Efter Vejle-exit: På jagt efter ny dansk klub

Azer Busuladzic har ikke opgivet karrieren efter bruddet med Vejle i marts. Midtbanespilleren fortæller nemlig til Tipsbladet, at han går benhårdt efter at skifte til en anden dansk klub.



Azer Busuladzic har haft en karriere, der har budt på lidt af hvert. 

Han kan nemlig skrive 73 Superliga-kampe på CV'et for Vejle og OB samt ophold i Rumænien, Grækenland, Polen og Cypern på CV'et. 

Siden marts har den bosniske midtbanespiller dog stået uden klub efter bruddet med Vejle, men hvad skal der nu ske? 

– Lige nu er jeg på klubjagt. Det skal passe med familien, og vi er bosat i Odense. Det skal passe med distancen. Det hele er stadig åbent, men jeg forventer også, at der kan komme noget, siger Azer Busuladzic i et interview med Tipsbladet. 

Går du efter at finde en dansk klub?

– Det er en prioritet at finde en dansk klub. Jeg har haft nogle tilbud fra udlandet, som jeg har afvist dem med det samme.

Den 32-årige midtbanespiller fortæller, at det er udelukket at finde en klub uden for Danmark.

– Jeg har jo spillet i udlandet i seks-syv år, så det er på grund af det. Jeg har prøvet det og fået en masse ud af det. Jeg har vundet trofæer og været en del af forskellige kulturer. Jeg vil helst være i Danmark og tæt på min familie.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Nok ikke Superliga
Den tidligere Vejle-spiller tror, at han vil kunne gøre sig gældende på et helt bestemt niveau i Danmark.

– Jeg er godt klar over, at det nok ikke er Superliga, som jeg kan sigte efter qua min alder. Det vil nok være en 1. divisionsklub, der ville kunne være interessant for mig. Jeg har stadig niveauet til det, og det har jeg også vist for Vejle. Jeg føler mig fit og klar, og jeg har holdt mig i gang selv for mig selv og nogle trænere.

Nu har han rundet fem måneder som klubløs, men Busuladzic fortæller, at han ikke har været frustreret, da Tipsbladet spørger ham ind til det. 

– Vi fodboldspillere er specielle, når vi er uden klub. Jeg havde håbet, at der kunne være en afklaring hurtigere. Det handler om at være tålmodig og holde sig i gang. Nu har jeg prøvet lidt af hvert, så det påvirker mig ikke overhovedet, siger den tidligere Superliga-spiller til Tipsbladet. 

Busuladzic blev noteret for 13 kampe for Vejle i Superligaen i den seneste sæson. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Kæmpekøb retur til FC København?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Mulig Kasper Schmeichel-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Positive forhandlinger med Nartey

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Vil have dansk stjerne til Brøndby



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM