Succestræner til Superligaen? Et spændende sted

Christian Lønstrup kan sagtens se sig selv skifte til en Superliga-klub.



Han har tidligere været en del af den bedste danske fodboldrække med FC Helsingør, og Christian Lønstrup har ikke problemer med at forestille sig, at han bliver cheftræner i Superligaen igen.

Den 52-årige træner nyder i øjeblikket stor succes i Hillerød, hvorfor han er kommet på tale i større klubber, og Lønstrup er åben for andre adresser. Det fortæller han til TV3 Sport.

– Jeg er et godt sted, men jeg er også åben for andre ting. Jeg har været i Superligaen og været oppe og snuse til det, og jeg synes, det var et spændende sted. Det er vel også en del af en træners udvikling at blive bedre og bedre, og det ypperste i Danmark er jo Superligaen, så man skal ikke udelukke noget.

Tidligere på året forlængede Lønstrup dog sin kontrakt med Hillerød, så hvorfor finder han det interessant at blive i klubben?

– Det er vores udvikling. For tre år siden da jeg startede, lå vi nummer ni i 2. division Øst. Så ryger vi op i den landsdækkende og bliver blandt de to bedste og ryger op i 1. division, og alle sagde, vi ville rykke ud. Det gjorde vi ikke, og nu er vi tæt på top-6.

– Så længe jeg kan se, der er en progression, der går den rigtige vej, og jeg egentlig har opbakning fra spillerne og fra mit bagland, synes jeg, det er et spændende sted at være. Men det skal jo ikke blokere mig fra at komme andre steder hen; det er jo ikke der, vi er.

Hillerød ligger i skrivende stund nummer otte i NordicBet Ligaen med to point op til Kolding på sjettepladsen.

Hør Christian Lønstrup sætte ord på sin fremtid i afspilleren over artiklen.







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Manchester United afbryder forhandlingerne

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Vildt transferrygte skydes ned

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Medie: FC København jagter Michael Parker

Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Superligaen dropper det

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Uventet skifte?

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’