Efter mere end 10 års tro tjeneste takker Karim Zaza af som målmandstræner i Vendsyssel FF.
Det oplyser NordicBet Liga-klubben i et opslag på Facebook.
Beslutningen har været længe undervejs og blev overleveret til kollegaerne i Vendsyssel onsdag, mens han fredag har haft sidste arbejdsdag i klubben beliggende i Hjørring.
Og særligt onsdag, da kollegaer gennem mange år, som med tiden er blevet til gode venner, skulle have nyheden overleveret, måtte den tidligere Brøndby-keeper hanke op i sig selv.
– Det var rigtig, rigtig svært at sige farvel til dem, selvom det var min egen beslutning. Da jeg skulle sige tak til dem alle sammen, gik det op for mig, at jeg har brugt mere end 30 år af mit liv på det her, og at det nu er slut. Så det var rigtig svært og langt sværere, end jeg lige troede, siger han til Tipsbladet.
Beslutningen er truffet efter nøje overvejelse, da 49-årige Karim Zaza ønsker at bruge mere tid med familien.
– Jeg har altid brugt mine weekender på fodbold. Da jeg var alene, betød det ikke så meget, men efter jeg har stiftet familie, har mine weekender været skemalagte, og jeg har ikke kunnet være sammen med familien. Jeg kan bare mærke, at det er tid til, at jeg er sammen med dem.
Betyder det så, at du siger helt farvel til fodboldverdenen?
– Som udgangspunkt er det et endeligt farvel. Det kan være, der dukker noget op, som jeg og min familie kan se mig i. Det er svært, da jeg heller ikke ønsker at flytte fra Nordjylland. Et job på et landshold vil også kunne være en mulighed, da man ikke møder ind hver dag. Den slags job hænger heller ikke på træerne, så i udgangspunktet er det et farvel.
Karim Zaza har foruden to afstikkere til Qatar og et kort ophold i Vejle været ansat i Vendsyssel FF, som han også afsluttede sin aktive målmandskarriere i, siden pensionen i 2014.
Derfor har han også været med på en lang rejse med Vendsyssel FF, som lige nu er under forvandling. Med rapperen Blessd i spidsen får klubben fra Nordjylland nemlig ny ejerkreds.
– Det betyder ikke noget for beslutningen. Ude i klubben mærker vi ikke, at der er kommet nye ejere, så det har ikke haft nogen betydning, siger Karim Zaza, der tager fremtidsplanerne lidt, som de kommer og i stedet fokuserer på, at han nu kan tilbringe mest mulig tid med sine nærmeste.
– Jeg tror, at de er glade for, at jeg er hjemme i weekenderne. Jeg er også glad for det, så jeg tror også, de bliver glade for det. Nu må vi se. Det kan også være min hustru om tre måneder siger: “Skal du ikke snart afsted igen. Kan du ikke finde et eller andet,” siger Karim Zaza med et grin.
Superliga-legenden understreger, at alting har en ende, men han kommer til at føle et tomrum, når han ikke starter op i januar, som han har gjort de seneste 30 år.
– Det bliver et afsavn, og jeg kommer til at mangle at kunne udvikle målmænd. Det er det, jeg mener, jeg er god til, så det bliver lidt trist, siger Karim Zaza og tilføjer:
– Det har været så fedt at være en del af, da jeg har kunnet se, at jeg har været med til at gøre en forskel. Jeg har været med til at udvikle målmænd, som har kunnet tage et skridt videre. Og så er det et specielt miljø, hvor du er så meget sammen med dine kollegaer. Man kommer tæt på hinanden og deler en masse oplevelser på både godt og ondt.
Til slut vil Karim Zaza gerne sende en dybtfølt tak til formand i Vendsyssel FF, Jacob Andersen.
– Jeg vil gerne sende en stor tak til Jacob Andersen for den måde, han har håndteret mig på og mine ønsker. Han har accepteret den måde, jeg er på, så ham skylder jeg en stor tak.
LIVE
LIVE: Sådan starter FCK
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
FC København med overtidssejr over Randers
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Tottenham under stregen
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
Bayern slår rekord i ny storsejr
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
Silkeborg-comeback giver håb
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
OPTAKT
Randers FC – FC København
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
OPTAKT