David Boysen fortsætter i den danske 1. division. Den 30-årige offensivspiller skifter til Fremad Amager på en fri transfer, efter hans aftale med FC Helsingør er udløbet.
I Fremad Amager bliver David Boysen udstyret med en kontrakt, der gælder for de kommende to sæsoner og altså udløber i sommeren 2023. Det oplyser 1. divisionsklubben selv på dens hjemmeside tirsdag eftermiddag.
Sportschef Jacob “Gaxe” Gregersen har holdt flere samtaler med spilleren og forventer, at Fremad Amager og den tidligere Lyngby Boldklub- og Brøndby IF-spiller er et godt match.
– Jeg har haft nogle rigtig gode samtaler med David omkring vores holdning til dagligdagen i Fremad Amager, og hvad vi forventer af vores spillere. Det, jeg har fået ud af de samtaler med David, er, at han brænder for at præstere på træningsbanen og til kamp. Han har haft lidt tilbagegang med skader og formen de sidste par år og har arbejdet stenhårdt for at komme tilbage på topniveau.
– Vi får en spiller ind, der vil være en del af et miljø, hvor der bliver sat nogle meget tydelige krav til hverdagen. De spillere, der kommer til klubben skal have lysten og viljen til at give den alt, de har i sig. Det er oplevelsen med de nuværende spillere, og spillerne skal turde sætte krav til hinanden, for vi skal fremad som hold. Når vi er på banen, skal der arbejdes igennem – både til træning og kamp. Det er jeg sikker på, at David kommer til at bidrage med. Han er indstillet på at udvikle sig selv og udvikle holdet – det er den mest væsentlige faktor os, siger “Gaxe” til klubbens hjemmeside.
I karrieren har David Boysen spillet for en del klubber i ind- og udland. Således har han været forbi AB, Lyngby Boldklub, Viborg FF, Brøndby IF, Roda JC, Beitar Jerusalem, Elfsborg, Helsingborgs IF, Ness Ziona, Hapoel Nof HaGalil og altså senest FC Helsingør.
Hos sidstnævnte spillede kantspilleren 30 kampe med en scoring til følge i den netop overståede sæson.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
OPTAKT
Arsenal – Burnley
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
Så er det officielt
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Lewandowski forlader FC Barcelona
AVIS