamp, sagde Kasper Hjulmand på pressemødet efter kampen mod Belgien.
– Det irriterer mig grænseløst, at vi ikke vandt den første kamp mod Finland. Det er jeg stadig sikker på, at vi kunne have gjort. Det er surrealistisk, at vi står med nul point.
Og det har Kasper Hjulmand ganske ret i.
De voldsomme omstændigheder i lørdags mudrer selvfølgelig billedet og giver anledning til at spørge om, om statistik siger lige så meget som normalt, men 22-1 i afslutninger er svær at tolke sig ud af.
Med spillere som Kevin De Bruyne (nøj, hvor er han fantastisk. Jeg kan ikke stoppe med at sige eller skrive det) og Romelu Lukaku (hvis jeg nogensinde skal redde nogen ud af en brændende bygning, vil jeg have ham med) kan Expected Goals også snyde, fordi den slags verdensklassespillere ofte er bedre og mere effektive, end computeren egentlig mener er muligt.
En samlet skudstatistik på 43-7 kan Danmark selvfølgelig ikke bruge til noget i tabellen nu, men naturlovene tilskriver, næsten, at en lignende dominans i Danmarks kamp mod Rusland på mandag bliver svær at stå imod for gæsterne.
Det er nok umuligt – og næppe rimeligt – at forvente en lige så vild energiudladning torsdag, som Danmark leverede, men når 1-0 er nok, hvis ellers de belgiske reserver giver Finland buksevand, er der belæg for optimisme i den danske lejr trods ærgrelsen over, at man ikke i det mindste fik et enkelt point i de to første kampe.
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
NYHEDER
Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu
NYHEDER
AaB-talent prøver sig af i Italien
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
NYHEDER
Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
NYHEDER
Thomas Frank afviser at tale om det
TOPNYHED
Wolfsburg-boss roser Eriksen
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
INTERVIEW
Viktor Claesson bliver i FC København
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
Brøndby skuffer fælt mod Vejle
HELT VILDT
Kræver benhård straf til Mohamed Salah
TOPNYHED
Klubboss i angreb på FCK
TRANSFER
Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny assistent til David Nielsen
HELT VILDT
Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah
MEDIE
Krisemøde: Stjernetræner på vej?
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
TRANSFER
Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
TOPNYHED
Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’
OPTAKT
Vejle Boldklub – Brøndby IF
Får fire års fængsel for at afpresse stjerne
NYHEDER
AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
NYHEDER
Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder
FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM
NYHEDER
Steve Cooper skifter tre mand
NYHEDER
Engelske eksperter kritiserer Salah for interview
INTERVIEW
Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’
Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere
HELT VILDT
FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996
DAGENS SPILFORSLAG
Sejr til Vitoria i lokalderby
INTERVIEW
– Jeg frygter ikke at blive fyret
STORT INTERVIEW
Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’
Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’
