– Det havde jeg ikke lige set komme.
32-årige Daniel Norouzi er klar i mælet.
At han skulle ende som professionel fodboldspiller, stod bestemt ikke i stjernerne, da den unge dansker spillede i Albertslund lige inden, at han blev junior-spiller.
Nu skal danskeren se tilbage på karrierens meritter, der blandt andet bød på Superliga-fodbold for Brøndby IF.
Norouzi afslører nemlig over for Tipsbladet, at karrieren er slut.
– Jeg har brugt sommeren på at finde ud af, om jeg havde lyst til at fortsætte. Jeg har også afsøgt lidt muligheder uden for Danmark for at se, om det kunne være lidt andet rent sportsligt.
– Jeg er kommet frem til, at jeg faktisk føler mig klar til at prøve noget andet end fodbold, siger 32-årige Daniel Norouzi, der forlod FC Helsingør ved udgangen af juni.
Selvom man er grundlæggende uenig, så er man nødt til at makke ret, da det er deres penge.
Daniel Norouzi om FC Helsingør-ejere
Norouzi håbede, at han kunne finde en gnist i udlandet, men det faldt til jorden.
– Jeg er mættet på fodbold på 1. divisionsniveau, som jeg har spillet på i de seneste ti år. Det er mange af de samme spillere og hold. Vi kiggede lidt på, om vi kunne komme til Island eller Færøerne med familien, men deres sæsoner kører anderledes. Det passede ikke. Der har været flere tilbud fra divisionsklubber herhjemme, men det er ikke noget, som jeg har haft lyst til.
Karrierens højdepunkt findes i de helt unge dage for den tidlgiere Brøndby-spiller.
– Mine kampe på de danske ulandshold er jeg stolt over. Det havde jeg ikke lige set komme, da jeg. året inden jeg blev junior-spiller, stadig spillede i Albertslund. Det kom lidt ud af det blå, at det var den vej, at det skulle gå. Mine kampe i Superligaen og debuten er jeg stolt over.
Er der noget, som du ærgrer dig over?
– For mig har det været vigtigst for mig, at jeg har været tro mod mig selv og mine egne værdier i alt, hvad jeg har foretaget mig og i de snakke, som man har haft og de debatter, som jeg har deltaget i.
– Jeg har været ærlig og gået til de folk, hvor jeg har haft problem og sagt det til dem først. At have et moralsk kodeks, som jeg har fulgt, har jeg været glad for, at jeg har opretholdt.
– Jeg havde aldrig regnet med, at fodbold skulle blive min levevej i så mange år, så jeg har taget det, som det er kommet og nydt det. Jeg har også kunnet tage pis på det en gang imellem. Jeg har fundet min vej i det.
Artiklen fortsætter under billedet.
Måtte makke ret
Karrierens sidste klub blev FC Helsingør. Han tilbragte danskeren hele fem år, og det var en tid, der var præget af op- og nedture.
– Jeg er ærgerlig over, at jeg skulle efterlade klubben i 2. division. Jeg kom, da klubben lå i 2. division, så kom vi op, og så endte jeg med at efterlade klubben samme sted. Jeg tror, at det var uundgåeligt med den retning, der var sat på det tidspunkt. Jeg ærgrer mig mere over, at det ikke blev til mere overordnet set.
Påvirkede det dig, at der kom forskellige ejere til klubben?
– Jeg tror, at det er meget almindeligt, at der er stor udskiftning på den front. Det er svært at sige noget direkte til det. Det er jo folk, der kommer ind og bruger deres penge for at få lov til at bestemme, og dermed får de også lov til at sætte en retning og strategien.
– Selvom man er grundlæggende uenig, så er man nødt til at makke ret, da det er deres penge, og det er dem, der bestemmer. Det kan nogle gange være lidt svært at være i. Der var tre ejere på fem år, og det var tre forskellige retninger og strategier, der skulle sættes, afslutter Norouzi til Tipsbladet.
Nu vil danskeren gerne finde et job inden for projektledelse, IT eller forandringsledelse.
I løbet af karrieren nåede midtbanespilleren og backen at spille hele 195 kampe i NordicBet Ligaen for Vejle, Næstved og FC Helsingør samt 18 Superliga-kampe for Brøndby i 2012.
Udover flere danske klubber havde Norouzi to år i iransk fodbold hos Sepahan FC fra 2014 til 2016.
LIVE
LIVE: ‘Han lever ikke op til standarderne’
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
EKSKLUSIVT