Normalt vil jeg anbefale alle at spille og følge med i fodbold, men efter den her mandag aften skal jeg måske genoverveje det eller i hvert fald komme med en lille sundheds-disclaimer.
For hjertelæger og sundhedspersonale landet rundt må have fulgt nervøst med i slagudvekslingen i Farum, velvidende at samtlige Brøndby- og FCK-fans også har siddet klistret til skærmen ud over deres rivaler med hang til FC Midtjylland og FC Nordsjælland.
Der var dårligt nok en spiller, der kunne holde sig oprejst, da dommeren fløjtede af i Farum.
Og det er ikke så mærkeligt.
FC Midtjylland leverede et comeback af en anden verden ved at gå fra 0-3 og totalt begravet til 3-3, og i den åbne boksekamp til sidst burde man have scoret et fjerde mål, selv om FC Nordsjælland selvfølgelig også havde chancer til at vinde i takt med, at FCM blottede sig mere om mere.
Aral Simsir pløkkede den på stolpen, Franculino var lige nøjagtig offside ved to annullerede 3-3-scoringer i sekunderne og de første fem minutter efter pausen, FC Nordsjælland brændte kæmpe chancer – hvor var det vildt.
Vi skal vel tilbage til Hjalte Bo Nørregaard og Mads Jørgensen for omtrent 20 år siden for at finde noget, der er lige så vildt.
Og mon ikke det var den stolpe i Farum, de VAR-kendelser og Brøndbys flotte genrejsning mod FC Nordsjælland efterfulgt af cruise control mod Silkeborg IF, der ender med at sende mesterskabet til Brøndby IF.

Som AGF har spillet de seneste to måneder, bør Brøndby IF vinde den kamp komfortabelt, med det lille aber dabei, at AGF aldrig lægger sig frivilligt mod rival nummer ét.
FC Midtjyllands kamp i Farum var helt vild og, igen, en Hollywood-film værdig. Og netop derfor (bemærk 'igen') er forløbet ikke så overraskende endda.
Hvis der er noget, FC Midtjylland har svært ved i denne sæson, er det at få kampe til at gå som efter manuskript.
FCM's forsøg på et højt pres så flot ud i nogle situationer og gav resten af de første 35 minutter FCN frit galop ned mod Martin Fraisls mål, ikke ulig hvad der skete i kampen i Silkeborg for tre uger siden, hvor FCM også kom bagud 0-3.
Lige så lidt overraskende var det, at FC Midtjylland trivedes langt bedre med at skabe kaos og bare klø på – det er FC Midtjylland klart bedst til i Superligaen, ligesom FCM er Danmarksmester i at slå tilbage i svære og umulige situationer.
Det her var en bouillon-terning af FC Midtjyllands sæson og især 2024, og ikke ufortjent at det nok ender med, at FCM smider mesterskabet.
Det mesterskab vinder Brøndby med stor sikkerhed, og alle med Brøndby-hjerte har al ret til at grine hånligt og pege fingre ad mig for den her.
Jeg står selvfølgelig fuldstændig ved ordene – fik jeg valget, tog jeg FC Københavns-trup hver dag over Brøndbys, og FC Midtjyllands og FC Nordsjællands.
Men hold kæft hvor har Brøndby rygrad, så det basker, og at rejse sig på den måde efter 2-3 i Herning og 1-3 hjemme mod FC København er enormt flot.
Og sikke en afslutning.
Det her er jo vildere end i 2018, hvor Brøndby IF havde fortjent mesterskabet i det omfang, vi kan bruge det ord i fodbold, og 2021, hvor man trods alt ikke endte a point med storfavoritterne FC Midtjylland men tog den i Århus i næstsidste runde via Mikael Uhres mål og trods Morten Frendrups røde kort i 1. halvleg.
Den her tager Brøndby, med mindre der, igen, sker noget helt vildt på søndag.
Det er voldsomt flot klaret af truppen og af den dygtige cheftræner Jesper Sørensen, der ikke har haft samme muligheder på bænken som rivalerne, men som til gengæld har det hold med mest taktisk sammenhængskraft og snuhed.
Og fortsættelsen til sommer kan blive lige så vild med Europa, med nye penge og nye ambitioner i konkurrence med tre voldsomt ambitiøse rivaler.
Superligaen leverer, og det kommer den til indtil sidste kamp 31. maj om Europa-billetten mellem syvendepladsen (Randers, Viborg eller Vejle) og tredjepladsen, der sandsynligvis bliver enten FC Midtjylland eller FC København.
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
INTERVIEW
Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
NYHEDER
Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
NYHEDER
Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
TOPNYHED
Brøndby henter stortalent i Superliga-klub
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
INTERVIEW
Reagerer på spekulation om Patrick Pentz
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
MEDIE
Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
MEDIE
Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
EKSKLUSIVT
Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
NYHEDER
FCK forventer kæmpe overskud i 2026
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer
TOPNYHED
Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
NYHEDER
Superliga-profil skadet
EKSKLUSIVT
Fælder bekymrende dom efter chok
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
TOPNYHED
Tror på overraskelse i startopstilling
TOPNYHED
– Priserne er eksploderet
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
DAGENS SPILFORSLAG
Hurtig franskmand kan drille Rønnow
FANKLUBBEN