Horsens-profil færdig: Tak til Bo og tilskuerne

AC Horsens er blevet en spillere fattigere.



Hallur Hansson har efter gensidig aftale med AC Horsens ophævet sin kontrakt med Klubben. Det oplyser AC Horsens på sin hjemmeside. 

Færingen nåede fem år i den gule trøje, og ser tilbage på sin tid i klubben med taknemmelighed.

– Hvis jeg skal være helt ærlig, så har der været en masse gode og hårde tider, men alt i alt har det været en stor fornøjelse. AC Horsens er en klub, der betyder meget for mig, og jeg vil selvfølgelig gerne takke alle medarbejdere, holdkammerater, Bo Henriksen og tilskuerne, for jeg har haft det godt og følt mig hjemme fra første dag.

– Som tidligere anfører, fodboldspiller og fan vil jeg bare sige tak for de sidste fem år. Nu er jeg klar til at tage næste skridt, og jeg er spændt på, hvad der skal ske, siger Hallur Hansson.

Midtbanespilleren rundede for nylig de 29 år. Hvor fremtiden for hans karriere skal være, vides ikke endnu. 

Ifølge sportschef i Horsens, Niels Erik Søndergård, er det den rigtige beslutning som parterne er nået frem til, ved at lade Hansson gå nu. 

– Hallur Hansson har været en rigtig dygtig og kampafgørende spiller for AC Horsens, og det siger noget om hans status i klubben, at han var anfører i sidste sæson, men vi er ved at sammensætte en trup, der skal være her fremadrettet, og planen var, at Hallur skulle videre i karrieren senest til vinter.

– Han har været småskadet og har derfor ikke nået at bidrage til så meget i denne sæson, og derfor var vi enige om, at det var den rigtige løsning at ophæve kontrakten, så han kan komme videre i karrieren, og vi kan komme tættere på de ting, vi selv har i pipelinen, siger Niels Erik Søndergård, der takker Hansson for de fem år i klubben.

Hallur Hansson nåede 156 kamp for Horsens. 





VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

Stjerne sender Sverige videre ved VM

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

De er enige med Mathias Jensen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Norge – Frankrig

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Afslører: FCK ringede aldrig

Senegal – Irak

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Kap Verde – Saudi-Arabien

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Uruguay – Spanien

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

I dialog om dansk bomber