Andreas Christensen har i 2021 vundet Champions League med Chelsea og spillet Danmark til EM-semifinalen på Wembley.
Med sin evne til at læse og forudse spillet og større sikkerhed i luften og tacklingerne er danskeren gået fra et af verdens største talenter i sin årgang til en midtstopper i international topklasse, og den 25-årige forsvarsspiller er en stor del af forklaringen på Chelseas fantastisk flotte 2021 og den førsteplads, London-klubben lige nu indtager i tabellen.
Så meget desto mere opsigtsvækkende er det, at Andreas Christensen ikke har været på banen for Chelsea siden 6. november, umiddelbart før seneste landsholdssamling, og tirsdag fik vi endelig vished om det, vi havde mistanke om, da Chelsea-træner Thomas Tuchel udtalte sig om danskerens situation i klubben.
– Vi er nødt til at håbe på, at dette kan være med til at påvirke kontraktsituationen en lille smule.
– Han fortæller os, at han elsker Chelsea, at han ønsker at blive og blive en stor del af klubben, som han allerede er en stor del af. Jeg tror, at han passer perfekt ind. Han er ikke færdig her endnu. Hans karriere her er ikke slut, sagde Thomas Tuchel blandt andet på Chelseas pressekonference forud for deres onsdagskamp i Premier League mod Watford.
Humlen er, at Andreas Christensen har kontraktudløb med Chelsea 30. juni 2022, og danskeren kan dermed skifte kvit og frit til sommer og allerede forhandle med andre klubber fra 1. januar.
Til skræk og advarsel
Det er bestemt hverken første eller sidste gang, at en klub bruger spilletid som del af en forhandling om en spillers fremtid.
Jeg ved godt, at historien er en anden i Holland og specifikt i Ajax, men da Nicolai Boilesen i sin tid blev sat af førsteholdet i et helt år i klubben, fordi han ikke ville forlænge kontrakten, var det i høj grad som skræk og advarsel til andre, endnu yngre spillere.
‘Forlæng jeres kontrakter, or else…’ var det slet skjulte budskab, og det er en finte, jeg har hørt om mange gange ude i Europa.
Især unge spillere står for skud, og i de grelle tilfælde rotter klubber og agenter sig sammen og lader de unge forstå, at der skal forlænges, når klubben forlanger det, og med den agent, klubben diskret peger på, hvis man vil ind på eller fortsætte på førsteholdet.
Klubberne gør det for at beskytte de investeringer, de har foretaget i deres spillere, og selvom jeg måske godt forstår, at det sker, er det bestemt ikke sympatisk.
Jeg har ikke siddet med i forhandlingerne om en ny kontrakt og er varsom med at lægge for meget i, hvad der stille er sivet ud fra de to lejre om, hvem det er, der ikke opfører sig rimeligt.
Men hvis jeg var ”AC”, hans kolleger i truppen i Chelsea eller sad i Spillerforeningen eller FIFPro, ville jeg være edderspændt rasende over Chelseas gidselstagning af den danske landsholdsspiller.
Chelsea er notorisk kendt for at eje bundter af spillere, der bliver lejet ud sæson efter sæson.
Lige nu har man ti mand udlejet fra førsteholdet, og i de to sæsoner forinden ejede man omtrent 20 voksne spillere, der var lejet til andre klubber.
Nye regler lavet pga Chelsea
Det er ikke bare nævnenyttige chefredaktører, der peger fingre ad Chelsea – i et meget sjældent eksempel på sammenhold i international fodbold har FIFA og fodboldens parter barslet med nye regler, der er møntet direkte på Chelsea og andre rige topklubbers hamstring og udlejning af spillere, og som efter planen bliver indført til næste år efter at coronavirussen udskød startdatoen.
For mig er det et af fodboldverdenens mest grelle eksempler på hykleri og dobbeltmoral, når klubben som Chelsea, og ofte også deres fans, kræver 200 procent loyalitet af spillerne i form af kontraktforlængelser, at man spiller med skader og smerter, der potentielt har konsekvenser på lang sigt, og i al almindelighed ofrer sig for klubben, så snart en cheftræner, direktør, klubejer eller fansene kræver det.
Den loyalitet skal også strække sig til, at spillere i stilhed forlader klubben, når klubben finder det opportunt, og da meget gerne også bryder kontrakter før tid uden betaling, når klubben gerne vil det.
Til gengæld kan klubber og fans tilsyneladende slet ikke leve med det, når en eftertragtet spiller for en sjælden gangs skyld ikke skriver under på et stykke papir, når han bliver bedt om det, og – gisp – måske endda drister sig til at skifte væk på fri transfer eller skifter på en frikøbsklausul skrevet ind i kontrakten.
Det står naturligvis Thomas Tuchel frit for at udtage sit hold, men i min bog er det ekstremt hyklerisk at tage “AC” som gidsel og flå ham af holdet i forsøget på at tvinge ham til en kontraktforlængelse, samtidig med at klubben frit skalter og valter med et væld af spillere, der bare har at gøre, som deres bosser siger.
‘Det er bare gamet’ vil mange mene, og det er jeg ganske enig i.
Men var jeg ”AC”, hans holdkammerater i Chelsea eller andre spillere, ville jeg grundigt overveje, hvor meget man lige skal stole på Roman Abramotivj’ klub, næste gang begreber som ”loyalitet” og ”klubfølelse” fyger ryger, og i hvor høj grad man mon bare er et stykke kød, når en spiller, der lige straks har været 10 år i klubben, kan få den behandling.
LIVE
TransferLIVE: FC Rosengård hyrer FCK-legende
Verdensstjernes søn landet i København
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
NYHEDER
– Vi er pressede
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
INTERVIEW
‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
NYHEDER
Bliver det Chido Obis store chance?
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
NYHEDER
Topscorer færdig
NYHEDER
Dansker på vej – de har røven fuld af penge
NYHEDER
FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet
TOPNYHED
Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
TRANSFER
BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
TOPNYHED
Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’
HELT VILDT
– De lignede lort!
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
‘Sur over Brøndby-transfer’
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem
Legende med chokmelding
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
NYHEDER
Dansker lyner i Italien
NYHEDER
Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
DAGENS SPILFORSLAG
Døsig danskerdyst i Deutschland
BIZART
Har brugt vanvittigt beløb på fyringer
INTERVIEW
Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’
NYHEDER
Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…
Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske
BIZART
Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’
TOPNYHED
– Jeg var stiktosset
HELT VILDT
