ØSTERBRO (Tipsbladet): Sidste år gik Youssef Toutouh trænervejen, da han blev ansat som assistenttræner for B.93's U19-hold.
Nu er det hele imidlertid ved at tage en helt ny drejning.
Youssef Toutouh forsøger nemlig at genoptage karrieren i B.93. Det sidste lange stykke tid har han trænet med førsteholdet, og faktisk er han ikke langt fra at kunne gøre comeback.
Det fortæller B.93's cheftræner, Kim Engstrøm, til Tipsbladet.
– Teknisk er han ikke langt fra, og blikket og forståelsen for spillet er også helt suverænt. Han har ærgerrigheden og har fra start af været god for omklædningsrummet og hjulpet de unge. Så vi arbejder på den fysiske del, og der er han snart ved at være, hvor han skal være, og så tager vi stilling til, om han skal være en fast del af truppen.
Indtil videre har Youssef Toutouh, der stadig kun er 31, spillet knap en halv time i en testkamp mod Tåsinge og 45 minutter i en testkamp mod FC Roskilde. Men inden længe kan han snart notere sig for officielle minutter for barndomsklubben.
– Han er ikke langt fra, så mon ikke der er en afklaring om et par uger, når transfervinduet lukker. Der kunne det sagtens være, at han indgår i vores trup. Indtil videre følger han nøje den plan vores dygtige fysiske træner Jonas Ratzer har lagt. Han knokler med ekstra løb flere gange om ugen, så Youssef gør en kæmpe indsats for, at det skal lykkes.
Youssef Toutouh har de senere år nærmest ikke spillet fodbold efter mislykkedes ophold i Nykøbing FC og Brønshøj, men i løbet af foråret fik han lysten tilbage, fortæller Kim Engstrøm.
– I løbet af foråret var han med på trænerbænken i nogle reserveholdskampe for at kunne givet noget til nogle af de unge. Her fik han igen lyst til at være fodboldspiller. Han synes nemlig ikke, han var helt færdig med at spille fodbold, siger cheftræneren og tilføjer:
– Han har arbejdet sindssygt hårdt, mens vi har holdt sommerferie. Da vi så startede op, har han været med på lige vilkår med alle de andre. Vi har set hinanden an, og han har mærket efter, om han kunne få lysten til at at spille fodbold igen.
Det tyder noget på, at den tidligere FC København-spiller har fået, og det glæder B.93-profilen Nicolaj Thomsen sig over.
– Han ser skarp ud og rykker sig for hver dag. Han har været væk fra fodbolden i et stykke tid, men Toutouh har nogle helt magiske ting, som ingen andre har. Det er lidt som at lære at cykle, man glemmer det aldrig helt, så han kan stadig sætte folk på en kropsfinte, siger midtbanespilleren til Tipsbladet.
Efter Youssef Toutouh er gået all in på at kickstarte karrieren, er han også stoppet i sit job som U19-assistent i B.93. Derfor står han lige nu uden job og tjener altså ikke penge på at svede på træningsbanen på Østerbro.
Det kan der snart blive lavet om på, når offensivspilleren er helt tilbage igen. Tipsbladet ville også gerne have talt med Youssef Toutouh, men det er ikke muligt før en eventuel debut.
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
NYHEDER
‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’
FCK hyrer Kristoffer Wichmann
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Her er FCM’s trup til Europa League-brag
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
FANKLUBBEN
‘Han har været en stærk signing for AGF’
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
INTERVIEW
Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
NYHEDER
Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Sænker prisen mod Midtjylland
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
Tullberg tror på overraskelsen
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
DAGENS SPILFORSLAG
Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
Store spillersalg sikrer AaB overskud
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER