HB Køge har netop præsenteret Daniel Agger som cheftræner for klubben fra næste sæson. Det er hans første trænerjob, efter han stoppede sin aktive karriere i 2016, og han har fået en treårig kontrakt.
Med sig har han fået Lars Jacobsen, der ligeledes har skrevet kontrakt til 2024. Klubben skriver i en pressemeddelelse, at det er meningen, at den skal rykke op i Superligaen i løbet af de nye træneres første kontraktperiode.
Den kommende cheftræner stemmer i:
– Det skal være ambitionen. Både Lars og jeg er klar over, at der følger en masse forventninger med, når vi gør det her, men det skal vi kunne håndtere. Jeg håber, at alle i og omkring HB Køge bakker op, sådan at vi kan tage fodbolden i byen til det næste niveau. Vi kan ikke gøre det alene, men vi kommer med alt, hvad vi har af energi og med et ønske om at begejstre alle, der er involveret, siger Daniel Agger.
Trænerjobbet i HB Køge bliver ledig, når Auri Skarbalius tiltræder et nyt job som teknisk direktør hos Capelli Sport, der ejer klubben og er involveret i tyske MSV Duisburg og ghanesiske Inter Allies FC.
Både Agger og Jacobsen er i gang med at tage deres A-trænerlicens, og Agger fortæller, at han har brugt det seneste års tid på at overveje sin tilbagevenden til fodboldens verden.
– Tanken om at vende tilbage i en ny rolle i fodboldbranchen og teste sig selv har modnet sig det seneste år. HB Køge er det perfekte sted for mig at starte. Klubben hviler på sunde værdier og har et solidt fundament. Det afgørende for mig er, at jeg personligt kender flere af dem, der i hverdagen driver HB Køge. Jeg glæder mig meget til at komme i gang – og ja, jeg ser frem til igen at komme under pres, siger han.
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
INTERVIEW
‘Det regner jeg med, at Mikkel Bro gør’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!
EKSKLUSIVT
Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
NYHEDER
