Efter mere end 10 års tro tjeneste takker Karim Zaza af som målmandstræner i Vendsyssel FF.
Det oplyser NordicBet Liga-klubben i et opslag på Facebook.
Beslutningen har været længe undervejs og blev overleveret til kollegaerne i Vendsyssel onsdag, mens han fredag har haft sidste arbejdsdag i klubben beliggende i Hjørring.
Og særligt onsdag, da kollegaer gennem mange år, som med tiden er blevet til gode venner, skulle have nyheden overleveret, måtte den tidligere Brøndby-keeper hanke op i sig selv.
– Det var rigtig, rigtig svært at sige farvel til dem, selvom det var min egen beslutning. Da jeg skulle sige tak til dem alle sammen, gik det op for mig, at jeg har brugt mere end 30 år af mit liv på det her, og at det nu er slut. Så det var rigtig svært og langt sværere, end jeg lige troede, siger han til Tipsbladet.
Beslutningen er truffet efter nøje overvejelse, da 49-årige Karim Zaza ønsker at bruge mere tid med familien.
– Jeg har altid brugt mine weekender på fodbold. Da jeg var alene, betød det ikke så meget, men efter jeg har stiftet familie, har mine weekender været skemalagte, og jeg har ikke kunnet være sammen med familien. Jeg kan bare mærke, at det er tid til, at jeg er sammen med dem.
Betyder det så, at du siger helt farvel til fodboldverdenen?
– Som udgangspunkt er det et endeligt farvel. Det kan være, der dukker noget op, som jeg og min familie kan se mig i. Det er svært, da jeg heller ikke ønsker at flytte fra Nordjylland. Et job på et landshold vil også kunne være en mulighed, da man ikke møder ind hver dag. Den slags job hænger heller ikke på træerne, så i udgangspunktet er det et farvel.
Karim Zaza har foruden to afstikkere til Qatar og et kort ophold i Vejle været ansat i Vendsyssel FF, som han også afsluttede sin aktive målmandskarriere i, siden pensionen i 2014.
Derfor har han også været med på en lang rejse med Vendsyssel FF, som lige nu er under forvandling. Med rapperen Blessd i spidsen får klubben fra Nordjylland nemlig ny ejerkreds.
– Det betyder ikke noget for beslutningen. Ude i klubben mærker vi ikke, at der er kommet nye ejere, så det har ikke haft nogen betydning, siger Karim Zaza, der tager fremtidsplanerne lidt, som de kommer og i stedet fokuserer på, at han nu kan tilbringe mest mulig tid med sine nærmeste.
– Jeg tror, at de er glade for, at jeg er hjemme i weekenderne. Jeg er også glad for det, så jeg tror også, de bliver glade for det. Nu må vi se. Det kan også være min hustru om tre måneder siger: “Skal du ikke snart afsted igen. Kan du ikke finde et eller andet,” siger Karim Zaza med et grin.
Superliga-legenden understreger, at alting har en ende, men han kommer til at føle et tomrum, når han ikke starter op i januar, som han har gjort de seneste 30 år.
– Det bliver et afsavn, og jeg kommer til at mangle at kunne udvikle målmænd. Det er det, jeg mener, jeg er god til, så det bliver lidt trist, siger Karim Zaza og tilføjer:
– Det har været så fedt at være en del af, da jeg har kunnet se, at jeg har været med til at gøre en forskel. Jeg har været med til at udvikle målmænd, som har kunnet tage et skridt videre. Og så er det et specielt miljø, hvor du er så meget sammen med dine kollegaer. Man kommer tæt på hinanden og deler en masse oplevelser på både godt og ondt.
Til slut vil Karim Zaza gerne sende en dybtfølt tak til formand i Vendsyssel FF, Jacob Andersen.
– Jeg vil gerne sende en stor tak til Jacob Andersen for den måde, han har håndteret mig på og mine ønsker. Han har accepteret den måde, jeg er på, så ham skylder jeg en stor tak.
LIVE
TransferLIVE: Skifte afsløret dagen efter FCK-brag
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
HELT VILDT
Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner
Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TIPSBLADET SPECIAL
Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg
NYHEDER
Forventer mudderkrig mod FCM
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
TOPNYHED
Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
FC København tjente millioner tirsdag aften
TOPNYHED
Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
NYHEDER
Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål
Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte
TOPNYHED
Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
NYHEDER
Store ord om Roony Bardghji
KARAKTERER
Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
EKSKLUSIVT
Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren
NYHEDER
TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’
NYHEDER
Straffes efter hård aktion mod Gidsel
Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje
NYHEDER
Elver kørt direkte på hospitalet under kamp
Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’
NYHEDER
Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’
Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid
NYHEDER
På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’
Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg