Træner Olafur Kristjansson er blevet fyret, og angriber Kjartan Finnbogason har fået sin aftale ophævet. Esbjerg fB er i den grad i gang med at ændre kurs efter den mislykkede oprykning til Superligaen, og talsmand for ejergruppen Pacific Media Group, Paul Conway, fortæller nu til Ugeavisen Esbjerg, at der er mange nye planer på vej.
Han og ejerkredsen er ikke tilfreds med den måde, Esbjerg har fungeret på hidtil, og derfor bliver det en sommer, hvor man kommer til at sige farvel til en del ældre spillere for i stedet at bringe yngre folk ind. Det dels for at kunne spille offensivt presfodbold, dels for at have emner, der kan sælges.
Ældre spillere tager minutter fra de yngre, og det vil man nu gøre op med i Esbjerg, som man i øvrigt også har gjort det i Pacific Media Groups andre klubber rundt om i Europa, blandt andre Barnsley.
Arbejdet er allerede godt i gang i Esbjerg, der får Kristoffer Lund Hansen ind fra FC Midtjylland til sommer.
– Vi har allerede budt på 10 spillere i Danmark. Selvfølgelig får vi dem ikke alle sammen, men vi er nok mere på markedet end nogle andre klubber i Danmark. Det gode er, at vi har kapitalen og forsøger at signe nye spillere, siger Paul Conway til Ugeavisen Esbjerg.
Han forklarer også, at man regner med at hente mere end en håndfuld spillere denne sommer.
– Vores fokus her til sommer er, at finde de bedste spillere fra 1. division, spillere der rykker ned fra superligaen og spillere fra superligaen, der ikke får den spilletid vi synes, de fortjener. Vi forsøger at få det bedste fra Danmark, som vi har råd til. Jeg tror, vi vil se, at vi henter syv-otte spillere ind fra andre klubber, siger han.
Esbjerg fB mangler fortsat at spille tre kampe i denne sæson, inden man går på sommerferie, og her vil man formentlig se en del unge spillere i aktion.
LIVE
VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
Her kan du se Norge mod Senegal
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Frederiksen renser ud
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
OPTAKT
Frankrig – Irak
Conrad Harder får argentinsk chef
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
TRANSFER
Melder dansk stortalent transferklar
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
FC Københavns talenter gør rent bord
OPTAKT
England – Ghana
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime
OPTAKT
Colombia – DR Congo
NYHEDER
Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
Rekord-Messi sparker Argentina videre
OPTAKT
Panama – Kroatien
Historisk Messi rykker forbi Klose
Et skridt tættere Englands største stadion
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Lyngby Boldklub sælger profil
MEDIE
