Forstår ikke SJE-boss’ udtalelser: Uprofessionelt

Abdulrahman Taiwos agent kan ikke se, hvordan han og angriberen skal have handlet "uærligt" over for SønderjyskE.



SønderjyskE kom tilbage på sporet i weekenden med en sejr, men overskrifterne om Haderslev-klubben har siden handlet om noget helt andet. Nemlig reserveangriber Abdulrahman Taiwo.

Taiwo blev nemlig degraderet til U19-holdet i SønderjyskE på grund af “uærlighed” fra han og hans agent, forklarede Esben Hansen, sportsdirektør i SønderjyskE. Og den beslutning blev ikke mødt med tilfredshed af spillertruppen, der via anfører Marc Dal Hende dedikerede sejren til nigerianeren, skrev Der Nordschleswiger søndag.

Siden har Hansen og og Taiwos agent, Papa Agyemang, talt om sagen, og spilleren er tilbage i førsteholdstruppen. Hansen siger mandag til JydskeVestkysten, at det er efter "indrømmelser fra spillerens agent". 

Agenten holder imidlertid fast i, at han og hans klient ikke har ageret uærligt. Han er uforstående over for den anklage.

– Jeg mener, at klubbens problemer ikke kun skyldes Taiwo, og at klubben forsøger at bruge ham som syndebuk. Det, Esben Hansen har sagt, er ubegrundet. Det er unødvendigt, fordi der ikke er grundlag for det, siger Papa Agyemang til Tipsbladet og fortsætter:

– Taiwo kom på en lang kontrakt for et langvarigt projekt. Hvis det besluttes, at det ikke er ham, man vil satse på, skal der findes en løsning, alle kan leve med. Det betyder ikke, at man smider drengen et hvilket som helst sted hen, fordi man vil af med ham. Man skal finde en løsning, der også fungerer for ham.

– Ingen er uærlige eller lyver. Klubben behandler ham dårligt. Hvis ens kaptajn dedikerer sejren til spilleren, viser det, hvis side spillerne, der ser ham hver dag, er på. Han [Esben Hansen] har lavet rod, hvor der ikke skulle være rod. Det er uprofessionelt og cowboy-agtigt i mine øjne. 

– Den eneste grund til, at Esben Hansen nu trækker i land, er, at spillertruppen kan se, at behandlingen ikke er human, lyder det fra agenten. 

Agenten tilføjer desuden, at man denne sommer har kigget på muligheder for at skifte væk fra SønderjyskE.

– Vi har forsøgt at finde løsninger. Der var en eller to muligheder, men de var ikke de rigtige. Det var en ung spiller, der forlod Slovakiet og kom med i et projekt, der så rigtig godt ud for os. Men det gik galt, da Michael Boris blev fyret [sidste efterår], og siden har Taiwo ikke haft mulighed for at vise sig frem.

– Det er ikke hans skyld, hvis SønderjyskE ikke giver ham mulighed for at vise sig frem og gøre sig attraktiv for andre klubber, siger han.

Abdulrahman Taiwo, 24 år, har stadig knap tre år tilbage af sin kontrakt med SønderjyskE. I denne sæson har han kun spillet tre kampe. 

Tipsbladet har været i kontakt med SønderjyskE, der ikke ønsker at stille op til interview, og dermed vil man ikke forholde sig til den fremførte kritik fra spillerens agent, selv om han på det kraftigste afviser SønderjyskE's udlægning af sagen.

Tidligere har Esben Hansen dog udtalt til JydskeVestkysten:

– Jeg havde en rigtig god snak med Taiwos agent i går (søndag, red.), hvor han gav mig de indrømmelser, vi havde brug for for at få løst situationen. Så Taiwo er tilbage og træner med holdet fra onsdag morgen. Det er glædeligt, at de har lyttet til, hvad vi sagde. Så lytter vi selvfølgelig også til, hvad de siger.

Tipsbladet ville naturligvis gerne forholde Esben Hansen kritikken fra agenten, men det har altså ikke været muligt.





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Nægtet Brøndby-skifte

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Mohamed Salah forhandler med ny klub



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Dansk målsluger skifter til topklub

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

‘Ronaldo vinder kampen’

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Forventer kæmpe jobtilbud

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

– Alt for meget kaos i Horsens

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Black Cats kan tage point mod Reds

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

Populære Chelsea – køb billetter her!

På vild liste med Lionel Messi

Katastrofe for Jack Grealish

Como kan vinde i Napoli

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

‘Hvad fanden kan man gøre?’

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

AGF mangler flere profiler mod OB

Manchester United kan afslutte viral gimmick