Tidligere BIF-talent jagtes: Har klausul i aftalen

Det tidligere Brøndby-talent Christian Enemark kan være på vej til Kolding, da han ifølge Tipsbladets oplysninger har en nedrykningsklausul i Næstved.



Et spændende skifte kan være under opsejling.

Det tidligere Brøndby-talent Christian Enemark kan nemlig være på vej væk fra Næstved, som han har spillet 120 kampe for.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har den 25-årige midtstopper en nedrykningsklausul i sin kontrakt, som gør, han frit kan skifte denne sommer, hvis den altså bliver taget i brug.

Som bekendt sluttede Næstved på 11. pladsen i NordicBet Ligaen, og klubben skal derfor en tur ned i 2. Division.

Der er selvsagt stor interesse for en spiller som Christian Enemark, der potentielt kan skifte frit og frit.

Tipsbladet kan fortælle, at Kolding er blandt de mest interesserede klubber, mens flere andre NordicBet Liga-klubber også har meldt deres interesse.

Anders Hansen fra NextStep Sports Management, der er agent for Christian Enemark, bekræfter over for Tipsbladet, at der er interesse i Enemark.

– Selvfølgelig er der interesse for en spiller som Christian Enemark, der har vist god figur i Næstved.

– Men jeg kan desværre ikke kommentere på konkrete klubber og hans kontraktlige forhold, fortæller Anders Hansen til Tipsbladet.

Christian Enemark har været en del af Brøndby Masterclass i store dele af karrieren. I 2017 fik han to Superliga-kampe for førsteholdet, men i 2019 vinkede han farvel til klubben, efter hans kontrakt udløb.

Siden har han spillet i både AB og Næstved – og måske snart Kolding IF.







LIVE

TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.

Australien – Egypten

Laudrup stopper på TV 2

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Forstår intet af Bisseck-beslutning



LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Afviser monsterbud på Simsir

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Crazy transfer: City køber Anderson

Jens Jønsson forklarer comeback til AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tullberg teaser for transfer

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

AGF-scoop: Hijackede transfer

De køber ham for 740 mio.

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Spanien – Østrig

Portugal – Kroatien

Her kan man se La Liga fremover



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen