Dansk divisionsprofil stopper karrieren

Den nu tidligere FC Helsingør-anfører Daniel Norouzi afslører over for Tipsbladet, at han har valgt at lægge støvlerne på hylden. Han er simpelthen mættet af fodboldoplevelser.



– Det havde jeg ikke lige set komme.

32-årige Daniel Norouzi er klar i mælet. 

At han skulle ende som professionel fodboldspiller, stod bestemt ikke i stjernerne, da den unge dansker spillede i Albertslund lige inden, at han blev junior-spiller. 

Nu skal danskeren se tilbage på karrierens meritter, der blandt andet bød på Superliga-fodbold for Brøndby IF. 

Norouzi afslører nemlig over for Tipsbladet, at karrieren er slut. 

–  Jeg har brugt sommeren på at finde ud af, om jeg havde lyst til at fortsætte. Jeg har også afsøgt lidt muligheder uden for Danmark for at se, om det kunne være lidt andet rent sportsligt.

– Jeg er kommet frem til, at jeg faktisk føler mig klar til at prøve noget andet end fodbold, siger 32-årige Daniel Norouzi, der forlod FC Helsingør ved udgangen af juni. 

Selvom man er grundlæggende uenig, så er man nødt til at makke ret, da det er deres penge.

Daniel Norouzi om FC Helsingør-ejere

Norouzi håbede, at han kunne finde en gnist i udlandet, men det faldt til jorden.

– Jeg er mættet på fodbold på 1. divisionsniveau, som jeg har spillet på i de seneste ti år. Det er mange af de samme spillere og hold. Vi kiggede lidt på, om vi kunne komme til Island eller Færøerne med familien, men deres sæsoner kører anderledes. Det passede ikke. Der har været flere tilbud fra divisionsklubber herhjemme, men det er ikke noget, som jeg har haft lyst til.

Karrierens højdepunkt findes i de helt unge dage for den tidlgiere Brøndby-spiller.

– Mine kampe på de danske ulandshold er jeg stolt over. Det havde jeg ikke lige set komme, da jeg. året inden jeg blev junior-spiller, stadig spillede i Albertslund. Det kom lidt ud af det blå, at det var den vej, at det skulle gå. Mine kampe i Superligaen og debuten er jeg stolt over.

Er der noget, som du ærgrer dig over?

– For mig har det været vigtigst for mig, at jeg har været tro mod mig selv og mine egne værdier i alt, hvad jeg har foretaget mig og i de snakke, som man har haft og de debatter, som jeg har deltaget i.

– Jeg har været ærlig og gået til de folk, hvor jeg har haft problem og sagt det til dem først. At have et moralsk kodeks, som jeg har fulgt, har jeg været glad for, at jeg har opretholdt.

– Jeg havde aldrig regnet med, at fodbold skulle blive min levevej i så mange år, så jeg har taget det, som det er kommet og nydt det. Jeg har også kunnet tage pis på det en gang imellem. Jeg har fundet min vej i det.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Måtte makke ret
Karrierens sidste klub blev FC Helsingør. Han tilbragte danskeren hele fem år, og det var en tid, der var præget af op- og nedture.

– Jeg er ærgerlig over, at jeg skulle efterlade klubben i 2. division. Jeg kom, da klubben lå i 2. division, så kom vi op, og så endte jeg med at efterlade klubben samme sted. Jeg tror, at det var uundgåeligt med den retning, der var sat på det tidspunkt. Jeg ærgrer mig mere over, at det ikke blev til mere overordnet set.

Påvirkede det dig, at der kom forskellige ejere til klubben?

– Jeg tror, at det er meget almindeligt, at der er stor udskiftning på den front. Det er svært at sige noget direkte til det. Det er jo folk, der kommer ind og bruger deres penge for at få lov til at bestemme, og dermed får de også lov til at sætte en retning og strategien.

– Selvom man er grundlæggende uenig, så er man nødt til at makke ret, da det er deres penge, og det er dem, der bestemmer. Det kan nogle gange være lidt svært at være i. Der var tre ejere på fem år, og det var tre forskellige retninger og strategier, der skulle sættes, afslutter Norouzi til Tipsbladet. 

Nu vil danskeren gerne finde et job inden for projektledelse, IT eller forandringsledelse. 

I løbet af karrieren nåede midtbanespilleren og backen at spille hele 195 kampe i NordicBet Ligaen for Vejle, Næstved og FC Helsingør samt 18 Superliga-kampe for Brøndby i 2012. 

Udover flere danske klubber havde Norouzi to år i iransk fodbold hos Sepahan FC fra 2014 til 2016.






Ekstrem spiller kan skifte til FC København




LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



Kæmpekøb retur til FC København?

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point

Spår stor transferaktivitet i FC København

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kalder tronskifte i Danmark

Bombe på vej i Real Madrid?