Leder: Verden er et dårligere sted uden Diego Maradona

Diego Maradona var den mest medmenneskelige éner af dem alle – og nu er han væk.



Lederen er fra Tipsbladet fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet og kan også få det leveret til døren – se mere her.

Man vidste godt, at det snart kunne ske, men det var alligevel et af de helt store chok, da nyheden om Diego Maradonas død onsdag gik verden rundt.

Ingen har før eller siden spillet en så sublim VM-slutrunde, som Diego Maradona gjorde i 1986, og både for os, der er gamle nok til at huske ham fra banen og for mange i de yngre generationer, var Diego Maradona mere end blot en af de bedste fodboldspillere i verdenshistorien.

Maradona var et enestående boldgeni, der kunne alt med kuglen og smittede alle, der så ham, med den begejstring for verdens bedste spil, den lille 10’er bar i sig.

Han var også smækfyldt med fejl og brister, der stjal år, hvor han også kunne have været den absolut bedste på planeten, men som samtidig gjorde ham helt anderledes menneskelig og umiddelbar end nutidens fodboldmaskiner som Lionel Messi og Cristiano Ronaldo.

Det er den menneskelighed, at Maradona var mindst lige så fejlbarlig som de fleste af os, der også gør, at hans død rammer så hårdt, lige fra gamle holdkammerater og trænere til nuværende topspillere og buttede familiefædre i Danmark i 2020.

Hvad så, hvis han var en elendig taber, formøblede en stor del af sit talent, scorede det mål mod England med hånden og havde en forglemmelig trænerkarriere?

Jeg hører også Rolling Stones og The Doors uden at tænke ét sekund over Mick Jaggers og Jim Morrisons utallige fejl.

Verden er et dårligere sted i dag, end det var onsdag morgen, da Diego Maradona vågnede for sidste gang.

Den mest menneskelige éner af dem alle er væk, og selvom minderne heldigvis stadig er der, gør det ondt, også på en kølig novemberdag i Danmark.

Tipsbladet_forside_8





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Tordner mod VM-træner

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Interessant melding om VM-profil

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

‘Det største tilbageslag i min karriere’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Vil smadre transferrekord

Dame N’Doye scorer nyt job

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Holland – Sverige

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Superliga-boss med spændende transfermelding

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Tyskland – Elfenbenskysten

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Jonas Lössl stopper karrieren

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Vigtigt nyt for ‘AC’

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Brøler sender Mexico videre

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind