Der er landsholdskandidater som Mads Bech Sørensen, Lucas Høgsberg og Jacob Rasmussen, erfarne Frederik Tingager, lovende udlændinge i form af Ousmane Diao og Gabriel Pereira.
Men helt ærligt: Hvilke forsvar har samlet set haft en god sæson?
For slet ikke at tale om en sæson uden store nedture som Brøndbys problemer med at gå væk fra tre midtstoppere, ustabiliteten i FC København og FC Midtjylland, og nu AGF’s tomme tank på det absolut værste tidspunkt i sæsonen.
Og hvem er den tidlige favorit til Det Gyldne Bur, vi uddeler til december?
Sidste års vinder Patrick Pentz har trods gode kampe ikke haft en lige så fremragende sæson som i 2023/24.
FCK, FCM og FCN har byttet målmænd undervejs i denne sæson.
Og Jesper Hansen i AGF har ikke haft den samme opbakning de to seneste måneder, end han havde tidligere på sæsonen, og nu har Uwe Rösler valgt, at Leopold Wahlstedt står mod FCK i dag.
Vi ser stadigt oftere fodbold som individuelt, hvor det mange gange er lige det modsatte, da især i denne æra, hvor holdene er kollektivt dygtigere og klogere end for ti-tyve år siden.
Men i dette tilfælde giver det en god mavefornemmelse, som ser ud til at stemme overens med virkeligheden: Superliga-klubberne er lige så stabile eller gode til at forsvare, som de var tidligere.
En del, for ikke at sige meget, handler om spillestil. Selv bundholdene spiller bolden ud med korte, risikable afleveringer omkring benene på modstandere i højt pres, fordi de er blevet dygtigere teknisk og ikke længere kun kan høvle bolden op.
Lyngby, det hold med tredjefærrest indkasserede mål efter 27 runder, er undtagelsen, delvist sammen med Vejle, ellers angriber alle hold løs, og det er jo næsten indlysende, at det også giver modstanderne plads til kontramål.
Men vi mangler toppræstationerne i defensiven i foråret, forsvarskæder, midtbane og målmænd alle inklusiv.
Der scores en masse mål, og det er fantastisk underholdende, men måske ligger der en værdifuld niche til den klub, der evner at lukke ned for de offensive modstandere, som AGF har gjort i perioder under Uwe Rösler og inden da David Nielsen.
Sådan har det ofte været i sportsverdenen og ude i erhvervslivet, når stort set alle på markedet forfølger samme strategi – ja måske kunne det også være noget, der kunne afgøre et mesterskab eller en overlevelseskamp i bunden i den næste måned. Blot en tanke…
(dataene er fra før fredagskampen mellem Randers og Brøndby)
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
OPTAKT
Holland – Sverige
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
Zanka ville spille gratis for FC København
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
OPTAKT
Skotland – Marokko
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Sønderjyske køber ny cheftræner
TOPNYHED