Karim Zaza stopper – ‘farvel til fodboldverdenen’

Efter mere end 10 år som målmandstræner i Vendsyssel FF har Karim Zaza valgt at stoppe samarbejdet. Til Tipsbladet fortæller han desuden, at det med al sandsynlighed er et endeligt farvel til fodboldverdenen.



Efter mere end 10 års tro tjeneste takker Karim Zaza af som målmandstræner i Vendsyssel FF.

Det oplyser NordicBet Liga-klubben i et opslag på Facebook.

Beslutningen har været længe undervejs og blev overleveret til kollegaerne i Vendsyssel onsdag, mens han fredag har haft sidste arbejdsdag i klubben beliggende i Hjørring.

Og særligt onsdag, da kollegaer gennem mange år, som med tiden er blevet til gode venner, skulle have nyheden overleveret, måtte den tidligere Brøndby-keeper hanke op i sig selv.

– Det var rigtig, rigtig svært at sige farvel til dem, selvom det var min egen beslutning. Da jeg skulle sige tak til dem alle sammen, gik det op for mig, at jeg har brugt mere end 30 år af mit liv på det her, og at det nu er slut. Så det var rigtig svært og langt sværere, end jeg lige troede, siger han til Tipsbladet.

Beslutningen er truffet efter nøje overvejelse, da 49-årige Karim Zaza ønsker at bruge mere tid med familien.

– Jeg har altid brugt mine weekender på fodbold. Da jeg var alene, betød det ikke så meget, men efter jeg har stiftet familie, har mine weekender været skemalagte, og jeg har ikke kunnet være sammen med familien. Jeg kan bare mærke, at det er tid til, at jeg er sammen med dem.

Betyder det så, at du siger helt farvel til fodboldverdenen?

– Som udgangspunkt er det et endeligt farvel. Det kan være, der dukker noget op, som jeg og min familie kan se mig i. Det er svært, da jeg heller ikke ønsker at flytte fra Nordjylland. Et job på et landshold vil også kunne være en mulighed, da man ikke møder ind hver dag. Den slags job hænger heller ikke på træerne, så i udgangspunktet er det et farvel.

Karim Zaza har foruden to afstikkere til Qatar og et kort ophold i Vejle været ansat i Vendsyssel FF, som han også afsluttede sin aktive målmandskarriere i, siden pensionen i 2014.

Derfor har han også været med på en lang rejse med Vendsyssel FF, som lige nu er under forvandling. Med rapperen Blessd i spidsen får klubben fra Nordjylland nemlig ny ejerkreds.

– Det betyder ikke noget for beslutningen. Ude i klubben mærker vi ikke, at der er kommet nye ejere, så det har ikke haft nogen betydning, siger Karim Zaza, der tager fremtidsplanerne lidt, som de kommer og i stedet fokuserer på, at han nu kan tilbringe mest mulig tid med sine nærmeste.

– Jeg tror, at de er glade for, at jeg er hjemme i weekenderne. Jeg er også glad for det, så jeg tror også, de bliver glade for det. Nu må vi se. Det kan også være min hustru om tre måneder siger: “Skal du ikke snart afsted igen. Kan du ikke finde et eller andet,” siger Karim Zaza med et grin.

Superliga-legenden understreger, at alting har en ende, men han kommer til at føle et tomrum, når han ikke starter op i januar, som han har gjort de seneste 30 år.

– Det bliver et afsavn, og jeg kommer til at mangle at kunne udvikle målmænd. Det er det, jeg mener, jeg er god til, så det bliver lidt trist, siger Karim Zaza og tilføjer:

– Det har været så fedt at være en del af, da jeg har kunnet se, at jeg har været med til at gøre en forskel. Jeg har været med til at udvikle målmænd, som har kunnet tage et skridt videre. Og så er det et specielt miljø, hvor du er så meget sammen med dine kollegaer. Man kommer tæt på hinanden og deler en masse oplevelser på både godt og ondt.

Til slut vil Karim Zaza gerne sende en dybtfølt tak til formand i Vendsyssel FF, Jacob Andersen.

– Jeg vil gerne sende en stor tak til Jacob Andersen for den måde, han har håndteret mig på og mine ønsker. Han har accepteret den måde, jeg er på, så ham skylder jeg en stor tak.



Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

To danskere færdige i norsk klub

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Det kommer til at trække ud

Store navne kan forlade Brøndby IF

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Vild Diant Ramaj-historie

Aldrig nogensinde FCK

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

– Han er fuldstændig vanvittig

Mohamed Salah har sagt undskyld

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

‘Han skal ingen steder’

Intet aftryk!

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Dansker trukket ind i skandalesag

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Varsler straf til Dortmund-stjerne

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Salah har undskyldt

FC Barcelona går på rov i danskerklub

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Cremonese kan overraske i Rom

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Storklubber følger FCN-juvel

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil