Lederen er fra Tipsbladet fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet og kan også få det leveret til døren – se mere her.
Man vidste godt, at det snart kunne ske, men det var alligevel et af de helt store chok, da nyheden om Diego Maradonas død onsdag gik verden rundt.
Ingen har før eller siden spillet en så sublim VM-slutrunde, som Diego Maradona gjorde i 1986, og både for os, der er gamle nok til at huske ham fra banen og for mange i de yngre generationer, var Diego Maradona mere end blot en af de bedste fodboldspillere i verdenshistorien.
Maradona var et enestående boldgeni, der kunne alt med kuglen og smittede alle, der så ham, med den begejstring for verdens bedste spil, den lille 10’er bar i sig.
Han var også smækfyldt med fejl og brister, der stjal år, hvor han også kunne have været den absolut bedste på planeten, men som samtidig gjorde ham helt anderledes menneskelig og umiddelbar end nutidens fodboldmaskiner som Lionel Messi og Cristiano Ronaldo.
Det er den menneskelighed, at Maradona var mindst lige så fejlbarlig som de fleste af os, der også gør, at hans død rammer så hårdt, lige fra gamle holdkammerater og trænere til nuværende topspillere og buttede familiefædre i Danmark i 2020.
Hvad så, hvis han var en elendig taber, formøblede en stor del af sit talent, scorede det mål mod England med hånden og havde en forglemmelig trænerkarriere?
Jeg hører også Rolling Stones og The Doors uden at tænke ét sekund over Mick Jaggers og Jim Morrisons utallige fejl.
Verden er et dårligere sted i dag, end det var onsdag morgen, da Diego Maradona vågnede for sidste gang.
Den mest menneskelige éner af dem alle er væk, og selvom minderne heldigvis stadig er der, gør det ondt, også på en kølig novemberdag i Danmark.

LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
OPTAKT
Aston Villa – Nottingham Forest
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
AGF køber dansk profil
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Skal Iran til VM? Afholder møde om sagen
OPTAKT