Artiklen er fra Tipsbladet fredag den 29. oktober – du kan læse det store interview med Søren Henriksen ved at klikke her
For klubejer Jacob Andersen var det oplagt at ansætte Søren Henriksen, da han i sommer købte aktiemajoriteten i Vendsyssel FF tilbage fra Core Sports Capital.
”Vi stod i et kæmpe morads efter de der schweizere, så jeg så ham som en vigtig person, der skulle være bindeled mellem ledelsen og mig ned til spillertruppen, så spillerne fra dag ét havde en, de kunne føle sig trygge ved, og som de kunne tale med om alt. For det var jo totalt kaos. Vi var jo 10 minutter fra at gå konkurs,” siger Jacob Andersen.
”Søren er en god lederfigur. Han er pissegodt opdraget hjemmefra, han er helt nede på jorden, og han knokler fra morgen til aften. Jeg var ikke i tvivl om det rent menneskelige og hans værdier.”
Som nævnt i hovedartiklen har Søren Henriksen en anderledes baggrund end mange andre med ledende sportslige stillinger i fodboldens verden. Han har ikke været træner eller sportschef andre steder, og han har ikke lang erhvervserfaring eller en uddannelse. Så hvorfor kan han alligevel bestride jobbet?
”Det kunne han måske heller ikke, hvis han var helt alene. Men Søren og jeg vender alt. Man kan også sige, at Søren er ved at blive lært op. Det skal ikke forstås, som at jeg ved alt. Jeg ser os som et godt makkerpar. Og så skal man heller ikke gøre det sværere, end det der. Der er et rigtig godt fodboldhoved skruet på Søren,” siger klubejeren.
”Jeg har jo kendt Søren i mange år, og vi har blandt andet en investering sammen i et tøjfirma. Så vi vender alt mellem himmel og jord, Søren og mig. Og Søren har også været i nogle andre klubber, for eksempel FC Nordsjælland. Han er rigtig god at sparre med på det fodboldmæssige. Også om hvordan vi kan udvikle den her fodboldforretning. Og så synes jeg bare, det er fedt at få en ung mand ind i stedet for en på min egen alder. Der er nogle ting, jeg ikke forstår, når det kommer til sociale medier og sådan nogle ting,” siger klubejeren, der er meget tilfreds med sin ansættelse.
”Han har gjort det rigtig godt. Alt taget i betragtning så synes jeg, vi har fået stablet en rigtig fin trup på benene. Den sportslige organisation kører rigtig godt deroppe. Der er ro på alle de indre linjer. Det, vi kæmpede med, i ugerne efter schweizerne var: ‘Hvem fanden gider til Vendsyssel?’ Og med rette! Det forstod jeg godt. Der har Søren også spillet en rolle. Søren var god til at overbevise folk om, at ‘kom op til os, for der kommer ro på’. Jeg var godt klar over, at det ikke var sikkert, spillerne troede på mig. ‘Vil du nu også smide de penge i? Kommer der ro på?’ Søren var god til at fortælle den historie til nogle af de spillere, vi var i dialog med, hvor han også kunne sige: ‘Prøv at høre, jeg har kendt Jacob i mange år – når han siger noget, bliver det også sådan.’ Han har gjort det skidegodt, Søren.”
LIVE
TransferLIVE: Tidl. Brøndby-darling er klubløs
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
OPTAKT
Australien – Egypten
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
LIGE NU
