Horsens-profil færdig: Tak til Bo og tilskuerne

AC Horsens er blevet en spillere fattigere.



Hallur Hansson har efter gensidig aftale med AC Horsens ophævet sin kontrakt med Klubben. Det oplyser AC Horsens på sin hjemmeside. 

Færingen nåede fem år i den gule trøje, og ser tilbage på sin tid i klubben med taknemmelighed.

– Hvis jeg skal være helt ærlig, så har der været en masse gode og hårde tider, men alt i alt har det været en stor fornøjelse. AC Horsens er en klub, der betyder meget for mig, og jeg vil selvfølgelig gerne takke alle medarbejdere, holdkammerater, Bo Henriksen og tilskuerne, for jeg har haft det godt og følt mig hjemme fra første dag.

– Som tidligere anfører, fodboldspiller og fan vil jeg bare sige tak for de sidste fem år. Nu er jeg klar til at tage næste skridt, og jeg er spændt på, hvad der skal ske, siger Hallur Hansson.

Midtbanespilleren rundede for nylig de 29 år. Hvor fremtiden for hans karriere skal være, vides ikke endnu. 

Ifølge sportschef i Horsens, Niels Erik Søndergård, er det den rigtige beslutning som parterne er nået frem til, ved at lade Hansson gå nu. 

– Hallur Hansson har været en rigtig dygtig og kampafgørende spiller for AC Horsens, og det siger noget om hans status i klubben, at han var anfører i sidste sæson, men vi er ved at sammensætte en trup, der skal være her fremadrettet, og planen var, at Hallur skulle videre i karrieren senest til vinter.

– Han har været småskadet og har derfor ikke nået at bidrage til så meget i denne sæson, og derfor var vi enige om, at det var den rigtige løsning at ophæve kontrakten, så han kan komme videre i karrieren, og vi kan komme tættere på de ting, vi selv har i pipelinen, siger Niels Erik Søndergård, der takker Hansson for de fem år i klubben.

Hallur Hansson nåede 156 kamp for Horsens. 







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Her er FC Københavns vej i Europa

FC København kan få Jens Stage-millioner

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Kommer med frækt bud på dansk mester

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Bayern München lurer på choktransfer

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

AGF kan ende med millionregning, men…



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Liverpool – Brentford

FCK sigter stadig efter 15. juni

Fulham – Newcastle

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo