Av for en nedtur.
Fire skud på målrammerne, en modstander nede i sækken i Bratislava, en masse muligheder for at sætte trumf på og vinde kampen endegyldigt.
Indtil ti minutter før tid i Bratislava var FC Midtjylland videre, og det var egentlig ikke meget, et tilsyneladende slidt hjemmehold kom med.
Ved 2-2 havde Darío Osorio en friløber, ved 2-3 ramte chileneren minsandten igen stolpen, som han havde gjort to gange i Herning for en uge siden.
Men det, der lignede Thomas Thomasberg og FC Midtjyllands mesterstykke efter en modig og hamrende ambitiøs satsning på at ryge i toppen af Superligaen og ud i Europa, blev på fire minutter til en fiasko og en tur af de helt store ned i kulkælderen.
FC Midtjylland havde egentlig spillet lange perioder af kampen i fornuftig kontrol, når Slovan ikke fik spillet på siden og i ryggen af den hårdt kæmpende midtstopper Juninho som vikar på venstre back, men da kampen var på højkant, fik hjemmeholdets dygtige teknikere den halve meter, de havde brug for til at score to flotte mål.
FCM var det bedste hold over to kampe, og det er en fiasko, at det glider mellem fingrene på holdet på fire rædsomme minutter i slutfasen, efter man kunne have dræbt kampen, og efter man burde have vundet hjemmekampen i Herning.
Noget af det er naturligt – holdet er ikke 100 procent sammenspillet, og Thomasberg skiftede i dag ikke ud før til allersidst ud over Simsir for skadede Juninho og Brynhildsen for en træt Aral Simsir i 74. minut, hvorefter nordmanden var en af dem, der ikke nåede ind til slovakkerne ved de to scoringer.
De få udskiftninger fortæller mig noget om, der stadig er en del spillere, der er ved at finde benene i klubben, og derfor ikke kom ind for at hjælpe på eksempelvis den centrale midtbane, der blev strukket i minutterne omkring Slovans to scoringer.
Det er jo på den ene side ikke helt godt nok, når man har brændt så mange penge af på et i øvrigt meget spændende hold, hvor de fleste spillere vil være bedre om et-to år, på den anden side også risikoen, når man følger strategien og køber så ungt ind, som man overvejende har gjort.
Før de to kampe efterlyste jeg noget bid i FC Midtjyllands dødbolde i form af mål fra hjørnespark og frisparks-indlæg – dem var Slovan også tættere på i de to kampe.
I Viaplays tv-studie blev der efterfølgende talt om manglende lederskab, lærepenge og erfaring. På sin vis rigtigt, men heller ikke det, FC Midtjylland har skruet holdet sammen efter.

FC Midtjylland havde sat et hold sammen, der spiller for spiller var bedre i individuel kvalitet, især offensivt og fysisk, end Slovans, og det var det, der så nær havde båret FCM igennem, og hvor Slovan over to kampe er decideret heldig med at gå videre, og FCM det modsatte.
Det skulle FCM selvfølgelig ikke have gjort anderledes ved i stedet at gøre som Slovan eller Ferencvaros i runden inden og have hentet en række meget erfarne folk omkring eller over 30 år med en topsæson eller to tilbage i tanken.
Men så skal man også veksle chancerne til scoringer og tage de ekstra løb, når det hele brænder på, og Champions League er ti minutter væk mod et slagent hjemmehold, hvor FC Midtjylland var i fin kontrol.
Den her kommer til at hjemsøge FC Midtjylland længe, og den eneste kur er at vise i Superligaen og Europa League, at vi har ret i, FCM var et bedre hold end Slovan, og at man derfor brager igennem derhjemme og skruer otte gode kampe sammen i en øvrigt hamrende stærk Europa League, der ligesom Champions League indfører ligaspil.
FC Midtjylland har truppen til det, måske især med et par sidste justeringer her i transfervinduet, og selv om det er langt væk efter en gigantisk skuffelse og fiasko, som onsdag aften i Bratislava er, er den midtjyske klub kommet langt på det halvandet år, der er gået siden det missede Top 6-slutspil.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
‘Er den største Bournemouth-fan’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TRANSFER
Dansk landsholdsspiller på blokken i Dortmund
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
Neymar er tilbage
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Fortryder FC Barcelona-transfer
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
MEDIE