På flere måder har jeg meget længe været i den lejr, der først benægtede, at AGF skulle være i problemer, og siden var jeg sikker på, at det ville vende.
I begyndelsen af året mente jeg, at foråret 2021 kunne være AGF’s helt store chance for at gå efter guldet, selvom FCM, Brøndby og FCK lå bedre til, og for bare et par uger siden kunne jeg egentlig også se fornuften i at rykke ved spillestilen, fordi ekstremt få klubber kan ligge i toppen af deres ligaer flere sæsoner i streg med 45-46 procents boldbesiddelse.
Med mere held i sæsonstarten havde AGF vippet Larne ud af Conference League, tabt i den efterfølgende runde og fået fire-seks point i Superligaen med lidt mere stolpe ind. Så havde det hele været til at leve med efter en sommer med udskiftninger i startopstillingen.
Men nu ligger AGF altså med bagdelen i vandskorpen og en ubehagelig kamp mod OB, hvor der bare ikke er råd til at være så tydeligt næstbedst og mentalt ramt, som AGF var i de første 45 minutter mod Viborg i sidste weekend.
Ekstra Bladets dygtige journalist Klaus Egelund har beskrevet en situation i AGF, hvor administrerende direktør Jacob Nielsen og bestyrelsen er så bekymret, at direktøren er rykket tæt på dagligdagen i den sportslige sektor for at hitte ud af, hvad i alverden, der er i vejen.
Og det ser mystisk ud.
David Nielsen har allerede brugt flere forskellige spillere, end mesterholdet Brøndby gjorde i hele sidste sæson, og formationen og tilgangen til kampene har ændret sig flere gange undervejs.
Først skulle der spilles offensivt og med tre mand i bagkæden efter pinagtighederne mod Larne, og mod Viborg var man tilbage i et firemands-forsvar, uden det forhindrede AGF’erne i at virke modløse og rådvilde.
AGF har brugt kassen på nye spillere, og det er ikke bare relativt. Over 10 millioner kroner for Erik Kahl fra Allsvenskan og 7,5 millioner kroner for David Kurmanowski er beløb, som det ellers udelukkende er FC København, FC Midtjylland og Brøndby IF, der tager sig råd til – ja Brøndby gør dårligt nok længere.
AGF-direktør Jacob Nielsen (til venstre) og bestyrelsesformand Lars Fournais har tunge overvejelser efter en bekymrende sæsonstart.
Stig Inge Bjørnebye, der blev hentet ind som sportschef, efter Hans-Jørgen Haysen faldt på en MeToo-sag før første reelle arbejdsdag, har ikke lutter beundrere i Norge.
Opgaven var ikke nødvendigvis nem efter mange lejemål i den sidste tid under Peter Christiansen, der ikke blev vekslet til fastansættelser.
Men det hænger bare dårligt sammen at operere på det største spillerbudget og med det dyreste køb i klubbens historie, at man ryger ud til en klub, der selv i Nordirland betragtes som lille, og at ottende kamp i sæsonen og sidste opgør før en landsholdspause ser så vigtig ud, som OB-kampen gør.
David Nielsens plads i AGF er jo ikke ulig den, Bo Henriksen er ansat til i FC Midtjylland, hvor meget handler om mandskabsbehandling og holdudtagelse, mens taktikken bliver lagt i tæt samarbejde med assistenterne.
Rúben Selles og Lars Friis havde med fuld ret en virkelig høj stjerne i AGF og har det generelt i dansk klubfodbold som stærke analytikere og taktikere, og man kan spørge sig selv, om AGF her med forsinkelse bliver ramt af de mange afgange i 2020.
AGF’s spillere er rigeligt gode til at spille i Top 6, og de kan sagtens havne der igen med David Nielsen.
Men krisen kan også komme til at bide så hårdt, at AGF ikke kommer ud af nedturen uden at omrokere på staben og måske bide i det sure æble og købe et par ekstra folk, selvom man allerede har brugt så mange penge denne sommer.
Et brugbart resultat mod OB vil lette trykket, men der venter nogle svære overvejelser og potentielt endnu sværere beslutninger i de kommende dage.
Bunden er bred i Superligaen, især hvis SønderjyskE og Vejle kommer i omdrejninger, og vi skal ikke langt ind i efteråret, før der kan opstå et hul mellem Top 6 og resten af ligaen.
David Nielsen er måske det største symbol overhovedet på AGF’s optur og fortjener en mulighed for at rette op på problemerne efter et turbulent år for klubben.
Men hvis problemerne rækker langt længere bagud end juli måned, og der ikke er udsigt til forbedring, kan direktør Jacob Nielsen og bestyrelsesformand Lars Fournais være tvunget til nye forandringer på et tidspunkt, hvor solen ellers burde skinne over Århus med et større spillerbudget end nogensinde og en hyggelig Aarhus Festuge lige om hjørnet.
LIVE
LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
TIPSBLADET SPECIAL
