Jeg gad vide, hvordan sådan nogle forslag bliver til.
Ok, fair nok. En masse medier er hoppet på historien om Girona som et andet Herfølge, der nærmest ikke har penge til en sandwich til spillerne efter kampen og da slet ikke penge til transfers, så måske bliver man også lidt blød i knæene.
Men helt ærligt. Tror de, vi er idioter?
Er der nogen uden for et UEFA-kontor, City Football Group og andre klubber i multiklub-ejerskaber, der hopper på, at Manchester City og Girona er to totalt adskilte klubber, bare fordi City Football Group i løbet af de kommende tre uger reducerer den formelle ejerandel i Girona fra 47 procent til under 30 procent?
Det er simpelthen tragikomisk, og det værste er, at vi har kunnet se det komme som et biluheld i slowmotion gennem jeg ved ikke hvor mange år.
Hvor skal jeg begynde?
UEFA, der ser igennem fingre med det, mange i fodboldverdenen vidste, selv mig oppe i det høje nord i Danmark uden nogen som helst relation til klubberne, nemlig at Chelsea og Vitesse i hemmelighed var dybt forbundne og arbejdede sammen? Noget, der i dette forår har kostede Vitesse en gigantisk pointstraf og de facto tvangsnedrykning til næstbedste række, fordi man tilsyneladende har løjet om at være tæt forbundet til Roman Abramovitj, måske endda helt frem til nu?
Det virkelig katastrofale var selvfølgelig accepten af den kilometertykke røverhistorie om, at Red Bull Salzburg og RasenballSport Leipzig selvfølgelig er to helt uafhængige klubber, selv om alle kan se, det er Red Bulls klubber.
Det gjorde, at UEFA først tillod de to klubber at spille i Europa i 2017 og så at mødes i Europa League-gruppespillet i 2018, og derfra var der naturligvis ingen vej tilbage.
Sidste år fandt UEFA på ovenstående finte, City Football Group nu kan bruge, for at lade AC Milan og Toulouse med RedBird Capital Partners spillede Europa League, og ja, nu er det så Manchester Citys ejere i Abu Dhabi, der kan spille med et førstehold og reservehold i Champions League.
For i år er situationen anderledes.
Indtil sidste år kunne vi lukke øjnene og sige 'ja-ja, de mødes jo alligevel ikke'.

Det er slut nu, brormand.
For Manchester City og Girona er ikke i to separate grupper, de er i samme liga, bogstavelig talt.
Siden 2020, i hvert fald 2021, har det stået 100 procent klart, at det nye ligasystem i Champions League ville blive indført nu i 2024, og at klubberne dermed ikke er i otte grupper a fire hold i hver, men dyster alle mod alle.
De spiller otte kampe mod otte forskellige klubber (det klassiske ude/hjemme er sløjfet), nummer 1 til 8 går til ottendedelsfinalerne, og nummer 9 til 24 tager en runde 1/16-finaler.
Ergo: Nu påvirker et holds resultater i den indledende fase ikke tre andre klubber, det påvirker 35 andre klubber, for City og Gironas vedkommende hinandens, ligesom for førnævnte RB Leipzig og Red Bull Salzburg.
Jeg tror såmænd ikke, spillerne går på banen for andet end at vinde, men bare mistanken er det rene gift, og den her sommer bliver Gironas suveræne kantspiller Sávio, lejet af en tredje CFG-klub Troyes, sendt til Manchester City.

Det er præcis det samme i Europa League, hvor Jim Ratcliffes Nice og Manchester United kan møde hinanden, hvis sidstnævnte slår ovennævnte Manchester City i FA Cup-finalen.
UEFA men også klubberne har jokket i en stor, fed hundelort ved at lade klubber i multiklub-ejerskaber spille mod hinanden, og at man ikke tager konsekvensen og for eksempel trækker lod om, hvilken multiklub-ejet klub, der skal rykkes en turnering ned eller helt kyles ud, fortæller bare, hvordan fodboldmyndighederne og klubberne spiller fallit ved at tolerere det.
Der er en grund til, nogle politikere i EU og nationale parlamenter begynder at tvivle på, om UEFA og FIFA er deres ansvar bevidst, når fodbold-monopolet håndteres så skødesløst, og man kan stå foran en shitstorm af dimensioner, hvis Manchester City-Girona og Red Bulls Leipzig og Salzburg til efteråret og de to sidste, afgørende kampe i januar kan hjælpe hinanden, hvad end det er i kampen for en seedning i Top 8 eller at skrabe sig videre på en 24. plads.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
NYHEDER
Afviser Anderlecht
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
HELT VILDT
Andrew Zolotko i helt vild millionaftale
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
Store sommersalg skaber overskud i Brøndby
INTERVIEW
Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
Thomas Tuchel laver ny aftale
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
INTERVIEW
Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
Sean Dyche fyret
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
NYHEDER
‘Skader falder aldrig belejligt’
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
TIPSBLADETS DOM
Vild aften! Kun sket én gang før
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
Liverpool tager smal sejr
INTERVIEW
‘Man kan kun tabe i sådan en situation’
Bayern München videre i pokalturneringen
Manchester City knuser Fulham
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners plaffer danske bier i Brentford
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
Ekspert: Det mest positive for FCK
– Det var en skuffelse