Forlader Esbjerg fB med 99,9 procents sikkerhed

Jeppe Højbjerg forlader med al sandsynlighed EfB denne sommer, og han mener, at klubben har blevet truffet nogle beslutninger, og at de må stå til ansvar for dem.



Esbjerg fB skal i næste sæson spille 2. division. Det er en realitet, efter at den vestjyske traditionsklub onsdag aften tabte til Fremad Amager.

Turen ned bliver dog med al sandsynlighed uden målmand Jeppe Højbjerg.

Den 27-årige dansker, der står noteret for 173 kampe for klubben, fortæller efter onsdagens kamp til TV3 Sport, at han med “99,9 procents” sikkerhed forlader EfB denne sommer, hvor hans kontrakt udløber.

– Jeg har udløb nu, og som det ser ud lige nu, skal jeg prøve noget andet. Det er forfærdeligt at aflevere en klub sådan her. Jeg har spillet her 14 år, halvdelen af mit liv. At slutte af sådan her er ikke, hvad jeg havde håbet på, siger Jeppe Højbjerg til TV3 Sport og tilføjer:

– Tænk på, at vi vandt bronze for tre år siden. Det er fuldstændig surrealistisk, hvad der er sket med den klub her. Men det er realiteterne. Vi har ikke været bedre. At vinde fem kampe ud af 30 siger alt om, at det er en skandale.

I interviewet bliver Jeppe Højbjerg også spurgt, hvad han tænker om fansenes frustrationer over sæsonen, og i den forbindelse fastslår han, at EfB har truffet nogle dårlige beslutninger.

– Jeg forstår godt, at de er frustrerede. Vi er mindst ligeså frustrerede. Det er en ting, som ikke må ske for den her klub. Det må vi bare være ærlige og sige. Vi må ikke kunne rykke ned i 1. division med det budget og de spillere, vi har.

– Men klubben må også kigge indad. Det er ikke godt nok, og der er blevet taget nogle beslutninger, der ikke var gode nok, og det må klubben også stå til ansvar for. Det håber jeg, at de får styr på, lyder EfB-spillerens svar.

Se hele interview med Jeppe Højbjerg i videoafspilleren øverst i artiklen.  





Optakt til fredagens Bundesliga-danskerdyst mellem Werder Bremen og Wolfsburg LIVE

LIVE: Stage meldes enig med topklub

Bayern München lurer på choktransfer

Brøndby IF – FC København

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

José Mourinho vil have dansk stjerne

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

UEFA med vild ændring