Laporta mod Pérez i kamp om den måske en af de mest spændende offensivspiller i verden?Det kunne lyde som begyndelsen af dette årtusinde, hvor Joan Laporta i sin valgkamp lovede at købe David Beckham, hvorefter Pérez hentede ham til Real Madrid og Laporta i semi-desperation hentede Ronaldinho i Paris Saint-Germain i stedet.
Men selvom spilleragenten og James Bond-skurken Mino Raiola og Alf-Inge Haaland begyndte salgsturnéen i Spanien med at gøre kur til FC Barcelona og Real Madrid, får vi næppe en ny armlægning mellem præsidenterne i de to spanske superklubber om verdens vel nok mest spændende unge spiller Erling Braut Haaland.
Nej, jeg gætter på, vi skal længere nordpå, til Premier League, for at finde Haalands næste arbejdsgiver med FC Bayern og måske Juventus som store outsidere.
Vi starter med udelukkelsesmetoden.
Arsenal har ikke råd til de 150 millioner euro, over 1,1 milliarder kroner, Dortmund som absolut minimum kræver (dertil skal lægges et trecifret millionbeløb i danske kroner til agent Raiola og Haalands far Alf-Inge Haaland), og jeg tvivler på, Chelsea tager sig råd, selvom man snildt kunne have brændt nogle af milliarderne fra de seneste års bonanza af på et noget nær sikkert hit som Haaland i stedet.
Vi skal nordpå, men heller ikke den rigeste klub, Manchester United, er for mig at se med i kapløbet.
Dertil er forholdet til Mino Raiola for betændt efter års tovtrækkerier om Paul Pogba, uanset at det ville give fremragende mening for United.
Nej, det er selvfølgelig Manchester City, der er den oplagte aftager, med Liverpool som et godt alternativ, hvis ellers ejerne i Fenway Sports Group ser længere frem og erkender, at den nuværende supertrio ikke kommer til at holde for evigt.
Af flere årsager giver Manchester City perfekt mening.
Først og fremmest har man behovet.
Sergio Agüero stopper til sommer efter at have spillet en minimal rolle i denne sidste sæson, og Gabriel Jesus kommer altså ikke til at bære angrebsrollen alene på et hold, der har som mål at vinde Premier League og Champions League hver sæson.
Der er allerede nu mere kombinationsspil i Haaland, hvis man spørger mig, og han kan sagtens skoles til det, han nu en gang skal skoles til i Guardiolas kollektive stil.
Enestående Haaland
Men pres og viljen til at ofre er selvfølgelig ikke det, det handler allermest om. Det er selvfølgelig at se ustoppelige Haaland i disse års mest konstante og dygtige offensiv.
Jeg er nok ikke den første, der bruger sammenligningen, men der er altså noget Playstation på en lidt for nem sværhedsgrad over at se Haaland spille fodbold.
Haaland får bolden, han løber, han dribler, og han jerner bolden i mål. Selvfølgelig mangler han stadig at gøre det regelmæssigt mod verdens allerbedste hold, når han selv spiller for ét af dem, men Haaland er så overlegen i nærmest alt, han gør, at han virker som det mest sikre køb overhovedet i fodboldverdenen sammen med Kylian Mbappé i Paris Saint-Germain.
Man diskuterer ofte, om en spiller passer ind, om han kan genskabe succesen på det allerhøjeste niveau, som et skifte fra Dortmund til Manchester City (eller Liverpool) ville være, præcis som jeg har gjort tidligere i denne tekst. Men når det gælder Erling Braut Haaland virker det overflødigt.
Siden starten af sæsonen 2019/20 har Haaland scoret 50 mål i 51 ligakampe og 20 mål i 14 kampe i Europa.
Han er så overlegen, at han meget vel kan være den brik, der skubber Manchester City det sidste stykke i mål i Champions League, hvis det ikke allerede sker i de kommende uger, i første omgang via en samlet sejr over Haalands Dortmund.
Læg dertil, at UEFA i sidste måned reelt lagde Financial Fair Play i graven og i stedet vil indføre nye, endnu ikke afklarede regler med større fokus på transfersummer og lønninger. Det på alle måder oplagt at slå til nu, hvis man er Manchester City.
150 millioner euro? Eller 180? Det gør ingen forskel uden FFP, og i forhold til det, Manchester City og klubbens ejer Abu Dhabi forsøger at opnå, er det fløjtende ligegyldigt om man så skal fordoble klubbens transferrekord. Haaland er det værd.
Liverpool og de andre
Jeg nævnte også Liverpool.
Vil FSG med John Henry i front fordoble deres transferrekord?
Nok ikke.
I husker måske John Henry fra bogen og filmen Moneyball som ham, der forsøgte at hverve Billy Beane fra Oakland Athletics til Boston Red Sox for at gennemføre en datarevolution.
Liverpool betalte kassen for Virgil van Dijk og Allison Becker, fordi alle i organisationen var enige om, at de var nødvendige køb for at vinde mesterskabet, men Haaland kommer mindst til at koste det samme som de to til sammen, og selv supermand er kun én skæbnesvanger knæskade fra at gå fra unik til at cykle op og ned i niveau blandt verdens 50 bedste.
Men Erling Braut Haaland kan meget vel blive en lige så stor fortrydelse for Real Madrid, Manchester United, Chelsea, City, Liverpool og alle de andre, som PSG’s tidlige køb af Kylian Mbappé var og er til den dag i dag.
Liverpool burde melde sig ind i det kapløb om en spiller, der er så god, at det kan sikre klubben en plads ved de allerstørstes bord de næste 10 år.
Jeg skal ikke udelukke, at FC Barcelona eller Real Madrid på en eller anden måde finder pengene. Bayern München med deres hang til at købe de bedste spillere fra Bundesliga-konkurrenterne burde også se muligheden for sig med de aldrende stjerner, de stadig er afhængige af. Haaland ser ud til at være pengene værd sammenlignet med de tre, måske fire spillere, man kunne få for samme beløb.
Juventus burde måske være del af spillet, hvis Cristiano Ronaldo er på vej ud, og man på et tidspunkt indser, at den meget tiltrængte foryngelse skal i gang. Præsident Andrea Agnelli har vist sig at have modet til de helt store handler og beslutninger, både de gode og de mindre gode.
Men for mig ligesom mange andre ligner det Manchester City.
Med arenaerne lukket og fortsat usikkerhed om fodboldøkonomien har Borussia Dortmund som et af Europas 12-15 største hold, langt efter Top 10 i verden, ikke råd til at lade være og risikere, at Haaland kan smutte for det halve takket være en frikøbsklausul, der træder i kraft næste år.
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
INTERVIEW
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
INTERVIEW
Lukas Lerager: Det var kravet til FCK
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
KARAKTERER
Kæmpe scoop! Hvordan kan han have kostet så lidt?
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment
Stor ros til FC Midtjylland
TOPNYHED
Belønnes af FC København
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’
TOPNYHED
FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
MEDIE
I spil til stort job
– Det er lidt kaotisk
Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
TOPNYHED
Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
EKSKLUSIVT
Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
Sædet brænder – her er Arne Slots svar
DAGENS SPILFORSLAG
Les Dogues kvæler kroater
HELT VILDT
Kæmpe krise! Første gang i 118 år
INTERVIEW
Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne
NYHEDER
Vildt! Slår Champions League-rekord
NYHEDER
Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken
NYHEDER
– Det her gør ondt for at være ærlig
NYHEDER
Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time
NYHEDER
Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’
Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret
NYHEDER
