Han har tidligere været en del af den bedste danske fodboldrække med FC Helsingør, og Christian Lønstrup har ikke problemer med at forestille sig, at han bliver cheftræner i Superligaen igen.
Den 52-årige træner nyder i øjeblikket stor succes i Hillerød, hvorfor han er kommet på tale i større klubber, og Lønstrup er åben for andre adresser. Det fortæller han til TV3 Sport.
– Jeg er et godt sted, men jeg er også åben for andre ting. Jeg har været i Superligaen og været oppe og snuse til det, og jeg synes, det var et spændende sted. Det er vel også en del af en træners udvikling at blive bedre og bedre, og det ypperste i Danmark er jo Superligaen, så man skal ikke udelukke noget.
Tidligere på året forlængede Lønstrup dog sin kontrakt med Hillerød, så hvorfor finder han det interessant at blive i klubben?
– Det er vores udvikling. For tre år siden da jeg startede, lå vi nummer ni i 2. division Øst. Så ryger vi op i den landsdækkende og bliver blandt de to bedste og ryger op i 1. division, og alle sagde, vi ville rykke ud. Det gjorde vi ikke, og nu er vi tæt på top-6.
– Så længe jeg kan se, der er en progression, der går den rigtige vej, og jeg egentlig har opbakning fra spillerne og fra mit bagland, synes jeg, det er et spændende sted at være. Men det skal jo ikke blokere mig fra at komme andre steder hen; det er jo ikke der, vi er.
Hillerød ligger i skrivende stund nummer otte i NordicBet Ligaen med to point op til Kolding på sjettepladsen.
Hør Christian Lønstrup sætte ord på sin fremtid i afspilleren over artiklen.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Fortryder FC Barcelona-transfer
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Færdig: Nu er han rejst til København
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Salah sender særlig besked
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
Jess Thorup indlagt
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
MEDIE