Rieks kan afløse Schøne i Holland

Når Lasse Schøne forlader NEC Nijmegen, kan hans afløser blive dansk. Den hollandske klub jagter Esbjergs Søren Rieks.



Den danske landsholdsspiller Lasse Schøne har placeret sig selv på affyringsrampen i den hollandske klub NEC Nijmegen. Den elegante offensivspiller ønsker ikke at forlænge sin kontrakt med klubben, og da den udløber til sommer, satser hollænderne på at sælge den danske profil  i løbet af de kommende uger, så der kan komme lidt penge i kassen.

De penge, der meget vel kan komme fra en klub i den spanske liga, strander dog ikke i NEC Nijmegen. De kan i stedet ende i Esbjerg, hvor Søren Rieks tiltrækker sig stor interesse fra den hollandske klub.

– Jeg kommenterer aldrig på konkrete navne, men vi ser på afløsere hele tiden, og vi scouter meget i Danmark. Her er niveauet, kulturen og spillemåden meget lig den vi har i Holland, og derfor kommer mange danske spillere også på vores radar, siger Nijmegens tekniske direktør, Carlos Aalbers, til tipsbladet.dk.

Direktøren insinuerer dermed kraftigt at Søren Rieks er på radaren i NEC Nijmegen – uden dog at sige det ligeud. Det vil Rieks’ agent, Gulli Tomasson, imidlertid gerne gøre.

– Nijmegen kender Søren godt, og de har fulgt ham i over to år. Der kan godt ske noget her i januar, men indtil videre er der ikke kommet noget konkret, siger Tomasson.

Sælger Esbjerg Søren Rieks til NEC Nijmegen, bliver den 24-årige kantspiller den anden tidligere EfB-profil i den hollandske klub. I sommer kunne den vestjyske 1. divisionsduks således stikke tre millioner kroner i foret, efter venstre backen Kevin Conboy blev skudt afsted til selvsamme klub.





‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’




LIVE

VM-LIVE: Han bliver Portugals nye træner

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr



LIVE

TransferLIVE: Newcastle tæt på overraskende køb

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Færdig



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Argentina – Egypten



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Enig med FC Midtjylland-angriber

Belgien knuser USA

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Scorer vanvittig løn i Premier League

AGF-spiller idømt karantæne

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Schweiz – Colombia



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen