Ja, spanierne spiller fantastisk fodbold. Men spansk fodbold mangler at besvare altafgørende spørgsmål om doping her 10 år efter Operación Puerto.
Mens Real Madrid og Atletico Madrid gjorde sig klar til et brag af en Champions League-finale, var der mandag i denne uge 10-års jubilæum for Spaniens største dopingskandale.
En skandale, Spanien og spansk fodbold stadig ikke har ryddet op efter.
23. maj 2006 anholdt spansk politi lægen Eufemiano Fuentes og fire andre personer, herunder Manolo Saiz, sportsdirektør på cykelholdet Liberty-Seguros.
En række cykelryttere fra Spanien og andre europæiske lande blev afsløret i at have været på dopingprogrammer administreret af Dr. Fuentes, mens det var bemærkelsesværdigt, at en række sportsgrene gik fri.
Mange af dæknavnene på lister fundet hos Eufemiano Fuentes blev ikke efterforsket af de spanske myndigheder, men gennem årene har flere medier – især uden for Spanien – fundet forbindelser mellem Fuentes og mindst en af hans kolleger og så spanske fodboldklubber.
I 2013 gav den tidligere præsident for Real Sociedad, Iñaki Badiola, et interview hvor han sagde, at Fuentes havde været på lønningslisten før Badiolas tid i klubben, at Badiola havde fundet betalinger for ”underlige medikamenter”, og at han havde fyret to læger i sagen, fordi der havde kørt et dopingprogram på Real Sociedads hold.
Det mest inkriminerende var en videooptagelse fra 2008, hvor Badiola fortalte sponsorer i klubben, at klubbens succeshold i 2002/2003 (2. plads i La Liga) havde arbejdet sammen med Fuentes.
Fuentes har erkendt sin skyld og fået en straf for ulovlig håndtering af lægemidler, men de spanske domstole har gentagne gange nægtet at spørge Fuentes om navnene på de udøvere i andre sportsgrene, han arbejdede med, selvom Fuentes og hans advokater udtrykkelig bad om at blive spurgt.
I en fryser i Barcelona ligger 211 beslaglagte blodprøver taget i ransagningen af Fuentes’ klinik i 2006, som kan afsløre mange flere dopingsnydere, men en spansk dommer har i stedet forsøgt at få destrueret med henvisning til de pågældende personers rettigheder, ligesom doping teknisk set ikke var ulovligt at indtage i Spanien i 2006.
Ifølge Fuentes’ advokater har lægen blandt andet oplysninger om, hvordan han hjalp et fodboldhold i forberedelserne til Champions League (Fuentes krævede i 2013 betaling for at dele ud af sin påståede viden), og de spanske antidoping-myndigheder med det internationale antidoping-organ WADA håber fortsat, at de får adgang til de 211 blodprøver, som det spanske retssystem altså har forsøgt at få destrueret.
I Spanien bliver 10-året for Operación Puerto forbigået i tavshed, men i en tid, hvor spansk fodbold hyldes for præstationerne på banen, er et endeligt opgør lige så nødvendigt som i dagene efter anholdelsen af Fuentes.
Det spanske fodboldforbunds præsident siden 1988 Ángel María Villar er en af topkandidaterne til den ledige plads som UEFA-præsident.
Hvis fodboldspillet – og eksempelvis DBU, der har en vigtig stemme i udnævnelsen af en ny UEFA-boss – mener åbenhed og ærlighed alvorligt efter de mange skandalesager i FIFA og UEFA, vil det være helt på sin plads at afkræve Villar og spansk fodbold fuld åbenhed og en tilbundsgående undersøgelse af, hvad der er sket.
Hvis Fuentes, Real Sociedads tidligere præsident og den tidligere cykelrytter Jesús Manzano, der var klient hos Fuentes og hævder at have mødt berømte fodboldspillere på klinikken, alle lyver og der ingen fodboldspillere er blandt blodprøverne og i det beslaglagte materiale hos Fuentes, skal det da frem i lyset. Ligesom det skal frem i lyset, hvis der er noget at komme efter, og eliten i sportens og politikkens verden i Spanien har holdt hånden over udvalgte sportsgrene, fordi det var god reklame for Spanien at vinde en masse verdensmesterskaber.
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
NYHEDER
Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
TIPSBLADET SPECIAL
Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
Kæmpestjerne angrer
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
TRANSFER
Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’
Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger
TOPNYHED
Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han
TOPNYHED
Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’
NYHEDER
Kæmpeklub jagter Højbjerg
NYHEDER
I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold
TOPNYHED
Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil
INTERVIEW
Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’
AVIS
Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet
TOPNYHED
Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK
MEDIE
Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski
NYHEDER
Er det Chido Obis store chance?
Jonas Vingegaard kan vinde stor pris
Har flere gange skældt Horsens-profiler ud
INTERVIEW
Jens Stage med overraskende transfer-melding
Superligaboss om FCK: Pas på med det
TRANSFER
Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!
INTERVIEW
Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF
MEDIE
Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul
På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge
TOPNYHED
Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing
NYHEDER
Jon Dahl til samtale i engelsk klub
Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid
INTERVIEW
‘Svær situation’: Fyret kort efter dansk transfer
EKSKLUSIVT
Takkede nej til Superliga-klubber
DAGENS SPILFORSLAG
Tricolorii driller Gli Azzurri
Pernille Harder med perlemål
TOPNYHED
Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser
Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter
STORT INTERVIEW
Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’
TOPNYHED
Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre
MEDIE
Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater
Premier Leagues bundprop henter ny træner
NYHEDER
– Kraftedeme det sidste jeg gider
STORT INTERVIEW
Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker
NYHEDER
Tog smutvej – Billing er overrasket
NYHEDER
