Tamme Vejle snubler igen

Vejle smed mandag point for anden kamp i streg i 1. division, da førerholdet spillede 0-0 mod Vendsyssel.



Vejle Boldklub har cruiset mod oprykning til Superligaen hele sæsonen, men nu ser det ud til, at der er kommet malurt i bægeret.

Førerholdet i 1. division spillede således 0-0 mod Vendsyssel, der ligger i bunden af oprykningsspillet, på udebane mandag.

Begge mandskaber var tamme i offensiven, og derfor var det ikke overraskende, at kampen endte uden mål.

Venstrebacken Miiko Albornoz, der har lavet 11 assists i sæsonen i NordicBet Ligaen, sad på bænken for Vejle, efter at han har været ramt af en skade.

Fraværet af chileneren kunne mærkes hos udeholdet, der uden held ofte forsøgte at skabe chancer på kanterne.

Pointtabet var Vejles andet i streg, efter at vejlenserne i sidste weekend tabte 1-2 til Sønderjyske.

Vejle har fire point ned til Hvidovre IF på andenpladsen. De to øverste placeringer i tabellen sikrer oprykning til Superligaen.

De helt store chancer lod vente på sig i første halvleg, hvor førerholdet kæmpede med at finde takten.

Vendsyssel spillede bedst og havde overtaget i spillet, der ofte foregik midt på banen.

Trods vaklende spil havde Vejle en stor dobbeltchance efter en halv time. Angriberen German Onugkha fik først sit skud pareret fra en spids vinkel, inden midtbanespilleren Mouhamadou Drammeh kanonerede bolden over mål.

En barsk vind, der ofte gjorde bolden uforudsigelig i luften, ødelagde rytmen i spillet efter pausen, hvor Vendsyssel igen havde bolden mest.

Hjemmeholdet formåede dog aldrig at sende et skud inden for målrammen i anden halvleg, mens Vejle-offensiven fortsat var uskarp, når det gjaldt.

Senere mandag sled Sønderjyske sig til en snæver 1-0-sejr mod Næstved på hjemmebane. Midtbanespilleren Lukas Björklund blev matchvinder med et mål kort efter pausen. Med sejren har sønderjyderne på tredjepladsen seks point op til Hvidovre.

/ritzau/





Ekspert peger på stort Brøndby-problem


Seks bud på Vejles nye træner

Riemer forklarer store overraskelser

‘Fuldstændig vanvittigt’! Nu svarer Morten Krogh

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

Glen Riddersholm blev tilbudt Brøndby-job

Neestrup: ‘De to største i Danmark’

Superliga-stjerne forbigået? ‘Forbandelse’

Prøver at lokke FC København-stjerne

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

FCM jagter Franculino-erstatning

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby

– Ellers får jeg nok karantæne i rigtig lang tid

Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?

AaB vil have 75 millioner kroner

Rundens Hold i Superligaen – 14. spillerunde

Medier fælder dom over Rasmus Højlund

‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp

Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne

Gustav Isaksen blev matchvinder for Lazio

Roser Superliga-stjerne: – En fantastisk spiller

Jacob Neestrup: ‘De kommer med et fly senere’

Glen Riddersholm teaser

Wolfsburg-træner ventes fyret – “PC” på vippen

Thomas Frank har fået en undskyldning

Deler godt FC København-nyt

Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen

Axelsen jubler: Lander ny aftale

Derfor vinder Brøndby ikke guld

Steve Cooper overrasker stort

Amin Chiakha tilbage til FCK?

Bliver ‘PC’ fyret? Møder stor kritik

David Nielsen, den er til dig!

Brøndby får vild straf: Sydsiden lukkes

FCK’s supermand: ‘En af de største forandringer’

Til møde – millioner på vej til Brøndby?

– Brøndby har min støtte

Afsløring: Massiv interesse for Viborg-juvel

Så Franks pressemøde inden FCK-brag: ‘Bekymrende’

Lettet Isaksen kigger mod Europa

Monaco kan overraske i Norge

– Jeg er ham evigt taknemmelig

Franculino redder FCM

Premier League-klub lurer på Erik ten Hag

Kæmpebøde for dokumentsvindel

– FCK er ikke det bedste sted

Erkender fejl: Prelec skulle ikke være genansat

Sådan starter FC Midtjylland og AGF

Vigtigt nyt for Brian Riemer

De tager over for Ivan Prelec