Youssef Toutouh tæt på comeback

Den tidligere FC København-profil Youssef Toutouh gør fremskridt og nærmer sig et comeback som fodboldspiller.



ØSTERBRO (Tipsbladet): Sidste år gik Youssef Toutouh trænervejen, da han blev ansat som assistenttræner for B.93's U19-hold.

Nu er det hele imidlertid ved at tage en helt ny drejning.

Youssef Toutouh forsøger nemlig at genoptage karrieren i B.93. Det sidste lange stykke tid har han trænet med førsteholdet, og faktisk er han ikke langt fra at kunne gøre comeback.

Det fortæller B.93's cheftræner, Kim Engstrøm, til Tipsbladet.

– Teknisk er han ikke langt fra, og blikket og forståelsen for spillet er også helt suverænt. Han har ærgerrigheden og har fra start af været god for omklædningsrummet og hjulpet de unge. Så vi arbejder på den fysiske del, og der er han snart ved at være, hvor han skal være, og så tager vi stilling til, om han skal være en fast del af truppen.

Indtil videre har Youssef Toutouh, der stadig kun er 31, spillet knap en halv time i en testkamp mod Tåsinge og 45 minutter i en testkamp mod FC Roskilde. Men inden længe kan han snart notere sig for officielle minutter for barndomsklubben.

– Han er ikke langt fra, så mon ikke der er en afklaring om et par uger, når transfervinduet lukker. Der kunne det sagtens være, at han indgår i vores trup. Indtil videre følger han nøje den plan vores dygtige fysiske træner Jonas Ratzer har lagt. Han knokler med ekstra løb flere gange om ugen, så Youssef gør en kæmpe indsats for, at det skal lykkes. 

Youssef Toutouh har de senere år nærmest ikke spillet fodbold efter mislykkedes ophold i Nykøbing FC og Brønshøj, men i løbet af foråret fik han lysten tilbage, fortæller Kim Engstrøm.

– I løbet af foråret var han med på trænerbænken i nogle reserveholdskampe for at kunne givet noget til nogle af de unge. Her fik han igen lyst til at være fodboldspiller. Han synes nemlig ikke, han var helt færdig med at spille fodbold, siger cheftræneren og tilføjer:

– Han har arbejdet sindssygt hårdt, mens vi har holdt sommerferie. Da vi så startede op, har han været med på lige vilkår med alle de andre. Vi har set hinanden an, og han har mærket efter, om han kunne få lysten til at at spille fodbold igen.

Det tyder noget på, at den tidligere FC København-spiller har fået, og det glæder B.93-profilen Nicolaj Thomsen sig over.

– Han ser skarp ud og rykker sig for hver dag. Han har været væk fra fodbolden i et stykke tid, men Toutouh har nogle helt magiske ting, som ingen andre har. Det er lidt som at lære at cykle, man glemmer det aldrig helt, så han kan stadig sætte folk på en kropsfinte, siger midtbanespilleren til Tipsbladet.

Efter Youssef Toutouh er gået all in på at kickstarte karrieren, er han også stoppet i sit job som U19-assistent i B.93. Derfor står han lige nu uden job og tjener altså ikke penge på at svede på træningsbanen på Østerbro.

Det kan der snart blive lavet om på, når offensivspilleren er helt tilbage igen. Tipsbladet ville også gerne have talt med Youssef Toutouh, men det er ikke muligt før en eventuel debut.





LIVE

LIVE: Oscar Schwartau vinder flot pris

FC Fredericia – OB

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe



Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Oddset styrtdykker

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Han er færdig i Brøndby



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tottenham henter forløsende sejr

Bayern München laver vildt comeback

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Spår stor transferaktivitet i FC København

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade