NordicBet Liga-klubejer idømt karantæne for betting

Næstved-ejer Fabian Ernst får to måneders udelukkelse fra NordicBet Ligaen som følge af betting.



Når NordicBet Ligaen genoptages, skal Fabian Ernst, der er medejer af Næstved Boldklub, holde sig væk fra klubben i to måneder.

Danmarks Idrætsforenings matchfixingnævn har idømt den tyske klubejer er nemlig blevet idømt en udelukkelse på to måneder samt en bøde på 10.000 kroner, efter at han har bettet på kampe i den danske 1. division. Det skriver sn.dk.

Hverken spillere, trænere eller ejere må nemlig spille på kampe i deres egen liga, men det er altså lige præcis, hvad Fabian Ernst har gjort.

I alt skulle han have spillet knap 19.500 danske kroner på fem væddemål fra april til oktober i 2019. I alt skulle han have vundet i omegnen af 1.600 kroner.

I en meddelelse til sn.dk bekræfter Fabian Ernst, at han har bettet på kampe. Han regnede dog ikke med, at der var noget problem i det, da han ikke har noget med den daglige ledelse af klubben at gøre.

– Jeg er bosiddende i Hannover, Tyskland, og er ikke involveret i den daglige drift af klubben. Jeg betragtede mig derfor som en tilhænger med de samme privilegier som enhver almindelig Næstved-fan og antog derfor, at jeg ikke ville overtræde nogle væddemålsregler, lyder det fra klubejeren, der tilføjer:

– Jeg var ærlig under processen, hvilket førte til en hurtig afslutning af sagen. Jeg beklager min uvidenhed og ethvert regelbrud og har samarbejdet fuldt ud med myndighederne og accepteret det fulde ansvar for mit fejlskøn.

NordicBet Ligaen forventes at blive genoptaget i slutningen af maj eller starten af juni, og til den tid vil karantænen træde i kraft.







LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Clement Bischoff

Sæsonens store overraskelse? ‘De kan vinde guld’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

LIVE: FCK smider sejren

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

FCM kommer fra tyrkisk heksekedel med muligheder

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Jagter kæmpe Premier League-stjerne

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

LIVE: Slutfløjt – det kunne være gået meget værre

‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’

FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

FCN taber i Europa-comeback

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’