Normalt vil jeg anbefale alle at spille og følge med i fodbold, men efter den her mandag aften skal jeg måske genoverveje det eller i hvert fald komme med en lille sundheds-disclaimer.
For hjertelæger og sundhedspersonale landet rundt må have fulgt nervøst med i slagudvekslingen i Farum, velvidende at samtlige Brøndby- og FCK-fans også har siddet klistret til skærmen ud over deres rivaler med hang til FC Midtjylland og FC Nordsjælland.
Der var dårligt nok en spiller, der kunne holde sig oprejst, da dommeren fløjtede af i Farum.
Og det er ikke så mærkeligt.
FC Midtjylland leverede et comeback af en anden verden ved at gå fra 0-3 og totalt begravet til 3-3, og i den åbne boksekamp til sidst burde man have scoret et fjerde mål, selv om FC Nordsjælland selvfølgelig også havde chancer til at vinde i takt med, at FCM blottede sig mere om mere.
Aral Simsir pløkkede den på stolpen, Franculino var lige nøjagtig offside ved to annullerede 3-3-scoringer i sekunderne og de første fem minutter efter pausen, FC Nordsjælland brændte kæmpe chancer – hvor var det vildt.
Vi skal vel tilbage til Hjalte Bo Nørregaard og Mads Jørgensen for omtrent 20 år siden for at finde noget, der er lige så vildt.
Og mon ikke det var den stolpe i Farum, de VAR-kendelser og Brøndbys flotte genrejsning mod FC Nordsjælland efterfulgt af cruise control mod Silkeborg IF, der ender med at sende mesterskabet til Brøndby IF.

Som AGF har spillet de seneste to måneder, bør Brøndby IF vinde den kamp komfortabelt, med det lille aber dabei, at AGF aldrig lægger sig frivilligt mod rival nummer ét.
FC Midtjyllands kamp i Farum var helt vild og, igen, en Hollywood-film værdig. Og netop derfor (bemærk 'igen') er forløbet ikke så overraskende endda.
Hvis der er noget, FC Midtjylland har svært ved i denne sæson, er det at få kampe til at gå som efter manuskript.
FCM's forsøg på et højt pres så flot ud i nogle situationer og gav resten af de første 35 minutter FCN frit galop ned mod Martin Fraisls mål, ikke ulig hvad der skete i kampen i Silkeborg for tre uger siden, hvor FCM også kom bagud 0-3.
Lige så lidt overraskende var det, at FC Midtjylland trivedes langt bedre med at skabe kaos og bare klø på – det er FC Midtjylland klart bedst til i Superligaen, ligesom FCM er Danmarksmester i at slå tilbage i svære og umulige situationer.
Det her var en bouillon-terning af FC Midtjyllands sæson og især 2024, og ikke ufortjent at det nok ender med, at FCM smider mesterskabet.
Det mesterskab vinder Brøndby med stor sikkerhed, og alle med Brøndby-hjerte har al ret til at grine hånligt og pege fingre ad mig for den her.
Jeg står selvfølgelig fuldstændig ved ordene – fik jeg valget, tog jeg FC Københavns-trup hver dag over Brøndbys, og FC Midtjyllands og FC Nordsjællands.
Men hold kæft hvor har Brøndby rygrad, så det basker, og at rejse sig på den måde efter 2-3 i Herning og 1-3 hjemme mod FC København er enormt flot.
Og sikke en afslutning.
Det her er jo vildere end i 2018, hvor Brøndby IF havde fortjent mesterskabet i det omfang, vi kan bruge det ord i fodbold, og 2021, hvor man trods alt ikke endte a point med storfavoritterne FC Midtjylland men tog den i Århus i næstsidste runde via Mikael Uhres mål og trods Morten Frendrups røde kort i 1. halvleg.
Den her tager Brøndby, med mindre der, igen, sker noget helt vildt på søndag.
Det er voldsomt flot klaret af truppen og af den dygtige cheftræner Jesper Sørensen, der ikke har haft samme muligheder på bænken som rivalerne, men som til gengæld har det hold med mest taktisk sammenhængskraft og snuhed.
Og fortsættelsen til sommer kan blive lige så vild med Europa, med nye penge og nye ambitioner i konkurrence med tre voldsomt ambitiøse rivaler.
Superligaen leverer, og det kommer den til indtil sidste kamp 31. maj om Europa-billetten mellem syvendepladsen (Randers, Viborg eller Vejle) og tredjepladsen, der sandsynligvis bliver enten FC Midtjylland eller FC København.
Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’
NYHEDER
Brøndby sparer millioner
TOPNYHED
Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring
Fælder dom over Victor Froholdt
HELT VILDT
Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder
TRANSFER
Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
NYHEDER
Bjarne Riis kan score millionbeløb
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
NYHEDER
Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper
TIPSBLADETS DOM
Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
NYHEDER
Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
– Velkommen hjem Andreas Christensen
INTERVIEW
Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst
Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau
Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment
EKSKLUSIVT
Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
TOPNYHED
FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
‘De har problemer med os’
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
Stjernequarterback vinder i NFL-comeback
DAGENS SPILFORSLAG
Elche snupper påny point mod et Madrid-hold
NYHEDER
Danmark smadrer Japan i VM-premiere
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
NYHEDER
Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende
Danmarks landskamp slog særlig rekord
NYHEDER
Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire
Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet
NYHEDER
Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’
FCM taber til Roma – sådan gik kampen
TOPNYHED
Newcastle rejser klage mod fransk politi
NYHEDER
Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub