Der venter 26-årige Arun Rajkumar en stor oplevelse.
Han har nemlig landet sig et job som U19-cheftræner i Kolding IF.
Rajkumar skal dog ikke overtage for hvem som helst. Superliga-legenden Jonas Kamper havde nemlig jobbet før ham, men han er blevet solgt til AC Horsens.
Tipsbladet har talt med Rajkumar om det nye job.
– Jeg blev ansat i Kolding IF i første omgang på U17-holdet, men senere kom det frem, at Jonas Kamper blev solgt til AC Horsens. Da han blev solgt, prøvede Kolding at få en ny én og havde flere til samtale.
– Så blev de enige om, at de ville gå med mig i sidste ende. Det takkede jeg ja til det. Det er et fint skridt op for min personlige trænerkarriere. Jeg kommer fra en flot sæson i Hobro, hvor vi vandt U17 Divisionen og pokalturneringen. Sådan er jeg landet her, siger Arun Rajkumar til Tipsbladet.
Hvordan bliver det at overtage for Jonas Kamper?
– Det er ingen hemmelighed, at Koldings U19-hold er der mange hold i Danmark, der har respekt for, fordi det Jonas har gjort kultur- og resultatmæssigt, det er rigtig, rigtig flot. De har vundet U19 Divisionen og er blevet nummer to.
– Jeg kan mærke, at drengene har en rigtig stærk mentalitet og er træningsparate og klar. Det er et stort ansvar, og så handler det om at bygge lag på, hvor han slap.
Rajkumar har senest haft en succesfuld tid som U17-træner hos Hobro, men rejsen til jobbet i Kolding har været helt nem.
– Jeg er fra Storkøbenhavn, og jeg har været træner, siden jeg var 15 år. Jeg har blandt andet været i AB. Jeg har også været i Brøndby, hvor jeg har været assistent for U14-holdene samt haft med børnefodbold at gøre. Jeg har haft mange kasketter i Brøndby, så jeg kunne godt mærke, at jeg havde brug for at blive cheftræner efter at have været assistent i noget tid.
– Der clickede det for mig, at man bare ikke kan lande sådan noget på Sjælland, hvor der er mange bud om buddet til få trænerjobs. Jeg har valgt at udfordre mig selv ved at kigge lidt længere væk.
– Der kom Hobro på banen, og de spillede i divisionen, så det kunne være tiltalende for mig. Jeg ville udvikle deres spillestil, og nu har det udmøntet sig i to trofæer i Hobro for første gang.
Artiklen fortsætter under billedet.

Drømmer stort
Den nye U19-træner i Kolding glæder sig til den nye udfordring, og han er glad for at være en del af en klub, som ikke er bange for at sælge.
– Det er ikke nogen hemmelighed, at jeg valgte Kolding, fordi klubben har lavet nogle flotte trænersalg i den seneste periode. De har solgt Kristoffer Wichmann til Union Berlin og Mikkel Jespersen til Mainz samt Jonas Kamper fra U19 til AC Horsens. Jeg vil også rigtig gerne at snuse til seniorfodbold.
– Det er min ambition. Jeg vil også rigtig gerne komme til spændende lande som Tyskland, og jeg vil gerne komme til lande, der har aggressiv fodbold og højt pres. Jeg ved godt, at det kræver mange timer og rigtig hårdt arbejde, og at man ofrer meget. Det kræver, at man ikke er til alle fødselsdage.
– Jeg tror sidst, at jeg var til en fødselsdag med mine kammerater er over to år siden. Det er en ofring, som jeg har gjort, men det har også betalt sig i forhold til mine steps i karrieren. Det er nogle af de ting, som man skal gøre som træner, siger Arun Rajkumar til Tipsbladet.
Koldings U19-hold indleder sæsonen mod SfB-Oure FA 17. august.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
Her skal Sepp Piontek begraves
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
Neestrup: Derfor henter vi Zanka
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
MEDIE
Endelig er der godt nyt
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
Giver VM-garanti
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
‘Tæt på et rædselskabinet’
TOPNYHED