Den danske landsholdsspiller Lasse Schøne har placeret sig selv på affyringsrampen i den hollandske klub NEC Nijmegen. Den elegante offensivspiller ønsker ikke at forlænge sin kontrakt med klubben, og da den udløber til sommer, satser hollænderne på at sælge den danske profil i løbet af de kommende uger, så der kan komme lidt penge i kassen.
De penge, der meget vel kan komme fra en klub i den spanske liga, strander dog ikke i NEC Nijmegen. De kan i stedet ende i Esbjerg, hvor Søren Rieks tiltrækker sig stor interesse fra den hollandske klub.
– Jeg kommenterer aldrig på konkrete navne, men vi ser på afløsere hele tiden, og vi scouter meget i Danmark. Her er niveauet, kulturen og spillemåden meget lig den vi har i Holland, og derfor kommer mange danske spillere også på vores radar, siger Nijmegens tekniske direktør, Carlos Aalbers, til tipsbladet.dk.
Direktøren insinuerer dermed kraftigt at Søren Rieks er på radaren i NEC Nijmegen – uden dog at sige det ligeud. Det vil Rieks’ agent, Gulli Tomasson, imidlertid gerne gøre.
– Nijmegen kender Søren godt, og de har fulgt ham i over to år. Der kan godt ske noget her i januar, men indtil videre er der ikke kommet noget konkret, siger Tomasson.
Sælger Esbjerg Søren Rieks til NEC Nijmegen, bliver den 24-årige kantspiller den anden tidligere EfB-profil i den hollandske klub. I sommer kunne den vestjyske 1. divisionsduks således stikke tre millioner kroner i foret, efter venstre backen Kevin Conboy blev skudt afsted til selvsamme klub.
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
NYHEDER
Officielt: Neestrup på plads i Panathinaikos
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
MEDIE
Klar til at gå shopamok
MEDIE
Storklub jagter to danskere
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
TOPNYHED