Efter chok-exit i dansk klub: ‘En overraskelse’

Gustav Fraulo havde ikke set, at FC Roskilde-cheftræner Mikkel Thygesen ville stoppe, og det kom derfor som et chok for mange.



Kaos i FC Roskilde. 

Det må man roligt sige, at der er.

NordicBet Liga-klubben er lige nu bundprop, og trænerteamet er blevet splittet til atomer. 

Først blev assistent Azad Corlu fyret, og få dage efter ramte endnu et chok, da cheftræner Mikkel Thygesen valgte at lægge sin opsigelse. 

Lyngby-lejesvenden Gustav Fraulo erkender, at han ikke lige havde regnet med, at den tidligere Superliga-profil ville sige op.

– Jeg synes, at det var lidt en overraskelse for mange af os. Nogle dage inden blev vores assistenttræner Azad fyret, og så skete der nogle ting. Jeg har ikke tænkt så meget over det. Jeg kender ikke tingene bag, så det er op til ledelsen, siger Fraulo i et interview med Tipsbladet. 

19-årige Fraulo er lige kommer til FC Roskilde på en lejeaftale, og derfor havde han håbet, at Thygesen også var cheftræner nu. 

– Selvfølgelig er det ærgerligt, men jeg havde også nogle gode snakke med Anders Theil, der er sportschef og cheftræner lige nu. Jeg føler ikke kun, at det var Thyge (Mikkel Thygesen, red.), men det var hele klubben, der gerne ville leje mig. Det er selvfølgelig ærgerligt med Thyge, men jeg følte, at der var opbakning fra hele klubben.

Senest tabte FC Roskilde med hele 1-5 til OB fredag, og klubben er isoleret som bundhold af NordicBet Ligaen med fire point i 13 kampe.

– Det har selvfølgelig været svært, men også meget lærerigt. Der er ingen ting, der falder ned fra skyerne, så vi arbejder hårdt på som hold, at vi skal forbedre de ting, hvor vi ikke er gode nok. Vi tager kamp for kamp. Vi har lagt kampen mod OB bag os, og det var en ordentlig snitter. Nu fokuserer vi på næste kamp.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Tænker ikke på fremtid
Selv om resultaterne ikke går Roskilde-klubbens vej, så er han glad for, at det bliver til kampminutter i benene. 

Han har nemlig fået hele 449 minutter fordelt over fem kampe i NordicBet Ligaen.

– Jeg trives rigtig godt. Det er altid lidt nemmere, når man kommer ind og spiller fra start af. Det går godt med fodbolden, og omklædningsrummet er godt. Men nu har der været kaos med en ny træner.

Lejekontrakten udløber ved årets udgang, men han bruger ikke meget energi på sin fremtid.

– Lige nu er mit fulde fokus på Roskilde. Til vinter må jeg se, om jeg skal tilbage til Lyngby, men lige nu er mit fokus i Roskilde, siger Gustav Fraulo til Tipsbladet og tilføjer:

– Jeg tager det, som det kommer.

Lige nu har offensivspilleren kontrakt med Lyngby Boldklub til sommeren 2028.





Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark




LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Nu melder Christian Eriksen ud



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

‘Christian Eriksen havde advaret os’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM-LIVE: Tre røde kort i VM-åbningskampen

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Økonomiske problemer – bud på dansk profil

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

City med vildt rekordbud



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Jens Jønsson flirter med dansk retur