EfB-boss: Vi har allerede budt på 10 spillere i DK

De rykker ikke op i Superligaen, Esbjerg fB, men arbejdet med at få holdet på plads til den kommende sæson er godt i gang.



Træner Olafur Kristjansson er blevet fyret, og angriber Kjartan Finnbogason har fået sin aftale ophævet. Esbjerg fB er i den grad i gang med at ændre kurs efter den mislykkede oprykning til Superligaen, og talsmand for ejergruppen Pacific Media Group, Paul Conway, fortæller nu til Ugeavisen Esbjerg, at der er mange nye planer på vej.

Han og ejerkredsen er ikke tilfreds med den måde, Esbjerg har fungeret på hidtil, og derfor bliver det en sommer, hvor man kommer til at sige farvel til en del ældre spillere for i stedet at bringe yngre folk ind. Det dels for at kunne spille offensivt presfodbold, dels for at have emner, der kan sælges.

Ældre spillere tager minutter fra de yngre, og det vil man nu gøre op med i Esbjerg, som man i øvrigt også har gjort det i Pacific Media Groups andre klubber rundt om i Europa, blandt andre Barnsley.

Arbejdet er allerede godt i gang i Esbjerg, der får Kristoffer Lund Hansen ind fra FC Midtjylland til sommer.

– Vi har allerede budt på 10 spillere i Danmark. Selvfølgelig får vi dem ikke alle sammen, men vi er nok mere på markedet end nogle andre klubber i Danmark. Det gode er, at vi har kapitalen og forsøger at signe nye spillere, siger Paul Conway til Ugeavisen Esbjerg.

Han forklarer også, at man regner med at hente mere end en håndfuld spillere denne sommer.

– Vores fokus her til sommer er, at finde de bedste spillere fra 1. division, spillere der rykker ned fra superligaen og spillere fra superligaen, der ikke får den spilletid vi synes, de fortjener. Vi forsøger at få det bedste fra Danmark, som vi har råd til. Jeg tror, vi vil se, at vi henter syv-otte spillere ind fra andre klubber, siger han.

Esbjerg fB mangler fortsat at spille tre kampe i denne sæson, inden man går på sommerferie, og her vil man formentlig se en del unge spillere i aktion.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Arsenal – Fulham

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Raser over Brian Riemer-interview

Tottenham jagter choktransfer

Chok i Wolfsburg



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Martin Jørgensen lander nyt job

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

– Vi har alle fejlet

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Arsenal-træner er rasende