Tog snak med CV: Det lokkede ham fra Brøndby

Martin Retov ser store muligheder i AC Horsens, muligheder der handler om meget mere end penge og de muskler, klubben har vist i to transfervinduer i 2024.



HORSENS (Tipsbladet): Martin Retov ligner sit vanlige, smilende selv i kontortårnet på AC Horsens' hjemmebane Nordstern Arena.

Cheftræneren tog til AC Horsens op til denne sæson som annonceret i foråret, og på den måde minder det en del om det skifte, Retov som Superliga-profil tog fra Brøndby til Horsens, dog med to års mellemspil i Hansa Rostock.

Hvor Retov ligner sig selv, gør Horsens det på flere måder ikke.

For tårnet og kontorerne har stadig duft af nyt byggeri, på etagerne under er der et spritnyt fitnesscenter til klubben og lokaler til ungdomsafdelingen, og uden for har klubben langt flere og bedre baner, end dengang Johnny Mølby og Bo Henriksen havde Martin Retov som deres forlængede arm på Horsens' midtbane, og man mødtes til interviews på trænerkontoret ved siden af cafeteriaet.

Førsteholdstruppen blev i sommer styrket med spillere, der ifølge Tipsbladets gennemgang alene i transfers kostede over 20 millioner kroner og kun blev overgået i transferbetalinger af Superliga-topklubberne FC København, FC Midtjylland og AGF.

Foto: AC Horsens

Det har også betydet farvel til en lang række spillere og nogle trænere og ledere, og den massive rekruttering af udenlandske spillere til førsteholdet og U/19-holdet har også skabt høj bølgegang og kritiske historier i blandt andet Tipsbladet.

Så der sker meget i Horsens, og med OB et godt stykke forude på førstepladsen skal meget gå godt, for at Horsens rykker op i denne sæson.

Og for Martin Retov er det præcis den start på cheftræner-karrieren, han har ønsket sig.

– Det er fantastisk sjovt at være del af. Jeg elsker det her arbejde, fodbold, og at gøre de her unge mennesker endnu dygtigere. Det ændrer sig ikke spor, hvad end man er i Brøndby eller Horsens. Jeg har fået lov at rykke så meget, og der sker så meget her. Nye baner, nye omklædningsrum, al mulig ny infrastruktur. Der bliver investeret så meget, siger Martin Retov til Tipsbladet.

Ikke første gang
AC Horsens har prøvet at hente Martin Retov tilbage før.

De prøvede blandt andet i 2020/21-sæsonen, rygterne gik i 2023, men denne gang sagde Retov ja med familien Binnie som ny og meget ambitiøs ejer.

– Det var jo også det, jeg overvejede, da de igen henvendte sig i februar-marts. Jeg var i Brøndby, og tog igen samtalen med CV og sagde: 'CV, nu er de der igen'. Der talte vi tingene igennem og fik snakket om, hvad jeg havde lyst til, og hvad jeg kunne forestille mig.

Martin Retov tog en snak med Carsten V. Jensen om fremtiden, før han nikkede ja til tilbuddet fra AC Horsens i foråret 2024. Foto: Alamy

– Jeg var ved at tale med de amerikanske ejere her i Horsens om deres visioner og det, de havde i pipeline. Min fornemmelse blev bedre og bedre. Jeg havde den samme skepsis, som så mange andre kunne læse sig til, og som alle har haft, når der er tale om amerikanske ejere. For vi har jo set eksemplerne fra andre klubber. Så jeg havde den skepsis, men de var virkelig imødekommende i forhold til at tale visioner. Jeg fik fornemmelsen, at det her ikke er noget quick fix. Det er ikke en genvej til nogle lette penge. Jeg mærkede efter, mavefornemmelsen skulle være rigtig, og det var den, siger Martin Retov.

– Det var en kombination af mange ting. Visionen i klubben, hvor den var henne, hvordan det stod til. Sidste sæson var ikke sjov. Det var noget, jeg mente, at vi kunne udvikle, og så var møderne med amerikanerne meget positive. Det var ikke bare at overtage et hold, der har klaret sig dårligt, der var udsigt til, at der ville ske noget, at ejerne og ledelsen ville gøre noget. For det havde ærlig talt været noget nær umuligt på én sæson at gå fra nummer otte til nummer to, siger Horsens-træneren.

Til angreb
Centralt for Martin Retov og den nye æra i AC Horsens er at spille angrebsfodbold.

Det har kastet gode sejre og store skuffelser af sig fra et markant forynget Horsens-hold, og det skal med tiden, meget gerne allerede til maj, få Horsens tilbage i Superligaen, uden stilen bliver kompromisløs.

– Det er ikke ensbetydende med, at vi ikke kan møde op til kamp med fem mand i forsvaret, hvis vi er så heldige at rykke op i Superligaen. Det nytter jo ikke at tro, vi kan spille FCK, Brøndby og FCM ud af klædet ved at have bolden, sådan fungerer verden ikke. Så selvfølgelig bliver der justeret, men jeg tror, vi overordnet vil bevæge os i en god retning ved at angribe mere, siger Martin Retov.

Som spiller og træner er han formet af tiden i Brøndby, der konsekvent angriber mere, end man forsvarer, så inspirationen til stilen i Horsens er ikke svær at få øje på.

Og så var det på tide at blive cheftræner for den 44-årige Superliga-profil, der begyndte som spiller i Køge Boldklub for 25 år siden.

– Jeg har nok også en anden selvsikkerhed omkring mine tanker og måden at gøre tingene. Ingen tvivl om, at da Zorniger blev fyret i februar 2019, og jeg overtog de sidste fire måneder, der var jeg grøn. Alt andet havde været unaturligt. Så dengang kørte jeg en mere sikker stil sammenlignet med nu, hvor jeg rykker rundt på langt flere ting og har mere erfaring.

– Og så spillede det også ind, at hvis jeg skulle være cheftræner, skulle det også til at være. Jeg havde været i Brøndby i mange år og arbejder under dygtige trænere, hvor jeg har taget ting med fra. Så jeg havde følelsen af, at det var ved at være oppe over, siger Retov, der er taknemmelig for det, han har med sig fra tiden i Brøndby.

– Det var ikke så meget tilfældet under Alex, men under mine to sidste cheftrænere, Niels og Jesper, har der været et relativt fladt hierarki. Selvfølgelig bestemte de i sidste ende, men jeg og de andre trænere har fået lov til at byde ind med meget. Vi har vendt og drejet en masse idéer sammen, nogle blev til noget, andre blev ikke. Og så er der helt klart en forskel på nu at stå i forreste linje. Nu er det mig, der får ris og ros, siger Martin Retov.

Læs anden halvdel af Tipsbladets store interview med Martin Retov i morgen, hvor cheftræneren fortæller mere om arbejdet med unge spillere og de store forventninger, der følger med især sommerens store transfers.







LIVE

TransferLIVE: AGF overvejer at bruge klausul

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

– Det er forfærdeligt

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Brøndby-profil skadet

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon

Storklub lurer på Jonas Wind

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

I chok over Tottenham

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

– Kunne godt ende i noget værre ballade

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Legender med dyster melding

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Arbejder på angriber-exit

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Como indtager hovedstaden

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub

Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen

Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud

Danskerklub meldes interesseret

Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

Kongerne af transfervinduet