Efter Vejle-exit: På jagt efter ny dansk klub

Azer Busuladzic har ikke opgivet karrieren efter bruddet med Vejle i marts. Midtbanespilleren fortæller nemlig til Tipsbladet, at han går benhårdt efter at skifte til en anden dansk klub.



Azer Busuladzic har haft en karriere, der har budt på lidt af hvert. 

Han kan nemlig skrive 73 Superliga-kampe på CV'et for Vejle og OB samt ophold i Rumænien, Grækenland, Polen og Cypern på CV'et. 

Siden marts har den bosniske midtbanespiller dog stået uden klub efter bruddet med Vejle, men hvad skal der nu ske? 

– Lige nu er jeg på klubjagt. Det skal passe med familien, og vi er bosat i Odense. Det skal passe med distancen. Det hele er stadig åbent, men jeg forventer også, at der kan komme noget, siger Azer Busuladzic i et interview med Tipsbladet. 

Går du efter at finde en dansk klub?

– Det er en prioritet at finde en dansk klub. Jeg har haft nogle tilbud fra udlandet, som jeg har afvist dem med det samme.

Den 32-årige midtbanespiller fortæller, at det er udelukket at finde en klub uden for Danmark.

– Jeg har jo spillet i udlandet i seks-syv år, så det er på grund af det. Jeg har prøvet det og fået en masse ud af det. Jeg har vundet trofæer og været en del af forskellige kulturer. Jeg vil helst være i Danmark og tæt på min familie.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Nok ikke Superliga
Den tidligere Vejle-spiller tror, at han vil kunne gøre sig gældende på et helt bestemt niveau i Danmark.

– Jeg er godt klar over, at det nok ikke er Superliga, som jeg kan sigte efter qua min alder. Det vil nok være en 1. divisionsklub, der ville kunne være interessant for mig. Jeg har stadig niveauet til det, og det har jeg også vist for Vejle. Jeg føler mig fit og klar, og jeg har holdt mig i gang selv for mig selv og nogle trænere.

Nu har han rundet fem måneder som klubløs, men Busuladzic fortæller, at han ikke har været frustreret, da Tipsbladet spørger ham ind til det. 

– Vi fodboldspillere er specielle, når vi er uden klub. Jeg havde håbet, at der kunne være en afklaring hurtigere. Det handler om at være tålmodig og holde sig i gang. Nu har jeg prøvet lidt af hvert, så det påvirker mig ikke overhovedet, siger den tidligere Superliga-spiller til Tipsbladet. 

Busuladzic blev noteret for 13 kampe for Vejle i Superligaen i den seneste sæson. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

– Neestrup kan blive næste landstræner

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Han vender hjem til FC København

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

De er interesseret i Christian Eriksen

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Historisk finale! Han er verdens bedste

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De vil gerne have Jens Jønsson

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Roony vil væk

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner

Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen

Mæhle kan hentes for spotpris



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Supercomputer: De rykker op i Superligaen