Forstår ikke SJE-boss’ udtalelser: Uprofessionelt

Abdulrahman Taiwos agent kan ikke se, hvordan han og angriberen skal have handlet "uærligt" over for SønderjyskE.



SønderjyskE kom tilbage på sporet i weekenden med en sejr, men overskrifterne om Haderslev-klubben har siden handlet om noget helt andet. Nemlig reserveangriber Abdulrahman Taiwo.

Taiwo blev nemlig degraderet til U19-holdet i SønderjyskE på grund af “uærlighed” fra han og hans agent, forklarede Esben Hansen, sportsdirektør i SønderjyskE. Og den beslutning blev ikke mødt med tilfredshed af spillertruppen, der via anfører Marc Dal Hende dedikerede sejren til nigerianeren, skrev Der Nordschleswiger søndag.

Siden har Hansen og og Taiwos agent, Papa Agyemang, talt om sagen, og spilleren er tilbage i førsteholdstruppen. Hansen siger mandag til JydskeVestkysten, at det er efter "indrømmelser fra spillerens agent". 

Agenten holder imidlertid fast i, at han og hans klient ikke har ageret uærligt. Han er uforstående over for den anklage.

– Jeg mener, at klubbens problemer ikke kun skyldes Taiwo, og at klubben forsøger at bruge ham som syndebuk. Det, Esben Hansen har sagt, er ubegrundet. Det er unødvendigt, fordi der ikke er grundlag for det, siger Papa Agyemang til Tipsbladet og fortsætter:

– Taiwo kom på en lang kontrakt for et langvarigt projekt. Hvis det besluttes, at det ikke er ham, man vil satse på, skal der findes en løsning, alle kan leve med. Det betyder ikke, at man smider drengen et hvilket som helst sted hen, fordi man vil af med ham. Man skal finde en løsning, der også fungerer for ham.

– Ingen er uærlige eller lyver. Klubben behandler ham dårligt. Hvis ens kaptajn dedikerer sejren til spilleren, viser det, hvis side spillerne, der ser ham hver dag, er på. Han [Esben Hansen] har lavet rod, hvor der ikke skulle være rod. Det er uprofessionelt og cowboy-agtigt i mine øjne. 

– Den eneste grund til, at Esben Hansen nu trækker i land, er, at spillertruppen kan se, at behandlingen ikke er human, lyder det fra agenten. 

Agenten tilføjer desuden, at man denne sommer har kigget på muligheder for at skifte væk fra SønderjyskE.

– Vi har forsøgt at finde løsninger. Der var en eller to muligheder, men de var ikke de rigtige. Det var en ung spiller, der forlod Slovakiet og kom med i et projekt, der så rigtig godt ud for os. Men det gik galt, da Michael Boris blev fyret [sidste efterår], og siden har Taiwo ikke haft mulighed for at vise sig frem.

– Det er ikke hans skyld, hvis SønderjyskE ikke giver ham mulighed for at vise sig frem og gøre sig attraktiv for andre klubber, siger han.

Abdulrahman Taiwo, 24 år, har stadig knap tre år tilbage af sin kontrakt med SønderjyskE. I denne sæson har han kun spillet tre kampe. 

Tipsbladet har været i kontakt med SønderjyskE, der ikke ønsker at stille op til interview, og dermed vil man ikke forholde sig til den fremførte kritik fra spillerens agent, selv om han på det kraftigste afviser SønderjyskE's udlægning af sagen.

Tidligere har Esben Hansen dog udtalt til JydskeVestkysten:

– Jeg havde en rigtig god snak med Taiwos agent i går (søndag, red.), hvor han gav mig de indrømmelser, vi havde brug for for at få løst situationen. Så Taiwo er tilbage og træner med holdet fra onsdag morgen. Det er glædeligt, at de har lyttet til, hvad vi sagde. Så lytter vi selvfølgelig også til, hvad de siger.

Tipsbladet ville naturligvis gerne forholde Esben Hansen kritikken fra agenten, men det har altså ikke været muligt.





LIVE

TransferLIVE: Skifte afsløret dagen efter FCK-brag

Tricky Trees tryller i Portugal

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Dyr dansk bomber til Everton?

– Det er meget svært for Nørgaard

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

FC København tjente millioner tirsdag aften



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Forventer mudderkrig mod FCM

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Store ord om Roony Bardghji

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Angriber meldes tæt på

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Brøndby-transfer glippet

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid

På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’

Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte