Rieks kan afløse Schøne i Holland

Når Lasse Schøne forlader NEC Nijmegen, kan hans afløser blive dansk. Den hollandske klub jagter Esbjergs Søren Rieks.



Den danske landsholdsspiller Lasse Schøne har placeret sig selv på affyringsrampen i den hollandske klub NEC Nijmegen. Den elegante offensivspiller ønsker ikke at forlænge sin kontrakt med klubben, og da den udløber til sommer, satser hollænderne på at sælge den danske profil  i løbet af de kommende uger, så der kan komme lidt penge i kassen.

De penge, der meget vel kan komme fra en klub i den spanske liga, strander dog ikke i NEC Nijmegen. De kan i stedet ende i Esbjerg, hvor Søren Rieks tiltrækker sig stor interesse fra den hollandske klub.

– Jeg kommenterer aldrig på konkrete navne, men vi ser på afløsere hele tiden, og vi scouter meget i Danmark. Her er niveauet, kulturen og spillemåden meget lig den vi har i Holland, og derfor kommer mange danske spillere også på vores radar, siger Nijmegens tekniske direktør, Carlos Aalbers, til tipsbladet.dk.

Direktøren insinuerer dermed kraftigt at Søren Rieks er på radaren i NEC Nijmegen – uden dog at sige det ligeud. Det vil Rieks’ agent, Gulli Tomasson, imidlertid gerne gøre.

– Nijmegen kender Søren godt, og de har fulgt ham i over to år. Der kan godt ske noget her i januar, men indtil videre er der ikke kommet noget konkret, siger Tomasson.

Sælger Esbjerg Søren Rieks til NEC Nijmegen, bliver den 24-årige kantspiller den anden tidligere EfB-profil i den hollandske klub. I sommer kunne den vestjyske 1. divisionsduks således stikke tre millioner kroner i foret, efter venstre backen Kevin Conboy blev skudt afsted til selvsamme klub.





LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Stort dansk flop sat til salg

Her kan du se AGF mod Sabah FK

Revser Alexander Zorniger



LIVE

TransferLIVE: FCK- og BIF-emne skifter klub

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

LIVE: AGF i vigtig kamp i CL-kvalifikationen

Kontant dom over Elyounoussi

FCM-transfer i fare



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Færdig i dansk klub efter 2 dage

OB vil have tidligere Superliga-profil

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Henter Mads Junker

En sort plet på hans eftermæle

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet