Transfernyt: David Boysen får to år i dansk klub

Den tidligere Lyngby- og Brøndby-spiller bliver i den næstbedste danske række.



David Boysen fortsætter i den danske 1. division. Den 30-årige offensivspiller skifter til Fremad Amager på en fri transfer, efter hans aftale med FC Helsingør er udløbet.

I Fremad Amager bliver David Boysen udstyret med en kontrakt, der gælder for de kommende to sæsoner og altså udløber i sommeren 2023. Det oplyser 1. divisionsklubben selv på dens hjemmeside tirsdag eftermiddag.

Sportschef Jacob “Gaxe” Gregersen har holdt flere samtaler med spilleren og forventer, at Fremad Amager og den tidligere Lyngby Boldklub- og Brøndby IF-spiller er et godt match.

– Jeg har haft nogle rigtig gode samtaler med David omkring vores holdning til dagligdagen i Fremad Amager, og hvad vi forventer af vores spillere. Det, jeg har fået ud af de samtaler med David, er, at han brænder for at præstere på træningsbanen og til kamp. Han har haft lidt tilbagegang med skader og formen de sidste par år og har arbejdet stenhårdt for at komme tilbage på topniveau.

– Vi får en spiller ind, der vil være en del af et miljø, hvor der bliver sat nogle meget tydelige krav til hverdagen. De spillere, der kommer til klubben skal have lysten og viljen til at give den alt, de har i sig. Det er oplevelsen med de nuværende spillere, og spillerne skal turde sætte krav til hinanden, for vi skal fremad som hold. Når vi er på banen, skal der arbejdes igennem – både til træning og kamp. Det er jeg sikker på, at David kommer til at bidrage med. Han er indstillet på at udvikle sig selv og udvikle holdet – det er den mest væsentlige faktor os, siger “Gaxe” til klubbens hjemmeside.

I karrieren har David Boysen spillet for en del klubber i ind- og udland. Således har han været forbi AB, Lyngby Boldklub, Viborg FF, Brøndby IF, Roda JC, Beitar Jerusalem, Elfsborg, Helsingborgs IF, Ness Ziona, Hapoel Nof HaGalil og altså senest FC Helsingør.

Hos sidstnævnte spillede kantspilleren 30 kampe med en scoring til følge i den netop overståede sæson.





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Brøndby IF – AGF

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Monstersalg: FC København-boss jubler

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Ruben Amorim favorit til dette job

Rygtes til topklubber – nu svarer dansk sportschef

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Hjulmand og co. taber stort skridt

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

De er tilbage i Superligaen

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

City holder liv i mesterskabsdrømmen

Iran kommer med krav før VM

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Barcelona – Real Madrid

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde