Forlader Esbjerg fB med 99,9 procents sikkerhed

Jeppe Højbjerg forlader med al sandsynlighed EfB denne sommer, og han mener, at klubben har blevet truffet nogle beslutninger, og at de må stå til ansvar for dem.



Esbjerg fB skal i næste sæson spille 2. division. Det er en realitet, efter at den vestjyske traditionsklub onsdag aften tabte til Fremad Amager.

Turen ned bliver dog med al sandsynlighed uden målmand Jeppe Højbjerg.

Den 27-årige dansker, der står noteret for 173 kampe for klubben, fortæller efter onsdagens kamp til TV3 Sport, at han med “99,9 procents” sikkerhed forlader EfB denne sommer, hvor hans kontrakt udløber.

– Jeg har udløb nu, og som det ser ud lige nu, skal jeg prøve noget andet. Det er forfærdeligt at aflevere en klub sådan her. Jeg har spillet her 14 år, halvdelen af mit liv. At slutte af sådan her er ikke, hvad jeg havde håbet på, siger Jeppe Højbjerg til TV3 Sport og tilføjer:

– Tænk på, at vi vandt bronze for tre år siden. Det er fuldstændig surrealistisk, hvad der er sket med den klub her. Men det er realiteterne. Vi har ikke været bedre. At vinde fem kampe ud af 30 siger alt om, at det er en skandale.

I interviewet bliver Jeppe Højbjerg også spurgt, hvad han tænker om fansenes frustrationer over sæsonen, og i den forbindelse fastslår han, at EfB har truffet nogle dårlige beslutninger.

– Jeg forstår godt, at de er frustrerede. Vi er mindst ligeså frustrerede. Det er en ting, som ikke må ske for den her klub. Det må vi bare være ærlige og sige. Vi må ikke kunne rykke ned i 1. division med det budget og de spillere, vi har.

– Men klubben må også kigge indad. Det er ikke godt nok, og der er blevet taget nogle beslutninger, der ikke var gode nok, og det må klubben også stå til ansvar for. Det håber jeg, at de får styr på, lyder EfB-spillerens svar.

Se hele interview med Jeppe Højbjerg i videoafspilleren øverst i artiklen.  





LIVE

TransferLIVE: Transfer definitivt kollapset

Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

LIVE: FCK, FCM og FCN trækkes i Conference League

OB – Sønderjyske

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris



LIVE

Superliga-LIVE: FCK forlænger med Ishaq Holalam

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Ekstraregning på 441.942,58 kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Stor ændring i AGF?

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

Han er den nye Superliga-juvel!

Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Callum McCowatt angriber Silkeborg i TV-interview

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Dansker scorer mod Barcelona

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel