Kære FCK: Hyld nu Viktor Fischer!

FC København bør hylde Viktor Fischer, der er et forbillede og har taget kampen op mod homofobi.



FCN_250x257Som passioneret fan af FC København har jeg gennem årene set mange store spillere trække i den hvide trøje og yde fantastiske præstationer. Men nogle spillere udmærker sig ikke kun på banen – de udmærker sig ved deres holdninger, deres mod og deres vilje til at stå op for noget større end sig selv.

En af disse spillere er Viktor Fischer, og jeg mener, at han fortjener en plads i FCK’s Legends Club.

Det er ikke svært at argumentere for Viktor Fischers kvaliteter som spiller. Med sin teknik, kreativitet og uforudsigelighed på banen var han en nøglespiller for FCK i de år, han repræsenterede klubben. Hans høje kvalitet, når han skar ind i banen og drev gæk med alt og alle på banen, vil stadig sidde som klare minder i mit hoved. Han leverede store øjeblikke og spillede en vigtig rolle i vores jagt på trofæer. Men det er ikke kun for hans fodboldpræstationer, at jeg mener, han fortjener en plads blandt klubbens legender.

Hvis ikke ham hvem så?

“Vi skal tænke på de drenge og piger, der hver weekend løber rundt på regnfulde og knoldede baner i Danmark og drømmer om at blive som deres idoler.”

Tobias Sonne Olsen, FC København-fan

Viktor Fischer var og er et forbillede. Han tog bladet fra munden og talte åbent imod homofobi i fodbold – en problematik, som stadig præger sporten. Uge efter uge ser vi typer lave homofobiske gestikuleringer – både på Sektion 12, Sydsiden og andre mindre stemningsafsnit. Det er helt gratis for mig at sige, at de typer er en skændsel for vores klubber, og de gør, at fodbolden for evigt vil være en sport, hvor der ikke er plads til alle. Men Viktor Fischer valgte at tale imod de ignorante typer – det vil jeg altid takke ham for.

Det kræver mod at gå imod strømmen og sige det, som det er: Fodbold skal være en sport, hvor der er plads til alle. Viktor Fischers kamp for inklusion var ikke bare en tilfældig udtalelse; det var en klar og tydelig markering af, at fodbold er for alle, uanset køn, seksualitet eller baggrund.

FC København har altid været mere end bare en fodboldklub. Vi er en institution, der skal repræsentere københavnske og danske værdier som respekt, tolerance og sammenhold. Derfor skal vi også hylde de spillere, der ikke kun yder på banen, men også står op for de værdier, vi som klub vil være kendt for. Men også som står op for de mennesker, der hver weekend bliver latterliggjort og som hver weekend bliver brugt som skældsord for noget, der er forkert. Klubben kan altid sætte et regnbueflag op i Parken, men det er ikke nok. Viktor Fischers arbejde for at bekæmpe homofobi er et eksempel på netop det, der skal til, og hans mod og engagement har sat et præcedens for, hvordan en professionel fodboldspiller kan være en rollemodel for unge mennesker.

Vi skal tænke på de drenge og piger, der hver weekend løber rundt på regnfulde og knoldede baner i Danmark og drømmer om at blive som deres idoler. Viktor Fischer har vist dem, at det at være en stor spiller handler om meget mere end bare at være god til fodbold. Det handler om at være en ordentlig person og om at stå op for, at alle har en plads i sporten.

FCK’s Legends Club bør ikke kun være forbeholdt de spillere, der har scoret flest mål eller spillet flest kampe. Det bør også være et sted, hvor vi hylder dem, der har gjort en forskel for klubben og de værdier, vi står for. En legende for mig er ikke kun en, der ved, hvordan man vinder. En legende gør en forskel. Viktor Fischer er en af disse spillere. Han var en fantastisk fodboldspiller, men vigtigere endnu: Han var en rollemodel og en ambassadør for de værdier, FCK skal repræsentere.

Derfor bør Viktor Fischer optages i FCK’s Legends Club. Ikke kun for hans 29 mål eller hans over 40 assister. Ikke kun fordi han vandt vores hjerter på banen, men også for det, han stod for udenfor banen. Fodbold skal være en sport, hvor alle kan føle sig velkomne, og Viktor har vist vejen. Lad os hylde ham for det. Ved at optage ham i Legends Club vil FCK gøre meget klart, at FCK er en klub for Viktor Fischer og ikke mindst også de mennesker han talte for, og ikke for ignorance og latterlige gestikuleringer.

Og så kunne man passende lange karantæner ud for homofobi på tribunen, når det bliver opdaget. Så begynder det sgu at ligne noget.

Bør FC København indlemme Viktor Fischer i Legends Club?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes





LIVE

LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!

Verdensstjerne roser Højlund

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Kasper Dolberg i choktransfer?

FC Nordsjælland – Brøndby IF

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Viborg FF – AGF

Simeone fatter det ikke

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Langer ud efter Superliga-stjerne

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

I tvivl om Bo Svenssons FCK

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Roser Superliga-træners søn



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Spotpris – så billig er Højbjerg

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

– Han fik et lortetilbud fra OB

Vejle Boldklub – Randers FC

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Blandt dette årtusindes bedste

Jakob Poulsen med dyster melding



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Højlund stjæler overskrifter

Hvad f….. sker der Tullberg?

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

FC København – Silkeborg IF

OB – FC Fredericia

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

‘Der er ingen undskyldninger’

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

Hammers kan slå impotente Whites

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det