SønderjyskE kom tilbage på sporet i weekenden med en sejr, men overskrifterne om Haderslev-klubben har siden handlet om noget helt andet. Nemlig reserveangriber Abdulrahman Taiwo.
Taiwo blev nemlig degraderet til U19-holdet i SønderjyskE på grund af “uærlighed” fra han og hans agent, forklarede Esben Hansen, sportsdirektør i SønderjyskE. Og den beslutning blev ikke mødt med tilfredshed af spillertruppen, der via anfører Marc Dal Hende dedikerede sejren til nigerianeren, skrev Der Nordschleswiger søndag.
Siden har Hansen og og Taiwos agent, Papa Agyemang, talt om sagen, og spilleren er tilbage i førsteholdstruppen. Hansen siger mandag til JydskeVestkysten, at det er efter "indrømmelser fra spillerens agent".
Agenten holder imidlertid fast i, at han og hans klient ikke har ageret uærligt. Han er uforstående over for den anklage.
– Jeg mener, at klubbens problemer ikke kun skyldes Taiwo, og at klubben forsøger at bruge ham som syndebuk. Det, Esben Hansen har sagt, er ubegrundet. Det er unødvendigt, fordi der ikke er grundlag for det, siger Papa Agyemang til Tipsbladet og fortsætter:
– Taiwo kom på en lang kontrakt for et langvarigt projekt. Hvis det besluttes, at det ikke er ham, man vil satse på, skal der findes en løsning, alle kan leve med. Det betyder ikke, at man smider drengen et hvilket som helst sted hen, fordi man vil af med ham. Man skal finde en løsning, der også fungerer for ham.
– Ingen er uærlige eller lyver. Klubben behandler ham dårligt. Hvis ens kaptajn dedikerer sejren til spilleren, viser det, hvis side spillerne, der ser ham hver dag, er på. Han [Esben Hansen] har lavet rod, hvor der ikke skulle være rod. Det er uprofessionelt og cowboy-agtigt i mine øjne.
– Den eneste grund til, at Esben Hansen nu trækker i land, er, at spillertruppen kan se, at behandlingen ikke er human, lyder det fra agenten.
Agenten tilføjer desuden, at man denne sommer har kigget på muligheder for at skifte væk fra SønderjyskE.
– Vi har forsøgt at finde løsninger. Der var en eller to muligheder, men de var ikke de rigtige. Det var en ung spiller, der forlod Slovakiet og kom med i et projekt, der så rigtig godt ud for os. Men det gik galt, da Michael Boris blev fyret [sidste efterår], og siden har Taiwo ikke haft mulighed for at vise sig frem.
– Det er ikke hans skyld, hvis SønderjyskE ikke giver ham mulighed for at vise sig frem og gøre sig attraktiv for andre klubber, siger han.
Abdulrahman Taiwo, 24 år, har stadig knap tre år tilbage af sin kontrakt med SønderjyskE. I denne sæson har han kun spillet tre kampe.
Tipsbladet har været i kontakt med SønderjyskE, der ikke ønsker at stille op til interview, og dermed vil man ikke forholde sig til den fremførte kritik fra spillerens agent, selv om han på det kraftigste afviser SønderjyskE's udlægning af sagen.
Tidligere har Esben Hansen dog udtalt til JydskeVestkysten:
– Jeg havde en rigtig god snak med Taiwos agent i går (søndag, red.), hvor han gav mig de indrømmelser, vi havde brug for for at få løst situationen. Så Taiwo er tilbage og træner med holdet fra onsdag morgen. Det er glædeligt, at de har lyttet til, hvad vi sagde. Så lytter vi selvfølgelig også til, hvad de siger.
Tipsbladet ville naturligvis gerne forholde Esben Hansen kritikken fra agenten, men det har altså ikke været muligt.
Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar
TOPNYHED
Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
NYHEDER
Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?
KARAKTERER
BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
Derby-dommer: Det var et klart straffespark
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
INTERVIEW
I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark
MEDIE
– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
MEDIE
Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
Biereth og Dolberg bryder måltørke
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
INTERVIEW
Brøndby-spiller afviser
Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
INTERVIEW
Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
Streaminggigant vælger FCK mod Brøndby
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen?
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
NYHEDER
FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
Slut: FC København vinder intenst derby
Pogba er lettet
Cooper overrasker – bænker to profiler til derby
Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby
MEDIE
Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’
INTERVIEW
Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
NYHEDER
Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller
Her kan du se FC København mod Brøndby IF
DAGENS SPILFORSLAG
Lillebror kan drille i Madrid-derby
INTERVIEW
Frank afviste flere
INTERVIEW