På flere måder har jeg meget længe været i den lejr, der først benægtede, at AGF skulle være i problemer, og siden var jeg sikker på, at det ville vende.
I begyndelsen af året mente jeg, at foråret 2021 kunne være AGF’s helt store chance for at gå efter guldet, selvom FCM, Brøndby og FCK lå bedre til, og for bare et par uger siden kunne jeg egentlig også se fornuften i at rykke ved spillestilen, fordi ekstremt få klubber kan ligge i toppen af deres ligaer flere sæsoner i streg med 45-46 procents boldbesiddelse.
Med mere held i sæsonstarten havde AGF vippet Larne ud af Conference League, tabt i den efterfølgende runde og fået fire-seks point i Superligaen med lidt mere stolpe ind. Så havde det hele været til at leve med efter en sommer med udskiftninger i startopstillingen.
Men nu ligger AGF altså med bagdelen i vandskorpen og en ubehagelig kamp mod OB, hvor der bare ikke er råd til at være så tydeligt næstbedst og mentalt ramt, som AGF var i de første 45 minutter mod Viborg i sidste weekend.
Ekstra Bladets dygtige journalist Klaus Egelund har beskrevet en situation i AGF, hvor administrerende direktør Jacob Nielsen og bestyrelsen er så bekymret, at direktøren er rykket tæt på dagligdagen i den sportslige sektor for at hitte ud af, hvad i alverden, der er i vejen.
Og det ser mystisk ud.
David Nielsen har allerede brugt flere forskellige spillere, end mesterholdet Brøndby gjorde i hele sidste sæson, og formationen og tilgangen til kampene har ændret sig flere gange undervejs.
Først skulle der spilles offensivt og med tre mand i bagkæden efter pinagtighederne mod Larne, og mod Viborg var man tilbage i et firemands-forsvar, uden det forhindrede AGF’erne i at virke modløse og rådvilde.
AGF har brugt kassen på nye spillere, og det er ikke bare relativt. Over 10 millioner kroner for Erik Kahl fra Allsvenskan og 7,5 millioner kroner for David Kurmanowski er beløb, som det ellers udelukkende er FC København, FC Midtjylland og Brøndby IF, der tager sig råd til – ja Brøndby gør dårligt nok længere.
AGF-direktør Jacob Nielsen (til venstre) og bestyrelsesformand Lars Fournais har tunge overvejelser efter en bekymrende sæsonstart.
Stig Inge Bjørnebye, der blev hentet ind som sportschef, efter Hans-Jørgen Haysen faldt på en MeToo-sag før første reelle arbejdsdag, har ikke lutter beundrere i Norge.
Opgaven var ikke nødvendigvis nem efter mange lejemål i den sidste tid under Peter Christiansen, der ikke blev vekslet til fastansættelser.
Men det hænger bare dårligt sammen at operere på det største spillerbudget og med det dyreste køb i klubbens historie, at man ryger ud til en klub, der selv i Nordirland betragtes som lille, og at ottende kamp i sæsonen og sidste opgør før en landsholdspause ser så vigtig ud, som OB-kampen gør.
David Nielsens plads i AGF er jo ikke ulig den, Bo Henriksen er ansat til i FC Midtjylland, hvor meget handler om mandskabsbehandling og holdudtagelse, mens taktikken bliver lagt i tæt samarbejde med assistenterne.
Rúben Selles og Lars Friis havde med fuld ret en virkelig høj stjerne i AGF og har det generelt i dansk klubfodbold som stærke analytikere og taktikere, og man kan spørge sig selv, om AGF her med forsinkelse bliver ramt af de mange afgange i 2020.
AGF’s spillere er rigeligt gode til at spille i Top 6, og de kan sagtens havne der igen med David Nielsen.
Men krisen kan også komme til at bide så hårdt, at AGF ikke kommer ud af nedturen uden at omrokere på staben og måske bide i det sure æble og købe et par ekstra folk, selvom man allerede har brugt så mange penge denne sommer.
Et brugbart resultat mod OB vil lette trykket, men der venter nogle svære overvejelser og potentielt endnu sværere beslutninger i de kommende dage.
Bunden er bred i Superligaen, især hvis SønderjyskE og Vejle kommer i omdrejninger, og vi skal ikke langt ind i efteråret, før der kan opstå et hul mellem Top 6 og resten af ligaen.
David Nielsen er måske det største symbol overhovedet på AGF’s optur og fortjener en mulighed for at rette op på problemerne efter et turbulent år for klubben.
Men hvis problemerne rækker langt længere bagud end juli måned, og der ikke er udsigt til forbedring, kan direktør Jacob Nielsen og bestyrelsesformand Lars Fournais være tvunget til nye forandringer på et tidspunkt, hvor solen ellers burde skinne over Århus med et større spillerbudget end nogensinde og en hyggelig Aarhus Festuge lige om hjørnet.
Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
LIVE: Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Danske stjerner kan være fortid
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Riemer melder stjerne klar
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
NYHEDER
