Scorer nyt job: Overtager for Superliga-legende

Arun Rajkumar fortæller til Tipsbladet, at han skal være U19-cheftræner i Kolding IF. Jonas Kamper havde jobbet senest, men han er blevet solgt til AC Horsens. Rajkumar glæder sig til den nye udfordring.



Der venter 26-årige Arun Rajkumar en stor oplevelse.

Han har nemlig landet sig et job som U19-cheftræner i Kolding IF.

Rajkumar skal dog ikke overtage for hvem som helst. Superliga-legenden Jonas Kamper havde nemlig jobbet før ham, men han er blevet solgt til AC Horsens.

Tipsbladet har talt med Rajkumar om det nye job.

– Jeg blev ansat i Kolding IF i første omgang på U17-holdet, men senere kom det frem, at Jonas Kamper blev solgt til AC Horsens. Da han blev solgt, prøvede Kolding at få en ny én og havde flere til samtale.

– Så blev de enige om, at de ville gå med mig i sidste ende. Det takkede jeg ja til det. Det er et fint skridt op for min personlige trænerkarriere. Jeg kommer fra en flot sæson i Hobro, hvor vi vandt U17 Divisionen og pokalturneringen. Sådan er jeg landet her, siger Arun Rajkumar til Tipsbladet. 

Hvordan bliver det at overtage for Jonas Kamper?

– Det er ingen hemmelighed, at Koldings U19-hold er der mange hold i Danmark, der har respekt for, fordi det Jonas har gjort kultur- og resultatmæssigt, det er rigtig, rigtig flot. De har vundet U19 Divisionen og er blevet nummer to.

– Jeg kan mærke, at drengene har en rigtig stærk mentalitet og er træningsparate og klar. Det er et stort ansvar, og så handler det om at bygge lag på, hvor han slap.

Rajkumar har senest haft en succesfuld tid som U17-træner hos Hobro, men rejsen til jobbet i Kolding har været helt nem.

– Jeg er fra Storkøbenhavn, og jeg har været træner, siden jeg var 15 år. Jeg har blandt andet været i AB. Jeg har også været i Brøndby, hvor jeg har været assistent for U14-holdene samt haft med børnefodbold at gøre. Jeg har haft mange kasketter i Brøndby, så jeg kunne godt mærke, at jeg havde brug for at blive cheftræner efter at have været assistent i noget tid.

– Der clickede det for mig, at man bare ikke kan lande sådan noget på Sjælland, hvor der er mange bud om buddet til få trænerjobs. Jeg har valgt at udfordre mig selv ved at kigge lidt længere væk.

– Der kom Hobro på banen, og de spillede i divisionen, så det kunne være tiltalende for mig. Jeg ville udvikle deres spillestil, og nu har det udmøntet sig i to trofæer i Hobro for første gang.

Artiklen fortsætter under billedet.

228AEC3E-AA62-4827-B116-42968A2B511D

Foto: Kolding IF

Drømmer stort
Den nye U19-træner i Kolding glæder sig til den nye udfordring, og han er glad for at være en del af en klub, som ikke er bange for at sælge.

– Det er ikke nogen hemmelighed, at jeg valgte Kolding, fordi klubben har lavet nogle flotte trænersalg i den seneste periode. De har solgt Kristoffer Wichmann til Union Berlin og Mikkel Jespersen til Mainz samt Jonas Kamper fra U19 til AC Horsens. Jeg vil også rigtig gerne at snuse til seniorfodbold.

– Det er min ambition. Jeg vil også rigtig gerne komme til spændende lande som Tyskland, og jeg vil gerne komme til lande, der har aggressiv fodbold og højt pres. Jeg ved godt, at det kræver mange timer og rigtig hårdt arbejde, og at man ofrer meget. Det kræver, at man ikke er til alle fødselsdage.

– Jeg tror sidst, at jeg var til en fødselsdag med mine kammerater er over to år siden. Det er en ofring, som jeg har gjort, men det har også betalt sig i forhold til mine steps i karrieren. Det er nogle af de ting, som man skal gøre som træner, siger Arun Rajkumar til Tipsbladet.

Koldings U19-hold indleder sæsonen mod SfB-Oure FA 17. august.





Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’




LIVE

LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’

I chok: Har aldrig set lignende

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Vil have ham væk fra FC København

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

De danske kvinder tager førstepladsen

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Bombe – Superliga-klub nævnes

Neestrup chokerer med sin startopstilling

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Højlund står til at slå personlige rekorder

– Der får David at vide, at han er fyret

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

FCM ansætter ny topboss

Narteys krav til ny kontrakt

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Rasmus Højlund i massiv modvind

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

Mourinho tog røven på Zeca

Mexico kommer med markant melding om VM

Tottenhams nedtur fortsætter

‘Tottenham er i overhængende fare’

Normannere får tæv i Bretagne

Rigtig glad på fansenes vegne

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

Osula slår alle andre