Der venter 26-årige Arun Rajkumar en stor oplevelse.
Han har nemlig landet sig et job som U19-cheftræner i Kolding IF.
Rajkumar skal dog ikke overtage for hvem som helst. Superliga-legenden Jonas Kamper havde nemlig jobbet før ham, men han er blevet solgt til AC Horsens.
Tipsbladet har talt med Rajkumar om det nye job.
– Jeg blev ansat i Kolding IF i første omgang på U17-holdet, men senere kom det frem, at Jonas Kamper blev solgt til AC Horsens. Da han blev solgt, prøvede Kolding at få en ny én og havde flere til samtale.
– Så blev de enige om, at de ville gå med mig i sidste ende. Det takkede jeg ja til det. Det er et fint skridt op for min personlige trænerkarriere. Jeg kommer fra en flot sæson i Hobro, hvor vi vandt U17 Divisionen og pokalturneringen. Sådan er jeg landet her, siger Arun Rajkumar til Tipsbladet.
Hvordan bliver det at overtage for Jonas Kamper?
– Det er ingen hemmelighed, at Koldings U19-hold er der mange hold i Danmark, der har respekt for, fordi det Jonas har gjort kultur- og resultatmæssigt, det er rigtig, rigtig flot. De har vundet U19 Divisionen og er blevet nummer to.
– Jeg kan mærke, at drengene har en rigtig stærk mentalitet og er træningsparate og klar. Det er et stort ansvar, og så handler det om at bygge lag på, hvor han slap.
Rajkumar har senest haft en succesfuld tid som U17-træner hos Hobro, men rejsen til jobbet i Kolding har været helt nem.
– Jeg er fra Storkøbenhavn, og jeg har været træner, siden jeg var 15 år. Jeg har blandt andet været i AB. Jeg har også været i Brøndby, hvor jeg har været assistent for U14-holdene samt haft med børnefodbold at gøre. Jeg har haft mange kasketter i Brøndby, så jeg kunne godt mærke, at jeg havde brug for at blive cheftræner efter at have været assistent i noget tid.
– Der clickede det for mig, at man bare ikke kan lande sådan noget på Sjælland, hvor der er mange bud om buddet til få trænerjobs. Jeg har valgt at udfordre mig selv ved at kigge lidt længere væk.
– Der kom Hobro på banen, og de spillede i divisionen, så det kunne være tiltalende for mig. Jeg ville udvikle deres spillestil, og nu har det udmøntet sig i to trofæer i Hobro for første gang.
Artiklen fortsætter under billedet.

Drømmer stort
Den nye U19-træner i Kolding glæder sig til den nye udfordring, og han er glad for at være en del af en klub, som ikke er bange for at sælge.
– Det er ikke nogen hemmelighed, at jeg valgte Kolding, fordi klubben har lavet nogle flotte trænersalg i den seneste periode. De har solgt Kristoffer Wichmann til Union Berlin og Mikkel Jespersen til Mainz samt Jonas Kamper fra U19 til AC Horsens. Jeg vil også rigtig gerne at snuse til seniorfodbold.
– Det er min ambition. Jeg vil også rigtig gerne komme til spændende lande som Tyskland, og jeg vil gerne komme til lande, der har aggressiv fodbold og højt pres. Jeg ved godt, at det kræver mange timer og rigtig hårdt arbejde, og at man ofrer meget. Det kræver, at man ikke er til alle fødselsdage.
– Jeg tror sidst, at jeg var til en fødselsdag med mine kammerater er over to år siden. Det er en ofring, som jeg har gjort, men det har også betalt sig i forhold til mine steps i karrieren. Det er nogle af de ting, som man skal gøre som træner, siger Arun Rajkumar til Tipsbladet.
Koldings U19-hold indleder sæsonen mod SfB-Oure FA 17. august.
LIVE
TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne
INTERVIEW
Kontant transfermelding fra FCK
Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid
– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!
AVIS
Ingen kontakt med AGF
LIVE: FCK taber i Barcelona
HELT VILDT
Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen
MEDIE
Han kan erstatte Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
Medie: Betaler 11 millioner kroner
MEDIE
Premier League-stjerne knuser transferrekord
Engelsk dominans i toppen af Champions League
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM bokser om historisk handel
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.
TOPNYHED
AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp
NYHEDER
Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter
FCK færdige i Champions League
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
MEDIE
Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved henter to spændende talenter
NYHEDER
Eksperter med hård kritik af Dolberg
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Stjerne i helt vildt angreb på Conte
TRANSFER
Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek
MEDIE
West Ham forventer Hermansen-skifte
Her kan du se FC Barcelona mod FC København
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
LIGE NU
Bombe – Fremad Amager fratrækkes point
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings
AVIS
Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han
TRANSFER
Tidligere FC København-angriber skifter klub
TIPSBLADETS DOM
Han var HELT væk – men så stak det af!
TOPNYHED
Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
TRANSFERPLANEN
Flere Brøndby-handler lige om hjørnet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller
NYHEDER
– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til
NYHEDER
Færdig i dansk klub
HELT VILDT
Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer
NYHEDER
– Det er ikke rigtig min beslutning
INTERVIEW
– FC København skal købe en stjerneangriber nu!
NYHEDER