Den danske landsholdsspiller Lasse Schøne har placeret sig selv på affyringsrampen i den hollandske klub NEC Nijmegen. Den elegante offensivspiller ønsker ikke at forlænge sin kontrakt med klubben, og da den udløber til sommer, satser hollænderne på at sælge den danske profil i løbet af de kommende uger, så der kan komme lidt penge i kassen.
De penge, der meget vel kan komme fra en klub i den spanske liga, strander dog ikke i NEC Nijmegen. De kan i stedet ende i Esbjerg, hvor Søren Rieks tiltrækker sig stor interesse fra den hollandske klub.
– Jeg kommenterer aldrig på konkrete navne, men vi ser på afløsere hele tiden, og vi scouter meget i Danmark. Her er niveauet, kulturen og spillemåden meget lig den vi har i Holland, og derfor kommer mange danske spillere også på vores radar, siger Nijmegens tekniske direktør, Carlos Aalbers, til tipsbladet.dk.
Direktøren insinuerer dermed kraftigt at Søren Rieks er på radaren i NEC Nijmegen – uden dog at sige det ligeud. Det vil Rieks’ agent, Gulli Tomasson, imidlertid gerne gøre.
– Nijmegen kender Søren godt, og de har fulgt ham i over to år. Der kan godt ske noget her i januar, men indtil videre er der ikke kommet noget konkret, siger Tomasson.
Sælger Esbjerg Søren Rieks til NEC Nijmegen, bliver den 24-årige kantspiller den anden tidligere EfB-profil i den hollandske klub. I sommer kunne den vestjyske 1. divisionsduks således stikke tre millioner kroner i foret, efter venstre backen Kevin Conboy blev skudt afsted til selvsamme klub.
LIVE
TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
INTERVIEW
‘Det bryder jeg mig ikke om at se’
NYHEDER
Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres
Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub
LIVE: FCK smider sejren
INTERVIEW
Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’
Her kan du se FC Polissya mod FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
TRANSFER
Officielt: FC København sælger stjerne
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
De viser interesse for Lyngby-profil
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
TIPSBLADETS DOM
Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl
MEDIE