• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
1. division Victor Risager

Transfernyt: David Boysen får to år i dansk klub

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Den tidligere Lyngby- og Brøndby-spiller bliver i den næstbedste danske række.

Af Victor Risager

David Boysen fortsætter i den danske 1. division. Den 30-årige offensivspiller skifter til Fremad Amager på en fri transfer, efter hans aftale med FC Helsingør er udløbet.

I Fremad Amager bliver David Boysen udstyret med en kontrakt, der gælder for de kommende to sæsoner og altså udløber i sommeren 2023. Det oplyser 1. divisionsklubben selv på dens hjemmeside tirsdag eftermiddag.

Sportschef Jacob “Gaxe” Gregersen har holdt flere samtaler med spilleren og forventer, at Fremad Amager og den tidligere Lyngby Boldklub- og Brøndby IF-spiller er et godt match.

- Jeg har haft nogle rigtig gode samtaler med David omkring vores holdning til dagligdagen i Fremad Amager, og hvad vi forventer af vores spillere. Det, jeg har fået ud af de samtaler med David, er, at han brænder for at præstere på træningsbanen og til kamp. Han har haft lidt tilbagegang med skader og formen de sidste par år og har arbejdet stenhårdt for at komme tilbage på topniveau.

- Vi får en spiller ind, der vil være en del af et miljø, hvor der bliver sat nogle meget tydelige krav til hverdagen. De spillere, der kommer til klubben skal have lysten og viljen til at give den alt, de har i sig. Det er oplevelsen med de nuværende spillere, og spillerne skal turde sætte krav til hinanden, for vi skal fremad som hold. Når vi er på banen, skal der arbejdes igennem – både til træning og kamp. Det er jeg sikker på, at David kommer til at bidrage med. Han er indstillet på at udvikle sig selv og udvikle holdet – det er den mest væsentlige faktor os, siger “Gaxe” til klubbens hjemmeside.

I karrieren har David Boysen spillet for en del klubber i ind- og udland. Således har han været forbi AB, Lyngby Boldklub, Viborg FF, Brøndby IF, Roda JC, Beitar Jerusalem, Elfsborg, Helsingborgs IF, Ness Ziona, Hapoel Nof HaGalil og altså senest FC Helsingør.

Hos sidstnævnte spillede kantspilleren 30 kampe med en scoring til følge i den netop overståede sæson.

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020