EfB-boss: Vi har allerede budt på 10 spillere i DK

De rykker ikke op i Superligaen, Esbjerg fB, men arbejdet med at få holdet på plads til den kommende sæson er godt i gang.



Træner Olafur Kristjansson er blevet fyret, og angriber Kjartan Finnbogason har fået sin aftale ophævet. Esbjerg fB er i den grad i gang med at ændre kurs efter den mislykkede oprykning til Superligaen, og talsmand for ejergruppen Pacific Media Group, Paul Conway, fortæller nu til Ugeavisen Esbjerg, at der er mange nye planer på vej.

Han og ejerkredsen er ikke tilfreds med den måde, Esbjerg har fungeret på hidtil, og derfor bliver det en sommer, hvor man kommer til at sige farvel til en del ældre spillere for i stedet at bringe yngre folk ind. Det dels for at kunne spille offensivt presfodbold, dels for at have emner, der kan sælges.

Ældre spillere tager minutter fra de yngre, og det vil man nu gøre op med i Esbjerg, som man i øvrigt også har gjort det i Pacific Media Groups andre klubber rundt om i Europa, blandt andre Barnsley.

Arbejdet er allerede godt i gang i Esbjerg, der får Kristoffer Lund Hansen ind fra FC Midtjylland til sommer.

– Vi har allerede budt på 10 spillere i Danmark. Selvfølgelig får vi dem ikke alle sammen, men vi er nok mere på markedet end nogle andre klubber i Danmark. Det gode er, at vi har kapitalen og forsøger at signe nye spillere, siger Paul Conway til Ugeavisen Esbjerg.

Han forklarer også, at man regner med at hente mere end en håndfuld spillere denne sommer.

– Vores fokus her til sommer er, at finde de bedste spillere fra 1. division, spillere der rykker ned fra superligaen og spillere fra superligaen, der ikke får den spilletid vi synes, de fortjener. Vi forsøger at få det bedste fra Danmark, som vi har råd til. Jeg tror, vi vil se, at vi henter syv-otte spillere ind fra andre klubber, siger han.

Esbjerg fB mangler fortsat at spille tre kampe i denne sæson, inden man går på sommerferie, og her vil man formentlig se en del unge spillere i aktion.





LIVE: Tre Brøndby-spillere fraværende




LIVE

LIVE: Tre Brøndby-spillere fraværende

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Brian Riemer peger på tre årsager

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Braithwaite del af stor transferplan

Snart kan det give rødt kort

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Afvist – Brøndby undrer sig

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Atletico Madrid – Arsenal

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Fifa hæver udbetalinger til VM-hold

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Bo Svensson svært utilfreds