En katastrofe at pokalen giver Europa-gruppespil

KOMMENTAR: Pokalvinderens gode Europa-adgang er sympatisk ment, men den er undergravende og destruktiv for ligaerne og den sportslige troværdighed.



Pokalturneringen er et udmærket supplement til Superligaen, 1. division og rækkerne under.

Det kan noget, når amatørhold slår deltids- eller fuldtidsprofessionelle hold ud, som for eksempel, da et københavnsk seriehold fik ram på FC Helsingør, og længere tilbage hvor FC København og Brøndby IF også har været i problemer mod klubber fra lavere rækker.

For lige at understrege, at jeg altså ikke er ude på at nakke pokalen, minder jeg også om mit eget forslag om at prioritere den anderledes for at give større lokal forankring og flere af de sjove kampe mellem Superliga-klubber og alle de andre, og det på tidspunkter der ikke rager ind i mester- og nedrykningsdramaer.

Men, altså, ude efter pokalen, det er jeg nu alligevel, om end det ikke er pokalens skyld.

Det er Europa-adgangen, jeg har et enormt problem med, fordi det både er sportsligt uretfærdigt men endnu værre kan rykke ved de sportslige motiver.

Vi opsummerer lige:
Hvis FC Midtjylland vinder pokalturneringen og bliver nummer to i Superligaen, skal FC Midtjylland spille Champions League-kvalifikation fra 2. runde mod nogle drabelige toere og treere fra ligaer som Frankrig, Belgien og Holland, mens vi allerede ved, at Benfica og Dynamo Kijev (såfremt de kan og vil spille) også er i den del af kvalifikationen.

Og nummer tre i Superligaen?

De overtager FC Midtjyllands pokalvinderplads, som giver direkte adgang til den sidste og afgørende playoffrunde i Europa League-kvalifikationen, og altså en garanteret tur i Conference League-gruppespillet, hvis man taber playoffen.

Mit problem med prioriteringen af pokalturneringen er flerstrenget, men det handler først og fremmest om sportslig fairness.

Jeg finder det dybt uretfærdigt, at en tredjeplads og en fjerdeplads i en 10 måneder lang og stærk topliga som Superligaen er mindre værd i forhold til europæisk kvalifikation, end en pokaltitel er.

Det er også problematisk, at det i teorien kunne være mere attraktivt for FC Midtjylland at blive treer i Superligaen frem for toer.

UEFA og forbundene som DBU har vedtaget det her for at gøre pokalturneringerne attraktive, hvilket i sig selv er et politisk spørgsmål og en rimelig prioritering, men guleroden er for mig at se alt, alt for stor.

Stil endelig en Europa-plads i udsigt, men giv pokalvinderen den mindst attraktive Europa-billet i Conference League, i stedet for at pokalvinderne i Europa i dag får den bedst tilgængelige Europa-plads, der ikke er i Champions League.

Man kan for min skyld også give ekstra millioner i præmiepenge eller lade holdene selv vælge turnering og kvalifikationsplads alt efter slutplaceringen i Superligaen.

Men ligesom playoffkampen mellem nummer syv i nedrykningsspillet og nummer fire-fem-stykker i medaljeslutspillet er en bastard, der bør afskaffes omgående, fordi den sjofler sportslig retfærdighed og turneringens integritet, bør pokalvindernes ultra-attraktive Europa-adgang blive en saga blot, når Europa-turneringerne revolutioneres i 2024.

Pokalturneringen er for mig noget af det mest skævvridende i Superligaen og i europæiske ligaer uden for den absolutte top, og jeg håber, det bliver rettet så snart som muligt.





LIVE

LIVE: Melder ud om Amir Richardson

Revser stjerne: Han laver ALTID fejl!

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

AGF – FC Nordsjælland

Nu er han tilbage for Brøndby

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

– Det er en katastrofe for Brøndby

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Hård kritik af FCM-profil

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Han er Superligaens ringeste målmand!

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Superliga-klub bedst i hele verden



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Liverpool – Fulham

‘De har grinet deres røv i laser’

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Nu er han pludselig syg

Thomas Frank er favorit til jobbet

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Gift Links hylder FCK-legende

Robert trækker overskrifter i udlandet

Glem det, Leicester!

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Tung torsdagskamp i Porto

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Har været uenig med Steve Cooper

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN