Træner Olafur Kristjansson er blevet fyret, og angriber Kjartan Finnbogason har fået sin aftale ophævet. Esbjerg fB er i den grad i gang med at ændre kurs efter den mislykkede oprykning til Superligaen, og talsmand for ejergruppen Pacific Media Group, Paul Conway, fortæller nu til Ugeavisen Esbjerg, at der er mange nye planer på vej.
Han og ejerkredsen er ikke tilfreds med den måde, Esbjerg har fungeret på hidtil, og derfor bliver det en sommer, hvor man kommer til at sige farvel til en del ældre spillere for i stedet at bringe yngre folk ind. Det dels for at kunne spille offensivt presfodbold, dels for at have emner, der kan sælges.
Ældre spillere tager minutter fra de yngre, og det vil man nu gøre op med i Esbjerg, som man i øvrigt også har gjort det i Pacific Media Groups andre klubber rundt om i Europa, blandt andre Barnsley.
Arbejdet er allerede godt i gang i Esbjerg, der får Kristoffer Lund Hansen ind fra FC Midtjylland til sommer.
– Vi har allerede budt på 10 spillere i Danmark. Selvfølgelig får vi dem ikke alle sammen, men vi er nok mere på markedet end nogle andre klubber i Danmark. Det gode er, at vi har kapitalen og forsøger at signe nye spillere, siger Paul Conway til Ugeavisen Esbjerg.
Han forklarer også, at man regner med at hente mere end en håndfuld spillere denne sommer.
– Vores fokus her til sommer er, at finde de bedste spillere fra 1. division, spillere der rykker ned fra superligaen og spillere fra superligaen, der ikke får den spilletid vi synes, de fortjener. Vi forsøger at få det bedste fra Danmark, som vi har råd til. Jeg tror, vi vil se, at vi henter syv-otte spillere ind fra andre klubber, siger han.
Esbjerg fB mangler fortsat at spille tre kampe i denne sæson, inden man går på sommerferie, og her vil man formentlig se en del unge spillere i aktion.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
AVIS
‘Det er slut’
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
TIPSBLADET SPECIAL
