David Boysen fortsætter i den danske 1. division. Den 30-årige offensivspiller skifter til Fremad Amager på en fri transfer, efter hans aftale med FC Helsingør er udløbet.
I Fremad Amager bliver David Boysen udstyret med en kontrakt, der gælder for de kommende to sæsoner og altså udløber i sommeren 2023. Det oplyser 1. divisionsklubben selv på dens hjemmeside tirsdag eftermiddag.
Sportschef Jacob “Gaxe” Gregersen har holdt flere samtaler med spilleren og forventer, at Fremad Amager og den tidligere Lyngby Boldklub- og Brøndby IF-spiller er et godt match.
– Jeg har haft nogle rigtig gode samtaler med David omkring vores holdning til dagligdagen i Fremad Amager, og hvad vi forventer af vores spillere. Det, jeg har fået ud af de samtaler med David, er, at han brænder for at præstere på træningsbanen og til kamp. Han har haft lidt tilbagegang med skader og formen de sidste par år og har arbejdet stenhårdt for at komme tilbage på topniveau.
– Vi får en spiller ind, der vil være en del af et miljø, hvor der bliver sat nogle meget tydelige krav til hverdagen. De spillere, der kommer til klubben skal have lysten og viljen til at give den alt, de har i sig. Det er oplevelsen med de nuværende spillere, og spillerne skal turde sætte krav til hinanden, for vi skal fremad som hold. Når vi er på banen, skal der arbejdes igennem – både til træning og kamp. Det er jeg sikker på, at David kommer til at bidrage med. Han er indstillet på at udvikle sig selv og udvikle holdet – det er den mest væsentlige faktor os, siger “Gaxe” til klubbens hjemmeside.
I karrieren har David Boysen spillet for en del klubber i ind- og udland. Således har han været forbi AB, Lyngby Boldklub, Viborg FF, Brøndby IF, Roda JC, Beitar Jerusalem, Elfsborg, Helsingborgs IF, Ness Ziona, Hapoel Nof HaGalil og altså senest FC Helsingør.
Hos sidstnævnte spillede kantspilleren 30 kampe med en scoring til følge i den netop overståede sæson.
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
NYHEDER
Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
TOPNYHED
Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!