Randers FC – OB

Randers FC er skidt kørende, når de tager mod oprykkerne fra OB. Fynboerne har ikke tabt de seneste syv indbyrdes kampe med kronjyderne.



Superliga

Dommer: S. Putros

Mandag 24. november kl. 19.00

Stream: TV2 Sport X

Spilforslag

OB

Odds 3,10

Spil hos Betano

Odds fra november 22, 2025. Odds kan være ændret.

18+ | Spil ansvarligt | Regler og vilkår gælder | StopSpillet –  70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | Alle links, med symbolet *, er reklamelinks, der kan bidrage til sidens indtjening

Holdnyt:
Randers FC:

Randers FC har kun fået ét point i deres seneste fire kampe i Superligaen, og var det ludo, ville kronjyderne være slået hjem.

Træner Rasmus Bertelsen og hans Heste bevæger sig i sløjt trav, og de er på 10. pladsen i tabellen efter 16 runder. 

De kan formentlig glæde sig en anelse over, at fra deres 10. plads er der trods alt seks point ned til Fredericia på nedrykningsplads, og den anden vej er der bare to point til top 6-varmen. 

Randers har ikke formået at score i fire af deres seneste fem kampe, som er inklusive et exit fra DBU Pokalen, hvor 0-0 i Esbjerg blev vekslet til nederlag i straffesparkskonkurrence. 

Den ene af de fem kampe, hvor Randers fik scoret, var en udekamp mod Viborg, hvor Mohamed Touré to gange udlignede Viborg-føringer, men dybt inde i kampens overtid stod Wessel Dammers så fadder til et selvmål, og kronjyderne tabte endnu engang.

Mathias Greve, Oliver Jones, Elias Andersson og Stephen Odey er meldt ude hos Randers.

OB:

Det er blevet til fire point i de to seneste runder for OB, der hentede en flot sejr på 4-2 i Farum, mens de efterfølgende delte 1-1 hjemme mod Silkeborg.

Skuffelsen over de mistede point blev for voldsom for den unge midtbanemand, Max Ejdum, der langede kraftigt ud efter kampens dommer efterfølgende, og han har derfor karantæne til dette opgør. 

Lektien må være, at uanset hvor ringe man mener, dommeren har været, er det uklogt at beklikke vedkommendes upartiskhed.  

OB kan dog omvendt glæde sig over, at Rasmus Falk er klar til kamp igen, så han glider ind på midtbanen sammen med Ouedraogo. 

Det er dog en tak længere tilbage på banen, at der er noget rivravruskende galt hos Striwerne, der har lukket mål ind i samtlige sæsonens hidtidige 15 kampe, og det bliver værre, for de har indkasseret 2,4 mål i snit. 

Det fynske lyspunkt er dog tysk-surinamesisk, for den offensive kvartet med Arp, Ganaus, Niemiec og Grot har vist sig kompetente og målfarlige, og de har leveret 20 af holdets 26 scoringer i sæsonen.

Jakob Bonde er stadig ude hos fynboerne, og Bjørn Paulsen må også stadig se på fra sidelinjen.

Karantæner:

Randers FC: Ingen
OB: Max Ejdum

Bud på startopstillinger:

Randers FC: (4-2-3-1): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Björkengren, Pedersen – Mahmoud, Themsen, Campbell – Mo. Touré

OB: (3-4-1-2): Myhra – Bürgy, Askou, Bojang – Owusu, Ouedraogo, Falk, Sørensen – Arp – Ganaus, Grot

Dom:

Randers er uden sejr i fem kampe, og de kommer til dette opgør med et begyndende scoringsproblem efter fire målløse i de seneste fem opgør. 

OB ligner omvendt et hold, der trives på udebane, for de har vundet fire af deres seneste fem kampe på fremmed græs. Og jaja, to af dem har været i DBU Pokalen mod Sundby og Brønshøj, men sejre er jo altså sejre.

Det kan Randers nok godt tale med om, for et af deres seneste nederlag var i pokalen ude mod Esbjerg, og selv om det altså heller ikke var i Superligaen, har det nok gjort ondt alligevel. 

OB glæder sig givet til turen til Kronjylland, hvor de ikke har tabt i deres seneste fem betydende besøg. To sejre og tre uafgjorte har det budt på med scoren i fynsk favør på 8-5.

Randers er tandløse offensivt, men det er OB også defensivt, så mon ikke det alligevel bliver til mål? Dommen lyder, at OB vinder kampen 3-1. 

Kampodds:

Randers FC OB Odense
Odds are subject to change. Last updated 22/11/2025 15:04

Odds are subject to change. Last updated november 22, 2025 15:17 pm

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF





Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

FC København – Brøndby IF

Superliga-legende stråler som 41-årig

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

Her er Kamil Wilczek i dag

I svime over German Onugkha

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

– Den her sidder dybt i sjælen

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Pogba kan få comeback

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Viborg FF – Vejle Boldklub

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’

Lyngby går alene i front

– Agger og Kahlenberg var specielt

Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

Dansk cykelrytter stopper karrieren

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

Nu blander borgmesteren sig

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Eintracht tæmmer Gedebukke

– Jeg vil være den bedste

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

AGF tilbage på førstepladsen

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Superstjerne er tilbage for Barcelona

Thomas Frank taler inden derby

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen