Raser over Rusland-invitation: Kommer ekstra VM?

FIFA-præsident Gianni Infantino har inviteret Rusland til FIFA’s kongres i dag trods udelukkelsen af russerne fra international fodbold. Indfører FIFA også VM hvert andet år?



– Jeg bliver konstant mystificeret over sportsorganisationer, som åbenbart ikke ser nyheder, eller handler nok, hvis de gør.

Det britiske parlamentsmedlem Christopher Bryant var alt andet imponeret, da han onsdag udtalte sig til den britiske avis The Times om torsdagens FIFA-kongres i Qatars hovedstad Doha.

For her er det planen, at VM-chefen fra 2018, Aleksej Sorokin, og en anden højtstående leder fra russisk fodbold dukker op til det største årlige møde i fodboldpolitik, hvor Ruslands flag vil hænge sammen med de andre medlemslande.

Det træk imponerer næppe Ukraines ambassadør i Qatar, der efter planen skal repræsentere Ukraine på dagens kongres, eller en betydelig del af FIFA’s medlemslande og internationale medier og politikere, der finder sports og fodbolds indgreb mod Rusland og russisk indflydelse noget fodslæbende.

Ironien i den russiske deltagelse er til at få øje på, når udelukkelsen af Rusland fra fodboldverdenen givetvis dukker op direkte eller indirekte på FIFA-kongressen, hvor FIFA-præsident Gianni Infantino næppe undgår at berøre Ruslands krig i Ukraine, selvom han givetvis helst ville være fri.

Af andre punkter er det mest interessante et, der måske og måske ikke er på agendaen.

For har Gianni Infantino og hans støtter tænkt sig at indføre VM hvert andet år?

FIFA-præsidenten sagde ved juletid, at han nok har stemmerne til at gøre det, hvilket virker sandsynligt, men han vil løbe risikoen for enorm europæisk vrede og måske et udbrudsforsøg fra UEFA og Sydamerikas forbund, der kan forlade FIFA eller i hvert fald boykotte de ekstra VM-slutrunder, virker særdeles usikkert.

Sent onsdag aften var der endnu ikke klarhed over, om forslaget, som Saudi-Arabien stillede på kongressen for et år siden, kommer til behandling eller ej, og hvordan Infantino vil forklare manglende vedtagelse af et projekt, han har slået hårdt på tromme for forud for præsidentvalget i FIFA om et år.

Sender Infantino forslaget til afstemning, kan vi forvente en europæisk kernenedsmeltning i eftermiddag og historier i britiske, spanske og andre europæiske medier i aften og i morgen om EM i 2028 med 32 hold, inklusiv Brasilien og Argentina.

Præsidentvalget i FIFA er der også indkaldt til – interesserede kandidater skal stille senest fire måneder før valgdatoen i 2023.

Det skal også blive interessant at se, om der er dukket et kompromisforslag op, der hjælper Infantino og FIFA med flere og mere attraktive landskampe, muligvis et globalt Nations League-projekt, og/eller et udvidet klub-VM med mange flere deltagende hold, hvilket kan være modforslaget, hvis VM-slutrunder hvert andet år ikke kommer til afstemning.

Over det hele og mellem beslutningerne hænger også en beslutning om, hvordan den internationale kampkalender skal se ud fra 2024. Det lyder kedeligt og teknisk, men det er i bund og grund hele infrastrukturen til de turneringer, der skal spilles, hvad end man skal til at give ekstra plads til VM-slutrunder, et voldsomt udvidet klub-VM, en global Nations League eller hvad man ellers kan forestille sig af ekstra kampe, der kommer til ud over en vild udvidelse af Champions League netop fra 2024.

Vi følger dagens begivenheder i vores live-blog, som I kan læse med i her.





TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Vil ikke juble i Parken

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket



Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

Superliga-LIVE: Etim sendt på bænken

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

– Det skal Bo Svensson være ret obs på

Det tyder på en FCK-ydmygelse

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Afslører Brøndbys transferplaner

FC København – Lyngby BK

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Supercomputer: De vinder Superligaen

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

De viser interesse for Lyngby-profil

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge