Agger præsenteret i HB Køge: Vi skal i Superligaen

Det er ambitionen, at HB Køge skal rykke op i Superligaen i Daniel Aggers første kontraktperiode.



HB Køge har netop præsenteret Daniel Agger som cheftræner for klubben fra næste sæson. Det er hans første trænerjob, efter han stoppede sin aktive karriere i 2016, og han har fået en treårig kontrakt.

Med sig har han fået Lars Jacobsen, der ligeledes har skrevet kontrakt til 2024. Klubben skriver i en pressemeddelelse, at det er meningen, at den skal rykke op i Superligaen i løbet af de nye træneres første kontraktperiode.

Den kommende cheftræner stemmer i:

– Det skal være ambitionen. Både Lars og jeg er klar over, at der følger en masse forventninger med, når vi gør det her, men det skal vi kunne håndtere. Jeg håber, at alle i og omkring HB Køge bakker op, sådan at vi kan tage fodbolden i byen til det næste niveau. Vi kan ikke gøre det alene, men vi kommer med alt, hvad vi har af energi og med et ønske om at begejstre alle, der er involveret, siger Daniel Agger.

Trænerjobbet i HB Køge bliver ledig, når Auri Skarbalius tiltræder et nyt job som teknisk direktør hos Capelli Sport, der ejer klubben og er involveret i tyske MSV Duisburg og ghanesiske Inter Allies FC.

Både Agger og Jacobsen er i gang med at tage deres A-trænerlicens, og Agger fortæller, at han har brugt det seneste års tid på at overveje sin tilbagevenden til fodboldens verden.

– Tanken om at vende tilbage i en ny rolle i fodboldbranchen og teste sig selv har modnet sig det seneste år. HB Køge er det perfekte sted for mig at starte. Klubben hviler på sunde værdier og har et solidt fundament. Det afgørende for mig er, at jeg personligt kender flere af dem, der i hverdagen driver HB Køge. Jeg glæder mig meget til at komme i gang – og ja, jeg ser frem til igen at komme under pres, siger han.

Læs mere om ansættelsen her.







LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Infantino dropper udskældt FIFA-plan

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Eriksen spottet – nu er der nyt

Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Klar besked om AGF

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

AGF i kontakt om norsk angriber 

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Silkeborg IF – FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

FC Nordsjælland – Randers FC

Lyngby BK – AGF

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

FC Midtjylland – AC Horsens



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

AaB spiller sig på førstepladsen

‘En trøstepræmie af en turnering’

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager