NordicBet Liga-klubejer idømt karantæne for betting

Næstved-ejer Fabian Ernst får to måneders udelukkelse fra NordicBet Ligaen som følge af betting.



Når NordicBet Ligaen genoptages, skal Fabian Ernst, der er medejer af Næstved Boldklub, holde sig væk fra klubben i to måneder.

Danmarks Idrætsforenings matchfixingnævn har idømt den tyske klubejer er nemlig blevet idømt en udelukkelse på to måneder samt en bøde på 10.000 kroner, efter at han har bettet på kampe i den danske 1. division. Det skriver sn.dk.

Hverken spillere, trænere eller ejere må nemlig spille på kampe i deres egen liga, men det er altså lige præcis, hvad Fabian Ernst har gjort.

I alt skulle han have spillet knap 19.500 danske kroner på fem væddemål fra april til oktober i 2019. I alt skulle han have vundet i omegnen af 1.600 kroner.

I en meddelelse til sn.dk bekræfter Fabian Ernst, at han har bettet på kampe. Han regnede dog ikke med, at der var noget problem i det, da han ikke har noget med den daglige ledelse af klubben at gøre.

– Jeg er bosiddende i Hannover, Tyskland, og er ikke involveret i den daglige drift af klubben. Jeg betragtede mig derfor som en tilhænger med de samme privilegier som enhver almindelig Næstved-fan og antog derfor, at jeg ikke ville overtræde nogle væddemålsregler, lyder det fra klubejeren, der tilføjer:

– Jeg var ærlig under processen, hvilket førte til en hurtig afslutning af sagen. Jeg beklager min uvidenhed og ethvert regelbrud og har samarbejdet fuldt ud med myndighederne og accepteret det fulde ansvar for mit fejlskøn.

NordicBet Ligaen forventes at blive genoptaget i slutningen af maj eller starten af juni, og til den tid vil karantænen træde i kraft.





LIVE

TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Forbereder bud på 970 mio.

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Lufter vild Ronaldo-teori

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Chokskifte på vej?

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC Barcelona køber VM-angriber

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Til lægetjek i Superliga-klub

Åbner op for sommertransfer

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål

England – Ghana

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma

FCK går på rov i Viborg

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Trump og Infantino skal overrække VM-trofæet



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’