– Jeg bliver konstant mystificeret over sportsorganisationer, som åbenbart ikke ser nyheder, eller handler nok, hvis de gør.
Det britiske parlamentsmedlem Christopher Bryant var alt andet imponeret, da han onsdag udtalte sig til den britiske avis The Times om torsdagens FIFA-kongres i Qatars hovedstad Doha.
For her er det planen, at VM-chefen fra 2018, Aleksej Sorokin, og en anden højtstående leder fra russisk fodbold dukker op til det største årlige møde i fodboldpolitik, hvor Ruslands flag vil hænge sammen med de andre medlemslande.
Det træk imponerer næppe Ukraines ambassadør i Qatar, der efter planen skal repræsentere Ukraine på dagens kongres, eller en betydelig del af FIFA’s medlemslande og internationale medier og politikere, der finder sports og fodbolds indgreb mod Rusland og russisk indflydelse noget fodslæbende.
Og så blir det spennende å se om Russland fyller plassen sin. Det russiske forbundet sitter to plasser unna Qatar. /6 pic.twitter.com/VsAfUWsQk2
— Andreas Selliaas (@aselliaas) March 31, 2022
Ironien i den russiske deltagelse er til at få øje på, når udelukkelsen af Rusland fra fodboldverdenen givetvis dukker op direkte eller indirekte på FIFA-kongressen, hvor FIFA-præsident Gianni Infantino næppe undgår at berøre Ruslands krig i Ukraine, selvom han givetvis helst ville være fri.
Af andre punkter er det mest interessante et, der måske og måske ikke er på agendaen.
For har Gianni Infantino og hans støtter tænkt sig at indføre VM hvert andet år?
FIFA-præsidenten sagde ved juletid, at han nok har stemmerne til at gøre det, hvilket virker sandsynligt, men han vil løbe risikoen for enorm europæisk vrede og måske et udbrudsforsøg fra UEFA og Sydamerikas forbund, der kan forlade FIFA eller i hvert fald boykotte de ekstra VM-slutrunder, virker særdeles usikkert.
Sent onsdag aften var der endnu ikke klarhed over, om forslaget, som Saudi-Arabien stillede på kongressen for et år siden, kommer til behandling eller ej, og hvordan Infantino vil forklare manglende vedtagelse af et projekt, han har slået hårdt på tromme for forud for præsidentvalget i FIFA om et år.
Sender Infantino forslaget til afstemning, kan vi forvente en europæisk kernenedsmeltning i eftermiddag og historier i britiske, spanske og andre europæiske medier i aften og i morgen om EM i 2028 med 32 hold, inklusiv Brasilien og Argentina.
Præsidentvalget i FIFA er der også indkaldt til – interesserede kandidater skal stille senest fire måneder før valgdatoen i 2023.
Det skal også blive interessant at se, om der er dukket et kompromisforslag op, der hjælper Infantino og FIFA med flere og mere attraktive landskampe, muligvis et globalt Nations League-projekt, og/eller et udvidet klub-VM med mange flere deltagende hold, hvilket kan være modforslaget, hvis VM-slutrunder hvert andet år ikke kommer til afstemning.
Over det hele og mellem beslutningerne hænger også en beslutning om, hvordan den internationale kampkalender skal se ud fra 2024. Det lyder kedeligt og teknisk, men det er i bund og grund hele infrastrukturen til de turneringer, der skal spilles, hvad end man skal til at give ekstra plads til VM-slutrunder, et voldsomt udvidet klub-VM, en global Nations League eller hvad man ellers kan forestille sig af ekstra kampe, der kommer til ud over en vild udvidelse af Champions League netop fra 2024.
Vi følger dagens begivenheder i vores live-blog, som I kan læse med i her.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Transferbombe på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
OPTAKT
Sydafrika – Canada
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
