Agger præsenteret i HB Køge: Vi skal i Superligaen

Det er ambitionen, at HB Køge skal rykke op i Superligaen i Daniel Aggers første kontraktperiode.



HB Køge har netop præsenteret Daniel Agger som cheftræner for klubben fra næste sæson. Det er hans første trænerjob, efter han stoppede sin aktive karriere i 2016, og han har fået en treårig kontrakt.

Med sig har han fået Lars Jacobsen, der ligeledes har skrevet kontrakt til 2024. Klubben skriver i en pressemeddelelse, at det er meningen, at den skal rykke op i Superligaen i løbet af de nye træneres første kontraktperiode.

Den kommende cheftræner stemmer i:

– Det skal være ambitionen. Både Lars og jeg er klar over, at der følger en masse forventninger med, når vi gør det her, men det skal vi kunne håndtere. Jeg håber, at alle i og omkring HB Køge bakker op, sådan at vi kan tage fodbolden i byen til det næste niveau. Vi kan ikke gøre det alene, men vi kommer med alt, hvad vi har af energi og med et ønske om at begejstre alle, der er involveret, siger Daniel Agger.

Trænerjobbet i HB Køge bliver ledig, når Auri Skarbalius tiltræder et nyt job som teknisk direktør hos Capelli Sport, der ejer klubben og er involveret i tyske MSV Duisburg og ghanesiske Inter Allies FC.

Både Agger og Jacobsen er i gang med at tage deres A-trænerlicens, og Agger fortæller, at han har brugt det seneste års tid på at overveje sin tilbagevenden til fodboldens verden.

– Tanken om at vende tilbage i en ny rolle i fodboldbranchen og teste sig selv har modnet sig det seneste år. HB Køge er det perfekte sted for mig at starte. Klubben hviler på sunde værdier og har et solidt fundament. Det afgørende for mig er, at jeg personligt kender flere af dem, der i hverdagen driver HB Køge. Jeg glæder mig meget til at komme i gang – og ja, jeg ser frem til igen at komme under pres, siger han.

Læs mere om ansættelsen her.





Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!




LIVE

TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard

Han er årets træner i Premier League

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Her lander Superliga-kampprogrammet

Oliver Sonne vender tilbage

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Kasper Schmeichel færdig i Celtic



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Dansk profil overrasker: Han er så god



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Storklub jagter to danskere

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Højlund slutter sæsonen med bravour