SønderjyskE kom tilbage på sporet i weekenden med en sejr, men overskrifterne om Haderslev-klubben har siden handlet om noget helt andet. Nemlig reserveangriber Abdulrahman Taiwo.
Taiwo blev nemlig degraderet til U19-holdet i SønderjyskE på grund af “uærlighed” fra han og hans agent, forklarede Esben Hansen, sportsdirektør i SønderjyskE. Og den beslutning blev ikke mødt med tilfredshed af spillertruppen, der via anfører Marc Dal Hende dedikerede sejren til nigerianeren, skrev Der Nordschleswiger søndag.
Siden har Hansen og og Taiwos agent, Papa Agyemang, talt om sagen, og spilleren er tilbage i førsteholdstruppen. Hansen siger mandag til JydskeVestkysten, at det er efter "indrømmelser fra spillerens agent".
Agenten holder imidlertid fast i, at han og hans klient ikke har ageret uærligt. Han er uforstående over for den anklage.
– Jeg mener, at klubbens problemer ikke kun skyldes Taiwo, og at klubben forsøger at bruge ham som syndebuk. Det, Esben Hansen har sagt, er ubegrundet. Det er unødvendigt, fordi der ikke er grundlag for det, siger Papa Agyemang til Tipsbladet og fortsætter:
– Taiwo kom på en lang kontrakt for et langvarigt projekt. Hvis det besluttes, at det ikke er ham, man vil satse på, skal der findes en løsning, alle kan leve med. Det betyder ikke, at man smider drengen et hvilket som helst sted hen, fordi man vil af med ham. Man skal finde en løsning, der også fungerer for ham.
– Ingen er uærlige eller lyver. Klubben behandler ham dårligt. Hvis ens kaptajn dedikerer sejren til spilleren, viser det, hvis side spillerne, der ser ham hver dag, er på. Han [Esben Hansen] har lavet rod, hvor der ikke skulle være rod. Det er uprofessionelt og cowboy-agtigt i mine øjne.
– Den eneste grund til, at Esben Hansen nu trækker i land, er, at spillertruppen kan se, at behandlingen ikke er human, lyder det fra agenten.
Agenten tilføjer desuden, at man denne sommer har kigget på muligheder for at skifte væk fra SønderjyskE.
– Vi har forsøgt at finde løsninger. Der var en eller to muligheder, men de var ikke de rigtige. Det var en ung spiller, der forlod Slovakiet og kom med i et projekt, der så rigtig godt ud for os. Men det gik galt, da Michael Boris blev fyret [sidste efterår], og siden har Taiwo ikke haft mulighed for at vise sig frem.
– Det er ikke hans skyld, hvis SønderjyskE ikke giver ham mulighed for at vise sig frem og gøre sig attraktiv for andre klubber, siger han.
Abdulrahman Taiwo, 24 år, har stadig knap tre år tilbage af sin kontrakt med SønderjyskE. I denne sæson har han kun spillet tre kampe.
Tipsbladet har været i kontakt med SønderjyskE, der ikke ønsker at stille op til interview, og dermed vil man ikke forholde sig til den fremførte kritik fra spillerens agent, selv om han på det kraftigste afviser SønderjyskE's udlægning af sagen.
Tidligere har Esben Hansen dog udtalt til JydskeVestkysten:
– Jeg havde en rigtig god snak med Taiwos agent i går (søndag, red.), hvor han gav mig de indrømmelser, vi havde brug for for at få løst situationen. Så Taiwo er tilbage og træner med holdet fra onsdag morgen. Det er glædeligt, at de har lyttet til, hvad vi sagde. Så lytter vi selvfølgelig også til, hvad de siger.
Tipsbladet ville naturligvis gerne forholde Esben Hansen kritikken fra agenten, men det har altså ikke været muligt.
– Den her sidder dybt i sjælen
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
TRANSFER
Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub
TOPNYHED
Afsløring: Per Frandsen henter dansker
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
EKSKLUSIVT
Superliga-klub ude efter Maurice Boakye
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
NYHEDER
Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert
TOPNYHED
Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje
VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!
TOPNYHED
Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag
NYHEDER
AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM
NYHEDER
– En humørdræber
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
INTERVIEW
Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
KOMMENTAR
Latterligt og dumt: Hvad i alverden sker der?
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
TRANSFER
Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea
NYHEDER
EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern
INTERVIEW
Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål
HELT VILDT
Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt
NYHEDER
– Det er en fin lodtrækning
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i luften i London
Her er de vigtige VM-informationer for Danmark
MEDIE
Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM
TOPNYHED
Thomas Delaney vil forlænge med FCK
NYHEDER
Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
LIGE NU
Lukas Lerager er færdig i FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå
NYHEDER
Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel
TOPNYHED