Raser over Rusland-invitation: Kommer ekstra VM?

FIFA-præsident Gianni Infantino har inviteret Rusland til FIFA’s kongres i dag trods udelukkelsen af russerne fra international fodbold. Indfører FIFA også VM hvert andet år?



– Jeg bliver konstant mystificeret over sportsorganisationer, som åbenbart ikke ser nyheder, eller handler nok, hvis de gør.

Det britiske parlamentsmedlem Christopher Bryant var alt andet imponeret, da han onsdag udtalte sig til den britiske avis The Times om torsdagens FIFA-kongres i Qatars hovedstad Doha.

For her er det planen, at VM-chefen fra 2018, Aleksej Sorokin, og en anden højtstående leder fra russisk fodbold dukker op til det største årlige møde i fodboldpolitik, hvor Ruslands flag vil hænge sammen med de andre medlemslande.

Det træk imponerer næppe Ukraines ambassadør i Qatar, der efter planen skal repræsentere Ukraine på dagens kongres, eller en betydelig del af FIFA’s medlemslande og internationale medier og politikere, der finder sports og fodbolds indgreb mod Rusland og russisk indflydelse noget fodslæbende.

Ironien i den russiske deltagelse er til at få øje på, når udelukkelsen af Rusland fra fodboldverdenen givetvis dukker op direkte eller indirekte på FIFA-kongressen, hvor FIFA-præsident Gianni Infantino næppe undgår at berøre Ruslands krig i Ukraine, selvom han givetvis helst ville være fri.

Af andre punkter er det mest interessante et, der måske og måske ikke er på agendaen.

For har Gianni Infantino og hans støtter tænkt sig at indføre VM hvert andet år?

FIFA-præsidenten sagde ved juletid, at han nok har stemmerne til at gøre det, hvilket virker sandsynligt, men han vil løbe risikoen for enorm europæisk vrede og måske et udbrudsforsøg fra UEFA og Sydamerikas forbund, der kan forlade FIFA eller i hvert fald boykotte de ekstra VM-slutrunder, virker særdeles usikkert.

Sent onsdag aften var der endnu ikke klarhed over, om forslaget, som Saudi-Arabien stillede på kongressen for et år siden, kommer til behandling eller ej, og hvordan Infantino vil forklare manglende vedtagelse af et projekt, han har slået hårdt på tromme for forud for præsidentvalget i FIFA om et år.

Sender Infantino forslaget til afstemning, kan vi forvente en europæisk kernenedsmeltning i eftermiddag og historier i britiske, spanske og andre europæiske medier i aften og i morgen om EM i 2028 med 32 hold, inklusiv Brasilien og Argentina.

Præsidentvalget i FIFA er der også indkaldt til – interesserede kandidater skal stille senest fire måneder før valgdatoen i 2023.

Det skal også blive interessant at se, om der er dukket et kompromisforslag op, der hjælper Infantino og FIFA med flere og mere attraktive landskampe, muligvis et globalt Nations League-projekt, og/eller et udvidet klub-VM med mange flere deltagende hold, hvilket kan være modforslaget, hvis VM-slutrunder hvert andet år ikke kommer til afstemning.

Over det hele og mellem beslutningerne hænger også en beslutning om, hvordan den internationale kampkalender skal se ud fra 2024. Det lyder kedeligt og teknisk, men det er i bund og grund hele infrastrukturen til de turneringer, der skal spilles, hvad end man skal til at give ekstra plads til VM-slutrunder, et voldsomt udvidet klub-VM, en global Nations League eller hvad man ellers kan forestille sig af ekstra kampe, der kommer til ud over en vild udvidelse af Champions League netop fra 2024.

Vi følger dagens begivenheder i vores live-blog, som I kan læse med i her.






Jubler over dansker: Dette er bare starten


Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Her er Superligaens 5 bedste spillere 

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

Opløftende melding for ‘AC’

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

En kæmpe sejr

– Det vil være fuldstændigt magisk

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Fælder hård Schmeichel-dom

Helt vild med Oscar Schwartau

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Right to Dream vinder stor pris

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

‘PC’ rasende over falske historier

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!