Som passioneret fan af FC København har jeg gennem årene set mange store spillere trække i den hvide trøje og yde fantastiske præstationer. Men nogle spillere udmærker sig ikke kun på banen – de udmærker sig ved deres holdninger, deres mod og deres vilje til at stå op for noget større end sig selv.
En af disse spillere er Viktor Fischer, og jeg mener, at han fortjener en plads i FCK’s Legends Club.
Det er ikke svært at argumentere for Viktor Fischers kvaliteter som spiller. Med sin teknik, kreativitet og uforudsigelighed på banen var han en nøglespiller for FCK i de år, han repræsenterede klubben. Hans høje kvalitet, når han skar ind i banen og drev gæk med alt og alle på banen, vil stadig sidde som klare minder i mit hoved. Han leverede store øjeblikke og spillede en vigtig rolle i vores jagt på trofæer. Men det er ikke kun for hans fodboldpræstationer, at jeg mener, han fortjener en plads blandt klubbens legender.
Hvis ikke ham hvem så?
“Vi skal tænke på de drenge og piger, der hver weekend løber rundt på regnfulde og knoldede baner i Danmark og drømmer om at blive som deres idoler.”
Tobias Sonne Olsen, FC København-fan
Viktor Fischer var og er et forbillede. Han tog bladet fra munden og talte åbent imod homofobi i fodbold – en problematik, som stadig præger sporten. Uge efter uge ser vi typer lave homofobiske gestikuleringer – både på Sektion 12, Sydsiden og andre mindre stemningsafsnit. Det er helt gratis for mig at sige, at de typer er en skændsel for vores klubber, og de gør, at fodbolden for evigt vil være en sport, hvor der ikke er plads til alle. Men Viktor Fischer valgte at tale imod de ignorante typer – det vil jeg altid takke ham for.
Det kræver mod at gå imod strømmen og sige det, som det er: Fodbold skal være en sport, hvor der er plads til alle. Viktor Fischers kamp for inklusion var ikke bare en tilfældig udtalelse; det var en klar og tydelig markering af, at fodbold er for alle, uanset køn, seksualitet eller baggrund.
FC København har altid været mere end bare en fodboldklub. Vi er en institution, der skal repræsentere københavnske og danske værdier som respekt, tolerance og sammenhold. Derfor skal vi også hylde de spillere, der ikke kun yder på banen, men også står op for de værdier, vi som klub vil være kendt for. Men også som står op for de mennesker, der hver weekend bliver latterliggjort og som hver weekend bliver brugt som skældsord for noget, der er forkert. Klubben kan altid sætte et regnbueflag op i Parken, men det er ikke nok. Viktor Fischers arbejde for at bekæmpe homofobi er et eksempel på netop det, der skal til, og hans mod og engagement har sat et præcedens for, hvordan en professionel fodboldspiller kan være en rollemodel for unge mennesker.
Vi skal tænke på de drenge og piger, der hver weekend løber rundt på regnfulde og knoldede baner i Danmark og drømmer om at blive som deres idoler. Viktor Fischer har vist dem, at det at være en stor spiller handler om meget mere end bare at være god til fodbold. Det handler om at være en ordentlig person og om at stå op for, at alle har en plads i sporten.
FCK’s Legends Club bør ikke kun være forbeholdt de spillere, der har scoret flest mål eller spillet flest kampe. Det bør også være et sted, hvor vi hylder dem, der har gjort en forskel for klubben og de værdier, vi står for. En legende for mig er ikke kun en, der ved, hvordan man vinder. En legende gør en forskel. Viktor Fischer er en af disse spillere. Han var en fantastisk fodboldspiller, men vigtigere endnu: Han var en rollemodel og en ambassadør for de værdier, FCK skal repræsentere.
Derfor bør Viktor Fischer optages i FCK’s Legends Club. Ikke kun for hans 29 mål eller hans over 40 assister. Ikke kun fordi han vandt vores hjerter på banen, men også for det, han stod for udenfor banen. Fodbold skal være en sport, hvor alle kan føle sig velkomne, og Viktor har vist vejen. Lad os hylde ham for det. Ved at optage ham i Legends Club vil FCK gøre meget klart, at FCK er en klub for Viktor Fischer og ikke mindst også de mennesker han talte for, og ikke for ignorance og latterlige gestikuleringer.
Og så kunne man passende lange karantæner ud for homofobi på tribunen, når det bliver opdaget. Så begynder det sgu at ligne noget.
Bør FC København indlemme Viktor Fischer i Legends Club?
0 Votes

LIVE
Superliga-LIVE: FCN-træner spændt på stortalent
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
TIPSBLADET SPECIAL
Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
NYHEDER
Brøndby-flop: De henter Carl Björk
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
Her kan du se de danske hold i Europa
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
OPTAKT
Viborg FF – OB
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
MEDIE
På blokken til stort landstrænerjob
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
‘Rødt kort er svært at vurdere’
TOPNYHED