Der venter 26-årige Arun Rajkumar en stor oplevelse.
Han har nemlig landet sig et job som U19-cheftræner i Kolding IF.
Rajkumar skal dog ikke overtage for hvem som helst. Superliga-legenden Jonas Kamper havde nemlig jobbet før ham, men han er blevet solgt til AC Horsens.
Tipsbladet har talt med Rajkumar om det nye job.
– Jeg blev ansat i Kolding IF i første omgang på U17-holdet, men senere kom det frem, at Jonas Kamper blev solgt til AC Horsens. Da han blev solgt, prøvede Kolding at få en ny én og havde flere til samtale.
– Så blev de enige om, at de ville gå med mig i sidste ende. Det takkede jeg ja til det. Det er et fint skridt op for min personlige trænerkarriere. Jeg kommer fra en flot sæson i Hobro, hvor vi vandt U17 Divisionen og pokalturneringen. Sådan er jeg landet her, siger Arun Rajkumar til Tipsbladet.
Hvordan bliver det at overtage for Jonas Kamper?
– Det er ingen hemmelighed, at Koldings U19-hold er der mange hold i Danmark, der har respekt for, fordi det Jonas har gjort kultur- og resultatmæssigt, det er rigtig, rigtig flot. De har vundet U19 Divisionen og er blevet nummer to.
– Jeg kan mærke, at drengene har en rigtig stærk mentalitet og er træningsparate og klar. Det er et stort ansvar, og så handler det om at bygge lag på, hvor han slap.
Rajkumar har senest haft en succesfuld tid som U17-træner hos Hobro, men rejsen til jobbet i Kolding har været helt nem.
– Jeg er fra Storkøbenhavn, og jeg har været træner, siden jeg var 15 år. Jeg har blandt andet været i AB. Jeg har også været i Brøndby, hvor jeg har været assistent for U14-holdene samt haft med børnefodbold at gøre. Jeg har haft mange kasketter i Brøndby, så jeg kunne godt mærke, at jeg havde brug for at blive cheftræner efter at have været assistent i noget tid.
– Der clickede det for mig, at man bare ikke kan lande sådan noget på Sjælland, hvor der er mange bud om buddet til få trænerjobs. Jeg har valgt at udfordre mig selv ved at kigge lidt længere væk.
– Der kom Hobro på banen, og de spillede i divisionen, så det kunne være tiltalende for mig. Jeg ville udvikle deres spillestil, og nu har det udmøntet sig i to trofæer i Hobro for første gang.
Artiklen fortsætter under billedet.

Drømmer stort
Den nye U19-træner i Kolding glæder sig til den nye udfordring, og han er glad for at være en del af en klub, som ikke er bange for at sælge.
– Det er ikke nogen hemmelighed, at jeg valgte Kolding, fordi klubben har lavet nogle flotte trænersalg i den seneste periode. De har solgt Kristoffer Wichmann til Union Berlin og Mikkel Jespersen til Mainz samt Jonas Kamper fra U19 til AC Horsens. Jeg vil også rigtig gerne at snuse til seniorfodbold.
– Det er min ambition. Jeg vil også rigtig gerne komme til spændende lande som Tyskland, og jeg vil gerne komme til lande, der har aggressiv fodbold og højt pres. Jeg ved godt, at det kræver mange timer og rigtig hårdt arbejde, og at man ofrer meget. Det kræver, at man ikke er til alle fødselsdage.
– Jeg tror sidst, at jeg var til en fødselsdag med mine kammerater er over to år siden. Det er en ofring, som jeg har gjort, men det har også betalt sig i forhold til mine steps i karrieren. Det er nogle af de ting, som man skal gøre som træner, siger Arun Rajkumar til Tipsbladet.
Koldings U19-hold indleder sæsonen mod SfB-Oure FA 17. august.
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Neestrup jubler: ‘Noget af det største’
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
TOPNYHED
– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
TOPNYHED
Trist Kvistgaarden-melding
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
NYHEDER
Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’
MEDIE
Rigtig dårlig melding
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
TOPNYHED
Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning
Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
TOPNYHED
FC København tager vild sejr i Champions League
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
TOPNYHED
Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’
MEDIE
De vil hente Andreas Maxsø
NYHEDER
Dansk stjerne kan vinde stor pris
Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
TOPNYHED
Peger på mulig gave til FCK
NYHEDER
Revser stjerner: ‘Skidt!’
TOPNYHED
Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør
NYHEDER
Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub
Pogba investerer i kamelvæddeløb
NYHEDER
FCM-stjerne færdig for i år
TOPNYHED
Udpeger: Her kan FCK straffe os
Her kan du se Villarreal mod FC København
AVIS
Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub
NYHEDER
– Ville være godt med en mere pålidelig målmand
TOPNYHED
Bekræfter millionbud på dansker
NYHEDER