Youssef Toutouh tæt på comeback

Den tidligere FC København-profil Youssef Toutouh gør fremskridt og nærmer sig et comeback som fodboldspiller.



ØSTERBRO (Tipsbladet): Sidste år gik Youssef Toutouh trænervejen, da han blev ansat som assistenttræner for B.93's U19-hold.

Nu er det hele imidlertid ved at tage en helt ny drejning.

Youssef Toutouh forsøger nemlig at genoptage karrieren i B.93. Det sidste lange stykke tid har han trænet med førsteholdet, og faktisk er han ikke langt fra at kunne gøre comeback.

Det fortæller B.93's cheftræner, Kim Engstrøm, til Tipsbladet.

– Teknisk er han ikke langt fra, og blikket og forståelsen for spillet er også helt suverænt. Han har ærgerrigheden og har fra start af været god for omklædningsrummet og hjulpet de unge. Så vi arbejder på den fysiske del, og der er han snart ved at være, hvor han skal være, og så tager vi stilling til, om han skal være en fast del af truppen.

Indtil videre har Youssef Toutouh, der stadig kun er 31, spillet knap en halv time i en testkamp mod Tåsinge og 45 minutter i en testkamp mod FC Roskilde. Men inden længe kan han snart notere sig for officielle minutter for barndomsklubben.

– Han er ikke langt fra, så mon ikke der er en afklaring om et par uger, når transfervinduet lukker. Der kunne det sagtens være, at han indgår i vores trup. Indtil videre følger han nøje den plan vores dygtige fysiske træner Jonas Ratzer har lagt. Han knokler med ekstra løb flere gange om ugen, så Youssef gør en kæmpe indsats for, at det skal lykkes. 

Youssef Toutouh har de senere år nærmest ikke spillet fodbold efter mislykkedes ophold i Nykøbing FC og Brønshøj, men i løbet af foråret fik han lysten tilbage, fortæller Kim Engstrøm.

– I løbet af foråret var han med på trænerbænken i nogle reserveholdskampe for at kunne givet noget til nogle af de unge. Her fik han igen lyst til at være fodboldspiller. Han synes nemlig ikke, han var helt færdig med at spille fodbold, siger cheftræneren og tilføjer:

– Han har arbejdet sindssygt hårdt, mens vi har holdt sommerferie. Da vi så startede op, har han været med på lige vilkår med alle de andre. Vi har set hinanden an, og han har mærket efter, om han kunne få lysten til at at spille fodbold igen.

Det tyder noget på, at den tidligere FC København-spiller har fået, og det glæder B.93-profilen Nicolaj Thomsen sig over.

– Han ser skarp ud og rykker sig for hver dag. Han har været væk fra fodbolden i et stykke tid, men Toutouh har nogle helt magiske ting, som ingen andre har. Det er lidt som at lære at cykle, man glemmer det aldrig helt, så han kan stadig sætte folk på en kropsfinte, siger midtbanespilleren til Tipsbladet.

Efter Youssef Toutouh er gået all in på at kickstarte karrieren, er han også stoppet i sit job som U19-assistent i B.93. Derfor står han lige nu uden job og tjener altså ikke penge på at svede på træningsbanen på Østerbro.

Det kan der snart blive lavet om på, når offensivspilleren er helt tilbage igen. Tipsbladet ville også gerne have talt med Youssef Toutouh, men det er ikke muligt før en eventuel debut.







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Thomas Frank scorer sommerjob

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Stor hyldest af Mike Tullberg

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Transferfri stjerne i København

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’