Efter Vejle-exit: På jagt efter ny dansk klub

Azer Busuladzic har ikke opgivet karrieren efter bruddet med Vejle i marts. Midtbanespilleren fortæller nemlig til Tipsbladet, at han går benhårdt efter at skifte til en anden dansk klub.



Azer Busuladzic har haft en karriere, der har budt på lidt af hvert. 

Han kan nemlig skrive 73 Superliga-kampe på CV'et for Vejle og OB samt ophold i Rumænien, Grækenland, Polen og Cypern på CV'et. 

Siden marts har den bosniske midtbanespiller dog stået uden klub efter bruddet med Vejle, men hvad skal der nu ske? 

– Lige nu er jeg på klubjagt. Det skal passe med familien, og vi er bosat i Odense. Det skal passe med distancen. Det hele er stadig åbent, men jeg forventer også, at der kan komme noget, siger Azer Busuladzic i et interview med Tipsbladet. 

Går du efter at finde en dansk klub?

– Det er en prioritet at finde en dansk klub. Jeg har haft nogle tilbud fra udlandet, som jeg har afvist dem med det samme.

Den 32-årige midtbanespiller fortæller, at det er udelukket at finde en klub uden for Danmark.

– Jeg har jo spillet i udlandet i seks-syv år, så det er på grund af det. Jeg har prøvet det og fået en masse ud af det. Jeg har vundet trofæer og været en del af forskellige kulturer. Jeg vil helst være i Danmark og tæt på min familie.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Nok ikke Superliga
Den tidligere Vejle-spiller tror, at han vil kunne gøre sig gældende på et helt bestemt niveau i Danmark.

– Jeg er godt klar over, at det nok ikke er Superliga, som jeg kan sigte efter qua min alder. Det vil nok være en 1. divisionsklub, der ville kunne være interessant for mig. Jeg har stadig niveauet til det, og det har jeg også vist for Vejle. Jeg føler mig fit og klar, og jeg har holdt mig i gang selv for mig selv og nogle trænere.

Nu har han rundet fem måneder som klubløs, men Busuladzic fortæller, at han ikke har været frustreret, da Tipsbladet spørger ham ind til det. 

– Vi fodboldspillere er specielle, når vi er uden klub. Jeg havde håbet, at der kunne være en afklaring hurtigere. Det handler om at være tålmodig og holde sig i gang. Nu har jeg prøvet lidt af hvert, så det påvirker mig ikke overhovedet, siger den tidligere Superliga-spiller til Tipsbladet. 

Busuladzic blev noteret for 13 kampe for Vejle i Superligaen i den seneste sæson. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Stjerne alvorligt skadet – misser VM

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen



Kæmpekøb retur til FC København?

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Et regulært mareridt for Steve Cooper!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Smider Salah-bombe

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Det var vanvittigt brutalt

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

FC København – Vejle Boldklub



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’