Sender undskyldning til BIF: Hold kæft en rygrad!

Jeg håber, alles hjerter kunne holde til den gyser-afslutning i Farum. Brøndby holdt til presset og modbeviste alle, ikke mindst undertegnede, da det så allerværst ud efter nederlag til FCM og FCK.



Normalt vil jeg anbefale alle at spille og følge med i fodbold, men efter den her mandag aften skal jeg måske genoverveje det eller i hvert fald komme med en lille sundheds-disclaimer.

For hjertelæger og sundhedspersonale landet rundt må have fulgt nervøst med i slagudvekslingen i Farum, velvidende at samtlige Brøndby- og FCK-fans også har siddet klistret til skærmen ud over deres rivaler med hang til FC Midtjylland og FC Nordsjælland.

Der var dårligt nok en spiller, der kunne holde sig oprejst, da dommeren fløjtede af i Farum.

Og det er ikke så mærkeligt.

FC Midtjylland leverede et comeback af en anden verden ved at gå fra 0-3 og totalt begravet til 3-3, og i den åbne boksekamp til sidst burde man have scoret et fjerde mål, selv om FC Nordsjælland selvfølgelig også havde chancer til at vinde i takt med, at FCM blottede sig mere om mere.

Aral Simsir pløkkede den på stolpen, Franculino var lige nøjagtig offside ved to annullerede 3-3-scoringer i sekunderne og de første fem minutter efter pausen, FC Nordsjælland brændte kæmpe chancer – hvor var det vildt.

Vi skal vel tilbage til Hjalte Bo Nørregaard og Mads Jørgensen for omtrent 20 år siden for at finde noget, der er lige så vildt.

Og mon ikke det var den stolpe i Farum, de VAR-kendelser og Brøndbys flotte genrejsning mod FC Nordsjælland efterfulgt af cruise control mod Silkeborg IF, der ender med at sende mesterskabet til Brøndby IF.

250437

Foto: Alamy

Som AGF har spillet de seneste to måneder, bør Brøndby IF vinde den kamp komfortabelt, med det lille aber dabei, at AGF aldrig lægger sig frivilligt mod rival nummer ét.

FC Midtjyllands kamp i Farum var helt vild og, igen, en Hollywood-film værdig. Og netop derfor (bemærk 'igen') er forløbet ikke så overraskende endda.

Hvis der er noget, FC Midtjylland har svært ved i denne sæson, er det at få kampe til at gå som efter manuskript.

FCM's forsøg på et højt pres så flot ud i nogle situationer og gav resten af de første 35 minutter FCN frit galop ned mod Martin Fraisls mål, ikke ulig hvad der skete i kampen i Silkeborg for tre uger siden, hvor FCM også kom bagud 0-3.

Lige så lidt overraskende var det, at FC Midtjylland trivedes langt bedre med at skabe kaos og bare klø på – det er FC Midtjylland klart bedst til i Superligaen, ligesom FCM er Danmarksmester i at slå tilbage i svære og umulige situationer.

Det her var en bouillon-terning af FC Midtjyllands sæson og især 2024, og ikke ufortjent at det nok ender med, at FCM smider mesterskabet.

Det mesterskab vinder Brøndby med stor sikkerhed, og alle med Brøndby-hjerte har al ret til at grine hånligt og pege fingre ad mig for den her.

Jeg står selvfølgelig fuldstændig ved ordene – fik jeg valget, tog jeg FC Københavns-trup hver dag over Brøndbys, og FC Midtjyllands og FC Nordsjællands.

Men hold kæft hvor har Brøndby rygrad, så det basker, og at rejse sig på den måde efter 2-3 i Herning og 1-3 hjemme mod FC København er enormt flot.

Og sikke en afslutning.

Det her er jo vildere end i 2018, hvor Brøndby IF havde fortjent mesterskabet i det omfang, vi kan bruge det ord i fodbold, og 2021, hvor man trods alt ikke endte a point med storfavoritterne FC Midtjylland men tog den i Århus i næstsidste runde via Mikael Uhres mål og trods Morten Frendrups røde kort i 1. halvleg.

Den her tager Brøndby, med mindre der, igen, sker noget helt vildt på søndag.

Det er voldsomt flot klaret af truppen og af den dygtige cheftræner Jesper Sørensen, der ikke har haft samme muligheder på bænken som rivalerne, men som til gengæld har det hold med mest taktisk sammenhængskraft og snuhed.

Og fortsættelsen til sommer kan blive lige så vild med Europa, med nye penge og nye ambitioner i konkurrence med tre voldsomt ambitiøse rivaler.

Superligaen leverer, og det kommer den til indtil sidste kamp 31. maj om Europa-billetten mellem syvendepladsen (Randers, Viborg eller Vejle) og tredjepladsen, der sandsynligvis bliver enten FC Midtjylland eller FC København.





LIVE

TransferLIVE: BIF-emne skifter til Drakes klub

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Jacob Rasmussen i chokskifte

Stjerne flirter med Brøndby

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Froholdt med klar transfermelding

På vej til Superligaen – her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Brian Riemer med dansk skrækmelding

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

‘Han ligner en spiller for FC København’

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Chok – forlænger med Brøndby

Nedslående Dorgu-melding

Kan købes til spotpris

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

På vej til FCK? Revses efter mulig afskedskamp

Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København

Danske stjerner på stribe hepper på OB

Her er FCM’s mulige modstandere

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Brøndby sender nyt stort bud på stjerne

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel

Afsløring: Sønderjyske henter Berkant Bayrak

Bombe – Fremad Amager fratrækkes point

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter

Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson

Premier League-bomber på vej til storklub

Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs

Her er kampene i Champions League

Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer

Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden

FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen

Reagerer på Ajax-historie

Opsigtsvækkende kæmpebud på varmt FCM-emne

Danskerklub i målrig kamp i Köln