Pokalturneringen er et udmærket supplement til Superligaen, 1. division og rækkerne under.
Det kan noget, når amatørhold slår deltids- eller fuldtidsprofessionelle hold ud, som for eksempel, da et københavnsk seriehold fik ram på FC Helsingør, og længere tilbage hvor FC København og Brøndby IF også har været i problemer mod klubber fra lavere rækker.
For lige at understrege, at jeg altså ikke er ude på at nakke pokalen, minder jeg også om mit eget forslag om at prioritere den anderledes for at give større lokal forankring og flere af de sjove kampe mellem Superliga-klubber og alle de andre, og det på tidspunkter der ikke rager ind i mester- og nedrykningsdramaer.
Skrot pokalen og gør sådan her i stedet https://t.co/TQX0PenagH
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) October 27, 2021
Men, altså, ude efter pokalen, det er jeg nu alligevel, om end det ikke er pokalens skyld.
Det er Europa-adgangen, jeg har et enormt problem med, fordi det både er sportsligt uretfærdigt men endnu værre kan rykke ved de sportslige motiver.
Vi opsummerer lige:
Hvis FC Midtjylland vinder pokalturneringen og bliver nummer to i Superligaen, skal FC Midtjylland spille Champions League-kvalifikation fra 2. runde mod nogle drabelige toere og treere fra ligaer som Frankrig, Belgien og Holland, mens vi allerede ved, at Benfica og Dynamo Kijev (såfremt de kan og vil spille) også er i den del af kvalifikationen.
Og nummer tre i Superligaen?
De overtager FC Midtjyllands pokalvinderplads, som giver direkte adgang til den sidste og afgørende playoffrunde i Europa League-kvalifikationen, og altså en garanteret tur i Conference League-gruppespillet, hvis man taber playoffen.
Mit problem med prioriteringen af pokalturneringen er flerstrenget, men det handler først og fremmest om sportslig fairness.
Jeg finder det dybt uretfærdigt, at en tredjeplads og en fjerdeplads i en 10 måneder lang og stærk topliga som Superligaen er mindre værd i forhold til europæisk kvalifikation, end en pokaltitel er.
Det er også problematisk, at det i teorien kunne være mere attraktivt for FC Midtjylland at blive treer i Superligaen frem for toer.
UEFA og forbundene som DBU har vedtaget det her for at gøre pokalturneringerne attraktive, hvilket i sig selv er et politisk spørgsmål og en rimelig prioritering, men guleroden er for mig at se alt, alt for stor.
Stil endelig en Europa-plads i udsigt, men giv pokalvinderen den mindst attraktive Europa-billet i Conference League, i stedet for at pokalvinderne i Europa i dag får den bedst tilgængelige Europa-plads, der ikke er i Champions League.
Man kan for min skyld også give ekstra millioner i præmiepenge eller lade holdene selv vælge turnering og kvalifikationsplads alt efter slutplaceringen i Superligaen.
Men ligesom playoffkampen mellem nummer syv i nedrykningsspillet og nummer fire-fem-stykker i medaljeslutspillet er en bastard, der bør afskaffes omgående, fordi den sjofler sportslig retfærdighed og turneringens integritet, bør pokalvindernes ultra-attraktive Europa-adgang blive en saga blot, når Europa-turneringerne revolutioneres i 2024.
Pokalturneringen er for mig noget af det mest skævvridende i Superligaen og i europæiske ligaer uden for den absolutte top, og jeg håber, det bliver rettet så snart som muligt.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’
Det er mesterskabsklasse, AGF!
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
EKSKLUSIVT
Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
TIPSBLADETS DOM
Waow! Han bliver et stort Superliga-salg
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
TOPNYHED
Dansk agentfirma opkøbt af gigant
NYHEDER
Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
Dårligste statistik i Tottenhams historie
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
Populære Chelsea – køb billetter her!
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
