Succestræner til Superligaen? Et spændende sted

Christian Lønstrup kan sagtens se sig selv skifte til en Superliga-klub.



Han har tidligere været en del af den bedste danske fodboldrække med FC Helsingør, og Christian Lønstrup har ikke problemer med at forestille sig, at han bliver cheftræner i Superligaen igen.

Den 52-årige træner nyder i øjeblikket stor succes i Hillerød, hvorfor han er kommet på tale i større klubber, og Lønstrup er åben for andre adresser. Det fortæller han til TV3 Sport.

– Jeg er et godt sted, men jeg er også åben for andre ting. Jeg har været i Superligaen og været oppe og snuse til det, og jeg synes, det var et spændende sted. Det er vel også en del af en træners udvikling at blive bedre og bedre, og det ypperste i Danmark er jo Superligaen, så man skal ikke udelukke noget.

Tidligere på året forlængede Lønstrup dog sin kontrakt med Hillerød, så hvorfor finder han det interessant at blive i klubben?

– Det er vores udvikling. For tre år siden da jeg startede, lå vi nummer ni i 2. division Øst. Så ryger vi op i den landsdækkende og bliver blandt de to bedste og ryger op i 1. division, og alle sagde, vi ville rykke ud. Det gjorde vi ikke, og nu er vi tæt på top-6.

– Så længe jeg kan se, der er en progression, der går den rigtige vej, og jeg egentlig har opbakning fra spillerne og fra mit bagland, synes jeg, det er et spændende sted at være. Men det skal jo ikke blokere mig fra at komme andre steder hen; det er jo ikke der, vi er.

Hillerød ligger i skrivende stund nummer otte i NordicBet Ligaen med to point op til Kolding på sjettepladsen.

Hør Christian Lønstrup sætte ord på sin fremtid i afspilleren over artiklen.





LIVE

TransferLIVE: Asp får stjerne som holdkammerat

Brøndby tæt på ny forstærkning

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Spændende transfermelding om Maxsø

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Thomas Frank: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Er han løsningen i AGF?

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Derfor trækker FC København-transfer ud

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

England – Argentina

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Begejstret for Jacob Neestrup

Transferbombe i Manchester United

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

De har spurgt på Gustav Isaksen

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Thomas Kristensen: ‘Dét glemmer jeg aldrig’

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

FC København-transfer bremses af denne årsag

Stortalent skriver under med FC Midtjylland