Efter Vejle-exit: På jagt efter ny dansk klub

Azer Busuladzic har ikke opgivet karrieren efter bruddet med Vejle i marts. Midtbanespilleren fortæller nemlig til Tipsbladet, at han går benhårdt efter at skifte til en anden dansk klub.



Azer Busuladzic har haft en karriere, der har budt på lidt af hvert. 

Han kan nemlig skrive 73 Superliga-kampe på CV'et for Vejle og OB samt ophold i Rumænien, Grækenland, Polen og Cypern på CV'et. 

Siden marts har den bosniske midtbanespiller dog stået uden klub efter bruddet med Vejle, men hvad skal der nu ske? 

– Lige nu er jeg på klubjagt. Det skal passe med familien, og vi er bosat i Odense. Det skal passe med distancen. Det hele er stadig åbent, men jeg forventer også, at der kan komme noget, siger Azer Busuladzic i et interview med Tipsbladet. 

Går du efter at finde en dansk klub?

– Det er en prioritet at finde en dansk klub. Jeg har haft nogle tilbud fra udlandet, som jeg har afvist dem med det samme.

Den 32-årige midtbanespiller fortæller, at det er udelukket at finde en klub uden for Danmark.

– Jeg har jo spillet i udlandet i seks-syv år, så det er på grund af det. Jeg har prøvet det og fået en masse ud af det. Jeg har vundet trofæer og været en del af forskellige kulturer. Jeg vil helst være i Danmark og tæt på min familie.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Nok ikke Superliga
Den tidligere Vejle-spiller tror, at han vil kunne gøre sig gældende på et helt bestemt niveau i Danmark.

– Jeg er godt klar over, at det nok ikke er Superliga, som jeg kan sigte efter qua min alder. Det vil nok være en 1. divisionsklub, der ville kunne være interessant for mig. Jeg har stadig niveauet til det, og det har jeg også vist for Vejle. Jeg føler mig fit og klar, og jeg har holdt mig i gang selv for mig selv og nogle trænere.

Nu har han rundet fem måneder som klubløs, men Busuladzic fortæller, at han ikke har været frustreret, da Tipsbladet spørger ham ind til det. 

– Vi fodboldspillere er specielle, når vi er uden klub. Jeg havde håbet, at der kunne være en afklaring hurtigere. Det handler om at være tålmodig og holde sig i gang. Nu har jeg prøvet lidt af hvert, så det påvirker mig ikke overhovedet, siger den tidligere Superliga-spiller til Tipsbladet. 

Busuladzic blev noteret for 13 kampe for Vejle i Superligaen i den seneste sæson. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

TransferLIVE: ‘Handlen lukkes’ – dansker skifter

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Her er FC Københavns pris på William Clem

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Jagter dansk landsholdsspiller

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

‘Det vil være en skandale’

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Her er Andreas Skov Olsens nye klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Peter Graulund med hård Superliga-dom

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Superliga-retur?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Sætter klar målsætning

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Har budt en milliard

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Diant Ramaj skal videre

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Han er ny landstræner for Italien

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt