Der er landsholdskandidater som Mads Bech Sørensen, Lucas Høgsberg og Jacob Rasmussen, erfarne Frederik Tingager, lovende udlændinge i form af Ousmane Diao og Gabriel Pereira.
Men helt ærligt: Hvilke forsvar har samlet set haft en god sæson?
For slet ikke at tale om en sæson uden store nedture som Brøndbys problemer med at gå væk fra tre midtstoppere, ustabiliteten i FC København og FC Midtjylland, og nu AGF’s tomme tank på det absolut værste tidspunkt i sæsonen.
Og hvem er den tidlige favorit til Det Gyldne Bur, vi uddeler til december?
Sidste års vinder Patrick Pentz har trods gode kampe ikke haft en lige så fremragende sæson som i 2023/24.
FCK, FCM og FCN har byttet målmænd undervejs i denne sæson.
Og Jesper Hansen i AGF har ikke haft den samme opbakning de to seneste måneder, end han havde tidligere på sæsonen, og nu har Uwe Rösler valgt, at Leopold Wahlstedt står mod FCK i dag.
Vi ser stadigt oftere fodbold som individuelt, hvor det mange gange er lige det modsatte, da især i denne æra, hvor holdene er kollektivt dygtigere og klogere end for ti-tyve år siden.
Men i dette tilfælde giver det en god mavefornemmelse, som ser ud til at stemme overens med virkeligheden: Superliga-klubberne er lige så stabile eller gode til at forsvare, som de var tidligere.
En del, for ikke at sige meget, handler om spillestil. Selv bundholdene spiller bolden ud med korte, risikable afleveringer omkring benene på modstandere i højt pres, fordi de er blevet dygtigere teknisk og ikke længere kun kan høvle bolden op.
Lyngby, det hold med tredjefærrest indkasserede mål efter 27 runder, er undtagelsen, delvist sammen med Vejle, ellers angriber alle hold løs, og det er jo næsten indlysende, at det også giver modstanderne plads til kontramål.
Men vi mangler toppræstationerne i defensiven i foråret, forsvarskæder, midtbane og målmænd alle inklusiv.
Der scores en masse mål, og det er fantastisk underholdende, men måske ligger der en værdifuld niche til den klub, der evner at lukke ned for de offensive modstandere, som AGF har gjort i perioder under Uwe Rösler og inden da David Nielsen.
Sådan har det ofte været i sportsverdenen og ude i erhvervslivet, når stort set alle på markedet forfølger samme strategi – ja måske kunne det også være noget, der kunne afgøre et mesterskab eller en overlevelseskamp i bunden i den næste måned. Blot en tanke…
(dataene er fra før fredagskampen mellem Randers og Brøndby)
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
NYHEDER
FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
FCM stanger lang karantæne ud til fan
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Brian Riemer peger på tre årsager
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
OPTAKT