Raser over Rusland-invitation: Kommer ekstra VM?

FIFA-præsident Gianni Infantino har inviteret Rusland til FIFA’s kongres i dag trods udelukkelsen af russerne fra international fodbold. Indfører FIFA også VM hvert andet år?



– Jeg bliver konstant mystificeret over sportsorganisationer, som åbenbart ikke ser nyheder, eller handler nok, hvis de gør.

Det britiske parlamentsmedlem Christopher Bryant var alt andet imponeret, da han onsdag udtalte sig til den britiske avis The Times om torsdagens FIFA-kongres i Qatars hovedstad Doha.

For her er det planen, at VM-chefen fra 2018, Aleksej Sorokin, og en anden højtstående leder fra russisk fodbold dukker op til det største årlige møde i fodboldpolitik, hvor Ruslands flag vil hænge sammen med de andre medlemslande.

Det træk imponerer næppe Ukraines ambassadør i Qatar, der efter planen skal repræsentere Ukraine på dagens kongres, eller en betydelig del af FIFA’s medlemslande og internationale medier og politikere, der finder sports og fodbolds indgreb mod Rusland og russisk indflydelse noget fodslæbende.

Ironien i den russiske deltagelse er til at få øje på, når udelukkelsen af Rusland fra fodboldverdenen givetvis dukker op direkte eller indirekte på FIFA-kongressen, hvor FIFA-præsident Gianni Infantino næppe undgår at berøre Ruslands krig i Ukraine, selvom han givetvis helst ville være fri.

Af andre punkter er det mest interessante et, der måske og måske ikke er på agendaen.

For har Gianni Infantino og hans støtter tænkt sig at indføre VM hvert andet år?

FIFA-præsidenten sagde ved juletid, at han nok har stemmerne til at gøre det, hvilket virker sandsynligt, men han vil løbe risikoen for enorm europæisk vrede og måske et udbrudsforsøg fra UEFA og Sydamerikas forbund, der kan forlade FIFA eller i hvert fald boykotte de ekstra VM-slutrunder, virker særdeles usikkert.

Sent onsdag aften var der endnu ikke klarhed over, om forslaget, som Saudi-Arabien stillede på kongressen for et år siden, kommer til behandling eller ej, og hvordan Infantino vil forklare manglende vedtagelse af et projekt, han har slået hårdt på tromme for forud for præsidentvalget i FIFA om et år.

Sender Infantino forslaget til afstemning, kan vi forvente en europæisk kernenedsmeltning i eftermiddag og historier i britiske, spanske og andre europæiske medier i aften og i morgen om EM i 2028 med 32 hold, inklusiv Brasilien og Argentina.

Præsidentvalget i FIFA er der også indkaldt til – interesserede kandidater skal stille senest fire måneder før valgdatoen i 2023.

Det skal også blive interessant at se, om der er dukket et kompromisforslag op, der hjælper Infantino og FIFA med flere og mere attraktive landskampe, muligvis et globalt Nations League-projekt, og/eller et udvidet klub-VM med mange flere deltagende hold, hvilket kan være modforslaget, hvis VM-slutrunder hvert andet år ikke kommer til afstemning.

Over det hele og mellem beslutningerne hænger også en beslutning om, hvordan den internationale kampkalender skal se ud fra 2024. Det lyder kedeligt og teknisk, men det er i bund og grund hele infrastrukturen til de turneringer, der skal spilles, hvad end man skal til at give ekstra plads til VM-slutrunder, et voldsomt udvidet klub-VM, en global Nations League eller hvad man ellers kan forestille sig af ekstra kampe, der kommer til ud over en vild udvidelse af Champions League netop fra 2024.

Vi følger dagens begivenheder i vores live-blog, som I kan læse med i her.





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Sønderjyske – Brøndby IF



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Silkeborg IF – Randers FC

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

FC Fredericia – OB

Oddset styrtdykker

Viborg FF – FC Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Han er færdig i Brøndby

Bayern München laver vildt comeback

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid