ØSTERBRO (Tipsbladet): Sidste år gik Youssef Toutouh trænervejen, da han blev ansat som assistenttræner for B.93's U19-hold.
Nu er det hele imidlertid ved at tage en helt ny drejning.
Youssef Toutouh forsøger nemlig at genoptage karrieren i B.93. Det sidste lange stykke tid har han trænet med førsteholdet, og faktisk er han ikke langt fra at kunne gøre comeback.
Det fortæller B.93's cheftræner, Kim Engstrøm, til Tipsbladet.
– Teknisk er han ikke langt fra, og blikket og forståelsen for spillet er også helt suverænt. Han har ærgerrigheden og har fra start af været god for omklædningsrummet og hjulpet de unge. Så vi arbejder på den fysiske del, og der er han snart ved at være, hvor han skal være, og så tager vi stilling til, om han skal være en fast del af truppen.
Indtil videre har Youssef Toutouh, der stadig kun er 31, spillet knap en halv time i en testkamp mod Tåsinge og 45 minutter i en testkamp mod FC Roskilde. Men inden længe kan han snart notere sig for officielle minutter for barndomsklubben.
– Han er ikke langt fra, så mon ikke der er en afklaring om et par uger, når transfervinduet lukker. Der kunne det sagtens være, at han indgår i vores trup. Indtil videre følger han nøje den plan vores dygtige fysiske træner Jonas Ratzer har lagt. Han knokler med ekstra løb flere gange om ugen, så Youssef gør en kæmpe indsats for, at det skal lykkes.
Youssef Toutouh har de senere år nærmest ikke spillet fodbold efter mislykkedes ophold i Nykøbing FC og Brønshøj, men i løbet af foråret fik han lysten tilbage, fortæller Kim Engstrøm.
– I løbet af foråret var han med på trænerbænken i nogle reserveholdskampe for at kunne givet noget til nogle af de unge. Her fik han igen lyst til at være fodboldspiller. Han synes nemlig ikke, han var helt færdig med at spille fodbold, siger cheftræneren og tilføjer:
– Han har arbejdet sindssygt hårdt, mens vi har holdt sommerferie. Da vi så startede op, har han været med på lige vilkår med alle de andre. Vi har set hinanden an, og han har mærket efter, om han kunne få lysten til at at spille fodbold igen.
Det tyder noget på, at den tidligere FC København-spiller har fået, og det glæder B.93-profilen Nicolaj Thomsen sig over.
– Han ser skarp ud og rykker sig for hver dag. Han har været væk fra fodbolden i et stykke tid, men Toutouh har nogle helt magiske ting, som ingen andre har. Det er lidt som at lære at cykle, man glemmer det aldrig helt, så han kan stadig sætte folk på en kropsfinte, siger midtbanespilleren til Tipsbladet.
Efter Youssef Toutouh er gået all in på at kickstarte karrieren, er han også stoppet i sit job som U19-assistent i B.93. Derfor står han lige nu uden job og tjener altså ikke penge på at svede på træningsbanen på Østerbro.
Det kan der snart blive lavet om på, når offensivspilleren er helt tilbage igen. Tipsbladet ville også gerne have talt med Youssef Toutouh, men det er ikke muligt før en eventuel debut.
LIVE
LIVE: Andy Robertson tæt på ny klub
Arsenal snublede i guldkampen
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
Tottenham under stregen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
Barcelona klager til UEFA
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
AGF snubler i guldkampen
Real Madrid med gave til Barcelona
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG