Kære FCK: Hyld nu Viktor Fischer!

FC København bør hylde Viktor Fischer, der er et forbillede og har taget kampen op mod homofobi.



FCN_250x257Som passioneret fan af FC København har jeg gennem årene set mange store spillere trække i den hvide trøje og yde fantastiske præstationer. Men nogle spillere udmærker sig ikke kun på banen – de udmærker sig ved deres holdninger, deres mod og deres vilje til at stå op for noget større end sig selv.

En af disse spillere er Viktor Fischer, og jeg mener, at han fortjener en plads i FCK’s Legends Club.

Det er ikke svært at argumentere for Viktor Fischers kvaliteter som spiller. Med sin teknik, kreativitet og uforudsigelighed på banen var han en nøglespiller for FCK i de år, han repræsenterede klubben. Hans høje kvalitet, når han skar ind i banen og drev gæk med alt og alle på banen, vil stadig sidde som klare minder i mit hoved. Han leverede store øjeblikke og spillede en vigtig rolle i vores jagt på trofæer. Men det er ikke kun for hans fodboldpræstationer, at jeg mener, han fortjener en plads blandt klubbens legender.

Hvis ikke ham hvem så?

“Vi skal tænke på de drenge og piger, der hver weekend løber rundt på regnfulde og knoldede baner i Danmark og drømmer om at blive som deres idoler.”

Tobias Sonne Olsen, FC København-fan

Viktor Fischer var og er et forbillede. Han tog bladet fra munden og talte åbent imod homofobi i fodbold – en problematik, som stadig præger sporten. Uge efter uge ser vi typer lave homofobiske gestikuleringer – både på Sektion 12, Sydsiden og andre mindre stemningsafsnit. Det er helt gratis for mig at sige, at de typer er en skændsel for vores klubber, og de gør, at fodbolden for evigt vil være en sport, hvor der ikke er plads til alle. Men Viktor Fischer valgte at tale imod de ignorante typer – det vil jeg altid takke ham for.

Det kræver mod at gå imod strømmen og sige det, som det er: Fodbold skal være en sport, hvor der er plads til alle. Viktor Fischers kamp for inklusion var ikke bare en tilfældig udtalelse; det var en klar og tydelig markering af, at fodbold er for alle, uanset køn, seksualitet eller baggrund.

FC København har altid været mere end bare en fodboldklub. Vi er en institution, der skal repræsentere københavnske og danske værdier som respekt, tolerance og sammenhold. Derfor skal vi også hylde de spillere, der ikke kun yder på banen, men også står op for de værdier, vi som klub vil være kendt for. Men også som står op for de mennesker, der hver weekend bliver latterliggjort og som hver weekend bliver brugt som skældsord for noget, der er forkert. Klubben kan altid sætte et regnbueflag op i Parken, men det er ikke nok. Viktor Fischers arbejde for at bekæmpe homofobi er et eksempel på netop det, der skal til, og hans mod og engagement har sat et præcedens for, hvordan en professionel fodboldspiller kan være en rollemodel for unge mennesker.

Vi skal tænke på de drenge og piger, der hver weekend løber rundt på regnfulde og knoldede baner i Danmark og drømmer om at blive som deres idoler. Viktor Fischer har vist dem, at det at være en stor spiller handler om meget mere end bare at være god til fodbold. Det handler om at være en ordentlig person og om at stå op for, at alle har en plads i sporten.

FCK’s Legends Club bør ikke kun være forbeholdt de spillere, der har scoret flest mål eller spillet flest kampe. Det bør også være et sted, hvor vi hylder dem, der har gjort en forskel for klubben og de værdier, vi står for. En legende for mig er ikke kun en, der ved, hvordan man vinder. En legende gør en forskel. Viktor Fischer er en af disse spillere. Han var en fantastisk fodboldspiller, men vigtigere endnu: Han var en rollemodel og en ambassadør for de værdier, FCK skal repræsentere.

Derfor bør Viktor Fischer optages i FCK’s Legends Club. Ikke kun for hans 29 mål eller hans over 40 assister. Ikke kun fordi han vandt vores hjerter på banen, men også for det, han stod for udenfor banen. Fodbold skal være en sport, hvor alle kan føle sig velkomne, og Viktor har vist vejen. Lad os hylde ham for det. Ved at optage ham i Legends Club vil FCK gøre meget klart, at FCK er en klub for Viktor Fischer og ikke mindst også de mennesker han talte for, og ikke for ignorance og latterlige gestikuleringer.

Og så kunne man passende lange karantæner ud for homofobi på tribunen, når det bliver opdaget. Så begynder det sgu at ligne noget.

Bør FC København indlemme Viktor Fischer i Legends Club?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes





EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

OB – FC København



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Tidligere FCK-talent skifter



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

– Stemningen i FCK er håbløs!

– Pinligt for rigtig mange at se

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Cooper afslører: Han starter inde

AGF-profil overvejer karrierestop

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Kæmpe Superliga-comeback

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Vejle får fredagstæv i Farum

Høgh hyldes af UEFA

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

OB straffer angriber