Superligaen har glemt hvordan man forsvarer

Målene rasler ind i Superligaen, og mens det er fantastisk underholdning, er det ikke så opløftende for ligaens forsvar og målmænd.



Der er landsholdskandidater som Mads Bech Sørensen, Lucas Høgsberg og Jacob Rasmussen, erfarne Frederik Tingager, lovende udlændinge i form af Ousmane Diao og Gabriel Pereira.

Men helt ærligt: Hvilke forsvar har samlet set haft en god sæson?

For slet ikke at tale om en sæson uden store nedture som Brøndbys problemer med at gå væk fra tre midtstoppere, ustabiliteten i FC København og FC Midtjylland, og nu AGF’s tomme tank på det absolut værste tidspunkt i sæsonen.

Og hvem er den tidlige favorit til Det Gyldne Bur, vi uddeler til december?

Sidste års vinder Patrick Pentz har trods gode kampe ikke haft en lige så fremragende sæson som i 2023/24.

FCK, FCM og FCN har byttet målmænd undervejs i denne sæson.

Og Jesper Hansen i AGF har ikke haft den samme opbakning de to seneste måneder, end han havde tidligere på sæsonen, og nu har Uwe Rösler valgt, at Leopold Wahlstedt står mod FCK i dag.

Vi ser stadigt oftere fodbold som individuelt, hvor det mange gange er lige det modsatte, da især i denne æra, hvor holdene er kollektivt dygtigere og klogere end for ti-tyve år siden.

Men i dette tilfælde giver det en god mavefornemmelse, som ser ud til at stemme overens med virkeligheden: Superliga-klubberne er lige så stabile eller gode til at forsvare, som de var tidligere.

En del, for ikke at sige meget, handler om spillestil. Selv bundholdene spiller bolden ud med korte, risikable afleveringer omkring benene på modstandere i højt pres, fordi de er blevet dygtigere teknisk og ikke længere kun kan høvle bolden op.

Lyngby, det hold med tredjefærrest indkasserede mål efter 27 runder, er undtagelsen, delvist sammen med Vejle, ellers angriber alle hold løs, og det er jo næsten indlysende, at det også giver modstanderne plads til kontramål.

Men vi mangler toppræstationerne i defensiven i foråret, forsvarskæder, midtbane og målmænd alle inklusiv.

Der scores en masse mål, og det er fantastisk underholdende, men måske ligger der en værdifuld niche til den klub, der evner at lukke ned for de offensive modstandere, som AGF har gjort i perioder under Uwe Rösler og inden da David Nielsen.

Sådan har det ofte været i sportsverdenen og ude i erhvervslivet, når stort set alle på markedet forfølger samme strategi – ja måske kunne det også være noget, der kunne afgøre et mesterskab eller en overlevelseskamp i bunden i den næste måned. Blot en tanke…

(dataene er fra før fredagskampen mellem Randers og Brøndby)





Afsløring: Nice har synet William Bøving



LIVE

TransferLIVE: Har fremtiden på plads


Wind skal på klubjagt: ‘Det er usandsynligt’

Genialt, Brøndby – køb da ham!

Afsløring: Kolding har fået millionbud på profil

Afsløring: Scoop i B.93 – tæt på landsholdsspiller

Så meget tjener Bo Henriksen i Mainz

Tidligere FCK-profil til storklub?

FC Barcelona har særlig plan med Roony Bardghji


STORT INTERVIEW

FCK-direktør: ‘Aftalen var stort set på plads’


Thomas Frank henter kæmpetalent for næsen af FCK

Dansk EM-chok: Det er en joke!

Afsløring: Belgisk klub byder på Anosike Ementa

De forhandler om Andreas Schjelderup



EKSKLUSIVT

Afsløring: Superstjerne fortsætter i Superligaen


Afbryder forhandlingerne

‘En maskine’: Brøndby-stjerner dybt imponeret

Her skiller ny OB-profil sig ud

Færdig hos Brøndby IF

Klubløs om en uge – Brøndby-boss bekræfter dialog


TIPSBLADET SPECIAL

Fem bud på Viborgs nye træner


Intet nyt bud på Victor Froholdt

Byder 525 millioner

Tidl. FCK-profil går på pension – det skal han nu

Grimt brud – bekræfter skifte til Danmark

Dansker scorer hattrick ved klub-VM

Ny Superliga-stjerne? Han var et århundredetalent

Thomas Frank jagter engelsk landsholdsspiller



Stjerne vil væk – nu indleder Man Utd dialog

Flashback til Danmark – Sverige ved EM i 2004

Færdig i FC Nordsjælland

FC Nordsjælland vil hente profiler

Afsløring: Vejle Boldklub tæt på Andrew Hjulsager


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Scorer forrygende løn i FC København

Liverpool får særlig klausul

Afsløring: Westerlo byder på stort OB-talent

Abdul Daramy træner med FCK’s førstehold

Nu må danske klubber rekruttere 10-årige spillere

50 ligamål – Mainz henter målkonge i divisionerne

Óskarsson løj for sin far før FCK-kamp



Vingegaard er kaptajn: Her er Vismas Tour-hold

Superliga-klub jagter erstatning for bomber

Bekræfter option

Lindstrøm tilbudt til danskerklub

Målfest i Charlotte

Brøndby jagter tysk forsvarsspiller

Vild Premier League-handel?

OB bekræfter transfer

Officielt: Grønbæk skifter til Genoa

OB henter tysk bomber

Afsløring: Albert Grønbæk er skiftet til Genoa

Crystal Palace skifter ejer



Transfertravlt: Det kigger Brøndby efter

Neestrup fik nej: ‘Timingen var ikke rigtig’

Bekræfter Brøndby-interesse