Transfernyt: David Boysen får to år i dansk klub

Den tidligere Lyngby- og Brøndby-spiller bliver i den næstbedste danske række.



David Boysen fortsætter i den danske 1. division. Den 30-årige offensivspiller skifter til Fremad Amager på en fri transfer, efter hans aftale med FC Helsingør er udløbet.

I Fremad Amager bliver David Boysen udstyret med en kontrakt, der gælder for de kommende to sæsoner og altså udløber i sommeren 2023. Det oplyser 1. divisionsklubben selv på dens hjemmeside tirsdag eftermiddag.

Sportschef Jacob “Gaxe” Gregersen har holdt flere samtaler med spilleren og forventer, at Fremad Amager og den tidligere Lyngby Boldklub- og Brøndby IF-spiller er et godt match.

– Jeg har haft nogle rigtig gode samtaler med David omkring vores holdning til dagligdagen i Fremad Amager, og hvad vi forventer af vores spillere. Det, jeg har fået ud af de samtaler med David, er, at han brænder for at præstere på træningsbanen og til kamp. Han har haft lidt tilbagegang med skader og formen de sidste par år og har arbejdet stenhårdt for at komme tilbage på topniveau.

– Vi får en spiller ind, der vil være en del af et miljø, hvor der bliver sat nogle meget tydelige krav til hverdagen. De spillere, der kommer til klubben skal have lysten og viljen til at give den alt, de har i sig. Det er oplevelsen med de nuværende spillere, og spillerne skal turde sætte krav til hinanden, for vi skal fremad som hold. Når vi er på banen, skal der arbejdes igennem – både til træning og kamp. Det er jeg sikker på, at David kommer til at bidrage med. Han er indstillet på at udvikle sig selv og udvikle holdet – det er den mest væsentlige faktor os, siger “Gaxe” til klubbens hjemmeside.

I karrieren har David Boysen spillet for en del klubber i ind- og udland. Således har han været forbi AB, Lyngby Boldklub, Viborg FF, Brøndby IF, Roda JC, Beitar Jerusalem, Elfsborg, Helsingborgs IF, Ness Ziona, Hapoel Nof HaGalil og altså senest FC Helsingør.

Hos sidstnævnte spillede kantspilleren 30 kampe med en scoring til følge i den netop overståede sæson.





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Fem bud på Brøndbys nye træner

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Forhandler med storklub

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Her er FC Københavns vej i Europa

Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

De er tilbage i Premier League

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Konge benåder fængslede fans efter AFCON

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK