Horsens-profil færdig: Tak til Bo og tilskuerne

AC Horsens er blevet en spillere fattigere.



Hallur Hansson har efter gensidig aftale med AC Horsens ophævet sin kontrakt med Klubben. Det oplyser AC Horsens på sin hjemmeside. 

Færingen nåede fem år i den gule trøje, og ser tilbage på sin tid i klubben med taknemmelighed.

– Hvis jeg skal være helt ærlig, så har der været en masse gode og hårde tider, men alt i alt har det været en stor fornøjelse. AC Horsens er en klub, der betyder meget for mig, og jeg vil selvfølgelig gerne takke alle medarbejdere, holdkammerater, Bo Henriksen og tilskuerne, for jeg har haft det godt og følt mig hjemme fra første dag.

– Som tidligere anfører, fodboldspiller og fan vil jeg bare sige tak for de sidste fem år. Nu er jeg klar til at tage næste skridt, og jeg er spændt på, hvad der skal ske, siger Hallur Hansson.

Midtbanespilleren rundede for nylig de 29 år. Hvor fremtiden for hans karriere skal være, vides ikke endnu. 

Ifølge sportschef i Horsens, Niels Erik Søndergård, er det den rigtige beslutning som parterne er nået frem til, ved at lade Hansson gå nu. 

– Hallur Hansson har været en rigtig dygtig og kampafgørende spiller for AC Horsens, og det siger noget om hans status i klubben, at han var anfører i sidste sæson, men vi er ved at sammensætte en trup, der skal være her fremadrettet, og planen var, at Hallur skulle videre i karrieren senest til vinter.

– Han har været småskadet og har derfor ikke nået at bidrage til så meget i denne sæson, og derfor var vi enige om, at det var den rigtige løsning at ophæve kontrakten, så han kan komme videre i karrieren, og vi kan komme tættere på de ting, vi selv har i pipelinen, siger Niels Erik Søndergård, der takker Hansson for de fem år i klubben.

Hallur Hansson nåede 156 kamp for Horsens. 





Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Født i Danmark og på vej til VM

Stort medie hylder AGF-profil

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Overvejer AGF-forlængelse

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet