En katastrofe at pokalen giver Europa-gruppespil

KOMMENTAR: Pokalvinderens gode Europa-adgang er sympatisk ment, men den er undergravende og destruktiv for ligaerne og den sportslige troværdighed.



Pokalturneringen er et udmærket supplement til Superligaen, 1. division og rækkerne under.

Det kan noget, når amatørhold slår deltids- eller fuldtidsprofessionelle hold ud, som for eksempel, da et københavnsk seriehold fik ram på FC Helsingør, og længere tilbage hvor FC København og Brøndby IF også har været i problemer mod klubber fra lavere rækker.

For lige at understrege, at jeg altså ikke er ude på at nakke pokalen, minder jeg også om mit eget forslag om at prioritere den anderledes for at give større lokal forankring og flere af de sjove kampe mellem Superliga-klubber og alle de andre, og det på tidspunkter der ikke rager ind i mester- og nedrykningsdramaer.

Men, altså, ude efter pokalen, det er jeg nu alligevel, om end det ikke er pokalens skyld.

Det er Europa-adgangen, jeg har et enormt problem med, fordi det både er sportsligt uretfærdigt men endnu værre kan rykke ved de sportslige motiver.

Vi opsummerer lige:
Hvis FC Midtjylland vinder pokalturneringen og bliver nummer to i Superligaen, skal FC Midtjylland spille Champions League-kvalifikation fra 2. runde mod nogle drabelige toere og treere fra ligaer som Frankrig, Belgien og Holland, mens vi allerede ved, at Benfica og Dynamo Kijev (såfremt de kan og vil spille) også er i den del af kvalifikationen.

Og nummer tre i Superligaen?

De overtager FC Midtjyllands pokalvinderplads, som giver direkte adgang til den sidste og afgørende playoffrunde i Europa League-kvalifikationen, og altså en garanteret tur i Conference League-gruppespillet, hvis man taber playoffen.

Mit problem med prioriteringen af pokalturneringen er flerstrenget, men det handler først og fremmest om sportslig fairness.

Jeg finder det dybt uretfærdigt, at en tredjeplads og en fjerdeplads i en 10 måneder lang og stærk topliga som Superligaen er mindre værd i forhold til europæisk kvalifikation, end en pokaltitel er.

Det er også problematisk, at det i teorien kunne være mere attraktivt for FC Midtjylland at blive treer i Superligaen frem for toer.

UEFA og forbundene som DBU har vedtaget det her for at gøre pokalturneringerne attraktive, hvilket i sig selv er et politisk spørgsmål og en rimelig prioritering, men guleroden er for mig at se alt, alt for stor.

Stil endelig en Europa-plads i udsigt, men giv pokalvinderen den mindst attraktive Europa-billet i Conference League, i stedet for at pokalvinderne i Europa i dag får den bedst tilgængelige Europa-plads, der ikke er i Champions League.

Man kan for min skyld også give ekstra millioner i præmiepenge eller lade holdene selv vælge turnering og kvalifikationsplads alt efter slutplaceringen i Superligaen.

Men ligesom playoffkampen mellem nummer syv i nedrykningsspillet og nummer fire-fem-stykker i medaljeslutspillet er en bastard, der bør afskaffes omgående, fordi den sjofler sportslig retfærdighed og turneringens integritet, bør pokalvindernes ultra-attraktive Europa-adgang blive en saga blot, når Europa-turneringerne revolutioneres i 2024.

Pokalturneringen er for mig noget af det mest skævvridende i Superligaen og i europæiske ligaer uden for den absolutte top, og jeg håber, det bliver rettet så snart som muligt.





Har de stadig tillid til Neestrup? Her er svaret



TIPSBLADET SPECIAL

Christian Eriksen færdig – fem bud på ny klub


Alt om Randers: Han er det store spørgsmålstegn

Randers FC – FC København



Alle får gratis adgang til udsat Superliga-kamp

Enighed – Peter Therkildsen tæt på klubskifte

Retur til Danmark? ‘VM er et kæmpe mål’

Afsløring: FC Midtjylland afviser Besiktas

Superliga-klub arbejder på pressemeddelelse



TOPNYHED

Kæmpeklubber lurer: ‘Den bedste i FC København’


‘Vi skal kontrollere Eriksens hjerterytme’

Mortensens nye makker: – Begynder at bære frugt

Christian Eriksen er færdig i Manchester United

Niels Frederiksen om Brøndby: Meget berømt øjeblik



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC Midtjylland afviser Galatasaray


I svime over ‘fremragende’ Oscar Højlund

Det har været endnu et vanvittigt transfervindue

– Det er utrolig amatøragtigt!

Drøm for dansk stortalent – takker United-træner

Hylder dansk landstræner efter overraskende stop

Ærlig Superliga-træner: Havde dårlig preseason

Dagens Spilforslag: Rayo scorer også i Barcelona

AGF-boss hylder forlængede profiler: Så glad

Derfor valfarter PL-klubber til denne danske klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er de 12 Superliga-klubbers spillerbudgetter


Det her AGF-hold skal vinde nu

Bo Henriksen og co. besejrer FCK-modstander

Skidt nyt: Kasper Dolberg udgår

Selv ydmyge Mortensen jubler: Klassemål!

Uenig med Ruben Amorim: Giv Chido Obi en chance!

FCM sniger kneben sejr hjem

Han bliver guld værd for FC Midtjylland

17-årige Chido Obi får Man Utd-debut


EKSKLUSIVT

Tonny var efter københavnerdrengen med næsen i sky


Nu skal AGF-stjerne til lommerne

‘Tøfting har for fanden taget fejl mange gange’

Topscorer giver AGF drømmestart

Her spilles AaB-FC Nordsjælland

Endnu en stor chance i de døende minutter

Wow! Han holdt legestue i Haderslev

FCM-profil bekræfter dialog med Brøndby

Frustreret over aflyst kamp: Det er til grin

FCK-stjerne tilbage i truppen

Thomasberg overrasker i bagkæden

Dansk stjerneskud kan få debut for United

Skriver Superliga-historie med choksejr

Sådan gik det, da AGF bankede Sønderjyske

Uwe Rösler har ondt af bænket AGF-profil

For godt til at være sandt

Store overraskelser i AGF’s startopstilling

Amorim tager fyringsrunde på holdets kappe

FC Midtjylland – Lyngby Boldklub

Sådan tog Vejle sejren mod Silkeborg

Upopulær model booster FCM-talentsucces

Superliga-aflysning ærgrer træner

Sønderjyske – AGF