Pokalturneringen er et udmærket supplement til Superligaen, 1. division og rækkerne under.
Det kan noget, når amatørhold slår deltids- eller fuldtidsprofessionelle hold ud, som for eksempel, da et københavnsk seriehold fik ram på FC Helsingør, og længere tilbage hvor FC København og Brøndby IF også har været i problemer mod klubber fra lavere rækker.
For lige at understrege, at jeg altså ikke er ude på at nakke pokalen, minder jeg også om mit eget forslag om at prioritere den anderledes for at give større lokal forankring og flere af de sjove kampe mellem Superliga-klubber og alle de andre, og det på tidspunkter der ikke rager ind i mester- og nedrykningsdramaer.
Skrot pokalen og gør sådan her i stedet https://t.co/TQX0PenagH
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) October 27, 2021
Men, altså, ude efter pokalen, det er jeg nu alligevel, om end det ikke er pokalens skyld.
Det er Europa-adgangen, jeg har et enormt problem med, fordi det både er sportsligt uretfærdigt men endnu værre kan rykke ved de sportslige motiver.
Vi opsummerer lige:
Hvis FC Midtjylland vinder pokalturneringen og bliver nummer to i Superligaen, skal FC Midtjylland spille Champions League-kvalifikation fra 2. runde mod nogle drabelige toere og treere fra ligaer som Frankrig, Belgien og Holland, mens vi allerede ved, at Benfica og Dynamo Kijev (såfremt de kan og vil spille) også er i den del af kvalifikationen.
Og nummer tre i Superligaen?
De overtager FC Midtjyllands pokalvinderplads, som giver direkte adgang til den sidste og afgørende playoffrunde i Europa League-kvalifikationen, og altså en garanteret tur i Conference League-gruppespillet, hvis man taber playoffen.
Mit problem med prioriteringen af pokalturneringen er flerstrenget, men det handler først og fremmest om sportslig fairness.
Jeg finder det dybt uretfærdigt, at en tredjeplads og en fjerdeplads i en 10 måneder lang og stærk topliga som Superligaen er mindre værd i forhold til europæisk kvalifikation, end en pokaltitel er.
Det er også problematisk, at det i teorien kunne være mere attraktivt for FC Midtjylland at blive treer i Superligaen frem for toer.
UEFA og forbundene som DBU har vedtaget det her for at gøre pokalturneringerne attraktive, hvilket i sig selv er et politisk spørgsmål og en rimelig prioritering, men guleroden er for mig at se alt, alt for stor.
Stil endelig en Europa-plads i udsigt, men giv pokalvinderen den mindst attraktive Europa-billet i Conference League, i stedet for at pokalvinderne i Europa i dag får den bedst tilgængelige Europa-plads, der ikke er i Champions League.
Man kan for min skyld også give ekstra millioner i præmiepenge eller lade holdene selv vælge turnering og kvalifikationsplads alt efter slutplaceringen i Superligaen.
Men ligesom playoffkampen mellem nummer syv i nedrykningsspillet og nummer fire-fem-stykker i medaljeslutspillet er en bastard, der bør afskaffes omgående, fordi den sjofler sportslig retfærdighed og turneringens integritet, bør pokalvindernes ultra-attraktive Europa-adgang blive en saga blot, når Europa-turneringerne revolutioneres i 2024.
Pokalturneringen er for mig noget af det mest skævvridende i Superligaen og i europæiske ligaer uden for den absolutte top, og jeg håber, det bliver rettet så snart som muligt.
Uhre kom på banen i stor skuffelse
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven
Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar
TOPNYHED
“Har set ham fra OB få karantæne”
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
INTERVIEW
Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
INTERVIEW
Brøndby-stjerne langer ud efter dommer
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
TRANSFER
Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
TRANSFER
“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
Derby-dommer: Det var et klart straffespark
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
Sønderjyske slår FCM i sent drama
‘Tæt på ren elendighed’
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
INTERVIEW
Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar
Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk
MEDIE
– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
Biereth og Dolberg bryder måltørke
INTERVIEW
Brøndby-spiller afviser
INTERVIEW
Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’
Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen?
KARAKTERER
BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller
INTERVIEW
Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’
FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark
Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp
Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
DAGENS SPILFORSLAG
Miserabelt i Manchester
INTERVIEW
Var på vej ud inden afgørende derby-mål
FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning
TOPNYHED
Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”
Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv
NYHEDER
Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?
INTERVIEW
I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’
Pogba er lettet
MEDIE
Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet
Cooper overrasker – bænker to profiler til derby
