Kære FCK: Hyld nu Viktor Fischer!

FC København bør hylde Viktor Fischer, der er et forbillede og har taget kampen op mod homofobi.



FCN_250x257Som passioneret fan af FC København har jeg gennem årene set mange store spillere trække i den hvide trøje og yde fantastiske præstationer. Men nogle spillere udmærker sig ikke kun på banen – de udmærker sig ved deres holdninger, deres mod og deres vilje til at stå op for noget større end sig selv.

En af disse spillere er Viktor Fischer, og jeg mener, at han fortjener en plads i FCK’s Legends Club.

Det er ikke svært at argumentere for Viktor Fischers kvaliteter som spiller. Med sin teknik, kreativitet og uforudsigelighed på banen var han en nøglespiller for FCK i de år, han repræsenterede klubben. Hans høje kvalitet, når han skar ind i banen og drev gæk med alt og alle på banen, vil stadig sidde som klare minder i mit hoved. Han leverede store øjeblikke og spillede en vigtig rolle i vores jagt på trofæer. Men det er ikke kun for hans fodboldpræstationer, at jeg mener, han fortjener en plads blandt klubbens legender.

Hvis ikke ham hvem så?

“Vi skal tænke på de drenge og piger, der hver weekend løber rundt på regnfulde og knoldede baner i Danmark og drømmer om at blive som deres idoler.”

Tobias Sonne Olsen, FC København-fan

Viktor Fischer var og er et forbillede. Han tog bladet fra munden og talte åbent imod homofobi i fodbold – en problematik, som stadig præger sporten. Uge efter uge ser vi typer lave homofobiske gestikuleringer – både på Sektion 12, Sydsiden og andre mindre stemningsafsnit. Det er helt gratis for mig at sige, at de typer er en skændsel for vores klubber, og de gør, at fodbolden for evigt vil være en sport, hvor der ikke er plads til alle. Men Viktor Fischer valgte at tale imod de ignorante typer – det vil jeg altid takke ham for.

Det kræver mod at gå imod strømmen og sige det, som det er: Fodbold skal være en sport, hvor der er plads til alle. Viktor Fischers kamp for inklusion var ikke bare en tilfældig udtalelse; det var en klar og tydelig markering af, at fodbold er for alle, uanset køn, seksualitet eller baggrund.

FC København har altid været mere end bare en fodboldklub. Vi er en institution, der skal repræsentere københavnske og danske værdier som respekt, tolerance og sammenhold. Derfor skal vi også hylde de spillere, der ikke kun yder på banen, men også står op for de værdier, vi som klub vil være kendt for. Men også som står op for de mennesker, der hver weekend bliver latterliggjort og som hver weekend bliver brugt som skældsord for noget, der er forkert. Klubben kan altid sætte et regnbueflag op i Parken, men det er ikke nok. Viktor Fischers arbejde for at bekæmpe homofobi er et eksempel på netop det, der skal til, og hans mod og engagement har sat et præcedens for, hvordan en professionel fodboldspiller kan være en rollemodel for unge mennesker.

Vi skal tænke på de drenge og piger, der hver weekend løber rundt på regnfulde og knoldede baner i Danmark og drømmer om at blive som deres idoler. Viktor Fischer har vist dem, at det at være en stor spiller handler om meget mere end bare at være god til fodbold. Det handler om at være en ordentlig person og om at stå op for, at alle har en plads i sporten.

FCK’s Legends Club bør ikke kun være forbeholdt de spillere, der har scoret flest mål eller spillet flest kampe. Det bør også være et sted, hvor vi hylder dem, der har gjort en forskel for klubben og de værdier, vi står for. En legende for mig er ikke kun en, der ved, hvordan man vinder. En legende gør en forskel. Viktor Fischer er en af disse spillere. Han var en fantastisk fodboldspiller, men vigtigere endnu: Han var en rollemodel og en ambassadør for de værdier, FCK skal repræsentere.

Derfor bør Viktor Fischer optages i FCK’s Legends Club. Ikke kun for hans 29 mål eller hans over 40 assister. Ikke kun fordi han vandt vores hjerter på banen, men også for det, han stod for udenfor banen. Fodbold skal være en sport, hvor alle kan føle sig velkomne, og Viktor har vist vejen. Lad os hylde ham for det. Ved at optage ham i Legends Club vil FCK gøre meget klart, at FCK er en klub for Viktor Fischer og ikke mindst også de mennesker han talte for, og ikke for ignorance og latterlige gestikuleringer.

Og så kunne man passende lange karantæner ud for homofobi på tribunen, når det bliver opdaget. Så begynder det sgu at ligne noget.

Bør FC København indlemme Viktor Fischer i Legends Club?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes





LIVE

TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Stor mystik om Patrick Pentz

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Tæt på en falliterklæring, FCK

AGF – OB



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Han er på vej væk fra AGF

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Per Frimann hylder Brøndby

– Hvorfor opdagede de ikke ham?

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Klart svar om Tonni Adamsen

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Afviser kæmpebud

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Brøndby afviser to danske klubber

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

– Mildest talt undervældende

Premier League skrev transferhistorie

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt

Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu

Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’

‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’

Infantino vil have Rusland tilbage i varmen