Pokalturneringen er et udmærket supplement til Superligaen, 1. division og rækkerne under.
Det kan noget, når amatørhold slår deltids- eller fuldtidsprofessionelle hold ud, som for eksempel, da et københavnsk seriehold fik ram på FC Helsingør, og længere tilbage hvor FC København og Brøndby IF også har været i problemer mod klubber fra lavere rækker.
For lige at understrege, at jeg altså ikke er ude på at nakke pokalen, minder jeg også om mit eget forslag om at prioritere den anderledes for at give større lokal forankring og flere af de sjove kampe mellem Superliga-klubber og alle de andre, og det på tidspunkter der ikke rager ind i mester- og nedrykningsdramaer.
Skrot pokalen og gør sådan her i stedet https://t.co/TQX0PenagH
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) October 27, 2021
Men, altså, ude efter pokalen, det er jeg nu alligevel, om end det ikke er pokalens skyld.
Det er Europa-adgangen, jeg har et enormt problem med, fordi det både er sportsligt uretfærdigt men endnu værre kan rykke ved de sportslige motiver.
Vi opsummerer lige:
Hvis FC Midtjylland vinder pokalturneringen og bliver nummer to i Superligaen, skal FC Midtjylland spille Champions League-kvalifikation fra 2. runde mod nogle drabelige toere og treere fra ligaer som Frankrig, Belgien og Holland, mens vi allerede ved, at Benfica og Dynamo Kijev (såfremt de kan og vil spille) også er i den del af kvalifikationen.
Og nummer tre i Superligaen?
De overtager FC Midtjyllands pokalvinderplads, som giver direkte adgang til den sidste og afgørende playoffrunde i Europa League-kvalifikationen, og altså en garanteret tur i Conference League-gruppespillet, hvis man taber playoffen.
Mit problem med prioriteringen af pokalturneringen er flerstrenget, men det handler først og fremmest om sportslig fairness.
Jeg finder det dybt uretfærdigt, at en tredjeplads og en fjerdeplads i en 10 måneder lang og stærk topliga som Superligaen er mindre værd i forhold til europæisk kvalifikation, end en pokaltitel er.
Det er også problematisk, at det i teorien kunne være mere attraktivt for FC Midtjylland at blive treer i Superligaen frem for toer.
UEFA og forbundene som DBU har vedtaget det her for at gøre pokalturneringerne attraktive, hvilket i sig selv er et politisk spørgsmål og en rimelig prioritering, men guleroden er for mig at se alt, alt for stor.
Stil endelig en Europa-plads i udsigt, men giv pokalvinderen den mindst attraktive Europa-billet i Conference League, i stedet for at pokalvinderne i Europa i dag får den bedst tilgængelige Europa-plads, der ikke er i Champions League.
Man kan for min skyld også give ekstra millioner i præmiepenge eller lade holdene selv vælge turnering og kvalifikationsplads alt efter slutplaceringen i Superligaen.
Men ligesom playoffkampen mellem nummer syv i nedrykningsspillet og nummer fire-fem-stykker i medaljeslutspillet er en bastard, der bør afskaffes omgående, fordi den sjofler sportslig retfærdighed og turneringens integritet, bør pokalvindernes ultra-attraktive Europa-adgang blive en saga blot, når Europa-turneringerne revolutioneres i 2024.
Pokalturneringen er for mig noget af det mest skævvridende i Superligaen og i europæiske ligaer uden for den absolutte top, og jeg håber, det bliver rettet så snart som muligt.
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
NYHEDER
FCK straffes – Sektion 12 lukkes
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
TOPNYHED
Ole Palmå færdig i Brøndby IF
I chok over Nicolai Poulsen
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
NYHEDER
Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
Kamil Grabara-opslag bemærkes
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
NYHEDER
Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
NYHEDER
– Lidt af en bombe
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
NYHEDER
Kæmpe brag venter fredag
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
NYHEDER
Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lerager på plads – her er den vilde løn
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
NYHEDER
Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub
NYHEDER
DBU hylder Hareide
NYHEDER
Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag
DAGENS SPILFORSLAG
Braga brager derudad
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
Højlund i hovedrolle
Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide
Åge Hareide er død
MEDIE
Han er IKKE i spil
TRANSFER
