NordicBet Liga-klubejer idømt karantæne for betting

Næstved-ejer Fabian Ernst får to måneders udelukkelse fra NordicBet Ligaen som følge af betting.



Når NordicBet Ligaen genoptages, skal Fabian Ernst, der er medejer af Næstved Boldklub, holde sig væk fra klubben i to måneder.

Danmarks Idrætsforenings matchfixingnævn har idømt den tyske klubejer er nemlig blevet idømt en udelukkelse på to måneder samt en bøde på 10.000 kroner, efter at han har bettet på kampe i den danske 1. division. Det skriver sn.dk.

Hverken spillere, trænere eller ejere må nemlig spille på kampe i deres egen liga, men det er altså lige præcis, hvad Fabian Ernst har gjort.

I alt skulle han have spillet knap 19.500 danske kroner på fem væddemål fra april til oktober i 2019. I alt skulle han have vundet i omegnen af 1.600 kroner.

I en meddelelse til sn.dk bekræfter Fabian Ernst, at han har bettet på kampe. Han regnede dog ikke med, at der var noget problem i det, da han ikke har noget med den daglige ledelse af klubben at gøre.

– Jeg er bosiddende i Hannover, Tyskland, og er ikke involveret i den daglige drift af klubben. Jeg betragtede mig derfor som en tilhænger med de samme privilegier som enhver almindelig Næstved-fan og antog derfor, at jeg ikke ville overtræde nogle væddemålsregler, lyder det fra klubejeren, der tilføjer:

– Jeg var ærlig under processen, hvilket førte til en hurtig afslutning af sagen. Jeg beklager min uvidenhed og ethvert regelbrud og har samarbejdet fuldt ud med myndighederne og accepteret det fulde ansvar for mit fejlskøn.

NordicBet Ligaen forventes at blive genoptaget i slutningen af maj eller starten af juni, og til den tid vil karantænen træde i kraft.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

TransferLIVE: FCM henter spiller i Dortmund

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

‘Det er et større problem for os’



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Norge overhaler Danmark på verdensranglisten

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Hylder FC København og Brøndby

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Jess Thorup på vej til denne klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

FCK-spiller har revet skulderen af led

FC København i intense transferforhandlinger

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’

Historisk transfer – FC København tjener kassen