Raser over Rusland-invitation: Kommer ekstra VM?

FIFA-præsident Gianni Infantino har inviteret Rusland til FIFA’s kongres i dag trods udelukkelsen af russerne fra international fodbold. Indfører FIFA også VM hvert andet år?



– Jeg bliver konstant mystificeret over sportsorganisationer, som åbenbart ikke ser nyheder, eller handler nok, hvis de gør.

Det britiske parlamentsmedlem Christopher Bryant var alt andet imponeret, da han onsdag udtalte sig til den britiske avis The Times om torsdagens FIFA-kongres i Qatars hovedstad Doha.

For her er det planen, at VM-chefen fra 2018, Aleksej Sorokin, og en anden højtstående leder fra russisk fodbold dukker op til det største årlige møde i fodboldpolitik, hvor Ruslands flag vil hænge sammen med de andre medlemslande.

Det træk imponerer næppe Ukraines ambassadør i Qatar, der efter planen skal repræsentere Ukraine på dagens kongres, eller en betydelig del af FIFA’s medlemslande og internationale medier og politikere, der finder sports og fodbolds indgreb mod Rusland og russisk indflydelse noget fodslæbende.

Ironien i den russiske deltagelse er til at få øje på, når udelukkelsen af Rusland fra fodboldverdenen givetvis dukker op direkte eller indirekte på FIFA-kongressen, hvor FIFA-præsident Gianni Infantino næppe undgår at berøre Ruslands krig i Ukraine, selvom han givetvis helst ville være fri.

Af andre punkter er det mest interessante et, der måske og måske ikke er på agendaen.

For har Gianni Infantino og hans støtter tænkt sig at indføre VM hvert andet år?

FIFA-præsidenten sagde ved juletid, at han nok har stemmerne til at gøre det, hvilket virker sandsynligt, men han vil løbe risikoen for enorm europæisk vrede og måske et udbrudsforsøg fra UEFA og Sydamerikas forbund, der kan forlade FIFA eller i hvert fald boykotte de ekstra VM-slutrunder, virker særdeles usikkert.

Sent onsdag aften var der endnu ikke klarhed over, om forslaget, som Saudi-Arabien stillede på kongressen for et år siden, kommer til behandling eller ej, og hvordan Infantino vil forklare manglende vedtagelse af et projekt, han har slået hårdt på tromme for forud for præsidentvalget i FIFA om et år.

Sender Infantino forslaget til afstemning, kan vi forvente en europæisk kernenedsmeltning i eftermiddag og historier i britiske, spanske og andre europæiske medier i aften og i morgen om EM i 2028 med 32 hold, inklusiv Brasilien og Argentina.

Præsidentvalget i FIFA er der også indkaldt til – interesserede kandidater skal stille senest fire måneder før valgdatoen i 2023.

Det skal også blive interessant at se, om der er dukket et kompromisforslag op, der hjælper Infantino og FIFA med flere og mere attraktive landskampe, muligvis et globalt Nations League-projekt, og/eller et udvidet klub-VM med mange flere deltagende hold, hvilket kan være modforslaget, hvis VM-slutrunder hvert andet år ikke kommer til afstemning.

Over det hele og mellem beslutningerne hænger også en beslutning om, hvordan den internationale kampkalender skal se ud fra 2024. Det lyder kedeligt og teknisk, men det er i bund og grund hele infrastrukturen til de turneringer, der skal spilles, hvad end man skal til at give ekstra plads til VM-slutrunder, et voldsomt udvidet klub-VM, en global Nations League eller hvad man ellers kan forestille sig af ekstra kampe, der kommer til ud over en vild udvidelse af Champions League netop fra 2024.

Vi følger dagens begivenheder i vores live-blog, som I kan læse med i her.



Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Peter Schmeichel taget på sengen

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Raser over Rasmus Højlund-episode

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Mohamed Daramy vender tilbage

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Dansk bomber med vildt mål i England

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Andreas Christensen skriver snart under

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Arsenal ansætter dansk toptræner

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Bach Bak i svime over Uhre

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

Mareridt for FC Augsburg

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Gigantisk nedslagtning

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Rangers rundbarberer Dons igen

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke