HB Køge har netop præsenteret Daniel Agger som cheftræner for klubben fra næste sæson. Det er hans første trænerjob, efter han stoppede sin aktive karriere i 2016, og han har fået en treårig kontrakt.
Med sig har han fået Lars Jacobsen, der ligeledes har skrevet kontrakt til 2024. Klubben skriver i en pressemeddelelse, at det er meningen, at den skal rykke op i Superligaen i løbet af de nye træneres første kontraktperiode.
Den kommende cheftræner stemmer i:
– Det skal være ambitionen. Både Lars og jeg er klar over, at der følger en masse forventninger med, når vi gør det her, men det skal vi kunne håndtere. Jeg håber, at alle i og omkring HB Køge bakker op, sådan at vi kan tage fodbolden i byen til det næste niveau. Vi kan ikke gøre det alene, men vi kommer med alt, hvad vi har af energi og med et ønske om at begejstre alle, der er involveret, siger Daniel Agger.
Trænerjobbet i HB Køge bliver ledig, når Auri Skarbalius tiltræder et nyt job som teknisk direktør hos Capelli Sport, der ejer klubben og er involveret i tyske MSV Duisburg og ghanesiske Inter Allies FC.
Både Agger og Jacobsen er i gang med at tage deres A-trænerlicens, og Agger fortæller, at han har brugt det seneste års tid på at overveje sin tilbagevenden til fodboldens verden.
– Tanken om at vende tilbage i en ny rolle i fodboldbranchen og teste sig selv har modnet sig det seneste år. HB Køge er det perfekte sted for mig at starte. Klubben hviler på sunde værdier og har et solidt fundament. Det afgørende for mig er, at jeg personligt kender flere af dem, der i hverdagen driver HB Køge. Jeg glæder mig meget til at komme i gang – og ja, jeg ser frem til igen at komme under pres, siger han.
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
Helt vildt: I danskerklub er ALLE til salg
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er hævntørst hos Brøndbys fans
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
NYHEDER
