Rieks kan afløse Schøne i Holland

Når Lasse Schøne forlader NEC Nijmegen, kan hans afløser blive dansk. Den hollandske klub jagter Esbjergs Søren Rieks.



Den danske landsholdsspiller Lasse Schøne har placeret sig selv på affyringsrampen i den hollandske klub NEC Nijmegen. Den elegante offensivspiller ønsker ikke at forlænge sin kontrakt med klubben, og da den udløber til sommer, satser hollænderne på at sælge den danske profil  i løbet af de kommende uger, så der kan komme lidt penge i kassen.

De penge, der meget vel kan komme fra en klub i den spanske liga, strander dog ikke i NEC Nijmegen. De kan i stedet ende i Esbjerg, hvor Søren Rieks tiltrækker sig stor interesse fra den hollandske klub.

– Jeg kommenterer aldrig på konkrete navne, men vi ser på afløsere hele tiden, og vi scouter meget i Danmark. Her er niveauet, kulturen og spillemåden meget lig den vi har i Holland, og derfor kommer mange danske spillere også på vores radar, siger Nijmegens tekniske direktør, Carlos Aalbers, til tipsbladet.dk.

Direktøren insinuerer dermed kraftigt at Søren Rieks er på radaren i NEC Nijmegen – uden dog at sige det ligeud. Det vil Rieks’ agent, Gulli Tomasson, imidlertid gerne gøre.

– Nijmegen kender Søren godt, og de har fulgt ham i over to år. Der kan godt ske noget her i januar, men indtil videre er der ikke kommet noget konkret, siger Tomasson.

Sælger Esbjerg Søren Rieks til NEC Nijmegen, bliver den 24-årige kantspiller den anden tidligere EfB-profil i den hollandske klub. I sommer kunne den vestjyske 1. divisionsduks således stikke tre millioner kroner i foret, efter venstre backen Kevin Conboy blev skudt afsted til selvsamme klub.





Hvor er I vilde, AGF!




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

AGF i Europa: De venter i næste runde

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

FCK-træner: ‘Alle fik set det i dag’

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

AGF fandt vej til comeback gennem delmål



LIVE

Superliga-LIVE: FCK-profil joker: ‘Orker jeg ikke’

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

De vil have Jelert

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Nærmer sig vild FCK-præstation

Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Tottenham-flop i stor transfer

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Ny FC København-stjerne imponerer

Færdig i dansk klub efter 55 dage

Vildt Superliga-rygte afvises

AGF skaber vildt mirakel i Europa

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Dansker i rekordtransfer

LIVE: Gyser! Nu er der straffe

Surt show – dumpet!

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud